منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 372019
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

با توجه به وضعيت اقتصاد كشورمان ظرف يكي دوسال گذشته و ركود توليدات داخلي، تقويت و ترغيب انگيزه مردم به استفاده از كالاهاي ساخت داخل، يكي از كارسازترين راه هاي بهبود و توسعه سهم توليدات داخلي مي باشد. اما اين تغيير الگوي مصرف به يكباره محقق نخواهد شد، همانطور كه به يكباره به وجود نيامده است. اينكه چرا مردم ميل و رغبتي به خريد كالاي داخلي نسبت به مشابه خارجي آن ندارند بسيار مهم و تعيين كننده است كه توجه به آنها براي برطرف كردن چالش هاي انگيزه اي مردم اجتناب ناپذير است.


1- اعتماد و باورهاي فرهنگي: يكي ازدلايلي كه مردم ميل بيشتري به خريد كالاهاي خارجي دارند، نوع باوري است كه طي سال هاي متمادي از قبل و بعد از انقلاب در عامه مردم وجود داشته است. به عنوان مثال تاكيد مردم به تهيه كالاهايي با مارك هاي ژاپني، باوري است كه سال هاي سال در بين مردم ايران مرسوم بوده است. اين باورها درست است كه سبب آن مرغوبيت كالاهاي ژاپني است اما بيش از آن به سبب اعتمادي است كه اين باور را براي مردم حاصل كرده است كه هيچ ماركي را به جز مارك ژاپني قبول نمي كنند.
اين فرهنگ مصرف در طي ساليان متمادي ايجاد شده و ديگر اهميتي به كيفيت و نوع توليدات ديگر كارخانجات نمي دهد. حتي اگر كالاي خارجي با مارك ديگري هم به بازار عرضه شود، بازهم مردم فلان كالاي ژاپني را ترجيح مي دهند.


2- تبليغات سازنده و جذاب: عامل ديگري كه باعث ترجيح كالاي خارجي مي شود، بهره گيري از نوع تبليغاتي است كه در بين عموم انگيزه مصرف ايجاد مي كند. به عنوان مثال شركت هاي خارجي كه لوازم خانگي به ايران وارد مي كنند، با درنظر گرفتن خدمات پس از فروش طولاني، تعويض بدون هيچ قيد و شرط در صورت نقص فني، تحويل در محل يا دادن جوايز همراه با كالاي خريداري شده، برگزاري جشنواره هاي تفريحي همراه با قرعه كشي هداياي چشم گير و بسياري از اين موارد، توانسته اند جذابيت خريد را براي مصرف كننده ايجاد كنند. به طوري كه گاهاً خريدار جذب حواشي تبليغاتي كالاي مورد نظر مي شود.


3- نوآوري و تنوع: مهمترين گزينه اي كه شركت ها و كارخانجات بزرگ صنعتي جهان به عنوان الويت كاري خود قرار داده اند، مسئله تنوع و نو آوري در محصولات مي باشد. شركت هاي خارجي همگي در تلاش و رقابت هستند تا با محصولي جديد خود را متفاوت از بقيه نشان دهند. ضمن اينكه سعي دارند با افزايش تنوع در محصولات خود، به مصرف كننده قدرت انتخاب دهد. وقتي مصرف كننده تشخيص مي دهد فلان شركت توليدكننده كالا از تنوع محصولات مورد نظر برخوردار است براي دستيابي به حق انتخاب هاي متعدد به آن شركت مراجعه مي كند. 
 


4- پيشرفت كيفيت: يكي ديگر از مهمترين معيارهاي ايجاد انگيزه خريد، ارتقاء كيفيت كالاها مي باشد. وقتي شركت هاي داخلي ما براي مدت مديدي در يك سطح كيفي و در حالت سكون قرار مي گيرند، مطمئناً از رقباي خارجي خود باز خواهند ماند. ماندگاري محصول يكي از معيارهايي است كه جامعه ايراني به آن توجه بسياري دارد. لذا اين سكون شركت هاي داخلي باعث شده تا رقباي خارجي با افزايش كيفيت كالاي خود در امر ماندگاري خريداران را به سمت كالاي خود بكشانند.


حال در نگاهي كلي و اجمالي بايد ديد آيا ما توانسته ايم باورجديدي را براي مردم ايجاد كنيم كه باورهاي فرهنگي تاريخي خود را فراموش و به كالاهاي داخلي اعتماد داشته باشند. توليد كنندگان داخلي ما تا چه حد از تبليغات سازنده براي ايجاد جذابيت و جذب مصرف كننده استفاده مي كنند. آيا نوآوري و تنوع در توليدات داخلي به وجود آمده و اين امتياز را به مصرف كننده داده ايم تا قدرت انتخاب متعدد داشته باشد. افزايش سطح كيفي محصولات ما چرا به حدي نبوده است كه خود را در كنار مشابه خارجي مطرح كند و در سبد خريد كالاهاي داخلي قرار بگيرد.


قطعاً و يقيناً نمي توان بانگاه روشنفكرانه به قضيه، اين مشكل را فقط در حيطه فرهنگي ديد و راه حل فرهنگي و شعار آرمان گرايانه براي آن تجويز كرد. تغيير الگوي مصرف نيازمند يك برنامه ريزي منسجم و اقدامات عملي در زمينه افزايش كيفيت و تنوع كالاها همراه با اقدامات فرهنگي براي ايجاد انگيزه و گرايش مصرف كننده به كالاي داخلي مي باشد.

منبع: حوزه نت


شنبه بیست و یکم 5 1391 19:34
X