منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 377275
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

ورود صنعت و توليد بومي به ايران، همزمان با روند نوسازي و به عبارتي به تاسيس و استقرار دولت مدرن در سال‌هاي پيش از مشروطه برمي‌گردد. نساجي، قندوشكر، چرم‌سازي و به مرور زمان خودروسازي، الكترونيك و... روندي را به نمايش مي‌گذارند كه امروزه بايد توليد ملي را به بهره‌وري فراوان رسانده باشند. اما آنچه در نتيجه مشاهده مي‌شود جز آن است كه انتظار مي‌رود. چرا چنين شده است؟ موانع پيش رو از حيث تاريخي كدامند؟ و اساسا فرآيند توسعه صنعت مبتني بر توليد، با چه فراز و فرودهايي مواجه بوده است؟ اين سوالات البته براي دريافت پاسخ، نياز به بحث مبسوط دارند كه در حوصله اين نوشتار نيست اما ما در اين پژوهش تلاش مي‌كنيم تا حمايت و هدايت توليد ملي را به‌مثابه يك سياست عمومي مورد كنكاش قرار دهيم وبا استناد به نامگذاري امسال، فرآيند پيش رو را در وضعيت حال تبيين كنيم.


همچنان‌كه گفته شد مفروض ما در اين تحرير اين است كه به دلايل تاريخي و فرهنگي، همچنين موانع سياسي و اقتصادي و روندهاي بين‌المللي، توليد و مقتضيات بومي‌شدن آن با مشكلات اساسي پيش رو بوده كه ما از آن به عنوان «آسيب» ياد كرده‌ايم وبا توجه به نقش افزون دولت در ساختار اقتصادي ايران، موضوع آسيب‌هاي وارده را در قالب طراحي يك سياست عمومي بررسي كرده‌ايم. بنا بر يافته‌هاي علمي در كشورهاي در حال توسعه با ساختار توده‌گرايانه، سياست‌گذاري عمومي بر مبناي نقش دولت تابعي از ساختار و فرآيند سياسي حكومت تلقي مي‌شود و لذا در اين شرايط ساخت سياسي بايد تلاش كند تا سياست‌هاي عمومي را به صورت آمرانه و با جلوه‌هايي از مردم‌گرايي به سرانجام برساند. بر همين اساس گفته مي‌شود كه مسووليت اجتماعي دولت در روند سياست‌گذاري كاملا مشهود است و در حوزه سياست اقتصادي به واسطه حضور عناصر فعال در تاثير‌گذاري زندگي اجتماعي، اين مسووليت دو چندان مي‌شود. اين وضعيت در جامعه ما قابل مشاهده است.


در ايران مستند به تاريخ توسعه، دولت عامل و مانع توسعه بوده، البته اين حالت غيرپارادوكسيكال فرض مي‌شود چراكه دولت در زمان‌هايي به عنوان عامل و در مواقعي مانع توسعه محسوب شده، نگاهي به جريان تاريخي دولت مدرن در ايران نشان مي‌دهد كه هرگاه دولت‌ها در توليد سياست عمومي تلاش عقلاني به خرج داده وبا هدف توسعه و رفاه و با لحاظ مسووليت‌هاي اجتماعي خود، كوشش شايسته نشان داده‌اند، آن سياست تاثيرات مثبتي در روند جاري كشور داشته و در غير اين صورت دولت‌ها خود ازجمله موانع اساسي توسعه بوده‌اند. در فرآيند هدايت توليد ملي نيز وضع به همين‌گونه است. در شرايط حاضر به واسطه جهاني‌شدن علم، ارتباطات بي‌حدوحصر، ضرورت‌ها و مقتضيات جهاني و ديگر عوامل داخلي و خارجي، دولت بايد حمايت از توليد ملي را در قالب يك «سياست عمومي» به رسميت شناخته و اجراي آن را در دستور كار قرار دهد. در غيراين‌صورت موانع سختي پيش روي اجراي اين راهبرد قرار خواهد گرفت. در اين بخش موانع هدايت توليد ملي به‌مثابه يك راهبرد كه به شكوفايي توليد و كارآفريني منتهي مي‌شود را بررسي مي‌كنيم.


پرواضح است كه بر شمردن اين موانع به معني نفي كوشش‌ها و دستاوردها نيست كه بسياري با تداوم و استمرار به آن پرداخته‌اند، بلكه هدف واكاوي پيدايي شكافي است كه امروزه بين تدوين راهبرد و عملياتي شدن آن در اين حوزه وجود دارد. بر اين اساس گفته مي‌شود كه دولت به دلايل ماهيتي، شكلي و تاريخي توان يا اراده اجراي اين راهبرد را ندارد. تاكيد بر اين نكته ضروري است كه دولت‌ها در ايران به واسطه حضور عوامل سياسي، غني‌بودن، نفت و معضلات كارآمدي هيچ‌گاه به صورت جدي موضوع توليد را مدنظر قرار نداده‌اند. بنابراين اينك كه در سال 91 بنا به ضرورت‌ها و الزامات خارجي و داخلي و درك درست نخبگان بالادستي از مفهوم امنيت اقتصادي بر بستر توليد داخلي و همچنين شتاب زياد كشورهاي در حال توسعه براي فرار از وضعيت توسعه‌نيافتگي و ايجاد فاصله توسعه‌اي با ايران به موضوع توليد ملي در مقام راهبرد توجه شده است، ضروري است به آسيب‌شناسي هدايت راهبردي توليد ملي بپردازيم:1-تعيين نقطه عزيمت انگاره حمايت از توليد ملي (انعطاف‌پذيري در راهبرد)


به گمان پژوهشگران دانشگاهي وقتي از يك نگرش راهبردي سخن به ميان مي‌آيد، ضرورتا به عامل ديگري در تراز خودش به نام رويكرد سيستمي توجه شده است، به بيان ديگر رويكرد سيستمي با رويكرد استراتژيكي و راهبردي هم‌تراز است ولي از حيث معنا و هويت متفاوت به نحوي كه ماهيت حركت راهبردي بايد از انعطاف‌پذيري برخوردار باشد. به عبارتي انعطافات راهبردي، ذاتي تدوين يك استراتژي است. بنابراين چنانچه يك راهبرد در يك سيستم تصلب به خرج دهد يا با يك سيستم متصلب برخورد كند، به لحاظ وجود ساختارهاي شكل گرفته قطعي، راهبرد با معضل اجرا روبه‌رو مي‌شود.


از اين حيث بايد «نقطه عزيمت» يا «نقطه شروع» مورد توجه جدي قرار گيرد. به عبارت ديگر براي ايجاد موقعيت‌هاي جديد براي راهبري هر راهبرد بايد يك نقطه شروع تعريف شود تا انطباق با سيستم حاصل شود. اين نقطه شروع در انگاره حمايت از توليد ملي، ساخت منعطف دولت يا «اراده دولت در اجراي اين استراتژي» است. فرض كنيد كه دولتي با ظرفيت بالاي ثروت و ميل به واردات و عدم تمكين به قواعد واقعي اقتصاد چگونه ممكن است نقطه آغازين يك راهبرد مبتني بر توليد ملي را درك كند؟ به عبارتي براي آغاز راهبرد هدايت توليد ملي سامان تصميم‌سازي دولت بايد خود را ابتدا از حيث گفتماني و سپس اجرايي آماده كند در غيراينصورت «خلق شعار» نمي‌تواند چاره‌ساز و راهگشا باشد.

منبع: روزنامه شرق


سه شنبه هفدهم 5 1391 5:14
X