منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 377356
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

در متون آكادميك، «سياست عمومي» يك فرآيند مبتني‌بر هنجارهايي است كه در برگيرنده مراحل، حوزه‌ها، بخش‌ها، عمليات و بازيگران بوده و ضرورتا هدفي را دنبال مي‌كند. به عبارت بهتر سياست عمومي عبارت از مجموعه‌اي از اقدامات و روش‌هاي هدفدار كه راهنماي تصميم‌گيرندگان در يك جامعه و براي فايق‌آمدن بر يك مساله عمومي است. از اين رو مطالعه سياست عمومي، مستلزم شناخت مجموعه تعاملات و ارتباطات افراد، گروه‌ها و سازمان‌هاست. از اين نقطه‌نظر، فرآيند سياستگذاري داراي مولفه‌هاي موثر بسياري است كه نخبگان يا رهبران جامعه با اشراف بر آنها دستور تدوين يك سياست عمومي را صادر مي‌كنند. از جمله اين مولفه‌ها، بروز و ظهور معضلاتي است كه از حيث عدم‌توجه به موضوعي خاص به وجود آمده و جامعه را در مقاطعي دچار مشكل كرده است.


از اين جهت سياستگذاران تلاش مي‌كنند تا براي حل معضل به‌وجود آمده چاره يا تدبيري اتخاذ كنند و از اين رهگذر سياست عمومي شكل مي‌گيرد. يعني فرض عقلايي براي وجوب يك سياست عمومي، بروز يك معضل عمومي است و در غيراين‌صورت يا سياست عمومي به سمت جامعه گسيل نمي‌شود يا بسيار صوري توليد مي‌شود.
لذا فرض منطقي در باب ظهور و بروز يك سياست عمومي، فرآيند كاركردي آن در صورت اجرا است به نحوي كه ضرورتا به حل معضلي كمك كند. در اين مقاله تلاش مي‌شود تا موضوع حمايت از كار و سرمايه ايراني و توليد ملي دستمايه فرآيند‌شناسي سياست عمومي در ايران شده و با مفروض دانستن ضرورت وجوبي طرح اين شعار به الزامات اجرايي آن در قالب «سياست عمومي» پرداخته شود.
به عبارت بهتر در اين تحرير فرض مي‌شود كه حمايت از توليد ملي نه‌بسان يك «شعار» سالانه يا نامگذاري ساده، بلكه به‌مثابه يك «سياست عمومي» بايد در دستور كار قرار گيرد و از اين حيث الزاماتي را متوجه فرآيند خود كند.

به طور كلي سياست‌گذاري اقتصادي مبتني بر شاخص‌هايي از جمله عقلانيت اقتصادي است كه حكومت‌ها با تأسي بر آن به تحقق «مشروعيت عقلايي» خود كمك مي‌كنند. اين فرآيند مجموعه خط‌مشي‌ها و اهدافي را شامل مي‌شود كه در چارچوب چشم‌انداز توسعه دولت‌ها مصداق مي‌يابد و لذا وابسته به، برنامه‌ها و الگوهاي رفتاري دولت‌ها براي تامين اهداف كلان جامعه يا الزامات مقطعي مربوط به امنيت اقتصادي جوامع است. از اين رهگذر سياست‌گذاري اقتصادي در ارتباط با موضوعات و حوزه‌هايي انجام مي‌گيرد كه آثار و پيامد آن بر زندگي اجتماعي و اقتصادي طيف عمومي جامعه مشهود باشد و از سويي در فرآيند نوسازي و توسعه كشور موثر باشد.

لذا تدابير و سياست‌هاي اعلامي توسط مسوولان زماني مي‌تواند كار‌ساز جلوه كند كه در فرآيند سياست‌گذاري براي يك مقطع زماني محدود تعريف نشده بلكه متاثر از فرآيند معطوف به هدف باشد، يعني سياست عمومي بايد تا زمان اجراي كامل مورد توجه و مداقه سياستگذاران قرار گيرد و تنها در اين صورت مصداق سياست‌گذاري است. از سوي ديگر سياست‌گذاري اقتصادي محصول ضرورت‌هاي عصر مدرن بوده و هر كشوري كه در روند نوسازي قرار مي‌گيرد، به گونه‌اي اجتناب‌ناپذير نيازمند برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري اقتصادي خواهد بود. در اين فرآيند موضوعاتي از جمله جمع‌گرايي، همبستگي، كارآمدي و فضاي تعاملي نخبگان مورد توجه قرار مي‌گيرد.

اصولا سياست‌گذاري اقتصادي در فضاي سيستماتيك صورت مي‌گيرد و هرگونه واگرايي يا گسيختگي فكري و سيستمي مي‌تواند مخل فرآيند اجراي يك سياست شود. از اين‌رو هرگونه تصميم در سياست‌گذاري مستند و مبتني بر نيروها، نهادها، فضاي گفتماني و ضرورت‌هايي است كه عمدتا توسط دستگاه اجرايي بايد بستر‌سازي شده و آنگاه به منصه ظهور برسد. به عبارت روان‌تر، اساسي‌ترين و مهم‌ترين بخش يك سياست عمومي «دولت» است كه بايد بستر اجرايي يك سياست يا راهبرد را مهيا كند. چه اينكه وجوب يك فضاي گفتماني اگرچه شرط لازم براي اجراي يك سياست عمومي است ولي به هيچ عنوان كافي و وافي به مقصود نيست.

در نظريات رايج و مكاتب اقتصادي، نوكلاسيك‌ها در مورد نقش دولت تاكيد فراوان دارند و معتقدند كه بدون دولت هيچ‌گاه زمينه شكل‌گيري سياست اقتصادي فراهم نمي‌شود و اين مهم زماني با اهميت جلوه‌گر مي‌شود كه در جوامع در حال توسعه، دولت متكي به منابع مالي كثير بوده و بزرگ‌ترين و ثروتمندترين بخش جامعه است. از سوي ديگر در جوامع توده‌گرا كه رويكردهاي توده‌ستايانه، وجه مميزه دولت‌ها است، نقش دولت در فرآيند سياست‌گذاري اقتصادي بروز بيشتري يافته و تا حد مداخله‌گر پيش مي‌رود.

برخي معتقدند كه در اين‌گونه جوامع دولت، كنترل محيط اجتماعي را از طريق سياست‌گذاري اقتصادي بهبود مي‌بخشد و با هدف «يكسان‌سازي ملي» و تاثير‌گذاري بر فرآيند كلي جامعه نقش آفريني مي‌كند. در اين وضعيت قابليت سياسي و ذخاير اقتصادي فراوان دولت‌ها باعث مي‌شود تا دولت سازنده سياست‌هاي اقتصادي محسوب شود و به عبارت بهتر در اين‌صورت ما با جوامع «دولت سالار» مواجه هستيم كه كنش دولت در آن ماهيت يك‌سويه داشته و به عنوان فعال مايشاء عمل مي‌كند. با توجه به آنچه گفته شد، تدوين و ترويج يك سياست اقتصادي در جوامع دولت سالار كه دولت به دلايل تاريخي و ذاتي داراي قابليت سياسي و ظرفيت اقتصادي كلان است، عمدتا بر عهده دولت و نخبگان و كارگزاران مي‌باشد. در اين فرآيند ابتدا يك معضل پس از شناسايي بايد به‌عنوان يك سياست اقتصادي كلي مورد پذيرش قرار گيرد و سپس توسط دولت در قالب برنامه‌هاي توسعه و قوانين جاري به سوي جامعه گسيل شود.

منبع روزنامه شرق


سه شنبه هفدهم 5 1391 5:8
X