منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 377331
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

 

eghtesad-moghavemati75

اقتصاد مقاومتي از جمله واژه‌هايي است كه در سال‌هاي اخير در بيان مقام معظم رهبري و برخي نخبگان ناظر به شرايط اقتصادي كشور مطرح شده است. ايشان شايد براي اولين‌بار در ديدار جمعي از فعالان اقتصادي، معناي واقعي كارآفريني در كشور را تحقق اقتصاد مقاومتى دانستند.[۱] 

 

 

به نظر مفهوم اقتصاد مقاومتي از جمله مفاهيم منحصر به فردي است كه در اقتصاد ايران به واسطه‌ي تحريم‌هاي متنوع و متعدد دشمنان قابل بحث مي‌باشد و به تعبير برخي صاحب‌نظران چه در عرصه نظر و چه در عرصه عمل سابقه‌اي در دنيا ندارد[۲]. با اين حال مي‌توان از اقتصاد مقاومتي به عنوان وجه اقتصادي الگوي ايراني-اسلامي نام برد.  اما در اين فرصت برآنيم تا برخي ابعاد اقتصاد مقاومتي را ناظر به شرايط كشور و تاكيدات مقام معظم رهبري بررسي كنيم.

 

 

۱- مردمي كردن اقتصاد : اولين محور مورد تاكيد مقام معظم رهبري در ديدار اخير ايشان با مسئولان نظام[۳] در تبيين ابعاد اقتصاد مقاومتي توجه به عنصر مردم و حضور حداكثري آنان در اقتصاد است. ضرورت حضور مردم از ابعاد مختلف اقتصادي، سياسي و اجتماعي قابل بررسي است.

 

ايجاد اعتقاد براي ايفاي نقش در مبارزه اقتصادي، ممانعت از شكل‌گيري انحصارات، تقويت بدنه‌ مردمي نظارت، شكوفايي ظرفيت‌هاي خلاقانه و تنوع راهكارهاي مقابله با تحريم، تقويت مردم‌سالاري ديني، بالابردن توان عكس‌العمل به موقع مردم در مقابل تحريم‌هاي هوشمندانه، كاهش فشارهاي رواني و رفتار صبورانه در مقابل اقدامات ايذايي دشمن و… از جمله بركات حضور حداكثري مردم در اقتصاد خواهد بود.

 

اما اين حضور در چه بسترهايي بايد صورت گيرد؟  به نظر حداقل در چهار سطح تصميم‌سازي، مديريت، كار و سرمايه مي‌توان فرصت‌هايي را براي حضور مردم فراهم نمود. در لايه تصميم‌سازي و مديريت كلان تقويت نهادهاي مردمي و تفويض اختيار به آنان اصلي اساسي است. حضور فعالانه انجمن‌ها، اتحاديه‌ها و تشكل‌هاي توانمند و تخصصي در سطح اقتصاد باعث جلوگيري از انحصارات و تجربه حركت‌هاي جمعي و هم‌افزا خواهد شد.

 

در اين رويكرد دولت به جاي تعامل با بنگاه‌ها با تشكل‌هاي جمعي و نمايندگان بنگاه‌ها مواجه خواهد بود و ضمن گسترده شدن حوزه اثرگذاري دولت در سطح خرد با عنايت به اعتباربخشي به تشكل‌ها منجر به همگرايي بنگاه و امكان گفتگوي موثر، انتقال نظامند پيشنهادات و انتقادات بنگاه‌ها و دولت در قالب نهاد مياني را ممكن مي‌سازد.

 

در سطح مديريت خرد، چنانچه رهبري نيز بدان اشاره فرمودند، اصلاح و بازنگري فرآيند واگذاري‌ها در اصل ۴۴ و بازنگري در برخي واگذاري‌هاي نافرجام و…، گامي موثر براي استفاده موثرتر از بخش واگذاري‌ها در سياست‌هاي اصل ۴۴ خواهد بود.

 

در بخش نيروي كار، توجه به عنصر تعاون در بسترهاي تخصصي با رويكرد توسعه اشتغال و افزايش بهره‌وري بنگاه‌هاي موجود و در سطح سرمايه با تاكيد بر افزايش سهم مردم در مجموعه سرمايه‌گذاري‌ها به صورت خرد و كلان و نيز افزايش سود مشاركت‌ها و تمهيد بسترهايي براي سرمايه‌گذاري توليدي و خدماتي براي عموم مردم جهت گسترش سهم عمومي در مجموعه‌ي اقتصاد بدون شكل‌گيري انحصار و رانت‌هاي سرمايه بايد در دستوركار قرار گيرد.

 

 

۲- خودكفايي انتخابي و هوشمند: خودكفايي از جمله عناصر مطرح در اقتصاد انقلاب اسلامي بوده، كه سال‌ها نيز مورد نقد و بررسي مخالفان و موافقان قرار گرفته است. در شرايط موجود به نظر نياز به يك تحليل دقيق در سطح كالاها و خدمات براي ايجاد خودكفايي ملي داريم. عنايت به سبد اصلي مصرف خانوار، فناوري‌هاي محدوديت‌دار، صنايع پيشرو و مادر، مزيت‌هاي منطقه‌اي، تكميل زنجيره‌هاي ارزش و… مي‌توان برنامه‌هاي خودكفايي را تنظيم نمود تا در مقابل كنش‌هاي ايذايي دشمنان بتوان از توان پيشگيري استفاده كافي را برد.

 

 

۳- توجه مضاعف به سطح اقتصاد خرد (بنگاه) و مياني در كنار اصلاح اقتصاد كلان: ناظر به تجربيات دولت‌ها به نظر تغييرات در سطح اقتصاد كلان به علت اختلاف‌نظر‌ها، نياز به اجماع حداكثري، زمان‌بر بودن تغييرات، نياز به اصلاحات گسترده و پيوستگي عناصر اقتصاد كلان به يكديگر، امري سهل و در دسترس نيست.

 

لذا تمركز بر سطح افزايش بهره‌وري و توسعه بنگاه‌ها در لايه‌هاي مختلف تحقيق وتوسعه، مديريت بنگاه، تامين مالي و عنايت به ويژگي‌هاي منطقه‌اي و مزيت‌هاي استاني، فعال نمودن همكاري‌هاي بين بنگاهي، ساماندهي حجم بالاي صنايع كوچك در كشور و… از جمله ويژگي‌هاي سطح خرد و مياني اقتصاد مي‌باشد.

 

توجه بر اين سطح به معناي تعطيل كردن سطح اقتصاد كلان، اصلاح قوانين مادر كسب و كار، نظام بانكي و… نخواهد بود. بلكه به نظر مي‌رسد اصلاح اين بخش داراي نتايج سريع‌تر و عملكرد سهل‌تر خواهد بود و به جهت حضور مردم و تنوع بنگاه‌ها و رشته فعاليت‌ها امكان مانور بيشتري وجود خواهد داشت.

 

 

۴- حضور حداكثري در فضاي بين‌المللي: يكي از تلاش‌هاي جدي دشمنان محدود نمودن حضور كالاها و خدمات ايراني در سطح بين‌المللي مي‌باشد. حضور ايران در بازارهاي جهاني ضمن اثرگذاري در سطح رقابت‌پذيري اقتصاد، كيفيت محصولات و… آثار سياسي و اجتماعي متنوعي را براي كشور خواهد داشت. افزايش صادرات غيرنفتي باعث كاهش وابستگي به نفت خواهد شد و نيز عامل كم‌اثر جلوه دادن تحريم‌ها را در فضاني جهاني خواهد بود. در اين عرصه آسيب خام‌فروشي كه از دغدغه‌هاي جدي مقام معظم رهبري نيز هست بايد به طور جدي مورد توجه بنگاه‌ها و دولت قرار گيرد.

 

 

۵- بسيج عمومي در قالب جهاد توليدي با عنايت به تجربه جهادسازندگي: نياز به يك حركت جمعي گسترده جهادي نظير تجربه ابتداي انقلاب در قالب جهادسازندگي براي توسعه روستا، در سطح توليد ملي امروز مورد نياز جدي كشور است. طبيعي است كه ضمن استفاده از بسياري از تجربيات جهاد در ابتداي انقلاب مي‌توان از قابليت‌هاي روز و نيز و يژگي‌هاي بستر توليد براي توسعه آن استفاده نمود.

 

 

۶- تسهيل و بازنگري فرآيندها : سرعت و كيفيت پايين تصميم‌سازي، تصميم‌گيري و اقدام در كشور از جمله آسيب‌هاي ساختار بروكراتيك كشور است كه برخي صاحب‌نظران از آن به عنوان خودتحريمي ياد كرده‌اند. طبيعي است كه اصلاح نظام اداري امري درازمدت، دشوار و پيچيده است كه بايد گام به گام و با دقت و حوصله صورت گيرد.

 

در اين عرصه شناسايي فرآيند موجود در قالب قاعده‌ي ۸۰-۲۰، براي اصلاح آن‌ها امري ضروري به نظر مي‌رسد. بدين معنا كه به نظر ۲۰درصد فرآيندهاي موجود اثر ۸۰درصدي در تسريع و تسهيل امور خواهد داشت؛ شناسايي اين فرآيندها و اصلاح آن‌ها بويژه در سطح توليد با رويكرد اعتماد حداكثري به مردم از جمله اقداماتي است كه بايد مورد توجه ويژه دولت و مجلس قرار گيرد.

 

 

۷- بسيج رسانه‌اي: اتخاذ سياست‌هاي رسانه‌اي همگرا، اميدبخش و حركت‌آفرين در كنار نقد سازنده در فضاي رسانه‌اي كشور از جمله اموري است كه با اجماع و رصد در جامعه رسانه‌اي كشور محقق خواهد شد. مشترك بودن دشمن و هدف قراردادن رفاه مردم از جمله عناصر مورد وفاق رسانه‌ها در كشور است. از اين فرصت براي ايجاد يك جبهه‌ي مشترك رسانه‌اي عليه دشمن بايد استفاده نمود. ترويج الگوي زندگي اقتصاد مقاومتي در فضاي عمومي از جمله ويژگي‌هايي كه رسانه‌ها مي‌توانند اثر قابل توجهي با عنايت به رويكردهاي متنوع خود داشته باشد.

 

محورهاي فوق مي‌تواند برخي عناصر اقتصاد مقاومتي در فضاي موجود مي‌باشد كه باعث افزايش توان دروني نظام اسلامي در مقابل تهاجمات اقتصادي دشمنان و ارائه‌ي الگويي متفاوت از اقتصاد باشد. اميد است در مطالب آتي بتوان برخي محورها را با شرح و بسط بيشتري ارائه نمود.

 

 


 

 

پي‌نوشت‌ها:

[۱] -  ۱۳۸۹/۰۶/۱۶بيانات در ديدار جمعي از كارآفرينان سراسر كشور

[۲] – اقتصاد مقاومتي؛ اقتصاد دفاعي يا ترميمي؟؛ عادل پيغامي

[۳]- ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ بيانات در ديدار كارگزاران نظام

منبع:http://rasad.org


چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 16:39
X