منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378144
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
خبرگزاري مهر: اين روزها چهره طرقبه و شانديز مثل گذشته شاداب نيست، واردات بي رويه محصولات چيني در حال نابود كردن هنر كهن كانون صنايع دستي خراسان رضوي است.

به گزارش خبرنگار مهر، بيش از 70 درصد توليد كنندگان صنايع دستي منطقه را زنان تشكيل مي دهند و لذا مي توان گفت كه زنان باذوق و هنرمند اين منطقه بيشترين سهم را در توليد آثار صنايع دستي دارند.

دهه هاي متمادي است كه صنايع دستي طرقبه وشانديز، بخش مهمي از درآمد ارزي مورد نياز كشور را تأمين مي كند و همواره در جمع كالاهاي صادراتي غيرنفتي ايران قرار داشته است.

صنايع دستي به مجموعه اي از هنرها و صنايع اطلاق مي شود كه به طور عمده با استفاده از مواد اوليه بومي و انجام قسمتي از مراحل اساسي توليد به كمك دست و ابزار دستي محصولاتي ساخته مي شود كه در هر واحد آن ذوق هنري و خلاقيت فكري صنعتگر سازنده به نحوي تجلي يافته و همين عامل، وجه تمايز اصلي اين گونه محصولات از مصنوعات مشابه ماشيني و كارخانه اي است كه اين روزها توجه چنداني به آن نمي شود.


در عرصه صنايع دستي طرقبه شانديز پوستين دوزي و نقش اندازي روي آن از اهميت و جايگاه ويژه اي برخوردار است.

بنابر شواهد فن پرورش و نمك زدن، تراش و خورش دادن و آماده كردن پوست براي جليقه، پوستين و زير انداز، داراي سابقه هزار ساله و يا بيشتر است.براي تزيين اين  پوستين ها نيز از هنر سوزن دوزي و رنگ آميزي استفاده مي كردند.

امروزه پوستين دوزي از هنر هاي مردم شانديز محسوب مي شود كه در كنار كار كشاورزي و دامپروري به اين حرفه نيز روي آورده اند و به توليد انواع سجاده، پادري، دايره هاي كفشي، دستكش اشتغال دارند.

از به هم تنيده شدن تار و پود تركه هاي نازك حاصل از درختچه هاي ارغوان، هنري سنتي و بومي ايجاد مي شود كه به " ارغوان بافي" معروف است.اين هنر دستي با تركه هاي ارغوان، گياهي طبيعي و خودرو از دره هاي منطقه مايان بخش طرقبه انجام مي شود.

برداشت تركه هاي ارغوان معمولاً در اواسط فصل بهار آغاز و تا اواخر پائيز ادامه دارد، پس از جمع آوري تركه ها آن ها را در محيطي خيس و نم دار خوابانيده و آماده كار مي كنند و با بافتن تركه هاي ارغوان به يكديگر سبدها و اقلام تزييني توليد و به بازار فروش عرضه مي شود.

بازار صنايع دستي طرقبه شانديز در دست چيني ها

در حال حاضر طرقبه يكي از پايگاه‌هاي خريد اجناس صنايع دستي است كه بخش عظيمي از محصولات آن متعلق به كشورهاي خارجي و به ويژه چين است و بخش اندكي از اين بازار به محصولات ايراني تعلق دارد.


علي حسيني يكي از توليدكنندگان و عرضه كنندگان پوستين در گفتگو با خبرنگار مهر بيان داشت: اگر در شهر پايگاه‌هاي ثابت فروش صنايع دستي وجود داشته باشد، فروش و توليد آن نيز افزايش مي‌يابد.

وي افزود: صنايع دستي در كشور مهجور و محروم نيست و استان خراسان رضوي نيز داراي امكانات و ظرفيت‌هاي بسيار بالايي براي ايجاد كارگاه‌هاي صنايع دستي و همچنين بازارچه‌هاي صنايع دستي است.

حسيني تاكيد كرد: براي رونق بازار صنايع دستي وجود توريسم و صادارت صنايع دستي به خارج از كشور امري حياتي است.

وي افزود: اين امر نياز به سرمايه گذاري دارد و اگر بازارها نياز سنجي شده و سرمايه‌گذاري لازم نيز در اين راستا انجام شود مي‌توان به رونق بازار صنايع دستي اميدوار شد.

حسيني گفت: بايد بنيادهاي زير ساختي صنايع دستي درست شود و همه ساله هنرمند صنايع دستي با بازار روز دنيا آشنا شود و با تشكيلات و مديريت بازرگاني قوي ضعف‌هاي صنايع دستي برطرف شود.

وي به ضعف‌هاي صنايع دستي اشاره كرد و تصريح كرد: همه ساله به دليل نبود حمايت، بسياري از هنرمندان ورشكسته مي‌شوند و اگر مي‌خواهيم اين صنعت به سرانجام برسد بايد زمينه‌اي براي حمايت و ابداع‌ گري صنعت‌گران و هنرمندان صنايع دستي فراهم شود.

حمايت از كارگاه هاي كوچك خانگي

عباس خبوشاني با بيان اينكه صنايع دستي جديد طرقبه شانديز بلورجات رنگي است به خبرنگار مهر اظهار داشت: از صنايع دستي موجود مي توان از پوست سنتي، سبدبافي به صورت انواع مختلف ارغوان، ساقه گندم، ساقه هاي گياه بامبو اشاره كرد.


عضو انجمن حمايت از حقوق مصرف كنندگان صنايع دستي كشور گفت: اقلام صادراتي از سراسر كشور در طرقبه شانديز جمع مي شود و به صورت نمايشگاه ثابت يا دوره اي همچون قلم زني، پوست وچرم، ميناكاري و خاتم كاري، انواع گليم، فرش و تابلو فرش عرضه مي شود.

خبوشاني معتقد است با توسعه تعاوني ها، كارگاه هاي خانگي كوچك و در اختيار گذاشتن تسهيلات بصورت وام قرض الحسنه اشتغال زايي فراوان ايجاد مي شود.

نماينده توسعه صادرات صنايع دستي كشور در نمايشگاه هاي خارجي اظهار داشت: معافيت و بخشودگي ماليات بعنوان بهترين خدمت دولت و رونق اين صنعت اعم از فروشگاهي و نمايشگاهي مي تواند باشد.

خبوشاني با بيش از 35 سال سابقه واردات بي رويه كالاهاي چيني را به بازار از مهم ترين مشكلات دانست و گفت: با اين روندي كه در پيش گرفته شده در واردات و عرضه صنايع دستي چيني امكان آن وجود دارد كه در آينده نزديك شاهد از بين رفتن اين هنر كهن باشيم.

ايجاد بازارچه هاي صنايع دستي لازم است

عباس محمدي يكي از مغازه داران عرضه محصولات صنايع دستي به خبرنگار مهر اظهاركرد: در حال حاضر يكي از عمده ترين مشكلات بخش صنايع دستي در كشور دلال بازي ها در اين حوزه است كه با كم كردن فاصله حوزه توليد با عرضه مي توان دست دلال ها راقطع كرده و در نتيجه قيمت ها كاهش پيدا كند.

وي با اشاره به عمده ترين مشكلات صنايع دستي كشور بيان كرد: يكي ديگر از عمده ترين مشكلات اين صنعت آشنا نبودن مردم با فرهنگ استفاده از صنايع دستي است و بايد در اين راستا با ترويج فرهنگ استفاده از صنايع دستي، كشور را به جايي برسانيم كه كسي به دنبال مشابه چيني نباشد و صنايع دستي به بخشي از زندگي مردم تبديل شود.

وي ايجاد بازارچه هاي صنايع دستي در 31 نقطه كشور را از اقدامات حمايتي از هنرمندان اين صنعت دانست و ادامه داد: در حال حاضر  بازارچه ها به صورت ثابت براي فروش جديدترين دستاوردهاي صنايع دستي هنرمندان در سراسر كشور فعال است و با اين اقدام هنرمندان آثار كاربردي و با كيفيت خود را در معرض ديد بازديدكنندگان قرار مي‌دهند.

عدم همكاري بانك ها

علي احمدي يكي از توليدكنندگان صنايع دستي، از موانع بزرگ بر سر راه سرمايه گذاري در صنعت گردشگري و صنايع دستي را عدم همكاري بانك ها با سرمايه گذاران در اين بخش دانست.

وي افزود: براي حل اين مشكلات و تعامل بهتر بين سرمايه گذاران صنعت گردشگري و صنايع دستي با بانك هاي عامل، لازم است كارگروهي با اين عنوان در استانداري تشكيل شود تا هرچه زودتر مسائل و مشكلات بين دو طرف حل شود.

خانم رضايي از پيشكسوتان حصير بافي اظهاركرد: استان خراسان رضوي با توجه به حضور اقوام مختلف ايراني، بستر هاي مناسبي براي رشد و توسعه هنرهاي سنتي و صنايع دستي وجود دارد و برگزاري نمايشگاه در فصول مختلف، جهت ارائه و شناساندن اين توانايي ها به مردم تاثير گذار خواهد بود.

وي گفت: همچنين براي هم سطح شدن با ساير استانها، ايجاد فضاهاي رقابتي براي هنرمندان صنايع دستي ضروري است.

سيما حسيني دانشجوي رشته جهانگردي با بيان اينكه توسعه صنايع‌ دستي مي‌تواند به رفع مشكل بيكاري كمك كند اظهاركرد: حمايت از صنايع دستي براي اشتغال زايي در شهرستان ها حائز اهميت است.

مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري طرقبه شانديز هم در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينكه صنايع دستي در اين شهرستان داراي تاريخ هزار ساله است گفت: براساس وظايف سازماني مسئوليت آموزش، ترويج و بازاريابي صنايع دستي به عهده اين سازمان  است، لذا در راستاي تحقق اهداف مذكور با برنامه ريزي اقدام به برگزاري و اجراي دوره هاي آموزشي در شهر ها و روستاهاي مختلف مي كند.

علي اكبر احمدزاده ادامه داد: همچنين از طريق برگزاري و شركت در نمايشگاه هاي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري داخل و خارج كشور از اقدام به معرفي، تبليغات و بازاريابي مي كند.


وي تصريح كرد: در سال 1390 با همكاري شوراي اسلامي شهرستان طرقبه شانديز مبلغ چهار هزار ميليون ريال وام قرض الحسنه به 200 نفر از بانوان شهرستان براي حمايت از كارگاه هاي خانگي تابلو فرش داده شد كه سبب احياء اين هنر دستي شد.

احمدزاده از حمايت هاي سازمان بيمه شدن فعالان اين عرصه را دانست و گفت: در حال حاضر از ديگر حمايت هاي اين سازمان با هماهنگي سازمان فني و حرفه اي  فراهم كردن پوشش تامين اجتماعي براي فعالان عرصه توليد صنايع دستي است كه زمينه ان براي اين تلاشگران فراهم شده است.

نياز به سرمايه گذاري اندك براي ايجاد اشتغالو پيشگيري از مهاجرت وايجاد مشاغل كاذب در شهرهاي بزرك و حفظ سنت هاي محلي توسط بوميان اين منطقه از مزيت هاي سرمايه گذاري در حوزه صنايع دستي در اين شهرستان است كه بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد.

شايسته است مسئولان و دست اندر كاران با حمايت هاي خود ضمن تقويت و گسترش صنايع دستي فعال و نيمه فعال، برنامه ريزي هاي كوتاه مدت و دراز مدت خود براي احياي صنايع منسوخ شده در اين شهرستان كه مهد هنر و فرهنگ است را بطور جدي دنبال كنند

 


X