منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378136
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
آيا كشاورزي جايگزين مناسبي براي نفت است؟

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از برهان؛ بدون شك مهم‌ترين هدف سناريوي تحريم اقتصادي غرب در هم شكستن نظام جمهوري اسلامي ايران است.

اگرچه دولتمردان غربي در 34 سال اخير تمام تلاش خود را كرده‌اند تا پايه‌هاي اقتصادي و سياسي جمهوري اسلامي را تضعيف نمايند، اما حاصل تلاش آن‌ها چيزي نبوده است جز افزايش روحيه‌ي خودكفايي و پيشرفت در جامعه‌ي ايران.

در هر حال اكنون جنگ اقتصادي غرب برضد جمهوري اسلامي به شدت گسترده شده است و آن‌ها تمام ابزارهاي خود را به منظور بر هم زدن ساختار اقتصادي ايران، به شكلي كاملاً سازماندهي شده، به كار گرفته‌اند. نكته‌ي حائز اهميت، در اين ميان، بي‌توجهي اقتصاد ايران به تحريم‌ها و محدويت‌هاي جديد است. هر چند غرب تلاش مي‌كند با اعمال محدوديت‌هاي جديد اوضاع اقتصاد ايران را نابسامان سازد، اما نكته‌ي بديهي اين است كه اقتصاد ايران با اعمال تحريم‌هاي جديد آبديده‌تر شده است.
 
وجود مواد اوليه، آب، خاك، تنوع آب‌وهوايي و نيروي انساني با استعداد مجموعه‌ي كاملي از عوامل توليد را در بخش‌هاي مختلف اقتصادي در اختيار ما قرار داده كه در مقايسه با ديگر كشورها بي‌نظير است. وجود اين ظرفيت‌ها باعث مي‌گردد تا تحريم‌ها آن گونه كه غربي‌ها مي‌خواهند بر ضد ايران عمل نكند. در اين نوشتار به ذكر نكاتي پيرامون خودكفايي برخي صنايع مي‌پردازيم و يادآور مي‌شويم كه با چه راهكارهايي مي‌توان وابستگي اقتصاد را به نفت كاهش داد. براي مثال، اگر در بخش كشاورزي بهره‌وري آب را از زير 40 درصد به 80 درصد برسانيم، توليدات كشاورزي كشور به 2 برابر افزايش مي‌يابد.
 
به منظور توسعه‌ي سطح زير كشت، بايد از فناوري‌هاي نوين بهره جست. با خوداتكايي كامل مي‌توان به احداث زهكش‌ها، انجام عمليات تسطيح، احداث سامانه‌هاي آبياري نوين و ترميم زمين‌هاي تك كشت با استفاده از كشت مكمل اقدام كرد و با تكميل اين زنجيره از مرحله‌ي تحقيقات كشاورزي تا انتقال عملي يافته‌ها در مزرعه عرصه را براي مروجين جهادي كشاورزي هموار نمود.
 
اگر با ايجاد تشكل‌هاي توليدي برنامه‌ي حمايتي كاملي متناسب با الگوي اقتصاد اسلامي از سوي دولت ارائه شود و دستگاه‌هاي متولي راه جهاد سازندگي را ادامه دهند و بتوانيم با الگوسازي مزارع نمونه و جديدالاحداث، مزارع قديمي را تشويق به يكپارچه‌سازي نماييم، سطح توليد كنوني به بيش از 5 برابر افزايش خواهد يافت. در اين صورت كشور ما قطب صادرات محصولات كشاورزي خواهد شد. در اين راستا بايد منابع را با استفاده از شيوه‌هاي حمايتي ويژه تجميع كنيم و حاشيه‌ي سود را به حداقل ممكن برسانيم تا عرصه بر فعاليت‌هاي دلالي تنگ شود. بدون شك براي اين كار قيمت‌ها بايد به شدت كنترل شود. نظارت، ارزشيابي و تنظيم بازار توسط دولت مي‌تواند اين تغيير جهت حياتي را در نظام تخصيص منابع به وجود آورد.
 
براي مثال، براي پروژه‌هاي كلان در حوزه‌ي كشاورزي، همانند پروژه‌هاي سازه‌اي، بايد اوراق مشاركت منتشر نمود. اين اقدام‌ها به دستگاهي جهادي و فعاليت‌هايي از جنس جهاد اقتصادي نياز دارد. تكميل شبكه‌هاي آبياري پايين دست سدها ضرورتي انكارناپذير براي آبي‌سازي مزارع ديمي و افزايش توليد است. همچنين در اين زمينه مهار بيشتر سيلاب‌ها براي جلوگيري از خسارت و بهره‌برداري از آن، جهت افزايش توليد محصولات كشاورزي، ضروري به نظر مي‌رسد.
 
در حوزه‌ي صنعت ابتدا بايد عرصه را بر واردات بست و يا اينكه ميزان آن را به شدت كاهش داد. از سويي ديگر، در برنامه‌ي حمايتي از صنعت، بايد جدول زماني خودكفايي در تأمين نهاده‌ها و افزايش كيفيت توليدات داخلي مد نظر قرار گيرد و حمايت از توليدكنندگان منوط به تحقق اهداف پيش‌بيني شده در آن جدول زماني باشد. در اين حالت است كه صنايع ما از حالت خمودي خارج مي‌شوند. در كنار اين اقدام‌ها بايد تشويق به صادرات، به ويژه در عرصه‌ي خدمات، در دستور كار قرار گيرد.
 
همچنين در حال حاضر كپي‌سازي صنايع مختلف بدون نياز به فناوري پيچيده به راحتي امكان‌پذير است. به اعتقاد بنده، اگر ما در نظام تجارت جهاني در زمينه‌ي توليد چند كالاي اساسي قدرت چانه‌زني داشته باشيم، در زمينه‌ي واردات كالاهاي ديگر نيز زير يوغ كشورهاي ديگر نخواهيم بود. بايد در كنار تشويق به مصرف كالاهاي داخلي، ظرفيت‌هاي خالي صنايع تكميل شوند به‌گونه‌اي كه توليد نيز افزايش يابد. به اين ترتيب به طور قطع وضعيت اشتغال نيز بهبود مي‌يابد. براي مثال، مي‌توان به جاي صادرات نفت خام، آن را به فرآورده‌هاي نفتي تبديل نمود و سپس صادر كرد.
 
در حوزه‌ي بازرگاني دولت بايد براي تمامي بازارها نگهبانِ تنظيم بازار بگمارد. مديريت بازار هر كالا، از بدو توليد تا مقصد نهايي، بايد يك‌دست و با مشاركت گروه‌هاي تخصصي مجموعه‌اي از دستگاه‌هاي متولي باشد. اگر نظام دقيق كنترل قيمت‌ها، نظارت و ارزشيابي پياده نشود، حاشيه‌ي سود فعاليت‌هاي دلالي هرگز اجازه نخواهد داد منابع از اين عرصه به سمت صنعت و كشاورزي حركت كنند.
 
گفتني است در عرصه‌ي فناوري و توليد علم، ايجاد بازار فناوري و مجبور كردن صنايع به تأمين نيازها و عقد قرارداد با صاحبان دانش و فن، در چارچوب جدول زماني دستيابي به خودكفايي در نهاده‌ها، يك ضرورت انكارناپذير است. بنابراين بايد توجه كرد كه رسيدن به قطب‌شدن در ميان اقتصادهاي بزرگ جهان نيازمند برنامه‌ريزي كوتاه‌مدت و بلندمدت است.


X