منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378588
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
عارف كاملي كه از هيچ كالاي خارجي استفاده نكرد

توليد ايراني: آيت الله كوهستاني را ملاقات كردم در حالي كه هيچ آثار لباس خارجي در پوشش ايشان نديدم.

 

  • ادامه مطلب
شنبه بیست و پنجم 6 1391 9:27
نگاه امام خميني (ره) به توليد ملي

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني،‌ نگاه امام خميني (ره) به توليد ملي و خودكفايي در عرصه‌هاي گوناگون، نگاهي ژرف و دورانديشانه است.

ژرف و دور انديشانه از آن جهت مي‌گوييم كه امام در اين باره و در دهه 60،‌ از بكاربردن اصطلاحات و جملات آرمانگرايانه و پروپاگاندايي كه تنها در مقام يك اظهار نظر باقي مي‌مانند پرهيز دارد.

عينيت موجود در كلام امام و واقع‌بنياد بودن انتظاراتي كه ايشان از جامعه‌اش دارد، ويژگي منحصربفرد و درخشان روايت‌هاي زير است كه درباره خودكفايي در توليد اظهار داشتند:

«. . . ما اگر بخواهيم كه يك مملكت مستقل باشيم، بايد همه چيز، در همه چيزمان، جدّيت كنيم كه خودكفا باشيم. مريض ما ديگر خارج نرود. چيزهايي كه ما خودمان مي توانيم درست كنيم، خودمان درست كنيم و هر چيز را مي توانيد درست كنيد، درصدد باشيد وقتي «انسان» باشد، مي تواند درست كند؛ مي تواند همچو كاري را بكند . . . »

« ما بايد طرف احتياط را بگيريم. اگر خداي نخواسته،{ دشمن} موفق بشود و ايران را در حصر اقتصادي از جهات مختلفه قرار بدهد ... قاعدتاً نمي توانيم ديگر مقاومت كنيم و اين يك ضربه اي است كه به نهضت ما مي خورد كه ضربه به اسلام است. پس تكليف همه ماها هست كه هر كس به هر مقداري كه قدرت دارد در اين امر كوشش كند.

در امر زراعت، در امر دامداري، هم دولت بايد كمك كند و هم مردم بايد به هم كمك كنند و هم كار بكنند مردم. مردم بايد مشغول كار بشوند. يك مملكتي است كه احتياج به نيروي كار دارد اگر اين نيرو به خدمت ديگري كشيده بشود ـ به كارهاي ديگر كشيده بشود ـ اين موجب اين مي شود كه نتوانند اين حاجتي كه ملت دارد برآورده كنند.»

« الآن مهم اين است كه كشاورزي بايد چندين برابر سابق باشد. دولت بايد كمك بكند و مردم بايد جدّيت بكنند. من اميدوارم كه در اين سالي كه مي آيد، به كوشش شماها، به كوشش جوان هاي ما، كشاورزي هاي ما، كارهاي كشاورزي ما همچو بشود كه ما محتاج نباشيم به ديگران در خوراكمان. همين طور كارخانه ها كارها را انجام بدهند، خودشان راه بيندازند كارخانه را. شما خودتان بايد انجام بدهيد كار خودتان را. هي منتظر اين نباشيد كه يكي ديگر بيايد شما را اداره كند. خودتان اداره كنيد خودتان را. من اميدوارم كه همه اين كارها به دست خودتان بشود و هيچ به خودتان خوفي راه ندهيد. ما آن قدرت هاي بزرگ را هُل داديم و بيرونشان كرديم و كسي نمي تواند شما را ان شاء اللَّه، ديگر هُل بدهد از مملكت خودتان»

« اينها الآن درصدد اين هستند كه آن مسئله را باز پيش بياورند: مسئله اينكه ما خودمان نمي توانيم؛ ما خودمان متخصص نيستيم؛ ما خودمان تحصيلاتمان ناقص است. اين مسئله را پيش بياورند. آن ممالكي كه توانستند مثل ژاپن، ژاپن ـ خوب ـ اول چيزي نبود. كوشش كردند. تا اينكه حالا با امريكا مقابله مي كند. بسياري از [مصنوعات] او در امريكا فروش مي رود. خوب، يك امري نشدي را شد كردند. يا هندوستان كه الآن پيش رفته است، براي اين است كه اين فكر را در خودش پيش آورده است كه ما نبايد وابسته باشيم.»

منبع: كتاب همت و تلاش در كلام امام و رهبري

شنبه بیست و هشتم 5 1391 8:55
حمايت از توليد ملي از نگاه بهارستاني‌ها

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به‌عنوان قشر فرهيخته‌اي از جامعه كه به واسطه هزاران رأي مردم و با پشتوانه‌اي ملي به مجلس راه يافته‌اند، به‌طور قطع به‌عنوان الگويي در ميان رأي‌دهندگان خود به شمار مي‌روند؛ مردم همواره گوشه چشمي به سبك زندگي وكلاي خود در مجلس دارند و بي‌ترديد روش و منش شخصي معتمدان ملت در استفاده از خودرو، خوراك، پوشاك و ... از چشم مردم دور نمي‌ماند و ناخودآگاه به آن توجه و از آن پيروي مي‌كنند.

براي بررسي ديدگاه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در حمايت از توليد ملي و رويكرد آنان در استفاده از كالاي ايراني، با حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر مرتضي آقاتهراني؛ نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهرو رئيس كميسيون فرهنگي مجلس نهم به گفت‌وگو نشسته‌ايم.

آقاتهراني، در سال 1336 در اصفهان متولد شده و تحصيلات ‏مقدماتي علوم حوزوي را در مدرسه حقاني قم و زير نظر شهيدان گرانقدر، قدوسي و بهشتي به ‏پايان رسانده است؛ وي فوق‌ليسانس فلسفه غرب و دكتراي فلسفه ‏عرفان را از دانشگاه بينگ همتون آمريكا و كارشناس ارشد مطالعات اسلامي خود را از دانشگاه لگ گيل ‏كانادا دريافت كرده است؛ وي همچنين پنج سال به‌عنوان امام جمعه شهر نيويورك و مسئول مؤسسه ‏اسلامي اين شهر فعاليت كرد.

ماحصل گفت‌وگوي خبرنگار توليد ايراني با اين نماينده مجلس را در ادامه بخوانيد:

س: نمايندگان مجلس، حاصل انتخاب مردم براي رايزني و تصميم‌سازي در همه امور كشور هستند،‌ با اين مقدمه يك نماينده براي تشويق مردم به استفاده از كالاي ايراني دقيقا چه وظيفه‌اي دارد؟

ج: امسال كه رهبري عزيز در نامگذاري سال بر حمايت از توليد ملي تأكيد كرده‌اند،‌ همه بايد مثل يك وظيفه ملي و شرعي به حمايت از توليد ملي نگاه كنند، در اين ميان نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي هم جايگاه ويژه‌اي دارند، ما نماينده مردم هستيم و در واقع به هر طريقي كه انتظار داريم مردم عمل كنند،‌ خودمان بايد سرمشق و پيشرو باشيم.

بنابراين نماينده‌اي كه انتظارهايش از مردم را در وجود خود و خانواده‌اش تبيين نكرده باشد، اصولا نماينده نيست و اين امر به لحاظ شرعي هم كاملا مردود و نادرست است.

زماني كه نمايندگان مردم كالاي ايراني در سبد خانوار خود قرار مي‌دهند و تمام مايحتاج و نيازهاي خود را از محصولات توليد شده در داخل تأمين مي‌كنند، به سادگي الگوي ملي زندگي كردن مي‌شوند و مردم هم از حضور آنها و تصميماتشان استقبال مي‌كنند.

س: الگوسازي براي مديريت برخي از جريان‌ها ايده ارزشمندي است، اما آيا مي‌توان از يك موتور محركه دروني در جامعه سخن گفت؟‌چيزي كه بدون نياز به عامل تشويقي و بيروني فرد ايراني را ترغيب به استفاده از كالاي ايراني كند؟

ج: بله قطعا چنين عاملي اثرگذارتر و راهبردي‌تر است، ببينيد اين يك اصل اقتصادي بسيار ساده است كه خريدن و استفاده كردن از كالاي ملي در يك كشور عامل مهمي براي حل معضل بيكاري است، وقتي توليدكننده‌اي از توليد كالايي مي‌تواند درامد كسب كند، كارش را توسعه مي‌دهد، نيرو كار جذب مي‌كند، خريد مي‌كند،‌ دربازار گردش پولي ايجاد مي‌شود و با همين اتفاق‌هايي كه خيلي هم عجيب و غريب نيستند، يك كشور وسيع و بزرگ آباد مي‌شود.

مردم بايد به اين باور برسند و اعتقاد داشته باشند كه استفاده از كالاي ايراني باعث اشتغال‌زايي مي‌شود و مشكل بسياري از جوانان در اين زمينه برطرف مي‌شود.

البته بايد توجه داشته باشيد كه وظيفه مسئولان و رسانه‌ها آگاه كردن مردم درباره نتيجه‌هاي مثبت حمايت آنان از خريد كالاهاي ايراني است، اگر مردم به اين اعتقاد دروني و ايمان برسند كه با خريد كالاي ايراني به اقتصاد كشور، به اشتغال، به خودكفايي و به رفاه خود و فرزندانشان كمك مي‌كنند، به‌طور يقين براي اين منظور، با غيرت و با همت عالي عمل مي‌كنند.

نكته اين است كه نتايج خريدن كالاي ايراني بايد ملموس باشد و از فعل خريدن تا رسيدن به نتايج مثبت آن راهي طولاني در پيش نباشد، چون قرار نيست مردم بار همه زحمت‌ها را بكشند. آنان بايد در سريع‌ترين زمان ممكن به نتايجي كه براي رفاه زندگي‌شان مي‌خواند، برسند.

س: در واقع جريان مخالفي هم وجود دارد كه به صورت همه جانبه و با هزينه‌هاي بسياري سعي دارد تا برداشت‌هاي ذهني جامعه را به سمت و سوي بي اعتمادي به كالاي ايراني متمايل كند.

ج: بله همان‌طور كه شما هم اشاره كرديد، متأسفانه با تبليغات پي در پي و مكرر شبكه‌هاي ماهواره‌اي و بعضا تبليغ كالاهاي خارجي در صدا و سيما، مردم به استفاده و خريد اين نوع كلاها تشويق مي‌شوند و به خريدن آنها روي مي‌آورند، اين در حالي است كه بسياري از كالاهاي ايراني در كيفيت از كالاي همتاي خارجي خود مناسب‌تر و بي‌رقيب هستند.

سازمان صدا و سيما به‌عنوان يكي از مهمترين دستگاه‌هاي مولد فرهنگ در كشور، بايد در انديشه و عمل براي نهادينه كردن فرهنگ مصرف كالاي ايراني به جاي كالاي خارجي با جديت عمل كند.

س: شما شخصا در زندگي خصوصي خود تا چه اندازه كالاي ايراني مصرف مي‌كنيد؟

ج: سئوال جالبي است و البته رسانه‌اي شدن چنين بحثي هم مي‌تواند اثرگذاري مثبتي در ميان افراد جامعه داشته باشد، من شخصا در بسياري از رفتارهاي روزمره كه ممكن است خيلي هم به چشم نيايد، سعي مي‌كنم كه هميشه از كالاي ايراني استفاده كنم، مثلا زماني كه بنده در ميهماني يا نشستي حضور پيدا مي‌كنم و به من چاي تعارف مي‌شود، بي‌درنگ از ميزبان مي‌پرسم كه اين چاي خارجي است يا ايراني؛ اگر خارجي باشد، نمي‌خورم.

حتي زماني كه در خارج از كشور تحصيل مي‌كردم و اقامت داشتم، باز هم تمام تلاشم اين بود كه كالاي وطني استفاده كنم زيرا مي‌دانستم كه در پس پرده چه سياست‌هاي استعماري پنهان است؛ از اين رو مردم شريف هم بايد آگاه باشند و هوشمندانه عمل كنند تا بازيچه دست بيگانگان نشوند و در ميان هجمه‌هاي تبليغاتي كشورهاي سلطه‌گر همچنان از كشور خود حمايت كنند.

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، "مرتضي آقاتهراني"در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، تصريح كرد: مقام معظم رهبري براي اين امر سال 91 را به‌عنوان «توليد ملي؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني» نامگذاري كردند تا از توليد ملي حمايت شود و ما افزايش توليد داشته باشيم، در نتيجه مشكل بيكاري نيز حل خواهد شد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در مجلس شوراي اسلامي افزود: حمايت از توليدكنندگان بايد به نحوي باشد تا توليدكننده ايراني بتواند كالاي خود را با پايين‌ترين قيمت تمام‌شده با بهاي مناسبي به بازار عرضه كند تا خريدار كالاي ايراني به استفاده از كالاي ايراني ترغيب شوند.

نمايندگان مردم پيش‌قراولان مصرف كالاي ايراني باشند

وي با تأكيد بر  اينكه نماينده مجلس، نماينده جمعيت چشمگيري از مردم است، توضيح داد: زماني كه نمايندگان مردم كالاي ايراني در سبد خانوار خود قرار مي‌دهند و تمام مايحتاج و نيازهاي خود را از محصولات توليد شده در داخل تأمين مي‌كنند، مي‌توانند الگوي مناسب براي مردمي باشند كه به نمايندگي از آنها به مجلس راه يافته‌اند.

رسانه‌ها مردم را از آثار مثبت خريد كالاي ايراني آگاه كنند

اين نماينده مردم در مجلس نهم با بيان اينكه استفاده از كالاي ايراني عامل مهمي براي حل معضل بيكاري است، تصريح كرد: مردم بايد به اين باور برسند و اعتقاد داشته باشند كه استفاده از كالاي ايراني خود باعث اشتغال‌زايي مي‌شود و مشكل بسياري از جوانان در اين زمينه برطرف مي‌شود كه تحقق اين امر به حمايت مردم از توليدكنندگان ايراني نياز دارد.

وي با بيان اينكه وظيفه مسئولان و رسانه‌ها آگاه كردن مردم درباره نتيجه‌هاي مثبت حمايت آنان از خريد كالاهاي ايراني است، ادامه داد: اگر مردم به اين باور برسند كه با خريد كالاي ايراني به اقتصاد كشور، به اشتغال، به خودكفايي و به رفاه خود و فرزندانشان كمك مي‌كنند، به‌طور يقين براي اين منظور، با غيرت و با همت عالي عمل مي‌كنند.

تبليغات كيفيت كالاي خارجي را بالاتر از كالاي ايراني نشان مي‌دهد

اين سياستمدار و استاد ايراني فلسفه گفت: كالاهاي خارجي كيفيت بالايي ندارند، اما متأسفانه با تبليغات پي در پي و مكرر شبكه‌هاي ماهواره‌اي و بعضا تبليغ اين كالاها در صدا و سيما، مردم به استفاده و خريد كالاي خارجي تشويق مي‌شوند و روي مي‌آورند، اين در حالي است كه بسياري از كالاهاي ايراني در كيفيت از كالاي همتاي خارجي خود مناسب‌تر و بي‌رقيب هستند.

آقاتهراني با تأكيد بر اينكه استفاده از كالاي ايراني بايد در ميان مردم به يك دغدغه ملي تبديل شود، بيان كرد: مردم بايد به اين اعتقاد و باور برسند كه كالاي ايراني، كيفيت برتري در قياس با كالاي خارجي دارد.

وي تصريح كرد: سازمان صدا و سيما به‌عنوان يكي از مهمترين دستگاه‌هاي مولد فرهنگ در كشور، بايد انديشه و عمل براي نهادينه كردن فرهنگ مصرف كالاي ايراني به جاي كالاي خارجي با جديت عمل كند.

توليدكنندگان با افزايش كيفيت، اعتماد مردم به كالاي ايراني را جلب كنند

آقاتهراني، در ارزيابي وضعيت كيفي و كمي توليد كالاي ايراني گفت: توليدكنندگان بايد تلاش كنند تا با ارتقاي كيفيت محصولات توليدي خود اعتماد مصرف‌كنندگان ايراني را به مصرف محصولاتشان جلب كنند.

رئيس كميسيون فرهنگي مجلس نهم با تاكيد بر لزوم ارتقاي كيفيت كالاي ايراني از سوي توليدكنندگان داخلي يادآور شد: قيمت كالاهايي همچون برنج ايراني، قيمتش از مشابه خارجي آن بالاتر است كه بايد با حمايت از توليدكنندگان اين نوع كالاها، توليد و عرضه آنها را افزايش و بهاي آنها را كاهش داد تا مردم به خريد اين كالاها تشويق شوند.

جمعه بیست و هفتم 5 1391 8:45
آخوندخراساني: بر مسلمان واجب است لباس ذلت از تن بيرون كنند و لباس عزت بپوشند
پوشاندن لباس عزت بر تن ملت ايران با تأسيس شركت اسلاميه در دوران قاجار
وقتي ايرانيان خواستند لباس عزت بر تن كنند
 مرحوم آخوند خراساني در حمايت از تاسيس اين شركت گفت: بر مسلمان لازم است كه لباس ذلت [توليد خارج] را از تن بيرون كنند و لباس عزت [ساخت داخل] را بپوشند.»

به گزارش پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، با گسترش روابط ايران و اروپا در قرن ۱۸ ميلادي به تدريج سيل كالاهاي اروپايي به ايران سرازير شد، اين سيل ويرانگر، توليد كالاهاي ايراني را به تدريج با مشكلات مختلفي دچار كرد. اگر چه در ابتدا بسياري از مردم از تاثير اين نوع تجارت يك طرفه ميان ايران و كشورهاي اروپايي آگاه نبودند ولي به تدريج با نمودار شدن آثار اين نوع تجارت، بزرگان، علما و مردم نسبت به ورود كالاهاي خارجي به ايران واكنش نشان دادند و تحريم كالاهاي خارجي و اروپايي را راهي براي مبارزه با استعمار روس و انگليس قرار دادند.

شركت سهامي عام اسلاميه به‌عنوان يكي از نخستين  و مهمترين كارخانه‌هاي دوران  قاجار كه با هدف تأمين منسوجات مورد نياز مردم ايران و مقابله با وابستگي به خارج تأسيس شد، تنها يكي از نمونه‌هاي تلاش‌ مردم ايران براي حمايت از توليد داخلي و مقابله با ورود انواع كالاهاي خارجي به كشور بود.

شركت اسلاميه با تلاش و حمايت اغلب بازرگانان و علماي اصفهان، كاشان و شيراز به ويژه  آيت الله آقانجفي و آقا نورالله نجفي اصفهاني در فروردين ۱۲۷۸ شمسي  تأسيس شد.

شركت اسلاميه  به سرعت با استقبال گسترده مردم در خريد سهام و همچنين محصولات خود مواجه شد و به تدريج شعبه‌هايي در بسياري شهرها و همينطور در خارج از ايران ايجاد كرد. اين شركت نخستين تلاش در صنعت مدرن در ايران خصوصا در زمينه نساجي بود ولي  به فعاليت  صرافي نيز اشتغال داشت و يكي از زمينه‌هاي تاسيس بانك و بانكداري و  سهام در ايران به شمار مي‌رفت.

علما كه خود در راه اندازي و تدوين اساسنامه آن حضور داشتند در ادامه  براي تحريم كالاهاي ساخت خارج و استفاده از كالاهاي ايراني به‌طور جدي تلاش كردند.

سيد جمال الدين واعظ اصفهاني از خطباي دوره مشروطه، كتابي به نام "لباس التقوي " در دفاع از راه اندازي اين شركت نوشت  و علمايي همچون آيت الله سيد كاظم يزدي صاحب عروه ، آيت الله العظمي سيد اسماعيل صدر عاملي، آيت الله شربياني ، ميرزا محمد حسن مامقاني و ملا فتح الله اصفهاني بر آن مهر تاييد زدند.

همچنين آخوند خراساني (ره) در 1315 ق به دعوت تني چند از علماي ايران، همراه با گروهي ديگر از مراجع تقليد فتواهايي در تحريم كالاهاي خارجي و حمايت از كالاهاي داخلي و به منظور رفع نياز كشور به بيگانگان صادر كرد و در تأييد «شركت اسلاميه» ، علاوه بر خريد منسوجات آن، بر كتاب لباس التقوي، واعظ هم تقريظي نوشت: «بر مسلمان لازم است كه لباس ذلت [توليد خارج] را از تن بيرون كنند و لباس عزت [ساخت داخل] را بپوشند.» همچنين در نامه‌اي به مظفرالدين شاه، او را به حمايت از اين شركت سفارش كرد.

روزها از اين تلاش‌ها مي‌گذرد و هنوز بعد از نزديك به دويست و اندي سال از تلاش بزرگان ايران زمين در حمايت از توليد و مصرف كالاهاي ساخت داخل، بازارهاي كشور در تسخير كالاهاي خارجي است كالاهايي كه خريد هر كدامشان موجب از دست رفتن شغل و حرفه يكي از فرزندان ايران خواهد بود.

منبع:http://tolideiran.ir

X