منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 372062
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

برخي صاحب‌نظران بر اين باورند كه منابع طبيعي مانند معادن، سرزمين، نيروي انساني و به طور كلي مواهب خدادادي است كه قدرت اقتصادي كشورها را تعيين مي‌كند، در حالي كه اين‌گونه نيست. در واقع درجه‌ي اقتدار اقتصادي كشورها همواره متناسب با حجم توليد آنها است؛ قدرتي كه در تبديل منابع طبيعي و توليد محصولات اقتصادي اعم از اقلام مصرفي، نرم‌افزاري و سخت‌افزاري معني مي‌شود. به بيان ديگر، اين توليد است كه به عنوان ملاك اقتدار اقتصادي كشورها قلمداد مي‌شود.


دروازه‌ي طلايي ورود و خروج


 جمهوري اسلامي ايران از حيث برخورداري از منابع طبيعي در شمار غني‌ترين كشورها قرار دارد. حال آن‌كه پس از انقلاب نيز سرمايه‌گذاري‌هاي بسياري براي توسعه‌ي امور زيربنايي در كشور صورت گرفته است. حتي به اذعان مجامع بين‌المللي، جمهوري اسلامي ايران در زمينه‌ي توسعه و آموزش نيروي انساني به رشد چشمگيري دست يافته است. افزون بر اين، ايران به عنوان دروازه‌ي طلايي ورود و خروج، محور ترانزيت كالا و ارتباطات منطقه‌اي و بين‌المللي نيز مطرح است. در واقع همجواري با 15 كشور همسايه اين امكان را براي ايران فراهم آورده كه بازاري بزرگ با ظرفيت 300 ميليون مصرف‌كننده را در كنار خود داشته باشد و حتي مواد اوليه‌ي توليدات برخي از اين كشورها را نيز تأمين نمايد.


از اين رو در كنار سرمايه‌گذاري‌هايي كه تا كنون براي توسعه‌ي زيرساخت‌ها به ثمر نشسته است، حوزه‌هاي متنوعي براي سرمايه‌گذاري‌هاي ديگر نيز وجود دارد. سرمايه‌گذاري‌هاي مرتبط با زنجيره‌ها و پايه‌هاي توليد مانند توليد فولاد و محصولات پتروشيمي، احداث جاده، سد و نيروگاه‌ها كه در سال‌هاي گذشته به اوج رسيده است. نگاهي به روند واردات در 30 سال گذشته نيز نشان مي‌دهد كه حدود50 تا 70 درصد از اقلام وارداتي كشور، مواد اوليه، كالاهاي سرمايه‌اي و ماشين‌آلات بوده است. آمارها و گزارش‌ها نيز حكايت از آن دارد كه به رغم همه‌ي محدوديت‌ها و بدخواهي دشمنان، وضعيت منابع مالي و امكانات ارزي، براي سرمايه‌گذاري به‌مراتب بهتر از ساليان گذشته است، به گونه‌اي كه ارزش ذخاير ارزي حدود 140 ميليارد دلار برآورد مي‌شود.


سطح نازل بهره‌وري


 توليد گستره‌اي بسيار وسيع را در بر مي‌گيرد؛ از توليد كالا و محصول قابل مصرف تا توليد علم و فناوري‌هاي جديد. امروزه توليدات سايبري و مجازي نيز يكي از حوزه‌هاي عمده‌ي توليد محسوب مي‌شود. البته به طور كلي دارايي‌هاي طبيعي تا زماني كه تبديل به محصول قابل مصرف نشوند، نمي‌توانند به عنوان دارايي‌هاي اقتصادي معني شوند. مانند ذخاير معدني ايران كه ارزش آن بالغ بر 250 ميليارد تن تخمين زده مي‌شود، در حالي كه تا كنون تنها حدود 50 ميليارد تن از اين ذخاير به مرحله‌ي استحصال رسيده است.


از سوي ديگر، كشوري مي‌تواند توليدمحور باشد كه محصولات خود را منطبق با دانش روز توليد كرده باشد. بنابراين يكي از حمايت‌هاي ضروري، توجه بيشتر به توليد دانش‌بنيان است. موضوع ديگر، كيفيت توليد و افزايش بهره‌وري است كه در سند چشم‌انداز 20 ساله و البته در سخنان رهبر انقلاب نيز بارها مورد تأكيد قرار گرفته است.


يكي از آسيب‌هاي برخي توليدات كشور كه منجر به افزايش قيمت تمام‌شده‌ي اين كالاها شده است، سطح نازل بهره‌وري است. اين آسيب از قدرت رقابت كالاها نيز مي‌كاهد. بنابراين آن‌چه به توليدكنندگان مربوط مي‌شود، افزايش بهره‌وري و رعايت كيفيت و سليقه در توليد كالاها است به نحوي كه بتوانند با رقبا و همگنان خود رقابت كنند. البته اين انتظار خارج از توانايي‌هاي توليدكنندگان ايراني نيست و كيفيت محصولات داخلي با اندكي توجه، انضباط و نوعي جهاني‌نگري ارتقا مي‌يابد.


توليد صادرات‌محور


 همان‌گونه كه رهبر انقلاب اسلامي سال گذشته نيز به «توليد صادرات‌محور» اشاره كردند، در واقع چنان‌چه نگاه صادرات‌محور و برون‌نگر بر توليد حاكم باشد، قدرت رقابت نيز افزايش مي‌يابد. البته بدون ترديد لازم است تا براي افزايش توليد و رفع برخي نواقص و حتي براي تداوم برخي مبادلات بين‌المللي دوسويه، واردات به صورت مديريت‌شده صورت گيرد؛ واردات براي توليد در جهت صادرات.
نوع خريد و تقاضاي مصرف‌كنندگان داخلي -از مصرف كنندگان خرد تا صاحبان خط توليد و مصرف‌كنندگان خدمات- نيز در سرنوشت كشور مؤثر است. مصرف‌كنندگان با انتخاب خود مي‌توانند دو هدف را نشانه بگيرند؛ جبران نيازها و همچنين مشاركت در دفاع از كشور. به گماني ديگر، خريد از محصولات داخلي، تيري است كه بر قلب دشمنان فرو خواهد نشست، چرا كه اقتصاد كشور اكنون مورد هدف قرار گرفته است.


همه‌ي اين موارد، ظرفيت‌هاي بالقوه‌اي است كه براي توليد ملي فراهم شده است، اما پشتيباني از توليدات داخلي، بدون توجه به ملزومات آن ميسر نخواهد بود؛ به‌ويژه در شرايطي كه دشمنان بدخواه كشور، عزم خود را جزم كرده‌اند تا با ابزار تحريم اقتصادي ما را تحت فشار قرار دهند. اما «حمايت از توليد ملي» پاتكي است كه آنان را در اين آوردگاه نيز ناكام خواهد گذاشت؛ همان‌گونه كه خداوند در قرآن وعده فرموده است كه: «وَ الَّذينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِينَّهُمْ سُبُلَنَا»؛ و آنها كه در راه ما جهاد كنند، قطعاً به راه‌هاي خودمان هدايتشان خواهيم كرد. (عنكبوت، 69)

منبع:http://esfahanmasjed.com


يکشنبه بیست و دوم 5 1391 11:1
X