منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 377345
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
دكتر آرمان در گفت‌وگو با سياست روز:
سياست ارز چند نرخي ضد توليد داخل عمل مي‌كند
سياست ارز چند نرخي ضد توليد داخل عمل مي‌كند
 

عليرضا پاكدل: رئيس كميسيون اقتصادي مجلس اخيرا پيشنهاد سه نرخي شدن ارز در كشور را مطرح و اعلام كرد براي كالاهاي اساسي كه جزو اولويت‌هاي وارداتي كشور هستند ارز با نرخ مرجع ۱۲۲۶ تومان بايد لحاظ ‌شود. همچنين براي كالاهاي سرمايه‌اي و واسطه‌اي نيز ارز ۱۵۰۰ توماني و كالاهايي كه لوكس تشخيص داده شده باشند با ارز بازار آزاد مي‌توانند وارد كشور شوند.اما وابستگي صادرات و واردات به نرخ ارز به خصوص دلار، حساسيت ها را نسبت به چند نرخي كردن ارز به دنبال دارد. بسياري كارشناسان اقتصادي مخالف اجراي اين طرح هستند و اجراي آن‌را به معني تيرخلاص به توليد كشور مي دانند.زيرا دلار ارزان قيمت به واردات داده مي شود و توليد كننده مجبور است دستگاههاي مورد نياز خود را با قيمت دلار ۱۵۰۰ توماني خريداري كند. 


در همين ارتباط دكتر بهمن آرمان به خبرنگار ما گفت: دلار ۱۵۰۰ توماني تخصيص داده شده به كالاهاي سرمايه‌اي توليد را نابود مي‌كند. اين اقتصاد‌دان و استاد دانشگاه عقيده دارد: تورم كشور در طول ۹ سال گذشته دائما دو رقمي بوده و قوانين علم اقتصاد تجويز مي‌كند در چنين شرايطي نرخ برابري ريال در برابر ساير ارزها متناسب با نرخ تورم اصلاح شود.
وي ادامه داد: متاسفانه دولت براي كنترل نرخ تورم و با توجه به اينكه اكثر اقلام اساسي مانند گندم، شكر، جو، ذرت، روغن خام و ... وارداتي هستند اين برنامه را در سياستهاي خود گذاشت و حتي تعرفه‌ گمركي اين كالاها را نيز كاهش داد.


آرمان اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به افزايش قيمت اين گونه كالاها در بازارهاي جهاني و همچنين كاهش شديد توليد داخلي، دولت توان مقابله با اين رويداد را ندارد. اين اقتصاد‌دان خاطر نشان كرد: در چنين شرايطي دولت به تدريج و در حال برگشت به سياست چند نرخي كردن ارز است، اما اين تنها ظاهر قضيه است و در باطن، اين اقدام به معني تير خلاص به توليد داخل ا ست.
وي در توضيح اين مطلب گفت: دولت براي كالاهاي اساسي وارداتي دلار ۱۲۲۶ توماني در نظر گرفته و براي كالاهاي سرمايه‌اي شامل ماشين آلات و ابزار مورد نياز توليد دلار ۱۵۰۰ توماني تخصيص داده است. به چنين قيمتي سرمايه‌گذاري در صنعت به حالت تعليق و سرمايه‌گذاري در اين زمينه اقتصادي نخواهد بود.

اين استاد دانشگاه همچنين در رابطه با كالاهايي كه ارز با نرخ آزاد به آنها تعلق مي‌گيرد گفت: اين كالاها شامل اجناس لوكس مي‌شوند و كاملا مشهود است كه اين اقلام حجم زيادي در واردات كشور ندارند و تخصيص ارز آزاد كمك چنداني به اقتصاد كشور نخواهد كرد. وي خاطر نشان كرد: عمده واردات كشور كه شامل كنجاله، برنج، ذرت، گندم، روغن خام و مس كه كالاهاي مصرفي محسوب مي‌شوند را مي‌توان با سرمايه‌گذاري در بخش‌هايي از كشور توليد كرد.به طور مثال در استاني مانند خوزستان از طريق آبياري صنعتي مي‌توان بسياري از اين كالاها را كشت كرد و بهتر است به جاي سرمايه‌گذاري بر روي وارادت در اين بخش‌ها سرمايه‌گذاري صورت گيرد.


اين استاد دانشگاه بيان كرد:اگر دولت كالايي مانند گندم را با نرخ دلار ۱۲۲۶ توماني وارد كند،توليدكننده داخلي توان مقابله با واردات ارزان قيمت را ندارد.به طور مثال قيمت تمام شده هر تن شكر در اتحاديه اروپا حدود ۸۵۰ دلار است،ولي آنرا با قيمت حدود ۵۰۰ دلار در بازار عرضه مي كند و به عبارتي يارانه را به توليد ميدهد.وي ادامه داد:بنابر اين اگر قرار باشد قيمت كالاهاي اساسي بر پايه دلار ارزان قيمت باشد ديگر بايد فاتحه كشاورزي را خواند.آرمان هشدار داد: اين برنامه به زيان توليد داخل است و در نهايت توليد داخلي را از اين پس شديدا تحت فشار قرار خواهد داد و سرمايه‌گذاري را نيز با مشكل مواجه مي‌كند و صندوق توسعه ملي ديگر نمي‌تواند ارزي را به متقاضيان سرمايه‌گذاري پرداخت كند. وي در پايان با ابراز نگراني از شرايط موجود گفت: اگر اوضاع فعلي ادامه پيدا كند ما با بحران بيكاري شديد، تراز پرداخت منفي در بازرگاني خارجي و بسياري از مشكلات ديگر روبرو خواهيم شد.

منبع:سياست روز


جمعه بیستم 5 1391 5:26
X