منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 377298
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

دستيابي به چارچوب مناسب براي اقتصاد مقاومتي‌كه بارها از سوي مقام معظم‌رهبري به‌عنوان يكي از راهبردهاي مهم براي عبور از گردنه تحريم‌ها مورد تأكيد قرار گرفته است، جز در سايه تعامل قواي مجريه، مقننه و قضائيه امكان پذير نخواهد شد، چراكه بنيان‌هاي اقتصاد مقاومتي نيازمند قوانين ويژه، مجريان كارآمد و ناظراني متخصص در اين حوزه است.

دكتر مهدي طغياني عضو هيأت علمي دانشگاه امام صادق (ع) در گفت‌وگو با ايران به مبحث اقتصاد مقاومتي اشاره و خاطرنشان كرد: مقام معظم‌رهبري بارها به موضوعات عدالت و پيشرفت در راستاي الگوي ايراني- اسلامي تأكيد كردند و خطاب به دولتمردان يادآور شدند با توجه به الگوي اسلامي- ايراني برنامه‌ها و چشم‌اندازها ترسيم شود. حال كه پيشرفت به يكي از آرمان‌ها تبديل شده است بايد اقتصاد مقاومتي نيز اجرايي شود تا بتوان در مقابل موانع ايستادگي كرد و به دشمنان اجازه ضربه زدن را نداد. وي با بيان اين‌كه اقتصاد مقاومتي سبب مي‌شود كه از موانع داخلي و خارجي عبور كنيم، متذكر شد: اقتصاد مقاومتي در شرايطي محقق مي‌شود كه در يك الگوي خاص همچون الگوي اسلامي- ايراني ديده شود. همچنين از ديگر مواردي كه بايد در كنار آن ديد، بحث الگوي صحيح مصرف است. وي افزود: اقتصادي كه مي‌خواهد در برابر ضربه‌ها مقاومت كند بايد بهينه باشد به‌گونه‌اي كه تجمل‌گرايي و اسراف در آن نباشد در چنين شرايطي از ميزان ضربه‌پذيري آن كاسته خواهد شد.
عضو هيأت علمي دانشگاه امام صادق (ع) متذكر شد: با مولد شدن بنگاه‌هاي اقتصادي و ارزش قائل شدن براي منابع مصرفي مي‌توان كالاهاي توليد داخل را با ارزش افزوده بالا تحويل داد. با افزايش توليد مي‌توان يكي از بال‌هاي اقتصاد مقاومتي را اجرايي كرد. اقتصاد و توليدي كه به‌صورت صد‌درصد به ساير كشورها وابسته باشد هيچ‌زمان نمي‌تواند در مقابل تحريم و فشارها مقاومت كند.
وي با بيان اين‌كه همانگونه كه مقام معظم رهبري يادآور شدند، خودكفايي در تمام كالاها مدنظر نيست، گفت: در كالاهاي استراتژيك و اساسي چون برنج، گندم و... بايد خودكفا شد تا اين موارد بناي فشار از سوي كشورهاي غربي نشود، اما در برخي از كالاها به‌دليل نداشتن توجيه اقتصادي دليلي براي خودكفايي وجود ندارد.
طغياني خاطرنشان كرد: زماني كه به واردات گندم وابسته باشيم، قطعاً از سوي كشورهاي متخاصم تحت‌فشار قرار مي‌گيريم و اقتصاد ضربه‌پذير مي‌شود اما با تكيه بر توان داخلي و اتخاذ تمهيدات مختلف اقتصاد مقاومتي شكل مي‌گيرد مانند بنزين كه در مقطعي ايران بشدت به واردات بنزين وابسته بود اما با سهميه‌بندي بنزين و كنترل مصرف توانستيم پالايشگاه‌هاي جديد بسازيم و بر ظرفيت پالايشگاه موجود نيز بيفزاييم، اين همان اقتصاد مقاومتي است كه بايد در برابر تهديد‌ها اجرايي كرد.
وي با اشاره به اين مطلب كه خام‌فروشي نفت و وابستگي به درآمد آن نيز ايران را به سمت اقتصاد تك‌محصولي برده است، تصريح كرد: كشورهاي غربي نقاط آسيب‌پذير اقتصاد را شناسايي مي‌كنند و از همان نقطه ما را تحت فشار قرار مي‌دهند لذا با افزايش صادرات غيرنفتي مي‌توان اهداف آنها را از بين برد.
عضو هيأت علمي دانشگاه امام صادق‌(ع) به دولت پيشنهاد داد تمام نقاط آسيب‌پذير اقتصاد شناسايي و براساس آن برنامه‌هاي خاص مدون شود.
وي در ادامه از دولتمردان خواست براي هماهنگ‌سازي توليد و مصرف فرهنگ‌سازي شود. او گفت: با فرهنگ‌سازي در تمام عرصه‌ها چون فرهنگ‌سازي كار، پس‌انداز، سرمايه‌گذاري و... كه دولت متولي آن است امكان كنترل مصرف و افزايش توليدات است.
طغياني عامل مهم ديگري كه در اقتصاد مقاومتي مي‌تواند اثرگذار باشد را در فضاي كسب و كار دانست و يادآور شد: زماني كه دولت فضاي كسب و كار را تنظيم كند و اولويت‌ها مشخص شود سمت و سوي اقتصاد مقاومتي روشن خواهد شد و ادامه توليد سهل‌تر است.
وي اجراي صحيح اصل 44 را هم مهم دانست و يادآور شد: اصل 44 قرار بود تحول بزرگي در عرصه اقتصاد ايجاد كند، از اين رو بايد ديد كه چرا اثرگذاري اصل 44 كمرنگ بوده و براي احياي آن انجام چه كارهايي ضروري است.
وي گفت: اگر دولت مي‌خواهد اقتصاد و مقاومتي را به صورت علمي پياده‌سازي كند بايد در بخش SWOT (نقاط ضعف، قوت، فرصت و تهديد) كار اساسي انجام دهد. با پوشاندن ضعف‌ها و تقويت نقاط قوت كه مربوط به مباحث داخلي است و توجه به فرصت‌ها و تهديدها كه مربوط به مباحث بيروني است مي‌توان اقتصاد مورد نظر مقام معظم رهبري را عملي كرد.

ادامه مطلب بررسي شود.....

 


دستیابی به چارچوب مناسب برای اقتصاد مقاومتی‌که بارها از سوی مقام معظم‌رهبری به‌عنوان یکی از راهبردهای مهم برای عبور از گردنه تحریم‌ها مورد تأکید قرار گرفته است، جز در سایه تعامل قوای مجریه، مقننه و قضائیه امکان پذیر نخواهد شد، چراکه بنیان‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند قوانین ویژه، مجریان کارآمد و ناظرانی متخصص در این حوزه است.

دکتر مهدی طغیانی عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در گفت‌وگو با ایران به مبحث اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطرنشان کرد: مقام معظم‌رهبری بارها به موضوعات عدالت و پیشرفت در راستای الگوی ایرانی- اسلامی تأکید کردند و خطاب به دولتمردان یادآور شدند با توجه به الگوی اسلامی- ایرانی برنامه‌ها و چشم‌اندازها ترسیم شود. حال که پیشرفت به یکی از آرمان‌ها تبدیل شده است باید اقتصاد مقاومتی نیز اجرایی شود تا بتوان در مقابل موانع ایستادگی کرد و به دشمنان اجازه ضربه زدن را نداد. وی با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی سبب می‌شود که از موانع داخلی و خارجی عبور کنیم، متذکر شد: اقتصاد مقاومتی در شرایطی محقق می‌شود که در یک الگوی خاص همچون الگوی اسلامی- ایرانی دیده شود. همچنین از دیگر مواردی که باید در کنار آن دید، بحث الگوی صحیح مصرف است. وی افزود: اقتصادی که می‌خواهد در برابر ضربه‌ها مقاومت کند باید بهینه باشد به‌گونه‌ای که تجمل‌گرایی و اسراف در آن نباشد در چنین شرایطی از میزان ضربه‌پذیری آن کاسته خواهد شد.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) متذکر شد: با مولد شدن بنگاه‌های اقتصادی و ارزش قائل شدن برای منابع مصرفی می‌توان کالاهای تولید داخل را با ارزش افزوده بالا تحویل داد. با افزایش تولید می‌توان یکی از بال‌های اقتصاد مقاومتی را اجرایی کرد. اقتصاد و تولیدی که به‌صورت صد‌درصد به سایر کشورها وابسته باشد هیچ‌زمان نمی‌تواند در مقابل تحریم و فشارها مقاومت کند.
وی با بیان این‌که همانگونه که مقام معظم رهبری یادآور شدند، خودکفایی در تمام کالاها مدنظر نیست، گفت: در کالاهای استراتژیک و اساسی چون برنج، گندم و... باید خودکفا شد تا این موارد بنای فشار از سوی کشورهای غربی نشود، اما در برخی از کالاها به‌دلیل نداشتن توجیه اقتصادی دلیلی برای خودکفایی وجود ندارد.
طغیانی خاطرنشان کرد: زمانی که به واردات گندم وابسته باشیم، قطعاً از سوی کشورهای متخاصم تحت‌فشار قرار می‌گیریم و اقتصاد ضربه‌پذیر می‌شود اما با تکیه بر توان داخلی و اتخاذ تمهیدات مختلف اقتصاد مقاومتی شکل می‌گیرد مانند بنزین که در مقطعی ایران بشدت به واردات بنزین وابسته بود اما با سهمیه‌بندی بنزین و کنترل مصرف توانستیم پالایشگاه‌های جدید بسازیم و بر ظرفیت پالایشگاه موجود نیز بیفزاییم، این همان اقتصاد مقاومتی است که باید در برابر تهدید‌ها اجرایی کرد.
وی با اشاره به این مطلب که خام‌فروشی نفت و وابستگی به درآمد آن نیز ایران را به سمت اقتصاد تک‌محصولی برده است، تصریح کرد: کشورهای غربی نقاط آسیب‌پذیر اقتصاد را شناسایی می‌کنند و از همان نقطه ما را تحت فشار قرار می‌دهند لذا با افزایش صادرات غیرنفتی می‌توان اهداف آنها را از بین برد.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) به دولت پیشنهاد داد تمام نقاط آسیب‌پذیر اقتصاد شناسایی و براساس آن برنامه‌های خاص مدون شود.
وی در ادامه از دولتمردان خواست برای هماهنگ‌سازی تولید و مصرف فرهنگ‌سازی شود. او گفت: با فرهنگ‌سازی در تمام عرصه‌ها چون فرهنگ‌سازی کار، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و... که دولت متولی آن است امکان کنترل مصرف و افزایش تولیدات است.
طغیانی عامل مهم دیگری که در اقتصاد مقاومتی می‌تواند اثرگذار باشد را در فضای کسب و کار دانست و یادآور شد: زمانی که دولت فضای کسب و کار را تنظیم کند و اولویت‌ها مشخص شود سمت و سوی اقتصاد مقاومتی روشن خواهد شد و ادامه تولید سهل‌تر است.
وی اجرای صحیح اصل 44 را هم مهم دانست و یادآور شد: اصل 44 قرار بود تحول بزرگی در عرصه اقتصاد ایجاد کند، از این رو باید دید که چرا اثرگذاری اصل 44 کمرنگ بوده و برای احیای آن انجام چه کارهایی ضروری است.
وی گفت: اگر دولت می‌خواهد اقتصاد و مقاومتی را به صورت علمی پیاده‌سازی کند باید در بخش SWOT (نقاط ضعف، قوت، فرصت و تهدید) کار اساسی انجام دهد. با پوشاندن ضعف‌ها و تقویت نقاط قوت که مربوط به مباحث داخلی است و توجه به فرصت‌ها و تهدیدها که مربوط به مباحث بیرونی است می‌توان اقتصاد مورد نظر مقام معظم رهبری را عملی کرد.

 

 

 

ادامه مطلب ......

 

 

 

افزایش تولید کالاهای استراتژیک
سیدرضا فاطمی‌امین معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در گفت‌وگو با درباره ویژگی‌های ‌اقتصاد مقاومتی گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند ملت ایران در وسط میدان است و مشکلات و فشارها کوچک‌تر از تصمیم، اراده و آرمان‌های این ملت است با این توصیف باید گفت صنعتگران با توجه به تشدید تحریم‌ها سعی بر آن دارند در مقابل فشارها بایستند و با افزایش تولید تحریم‌ها را بی‌اثر کنند.
وی افزود: تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی به رغم تمام فشارها برای افزایش میزان تولیدات خود در حال برنامه‌ریزی هستند و این امر در مورد کالاهای استراتژیک و حساس بیش از گذشته پیگیری می‌شود.
وی با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی خودکفایی در کالاهای استراتژیک را طلب می‌کند، خاطرنشان کرد: اگر بناست اقتصاد مقاومتی پیاده‌سازی شود باید در مورد تولید کالا و افزایش آن به طور دقیق برنامه‌ریزی کرد و همچنین با رشد کیفی کالاهای داخلی میزان خرید مردم را افزایش داد. زمانی که نگرش مردم نسبت به کالاهای تولید کشورمان تغییر کند و اعتمادسازی صورت گیرد به طور قطع بنگاه‌های اقتصادی تشویق و میزان تولید افزایش پیدا خواهد کرد.
معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی برنامه‌های متعددی دارد تا اقتصاد کشور به سمت رشد و تعالی خود حرکت کند. کشورهای متخاصم برای ضربه زدن به اقتصاد ایران از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند و اگر نقطه ضعفی از کشورمان داشته باشند قطعاً از آن بخش صدمه خواهند زد در این راستا باید به گونه‌ای حرکت کنیم که نقطعه ضعف‌ها پوشانده شود و در برابر تهدیدها با تکیه بر تولید ملی مقاوم شویم.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که اقتصاد مقاومتی به طور کامل اجرایی شود کشورهای تحریم‌کننده نمی‌توانند هیچ ضربه‌ای واردکنند البته طی سال‌های اخیر با توجه به سال‌های جهاد اقتصادی و تولید ملی برای خودکفایی در کالاهای اساسی فعالیت‌هایی صورت گرفته است اما باید در این راه گام‌های بلندتری برداشته شود. فاطمی‌امین با بیان این‌که بیانات مقام معظم رهبری بسیار دقیق و موشکافانه است تصریح کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری می‌توان ضمن داشتن اقتصاد پویا به تمام تهدیدها و مشکلات فائق آمد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: با افزایش میزان تولید محصولات فولادی و سایر کالاهایی که در سایر بخش‌های صنعت به طور قابل توجهی مورد مصرف هستند می‌توان بی‌نیاز از واردات شد و حوزه تولید را تقویت کرد. وی افزود: برای تحقق اقتصاد مقاومتی از سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنیم برای توسعه تولید و افزایش بنگاه‌های اقتصادی مشارکت کنند.
تلاش تولیدکنندگان برای اقتصاد مقاومتی
محسن شرکا عضو کارگروه حمایت از تولید نیز در گفت‌وگو با از تولید نیز درباره اقتصاد مقاومتی توضیح داد: بخش تولید کشور با مشکلات مختلفی که سرمنشأ آن کشورهای غربی است مواجه است اما به‌رغم تمام فشارها توانست میزان تولید و صادرات را افزایش دهد. وی خاطرنشان کرد: برخی از واحدها که با ظرفیت بسیار پائینی کار می‌کنند برای حفظ اقتصاد کشور در حال برنامه‌ریزی هستند تا در مقابل تحریم‌ها بایستند، این امر بیانگر آن است که تمام تولیدکنندگان به آرمان‌های مقام معظم رهبری متعهد هستند و برای تحقق آن از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند.
وی افزود: زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی به اقتصاد مقاومتی اشاره داشتند همه بخش‌های تولید به فکر آن افتادند برای رشد تولید گام بردارند و امیدواریم در این مسیر با حمایت‌های دولتی بنگاه‌های اقتصادی موفق شوند و ایران بتواند تمام فشارها را پشت‌سر بگذارد. شرکا افزود: زمانی می‌توان اقتصاد مقاومتی را اجرایی کرد که حجم تولیدات، بالا باشد و به واردات نیاز مبرم نداشت. خوشبختانه دو عامل مهم یادشده در کشور وجود دارد و ایران می‌تواند اقتصاد مقاومتی را پیاده‌سازی کند.
لزوم شناسایی نقاط آسیب‌پذیری
دکتر مهدی فتح‌اله، رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در همین ارتباط به می‌گوید: تمرکز برنامه‌ریزان در قوا باید به سمتی جهتگیری شود که همه ظرفیت‌های داخلی را از حالت بالقوه به بالفعل درآورد، به‌گونه‌ای‌که از یک‌سو بتواند به تهدیدات پاسخ دهد و از سوی دیگر منجر به شکوفایی استعدادهای درونی اقتصاد کشور شود. علاوه بر این، تصمیم‌سازان این حوزه از سه قوه باید در کنار تمرکز بر سازوکار اقتصاد مقاومتی متکی بر حضور بخش خصوصی و تسهیل فضای کسب ‌و کار آنان، ایجاد فضای همکاری و تعاون بخش‌های مختلف کشور، از هرگونه تنش‌های سیاسی پرهیز کرده و با اقدام هماهنگ،‌ هم‌افزایی میان عوامل اقتصادی را افزایش دهند.
او تأکید دارد هر یک از قوا در این سه حوزه باید ضمن شناسایی الزامات اقتصاد مقاومتی، از طریق تعامل با نهاد‌های دیگر مدخل‌های آسیب‌پذیر را به حداقل خود برسانند. این مدرس دانشگاه معتقد است: اقتصاد مقاومتی به‌عنوان برنامه‌ای جامع در وهله نخست نیازمند داشتن راهکارها و برنامه‌های عملی کوتاه‌مدت و بلندمدت برای حل مخاطرات خواهد بود که در قالب قوانین تسهیل‌کننده و حمایت‌کننده از تولید، سرمایه‌گذاری و صادرات بخش‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی و دامپروری متبلور می‌شود. بنابراین قوه مقننه می‌تواند با تصویب قوانین بموقع، نقاط ضعف را پوشش داده و نقاط قوت را تقویت کند.
به گفته او، دولت به‌عنوان مجری قوانین در کشور می‌تواند لوایح مورد نیاز برای استوار کردن پایه‌های اقتصاد مقاومتی را به‌ مجلس ارائه دهد چراکه مجریان، نارسایی‌های قوانین موجود را بخوبی می‌دانند و می‌‌توانند به‌منظور مرتفع‌ساختن آن، لوایح متناسب را تنظیم و ارائه دهند.
فضای کسب و کار مبتنی بر اقتصاد مقاومتی
فتح‌اله می‌گوید: دولت باید به‌ گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که فضای کسب‌وکار داخل نیز بر پایه اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد. به بیان دیگر باید عوامل اقتصادی داخلی نسبت به تهاجم‌های خارجی واکسینه شوند تا بتوانند به راحتی مخاطرات را از خود دور کنند، بنابراین لازم است دولت ضمن تبیین دقیق موضوع، بین اقتصاد مقاومتی و راهبرد‌های صحیح مدیریت واردات (به‌عنوان جزئی مهم در تولید کشور) تفکیک قائل شده و با تکیه صرف به تولیدات داخلی، کشور را از مزایای زیاد واردات- صادرات محور دور نسازد.
او با نگاهی به مشکلات اقتصاد کلان تأکید می‌کند: در کنار این موارد لازم است دولت زمینه‌های لازم برای حل مشکلات مزمن اقتصادی همچون وابستگی بالای بودجه به درآمدهای نفتی را در چارچوب اقتصاد مقاومتی دنبال کند تا هم صندوق توسعه ملی بتواند با منابع بیشتر به سرمایه‌گذاری اقدام کرده و هم خطرات ناشی از نوسان قیمت نفت بر اقتصاد ایران کمتر شود.
غرب به‌دنبال نقاط ضعف تازه است
رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی معتقد است با توجه به محدودیت‌های مختلف همچون تهدیدهای داخلی و خارجی ضرورت دارد برای تداوم چرخه اقتصادی کشور برنامه‌ریزی و سیاستگذاری صورت گیرد.
او می‌گوید: گسترش موج تحریم‌های وارد بر اقتصاد ایران نشان می‌دهد غرب روزبه‌روز سعی در شناسایی نقاط ضعف اقتصاد کشور و وارد آوردن فشار بیشتر بر این نقاط دارد. براین اساس اقدامات قوای سه گانه در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در شرایط اقتصاد مقاومتی در جهت استفاده بهینه و مطلوب از امکانات و منابع کشور و تخصیص مناسب آن به عمده‌ترین مصارف باتوجه به اولویت‌های عموم مردم بسیار مهم و اثر‌بخش است. در این ارتباط لازم است قوای سه‌گانه هم‌جهت و هماهنگ برای دستیابی به اهداف مشترک فعالیت کنند.
به اعتقاد فتح الله، ضرورت دارد با برگزاری نشست‌های مشترک زمینه لازم برای استفاده مطلوب از امکانات و منابع محدود صورت پذیرد. او نقش قوه مجریه را در این زمینه بیشتر مربوط به انجام اقدامات برای تداوم فعالیت بنگاه‌های کوچک و بزرگ در تولید کالا و خدمات و همچنین افزایش بنگاه‌های جدید بخصوص در بخش‌های مولد می‌داند. این مقام مسئول می‌گوید: باید توجه داشت گردش چرخه اقتصاد کشور در شرایط مقاومتی نیازمند آماده کردن بستر و فضای مناسب فعالیت بنگاه‌های اقتصادی است که بیشتر در حوزه فعالیت قوه مجریه است.
کاهش مصرف‌گرایی یک ضرورت است
رئیس مجمع عالی واردات نیز با تأکید بر این که اقتصاد مقاومتی در هر شکلی که پیاده‌سازی و اجرا می‌شود، نباید موجب آسیب دیدن تولید داخلی شود، می‌گوید: حتماً باید راهکارهایی اتخاذ شود که اقتصاد مقاومتی رونق تولید داخل را به همراه داشته باشد.
محمدحسین برخوردار در گفت‌وگو با اظهار می‌کند: در کنار مؤلفه‌هایی که مقام معظم رهبری برای اقتصاد مقاومتی برشمردند لازم است چند اقدام بسیار مهم به اجرا درآید، اول این که مصرف گرایی در کشور به حداقل برسد.
او با بیان این که متأسفانه جامعه ایران طی دهه‌های گذشته به سمت مصرف‌گرایی سوق پیدا کرده است،‌ توضیح می‌دهد: کاهش مصرف‌گرایی از جمله آموزه‌های بسیار مهم و ارزشمند دین است که می‌تواند در مدیریت بازار و اختصاص منابع ارزی و اعتباری به اولویت‌های مهم‌تر مؤثر باشد.
این فعال بخش خصوصی اصلاح رویه فعالیت فعالان بخش خصوصی را نیز مهم می‌داند و می‌گوید: فعالان بخش خصوصی، تولیدکنندگان و تجار نیز باید اخلاق کسب و کار را به رویه‌های گذشته اصلاح کنند به گونه‌ای که فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی باز هم مصداق بارز جمله «کاسب حبیب خداست» شود.
برخوردار محدود کردن دامنه قیمت‌گذاری‌ها را از دیگر اقداماتی می‌داند که باید در عبور از گردنه تحریم‌ها مورد توجه دولت قرار بگیرد. «دولت باید قیمت‌گذاری را به کالاهای اساسی که نقش مهمی در سبد مصرف خانوار دارد، محدود کرده و از سایر حوزه‌ها خارج شود.» وی اقدام دولت در اولویت‌بندی اقلام مختلف جهت تخصیص ارز مرجع را مثبت و اثرگذار ارزیابی می‌کند و می‌گوید: این اقدام کمک می‌کند روند اختصاص ارز مرجع به اقلام و کالاهای مهم و اساسی با سرعت و سهولت بیشتری انجام شده و روند تأمین بازار و مواد اولیه تولید با تأخیر روبه‌رو نشود.
اقدام خوب دولت در اولویت‌بندی ارزی
رئیس مجمع عالی واردات درعین حال معتقد است چون اولویت‌بندی تخصیص ارز بر اساس کدهای HS کتاب مقررات صادرات و واردات انجام شده، برخی اقلام مهم و اساسی به‌دلیل دسته‌بندی درسایر گروه‌ها به اشتباه از شمول اولویت‌ها بیرون مانده‌اند، وی ادامه می‌دهد: خوب است که سازمان توسعه تجارت با همکاری تشکل‌ها کمیته‌ای را جهت شناسایی این اقلام و قرار دادن آنها در شمول اولویت، تشکیل دهد. او لزوم همبستگی،‌ اجتناب از متهم کردن یکدیگر به کم‌کاری، تعامل و برگزاری نشست‌های مشترک را تکلیف بزرگ قوای سه‌گانه در برهه فعلی می‌داند و توضیح می‌دهد: در گردنه عبور از تحریم‌ها، تقابل و جنگ لفظی میان قوا موجب دلسردی بخش خصوصی می‌شود و شایسته است مسئولان نظام در هر جایگاه و نهادی که قرار دارند با ملحوظ کردن اقتضائات این دوره، ضمن قبول نقاط قوت قوای سه‌گانه، نقاط ضعف احتمالی را نیز با رویکردی دلسوزانه و نه با هدف تخریب، مطرح کنند و در کنار طرح نقاط ضعف، راهکار مناسبی را هم که قابلیت اجرا داشته باشد پیشنهاد بدهند.
این فعال بخش خصوصی تسهیل تولید و تجارت را خواسته تمام فعالان اقتصادی عنوان می‌کند و می‌گوید: هر دری که در اثر تحریم‌ها بروی بخش خصوصی بسته می‌شود، دولت باید به ازای آن و از طریق تسهیل مقررات، دری را بروی بخش خصوصی باز کند حتی به‌صورت موقت. مدیریت نوسانات نرخ ارز به گفته رئیس مجمع عالی واردات، خواسته اصلی فعالان اقتصادی است. او ادامه می‌دهد: همکاری نزدیک قوای سه‌گانه با تشکل‌های بخش خصوصی و دادن اطلاعات درست به مردم در مورد مسائل و مشکلات پیش روی کشور از دیگر اقداماتی است که به اعتقاد برخوردار می‌تواند اقتصاد مقاومتی را با توفیق بیشتری روبه‌رو کند.

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 5:2
X