منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 372041
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

چگونه مي‌توان مصرف كالاهاي داخلي را به فرهنگ تبديل كرد؟
حفظ فرهنگ اصيل ايراني، عمقي شدن نگاه مسؤولان به مقوله‌ي خطر نامريي هجمه‌ي فرهنگي همچنين توجه به صدمات اقتصادي و تجاري كه توسط ورود كالاهاي خارجي به كشور تحميل مي شود نيازمند توجه و بازبيني است.

بررسي انديشه‌هاي راهبردي رهبران بزرگ، يكي از ارزشمندترين فرصت‌هايي است كه براي شناخت مسير و حركت يك جامعه بايد به درستي صورت پذيرد. بسط و روشن كردن ابعاد اين انديشه‌ها، استخراج الگوها از دل بيانات و طراحي راهكارهايي به عنوان دستورالعمل هاي اجرايي اين الگوها، همگي از نتايج شناخت درست انديشه‌هاي راهبردي رهبران بزرگ است.
هم‌‌زمان با تحويل سال نو يكي از مباحث مهم و مبتلا به جامعه در يك چارچوب كلي و هدفمند از زبان رهبر معظم انقلاب اسلامي طرح شد كه مي‌بايست آن را در يك مسير و مكمل توسعه‌ي اقتصادي و دستيابي به اهداف چشم انداز قلمداد كرد. محور پيام نوروزي امسال ايشان "توليد داخلي" با همراهي دو محور ملت و دولت است كه با شعار حمايت از كار و سرمايه‏ي ايراني بر اساس يك برنامه ريزي درست، عامل پيشبرد اين هدف تعيين و سهم و نقش مردم يعني مصرف توليدات داخلي مهم تر و پر رنگ تر ترسيم شد.


مسأله ي فرهنگ‌سازي در اين زمينه امري خطير است كه مطالعه و بررسي دقيق جوانب آن، همكاري و همياري جمعي مردم، دولت، توليدكنندگان و طراحان و برنامه‌ريزان را طلب مي‏كند و بايد به خاطر داشت كه فرهنگ‌سازي در مورد موضوعي خاص در ميان آحاد جامعه كاري است موجد تلاش بسيار زياد و خستگي ناپذير و نبايد انتظار داشت كه چنين امري به سرعت اتفاق بيافتد، بلكه تمام تلاش بايد مصروف اين باشد كه نوع چينش پايه‌هاي اين فرهنگ سازي درست و دقيق صورت بگيرد تا در درازمدت جامعه از نتايج آن بهره مند شود.
تبديل مصرف توليدات داخلي در ميان مردم به يك عادت، فرهنگ و در مرتبه‌ي بالاتر يك فريضه، امري بسيار مبارك است كه در اين مجال سعي مي‏كنيم به ابعاد و زمينه‌هاي فرهنگ سازي و ابزارهاي آن اشاره كنيم. به نظر مي‌رسد مهم‏ترين و حساس‏ترين پل ارتباطي ميان مردم و برنامه ريزيان اين امر، رسانه است. در دنيايي كه مردم وابستگي انكارناپذيري به رسانه‌ها و آموخته ها و دانسته‌هايشان از طريق رسانه‌ها دارند همچنين به خاطر انتظاري كه از رسانه‌ها، به خصوص از رسانه ملي مي‌رود و با توجه به فرمايش امام (ره) كه تلويزيون را دانشگاهي عمومي مي‌دانستند، رسانه در تبديل كردن مصرف داخلي به يك عادت و فرهنگ براي مردم مي‏تواند نقشي اصولي و هدفمندي ايفا كند.
رسانه‏ها در زندگي روزمره مردم نقش اساسي در بازنمايي مفاهيم و انديشه‌هاي مختلف دارند و تا حدود زيادي قادرند انديشه‌هاي بسياري را در اذهان پرورش دهند. توجه رسانه‌هاي جمعي به موضوعات معين موجب مي‏شود كه اهميت آن موضوعات از نظر مردم افزايش يابد. اين امري است كه رسانه را در مورد بسيج عمومي مردم درباره موضوعات مختلف قابل استفاده مي‏كند. بنابراين وظايف زيادي را مي‏توان در باب فرهنگ سازي براي مصرف توليدات داخلي متوجه رسانه البته همراه با اقدامات و برنامه‌ريزي‏هاي دولت و در نهايت مردم دانست. وظايفي كه اين سه بايد با همكاري متقابل در عملي شدن اهداف و همكاري با نهادهاي برنامه ريز پيش گام باشند.


- مهندسي فرهنگي مصرف
 

زماني مي‌توانيم به توسعه پايدار برسيم كه روند توليد و مصرف در كشورمان را به بهترين شكل ممكن هدايت، نظارت و مديريت كنيم. در مهندسي فرهنگي بايد اين مسأله را به درستي تشريح و تبيين كنيم كه جامعه درعين حالي كه بايد در رفاه باشد، در همان حال تفكر و نگرش توليدي هم داشته باشد .و در عين ورود كالايي كه در داخل توليد نمي‌شود صادرات را هم بايد تنظيم كرد و از ورود كالاي مشابه به كشور اجتناب ورزيد. داد و ستد نيازمند مديريت است اگرچه بايد اعتراف كرد كه در بخش واردات كالا به كشورمان از مديريت و نظارت قوي و خوبي برخوردار نيستيم.

 


- بسيج عمومي مصرف داخل
 

بسيج عمومي مردم براي تشويق به مصرف كالاهاي داخلي يكي از اين وظايف است. به نوعي براي پررنگ كردن توجهات به اين مسأله بايد وجدان عمومي جامعه را به آن حساس كرد. علاوه بر اين بايد مخاطبان رسانه‌ها را كه بسياري از مردم هم‌زمان در هر دو جايگاه توليدكننده و مصرف كننده قرار دارند را تشويق به ايجاد موجي از مطالبه كيفيت در كالاهاي داخلي نمود تا به اين ترتيب با بالا رفتن مصرف توليدات داخلي ايراد بي كيفيتي هم به آن وارد نباشد.

- آگاهي بخشي نسبت به مصرف
 

وظايفي چون آگاهي بخشي و هوشيار كردن ذهن مردم نسبت به ظرايف و دقايقي كه درباره مصرف توليدات داخلي وجود دارد بعد ديگر ماجرا است. بايد ابعاد و جوانب اين موضوع به دور از شعارزدگي و توجه اغراق آميز، آهسته ولي پيوسته، مورد توجه و مداقه قرار گرفته و در رسانه‌هاي مختلف به فراخور حال و زبان مخاطبان گوناگون و سطوح مختلف مورد بررسي قرار گيرد. در كل مصرف‌كننده داخلي مي‌بايست نسبت به مصرف فرهنگ صحيحي كسب كند و به دور از تجمل‌گرايي در مرحله‌ي بعدي قادر به درك اهميت مصرف كالاي توليد داخل باشد.

 

  • ادامه مطلب
چالش‌هاي اقتصادي سال 90 چه بود؟ آيا اين چالش‌‌ها در سال 91 نيز ادامه خواهد‌داشت؟ در سال 91 اقتصاد ايران با چه نوع مشكلاتي مواجه خواهد‌شد؟ راهكارهاي عملياتي حل اين معضلات چيست؟ دولت – مجلس و بخش خصوصي چه بايد بكنند؟ پاسخ اين سوالات را در پژوهش راهبردي برهان بخوانيد.

گروه اقتصادي برهان/ دكتر «مهدي حنطه»؛ بررسي و تحليل متغيرهاي كلان اقتصادي و ارايه‌ي پيش‌بيني و چشم‌اندازي بايسته از تحولات اقتصادي يك كشور در سال‌هاي آينده مستلزم بازشناسي روندي، محتوايي و عملكردي مجموعه‌اي از مناسبات اقتصادي، سياستي، قانوني و نهادي مي‌باشد. در اين ميان بررسي چالش‌هاي اقتصاد ايران در سال 91 شامل فرصت‌ها و تهديدها، از اين مقوله نيز مستثني نيست.

 

 

تبيين روند حركت و عملكرد متغيرهاي كلان اقتصادي مستلزم در نظر گرفتن سيستمي و تعاملي سه مؤلفه‌ي كليدي مي‌باشد:


الف) محيط داخلي؛


فضاي محيط داخلي شامل حركت مؤثر و مديريت توسعه‌گراي دولت و مجلس مي‌باشد. از سوي ديگر تعامل دولت، مردم و ساير نهادهاي بخش خصوصي در محيط داخلي كشور قابل تعريف و بررسي مي‌باشد.


ب) محيط بين‌المللي و جهاني؛


تغييرات سياسي و اقتصادي در فضاي بين‌الملل و اعمال اثرات مستقيم و غيرمستقيم آن بر مجموعه‌ي اقتصاد يك كشور نيز، بايستي در تحليل متغيرهاي كلان اقتصادي در سال 91 در نظر گرفته شود. اجماع و همگرايي منطقه‌اي و بين‌المللي نظام سلطه برضد جمهوري اسلامي ايران و اعمال انواع تهديدها و لزوم برخورد هوشمندانه و خنثي‌ كننده، در اين چارچوب قابل توجه مي‌باشد.

  • ادامه مطلب
X