منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 372069
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

مقام معظم رهبري: «بر اساس گزارش مراكز علمي معتبر دنيا سريع‌ترين رشد علمي جهان، امروز در ايران دارد انجام مي‌گيرد...اين هم باز گزارش مراكز علمي معتبر دنياست كه در منظقه، ايران در رتبه‌ي اول سطح علمي، در كل جهان در رتبه‌ي هفدهم است. اين گزارش كساني است كه اگر بتوانند گزارش خلاف عليه ما بدهند، امتناع نمي‌كنند...»

با گذشت 33 سال از عمر انقلاب اسلامي ايران و با وجود سختي‌هاي فراوان شاهديم كه نتيجه‌ي تحريم‌ها و تهديدات و توطئه‌هاي دشمنان و تلاش قدرت‌هاي شرق و غرب در شكست و به انزوا كشاندن اين نظام مقدس چيزي جز پيشرفت‌هاي چشم‌گير و رشد سريع علمي در عرصه‌هاي جهاني و رسيدن به اوج اقتدار و شكست هيمنه‌ي استكبار نبود.

 

 

«مقام معظم رهبري» در سخنراني خود در حرم رضوي به مناسبت سال جديد بار ديگر از اين پيشرفت‌هاي چشمگير و رشد سريع علمي در جهان به عنوان نقطه‌ي اوج اقتدار ملي ياد كردند و فرمودند: «علم و فناورى يكى از پايه‌هاى اقتدار اقتصادى يك ملت است. يك ملت با داشتن دانش پيشرفته، فناورى پيشرفته، هم به ثروت ميرسد، هم به استغناى سياسى ميرسد، هم آبرومند ميشود، هم دستش قوى ميشود. به خاطر كليدى بودن مسئله‌‌ى پيشرفت علم و فناورى، من نسبت به اين مسأله حساسم. از راه‌‌هاى مختلف، كانال‌هاى مختلف، گزارش‌هاى متفاوتى را تقريباً به طور مستمر دريافت مي‌كنم و مي‌توانم به شما قاطعانه عرض كنم كه سطح پيشرفت‌هاى كشور بسيار بيشتر از آن چيزى‌‌ست كه تاكنون به اطلاع مردم رسيده‌است. بر اساس گزارش مراكز علمى معتبر دنيا - اين گزارش مربوط به مراكز علمى خود ما نيست – سريع‌ترين رشد علمى جهان، امروز در ايران دارد انجام مي‌گيرد...»
 
در خصوص تبيين صحبت‌هاي رهبر انقلاب و بررسي برخي از پيشرفت‌هاي علمي كشور با خانم«دكتر نسرين سلطان‌خواه»، معاون علمي و فناوري رييس‌جمهور و رييس بنياد ملي ‌نخبگان كشور به گفت‌وگو نشسته‌ايم؛
 
 رهبر معظم انقلاب با بر شمردن برخي از پيشرفتها و موفقيتهاي جشمگير علمي در كشور و با تاكيد بر سرعت اين پيشرفتها و جايگاه علمي ايران در منطقه و جهان از آن به عنوان نقطهي قوت و اقتدار نظام ياد كردند. به عنوان اولين سؤال لطفا بفرماييد طبق كدام شاخصهاي ارزيابي،ايران صاحب اين رتبه‌ي علمي در جهان است؟
 
در سند چشمانداز آمده است كه ايران در سال 1404ه.ش. بايد در عرصههاي علمي و فنآوري در جايگاه اول منطقه قرار گيرد در حالي‌كه ما هم اكنون در اين جايگاه قرار داريم. ما براي ارزيابي خودمان نيازمند تعدادي شاخص هستيم تا بر اساس آنها وضعيت خودمان را با ديگران مقايسه كنيم. بنابراين عرصههاي علمي، فنآوري، اقتصاد دانش‌‌بنيان، ثروت ناشي از علم و... هر كدام شاخص‌هايي دارند. شاخص‌هاي مهم حوزهي علم در بسياري از كشورهاي دنيا تعداد مقالات و نشريات علمي، محققين و متخصصين و دورههاي تحصيلات تكميلي است. در بعضي از اين شاخصها ما زودتر از 1404 به جايگاه اول رسيدهايم.
 
به عنوان مثال تعداد مقالات دانشمندان و محققين كشور يكي از شاخصهايي است كه ما امروز در آن به جايگاه اول رسيدهايم.امروز در دنيا چندين پايگاهاطلاعاتي معتبر بينالمللي وجود دارند كه هر ساله تمامي كشورها را رصد و اطلاعات آماري به دست آمده از آنها را تحليل و رتبهبندي ميكنند. يكي از اين پايگاههاي اطلاعاتي، پايگاه «اِي.‌‌اِس.آي» است كه تعداد مقالات معتبر نمايه شده در اين پايگاه را بررسي ميكند. در سال 2010م. تعداد مقالات نمايه شدهي ايراني در اين پايگاه 18321 بود كه ما را از نظر توليد مقاله در جايگاه دوم بعد از تركيه، قرار ميداد. در پايان سال 2011م.، تعداد مقالات نمايه شدهي ايراني در اين پايگاه از 21 هزار مقاله گذشت.
 
البته هنوز هم ما بعد از تركيه هستيم، ولي با اين تفاوت كه سرعت رشد ما از تركيه بيشتر بوده است؛ يعني، توانستهايم فاصلهي 7 هزار مقاله را در سال 2011م. به فاصلهي 3 هزار مقاله تقليل دهيم. بنابراين اگر با همين سرعت پيش برويم، يكي، دو سال ديگر در جايگاه اول قرار ميگيريم.يكي ديگر از پايگاههاي اطلاعاتي معتبر دنيا، پايگاه علمي «اسكوپوس» است. در سال 2010م. تعداد مقالات نمايه شدهي ايرانيان در اين پايگاه بيش از 27 هزار عنوان بوده است كه ما را در جايگاه دوم منطقه قرار ميداد، در حالي كه در پايان سال 2011م.، تعداد مقالات ما از 33 هزار عنوان گذشت و در جايگاه اول منطقه قرار گرفتيم؛ يعني، بر اساس اطلاعات اين پايگاه، ما از تركيه عبور كردهايم و در جايگاه اول قرار گرفتهايم.
 
خانم دكتر لطفا كمي در خصوص موفقيت‌هاي علمي دانشمندان و محققان كشورمان در رشته‌هاي مختلف علمي توضيح دهيد و بفرماييد به نظر شما چه عواملي در رشد سريع اين پيشرفت‌ها مؤثر بوده؟ آيا اين روند رشد علمي از ابتداي انقلاب به همين شكل بوده يا اين كه از زمان خاصي اوج گرفته‌است؟
 
بايد توجه كنيم كه از زمان به وجود آمدن اينترنت و فنآوريهاي نوين اطلاعاتي، چنين مقايسههايي امكان پذير شده است. البته براي مثال شايد تعداد كل مقالات محققين ما در سال اول انقلاب به 200 عنوان هم نميرسيد؛ ما رشد فزايندهاي داشتهايم. علاوه بر اين، شيب رشد ما در 7، 8 سال گذشته بسيار افزايش يافته است، طوري كه بر اساس اطلاعات اعلام شده، نرخ رشد ما نسبت به متوسط نرخ رشد دنيا بيش از 11 برابر است؛ اگر دنيا با سرعت يك كيلومتر در ساعت حركت ميكند، ما 11 برابر آن سرعت داريم.
 
 همچنين سهم ما در توليد علم و مقالهي دنيا در گذشته، 1.18 درصد بود و امروز از 1.2 عبور كرده است، در حالي كه ما حدوداً يك درصد جمعيت دنيا هستيم. در واقع سهم ما در توليد علم نسبت به جمعيتمان بيشتر است. دو دليل اصلي براي بالا رفتن سهم علمي كشور ما وجود دارد: «يكي اين كه تعداد محققين ما بيشتر شده است و ديگري اين كه تعداد نشريات علمي و پژوهشيداخلي كه در دنيا نمايه ميشوند، افزايش پيدا كرده است.»بر اساس اطلاعات منتشر شدهي اسكوپوس، در سال 2010م. تعداد مجلات پزشكي ما 22 عنوان بوده و در 2011م. به 77 عنوان رسيده است؛
 
يعني، ما هم در توليد علم و هم در انتشار علم سهممان در دنيا افزايش يافته است. در واقع نشريات علمي ما خودشان را از جايگاه ملي به جايگاه بينالمللي ارتقا دادهاند و در پايگاههاي معتبر دنيا مقالات اين مجلات نمايه ميشوند. در حوزهي فنآوري هم به همين صورت است. به عنوان مثال در زمينهي فنآوريهاي نانو در گذشته ما در جايگاه سيوسوم دنيا قرار داشتيم، در حالي كه در سال 2010م. به جايگاه چهاردهم و در سال 2011م. به جايگاه دوازدهم رسيديم. در منطقه هم امروز در زمينهي فنآوريهاي نانو در جايگاه اول قرار داريم. در زيست فنآوري هم سرعت رشد ما بسيار بالا بوده است. در سال 2010م. ما در جايگاه هجدهم دنيا و دوم منطقه قرار داشتيم و در سال 2011م. به جايگاه چهاردهم دنيا و اول منطقه رسيديم.
 
يكي از دلايل اين موضوع اين است كه تعداد محققين ما در اين رشتهها افزايش يافتهاند. علاوه بر اين، در معاونت علميـ فنآوري براي اين حوزه از فنآوريهاي خاص ستادهاي راهبردي فنآوري تشكيل شده است. از آن جمله ميتوان به ستاد راهبري فنآوري نانو اشاره كرد كه سند و برنامهي 10 سالهي آن در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مصوب و از سال 84 تشكيل شده است. فنآوري زيستي، سلولهاي بنيادين، گياهان دارويي، طب سنتي، انرژيهاي نو و فنآوري ميكروالكترونيك، نمونههاي ديگري در اين زمينه هستند كه در سالهاي اخير براي هر كدام از آنها ستادهايي در معاونت علمي شكل گرفته است.
 
 همان‌طور كه از اسم اين ستادها مشخص است، كار آنها هماهنگي، تقسيم كار ملي، پشتيباني و پيشراني اين فنآوريها در كشور است. در حال حاضر اسناد راهبردي اين فنآوريها تهيه و براي تصويب به شوراي عالي انقلاب فرهنگي تقديم شده است. همچنين ساختار اين ستادها مصوب شده است. در واقع در كشور به صورت نظاممند و هدفمند، چه به لحاظ ساختارسازي و نهادسازي و چه به لحاظ فرآيندي و برنامهريزي، دقت و توجه بهتري در اين زمينه صورت گرفته و همين امر موجب رشد و توفيق ما در اين عرصهها شده است. در بعضي از شاخصها مانند تعداد شركتهاي دانشبنيان كه محصولات فنآوريها را توليد ميكنند يا تعداد كالاها و محصولاتي كه در حوزههاي مختلف فنآوري توليد ميشوند نيز رشد بسيار خوبي داشتهايم، ولي هنوز به جايگاه اول منطقه نرسيدهايم و در اين زمينهها بايد بيشتر سرمايهگذاري كنيم تا اِنشاءالله به جايگاه اول برسيم.
 
آيا موانعي هم بر سر راه اين موفقيت‌ها وجود داشته؟
 
هيچ‌كدام از اين كارهاي بزرگ بدون مانع نبودهاند. بر سر راه تمامي آنها به طور حتم موانع و مشكلاتي وجود داشته است، ولي كار محققين، مسؤولين و ستادهاي فنآوريهاي راهبردي اين است كه تلاش كنند تا اين موانع از سر راه برداشته شود. به عنوان مثال در حوزهي فنآوري زيستي ما تا سال 84 هيچ محصولي كه بر پايهي فنآوري زيستي باشد نداشتيم، ولي در سال 89 تعداد محصولاتي كه بر پايهي فنآوري زيستي هستند در كشور به بيش از 100 محصول رسيده است. تعداد محصولات نوتركيب ما در سال 84 يكي بود، در حالي كه در سال 89 به 9 عدد رسيده است.
 
شركتهاي دانشبنيان تا سال 84 حدود 40 شركت بودند، ولي در سال 89 به بيش از 100 شركت رسيدند؛ تا سال 84 ارزش محصولات مهمي كه بر پايهي فنآوريهاي زيستي در كشور توليد ميشدند صفر بود، در حالي كه امروز حدود 3 درصد از توليد ناخالص ملي ما بر پايهي اين فنآوريهاست. تعداد دانشجويان تحصيلات تكميلي در فنآوري زيستي در سال 84 حدود 500 نفر بود و امروز به 3400 نفر رسيده است. داروهاي نوتركيبي كه امروز ساخته ميشوند بر پايهي همين فنآوريهاي زيستي هستند. در حوزهي فنآوريهاي نانو هم وضع به همين شكل است. در حال حاضر ما حداقل 24 شركت دانشبنيان در داخل كشور داريم كه 32 نوع تجهيزات آزمايشگاهي نانو توليد ميكنند. چنين چيزي در گذشته سابقه نداشته است.
 
آيا تحريمها توانستند خللي در اين پيشرفت‌ها ايجاد كنند؟
 
تحريمها باعث گرديده كه سرعت رشد ما بالا برود. در واقع تمامي تحريمهاي دشمن با سياستگذاريهاي درست تبديل به فرصت شدهاند و محروميتها و محدوديتها باعث شدهاند كه با كمك محققين و متخصصين داخلي و سرمايهگذاريها بتوانيم خودمان بسياري از نيازهايمان را برآورده كنيم. در واقع اين تحريمها باعث شدهاند كه ما با سرعت و شتاب بيشتري رشد كنيم و بتوانيم نيازهايمان را در داخل كشور تأمين كنيم.
 
همان طور كه ميدانيد، امروز يكي از روشهاي جديد در سلولهاي بنيادين، سلول درماني است. براي اين كار به بانكهاي سلولي نياز داريم و خوشبختانه امروز ما انواع و اقسام بانكهاي سلولي را در كشور به وجود آوردهايم. اكثر اين كارها طي چند سال اخير انجام شدهاند و سابقهي چنداني در كشور ندارند. آن ستادها هم در همين چند سال كار خود را آغاز كردهاند. همان طور كه مشاهده كرديد، چند روز گذشته يكي ديگر از دستآوردهاي محققين كشورمان در مؤسسهي «رازي» رونمايي شد و به همت پژوهشگران و محققين وزارت جهاد كشاورزي توانستيم در توليد يكي ديگر از انواع واكسنها به خودكفايي برسيم.

http://borhan.ir


X