منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 372139
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
فرش پازيريك؛ يادگاري از دوران هخامنشي
قديمي‌ترين فرش دستبافت جهان ايراني است
هنر نزد ايرانيان است و بس


قديمي‌ترين فرش دستبافت يافته شده جهان ايراني است كه در سال 1949 ميلادي در دومين مرحله كاوش‌هاي باستان شناس روسي، "رودنكو" در منطقه" پازيريك" مغولستان كشف و به به همين علت به نام فرش پازيريك مشهور شد.

 به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، صاحب‌نظران با توجه به شباهت نقش‌هاي روي اين قالي به نقوش اصيل هخامنشي، هويت آن را ايراني مي‌دانند و معتقدند كه اين قالي از دست بافت‌هاي پارس‌ها، مادها، و يا پارت‌ها است.

اين فرش به ابعاد تقريبا دو متر مربع (210×183سانتي متر) و در هر سانتيمتر مربع 36 گره دارد و رنگ‌هاي به كار رفته در اين فرش، سبز، آجري، قرمز تيره، آبي و قهوه اي هستند.؛ گذر زمان باعث دگرگوني در رنگ قالي شده است و تنها دليلي كه باعث سالم ماندن نسبي قالي بوده است يخبندان شديد منطقه دره آلتاي است.

"رودنكو" كاشف اين فرش در كتابي كه به مناسبت اين اكتشافات در سال 1953 در روسيه منتشر كرد، درباره فرش كشف شده توضيحات مفصلي نگاشت و آن را به صراحت كار ايران و قديمي‌ترين فرش ايراني در جهان خواند.

رودنكو در اين كتاب نوشته است: بدون اينكه بتوانيم به طور حتم بگوييم، اين فرش كار كدام يك از سرزمين‌هاي ماد- پارت (خراسان قديم) يا پارس است، تاريخ فرش ياد شده پارچه‌هايي كه در پازيريك كشف شد، قرن پنجم و يا اوايل قرن چهارم پيش از ميلاد تشخيص داده مي‌شود.

به گفته وي، تاريخ اين قالي از روي شكل اسب سواران معلوم مي‌شود. طرز نشان دادن اسب‌هاي جنگي كه به جاي زين، قالي بر پشت آنها گسترانده‌اند و پارچه روي سينه اسب، از مشخصات آشوري‌هاست. اما ريزه‌كاري‌هاي مختلف و طرز گره زدن دم اسب‌ها روي فرش پازيريك، در نقوش برجسته تخت جمشيد نيز ديده مي‌شود.

نويسنده اين كتاب تاريخي همچنين بيان كرده است: شواهد بيشماري گوياي ايراني بودن اين قالي است كه اگر من به صورت گسترده هر يك از اين موارد را شرح بدهم، نوشتار به درازا خواهد كشيد.

  • اسب‌ها و گوزن زرد خالدار ايراني و آهوان كه همگي مربوط به نژاد ويژه ايراني است.(البته اين نوع گوزن همواره در اشياء تاريخي ديده شده است ولي سبك كار(گره زدن...) مربوط به شيوه قالي بافي ايرانيان است.
  • رنگ‌هاي مورد استفاده در اين قالي قرمزاخرايي، زرد، سبزكمرنگ و نارنجي است. تشابه نقوش سواران و مردان پياده كه در كنار اسبان خود راه مي‌پيمايند، و جانوران بالدار در اين قالي با نقوش تخت جمشيد، صحت نظر اين محققين را قوي‌تر مي‌سازد.
  • صف قرار گرفتن موجودات خود نمايانگر شيوه‌هاي هخامنشي و آشوري است.
  • در قسمت مركزي اين فرش يك رديف ستاره‌هاي چهارپر نقش شده است كه روي اشياي پيدا شده در لرستان نيز ديده مي‌شود.
  • شباهت بيشمار اين قالي به قاليچه سنگي تخت جمشيد (قاليچه سنگي تخت جمشيد نيز از نينوا الهام گرفته است)

وب‌نوشت ايران‌آناهيتا در باره اين فر ش نوشته است: پيشينه اين قالي كمابيش مربوط به 2500 سال پيش است، ولي آيا اين قالي در آن زمان اختراع شده است؟

پاسخ روشن است؛ خير- چون اين قالي در نوع خود به تكامل و تعالي رسيده است و پيشبني مي‌شود در زمان خود، دست‌كم 500 سال از ساخت نخستين قالي گذشته است.

فرش پازيريك هم اكنون در موزه آرميتاژ روسيه نگهداري مي‌شود.

http://tolideiran.ir

سه شنبه هفتم 6 1391 17:35
بيانيه علماي اصفهان در حمايت از توليد ملي؛
نخستين مانيفست توليد ملي در 109 سال پيش
توليد ايراني: از مرگ كه شخصي‌ترين و خصوصي‌ترين موقعيت افراد است تا مهماني‌هاي و مجالس عمومي،‌ همه در نامه‌اي از سوي علماي يكصد و نه سال پيش اصفهان ملزم به استفاده از لوازم و وسايل ايراني شده است؛‌ وگرنه امضاكنندگان كه علماي اعلام شهر باشند نه بر ميت نماز مي‌خوانند نه در مهماني شركت مي‌كنند.

 

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، 12 نفر از علماي ديني اصفهان در خطابه‌اي استفاده از كالاي ايراني را در همه شئونات مصرفي از مؤكدات ديني دانسته‌اند و گفته اند بر ميتي كه كفن ايراني نداشته باشد نماز نمي‌خوانند و پاي قبالجات و احكام شرعي نيز كاغذش ايراني نباشد، مهر و امضايي نمي‌زنند.

از مهماني‌ها و مراسم دور هم جمع شدني تا پوشش و قبالجات مذهبي و ديني در اين نامه مورد اشاره قرار گرفته و استفاده از لوازم ايراني در همه آنها تأكيد شده است.

اين بيانيه به شرح زير است.

« بيانيه جمعي از علماي اصفهان در يك قرن پيش در حمايت از توليد ملي

بركسي كه كفنش از پارچه ايراني نباشد، نماز نمي خوانيم.


 بعد از تسبيح و تحميد

 اين خدام شريعت مطهره با همراهي جناب ركن الملك متعهد و ملتزم شرعي شده ايم كه مهما امكن ( تا حد امكان) بعد ذلك تخلف ننماييم، فعلا پنج فقره است :

اولا: قبالجات و احكام شرعيه، از شنبه (۱۴جمادي الاول) به بعد بايد روي كاغذ ايراني بدون آهار نوشته شود، اگر بر كاغذهاي ديگر نويسند، مهر ننموده و اعتراف نمي نويسيم، فباله و حكمي هم كه روي كاغذ ديگر نوشته بياورندو تاريخ آن بعد از اين قرار باشد، امضا نمي نماييم. حرام نيست كاغذ غيرايراني و كسي را منع نمي شويم، ماها با اين روش متعهديم.

 ثانيا: كفن اموات، اگر غير از كرباس و پارچه اردستاني يا پارچه ديگر ايراني باشد، متعهد شده ايم، برآن ميت ماها نماز نخوانيم. ديگري را براي اقامه صلوه بر آن ميت بخواهند، ماها را معاف دارند.

 ثالثا: ملبوس مردانه جديد كه از اين تاريخ به بعد دوخته و پوشيده مي شود، قرار داديم مهما امكن هرچه بدلي آن در ايران يافت نمي كنيم و حرام نمي دانيم لباسهاي غير ايراني را، اما ماها ملتزم شده ايم، حتي المقدور بعد از اين تاريخ ملبوس خود را از نسج ايراني بنماييم، تابعين ماها نيز كذلك و متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد آنچه از سابق پوشيده ايم و دوخته ايم، ممنوع نيست استعمال آن.

 رابعا: ميهماني ها بعد ذلك، ولو اعياني باشد،چه عامه چه خاصه، بايد مختصر باشد، يك پلو و يك چلو و يك خورش و يك افشره، اگر زائد بر اين كسي تكليف دهد، ما را به محضر خود وعده نگيرد، خودمان نيز به همين روش ميهماني مي نماييم، هرچه كمتر و مختصرتر از اين تكليف كردند، موجب مزيد امتنان ماها خواهد بود.

 خامسا: وافوري و اهل وافور را احترام نمي كنيم و به منزل او نمي رويم، زيرا كه آيات باهره : (ان المبذرين كانوااخوان الشياطين – ولاتسرفوا ان الله لا يحب المسرفين – و لاتلقوا بايديكم الي التهلكه ) و حديث : (لاضرر و لاضرا ) ضرر مالي و جاني و عمري و نسلي و ديني و عرضي و شغلي آن محسوس و مسري است و خانواده ها و ممالك را به باد داده، بعد از اين هر كه را فهميديم وافوري است، بهنظر توهين و خفت مي نگريم.

 

امضاي آقايان كرام و علماء فخام كثرالله امثالهم :

 ۱- ثقه الاسلام آقاي حاج آقا نورالله  ۲- حسين بن جعفر الفشاركي  ۳- حجه الاسلام آقا نجفي  ۴- شيخ مرتضي اژه  ۵- آقا ميرزا محمدتقي مدرس  ۶- حاجي سيد محمدباقر بروجردي  ۷- آقا ميرزا علي محمد  ۸- حاجي ميرزا آقا محمد مهدي جويباره  ۹- سيد ابوالقاسم دهكردي  ۱۰- حاجي سيد ابوالفضل زنجاني  ۱۱- آقا محمد جواد قزويني  ۱۲- سيد محمدرضا شهير به آقا ميرزاي مسجد شاهي  ۱۳- حاجي آقا حسين بيدآيادي

 تذكر: اين قرارداد در تاريخ ۱۲ جمادي الاول ۱۳۲۴ به امضا رسيد.»

http://tolideiran.ir

سه شنبه هفتم 6 1391 16:20

دايره‌المعارف نشاني‌هاي تجاري در ايران عصر قاجار


 

توليد ايراني: آيا مي‌دانيد نخستين كتاب اولي كه در ايران منتشر شد، در چه سال بود و چه اطلاعاتي را در خود داشت؟

به گزارش خبرنگار توليد ايراني در سال 1305 هجري شمسي،‌يعني چيزي نزديك به 90 سال پيش براي نخستين بار در كشور،‌ گروهي از بازاريان و بازاريابان سنتي تصميم گرفتندبا انتشار مجموعه‌اي از نشاني‌ها و اطلاعات بازرگانان و فروشندگان ايراني و غيرايراني انواع كالا در قالب يك كتاب، ارتباط بين آنان را ساده‌تر و در دسترس‌تر كنند.

جالب است كه دست‌اندركاران تهيه اين كتاب براي تهيه اطلاعات دقيق نمايندگان (بازارياب‌هايي)‌ را هم به شهرهاي بزرگ ايران فرستاده‌اند تا اطلاعات جامع و كاملي را در كتاب منتشر كنند.

اين اطلاعيه بنا به گزارش پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني و براساس اطلاعات دريافتي از برخي كارشناسان تاريخي مربوط به سال 1305 هجري شمسي است.

 اطلاعيه انتشار اين كتاب در يكي از جريده‌ها (روزنامه‌هاي)‌ آن زمان انتشار يافته است كه تصوير اين اطلاعيه را تماشا مي‌كنيد؛

متن اين اطلاعيه به اين شرح نوشته شده است: مركز اعلانات، موسوم به «نوروز» محترما (با احترام) بدين وسيله باطلاع عموم مي‌رساند كه در نظر دارد يك كتاب آدرس تجارتي و دوا سازي و صنعتي و طبي و غيره ترتيب دهد و براي اين مقصود، نماينده به همه جا روانه خواهد داشت كه اين قبيل آدرس‌ها را جمع‌آوري نمايند. زيرا كه كتاب آدرس مذكور،‌ گذشته از آدرس‌هاي تهران، فهرست عنوانات (نام‌هاي) تجار و غيره [را] كه در شهرهاي بزرگتر ايران هستند، دارا خواهد بود. بدين ترتيب تجار در خارجه، وسيله‌اي را در دست خواهند داشت كه با تجار و غيره در ايران مستقيما مربوط (مرتبط)‌شوند. علاوه بر آن كتاب آدرس فوق فهرستي از مهم‌ترين تجارت‌خانه‌هاي (مراكز تجاري)‌ برلين، وين،‌ پاريس، لندين و غيره را دارا خواهد بود.

اداره كل ركلم (تبليغات)‌ نوروز

http://www.tolideiran.ir

سه شنبه هفتم 6 1391 14:40
X