منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378144
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

احمد توكلي: قصه ارز، قدرت رقابت توليد ملي را كاهش داد. الياس نادران: اقتصاد كشور دچار عارضه ساختاري ناشي از رانت نفتي است. مصباحي مقدم: دولت شبانه از پول مردم براي پرداخت يارانه ها برداشت كرده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني جبهه متحد اصولگرايان، احمد توكلي رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس در نشست پرسش و پاسخ اقتصاددانان مجلس, با اشاره به تفاوت ميان تخريب و انتقاد گفت: ما قسم خورديم كه اگر جايي دولت درست كار كند به آنها كمك كنيم و اگر اشتباه كرد مقابل شان بايستيم.

 وي با بيان اينكه در جلسه ميان رهبر معظم انقلاب و توليدكنندگان بخش خصوصي تنها فرد حكومتي بودم كه صحبت كردم، گفت:‌ در محضر ايشان بيان كردم كه چرا محاسن هدفمندي يارانه‌ها مانند امنيت و اعتماد عمومي به حكومت از سرمايه نامحسوس به محسوس مانند اشتغال و افزايش توليد و كاهش قيمت تبديل نمي‌شود.

توكلي در ادامه در پاسخ به سئوال يكي از حاضران در خصوص راهبرد ايجاد تفاهم ملي در كشور گفت: معتقدم كه كشور با يك دسته و گروه اداره نمي‌شود و هر كس اهل خدمت است بايد سر جاي خود به مردم خدمت كند، حضور يك اقليت در مجلس لازم است چرا كه مجلس بدون اقليت و اكثريت امكان ندارد.

 

وي در ادامه به بحران اخير سكه و دلار در كشور اشاره كرد و گفت: قصه ارز حادثه بدي در كشور بود و موجب شد تا 80 درصد قدرت رقابت توليد ملي كاهش پيدا كند.

 

رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس در پاسخ به اين سوال كه چرا قدرت مجلس نسبت به گذشته كاهش پيدا كرده و دولت از مجلس تمكين نمي‌كند، ‌گفت: به اين موضوع اعتقاد دارم كه قدرت مجلس كاهش پيدا كرده لذا اگر مردم در انتخابات با هوشياري عمل نكنند و نيروهاي با استعداد انتخاب نشوند مشكلات باقي مي‌ماند، معتقدم راي به 25 نفر حاضر در ليست جبهه متحد مي‌تواند مشكلات را كم كند.

 

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چرا كساني كه زبان نقد در مجلس دارند نبايد به عنوان نفرات اول به مجلس راه يابند ، گفت: مردم علاوه بر اينكه افراد منتقد نسبت به امور حاكم را دوست دارند افراد ديگر را هم دوست دارند. به طور مثال آقاي دكتر حدادعادل كه راي اول تهران در مجلس نهم را كسب كرد موضع روشن و صريح كم مي‌گيرد اما مردم ايشان را دوست دارند.

 

وي همچنين در خصوص ماجراي استيضاح وزير اقتصاد گفت: مجلسي كه عنوان مي‌كنند قدرتش كم است در قصه استيضاح وزير اقتصاد كه نتيجه‌اش برخلاف انتظار ما بود عملكرد درخشاني داشت و من به آن جلسه افتخار مي‌ كنم.

رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس در پاسخ به سئوالي مبني بر اينكه راهكار شما براي اينكه رئيس جمهور قانون را قبول نمي‌كند، چيست؟ گفت: آقاي احمدي‌نژاد كارهاي غيرقانوني زيادي انجام داده است. معتقدم بايد 13 تا 14 ماه آينده را با ايشان سر كنيم تا مدت به اتمام برسد.

توكلي در خصوص رياست مجلس نهم گفت: رياست مجلس نهم بستگي به تركيب راي تهران دارد. اگر جبهه متحد راي بياورد به يك فرد و اگر جبهه پايداري راي بياورد فرد ديگري انتخاب مي‌شود. مجلس آينده در بهترين حالت تركيبي مشابه وضعيت فعلي دارد كه يك دسته موافقان دولت و دسته ديگر ضد فساد و مبارز با قانون گريزي هستند.

وي ادامه داد: دسته ديگر نيز سنتي‌هاي مجلس هستند. البته در حال حاضر 80 درصد نمايندگان جديدالورود هستند كه بايد مدتي از حضور آنها بگذرد تا بتوان قضاوت كرد.

رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس در پايان سخنان خود در خصوص بحث رياست جمهوري دوره يازدهم گفت: اول بايد به رياست مجلس نهم فكر كرد و بعد در خصوص رياست جمهوري آينده تصميم گيري كرد.

مصباحي مقدم: دولت شبانه از پول مردم براي پرداخت يارانه ها برداشت كرده است

رئيس كميسيون طرح تحول اقتصادي مجلس با بيان اينكه دولت شبانه از پول مردم براي پرداخت يارانه ها برداشت كرده است گفت: دولت در چند مدت اخير 9 هزار ميليارد تومان استقراض از بانك مركزي براي پرداخت يارانه نقدي داشته است كه معناي آن ايجاد تورم شديد است.

غلامرضا مصباحي مقدم در  ادامه نشست پرسش و پاسخ اقتصاددانان مجلس، با اشاره به فشار دولت بر بانك مركزي گفت: در مدت اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها فشار زيادي بر بانك مركزي و بانك‌هاي ديگر آمد و معناي آن اين بود كه بانك مركزي از منابع خود يا بانك‌هاي ديگر براي يارانه‌ها صرف كند. 

وي ادامه داد: اين كار در دنيا بي‌نظير است كه بانك مركزي شبانه از پول مردم براي پرداخت يارانه‌ها برداشت كند.

مصباحي مقدم گفت:‌ در چند مدت اخير 9 هزار ميليارد تومان استقراض از بانك  مركزي انجام شد كه معناي آن ايجاد تورم شديد است و اگر اين استقراض انجام نمي‌شد شاهد اين تورم زياد نبوديم.

وي با اشاره به وجود يك نامه در اين زمينه گفت: ‌نامه‌اي هم اكنون در دستان ما است كه در تاريخ 24/12/90 دولت مصوب كرده است كه معادل ريالي‌ 53 ميليارد دلار به قيمت ارز در بازار آزاد فورا به حساب خزانه واريز شود.

رئيس كميسيون طرح تحول اقتصادي مجلس افزود: اين 53 ميليارد دلار متعلق به كل سال 90 بوده است، بايد پرسيد اصلاً‌ به اين ميزان دلار داريم؟ معناي اين كه بانك مركزي چنين مبلغي را به حساب خزانه واريز كند چيزي جز خلق پول و اسكناس نيست.  معتقدم با ايجاد پول پرقدرت هيچ مشكلي حل نمي‌شود بلكه بر مشكلات افزوده مي‌شود.

وي ادامه داد: ما انتظار داريم دولت اگر در خصوص طرح هدفمندي يارانه‌ها مشكلي دارد با مجلس شوراي اسلامي مطرح كند و نمايندگان هم آمادگي هرگونه حل مشكل را دارند.

مصباحي مقدم با بيان اينكه تصميمات اقتصادي  معمولاً طي مدت كوتاهي اثر نمي‌كند، گفت: اگر دولت  امروز تصميمي مي‌گيرد شش ماه بعد اثرش پيدا مي‌شود. اگر در حال حاضر هم اين گونه اتفاقات رخ دهد نتيجه‌اش در شش ماه دوم 91 قابل مشاهده است كه گراني بيشتري هويدا مي شود.

وي با بيان اينكه در چنين شرايطي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها با پرداخت پول نقدي درست نيست، گفت: دولت ابتدا بايد سهم توليد را پرداخت كند چرا كه توليد ايجاد اشتغال مي كند.

مصباحي مقدم با اشاره به لزوم تعامل ميان دولت و مجلس گفت: نمايندگان مجلس حتي براي حل مشكل مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها به رئيس جمهور پيغام فرستادند كه براي رفع آثار زيانبار مرحله دوم هدفمندي با دولت گفتگو كنند.

وي با  اشاره به اينكه طرح هدفمندي يارانه‌ها در ابتدا سه هدف را دنبال مي كرد، گفت: مديريت مصرف انرژي، اصلاح ساختارهاي توليدي و توزيع عادلانه يارانه‌ها از اهداف اوليه اين طرح بود كه مهار مصرف بي‌رويه انرژي در اجراي فاز اول تا حدود زيادي تحقق پيدا كرد.

نماينده مردم تهران در مجلس با تاكيد بر اين كه اتفاقاتي در عرصه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها افتاد كه مطابق با قانون نبود، گفت:‌ قانون سقف پرداخت از درآمد حاصل از يارانه‌ها 50 درصد بود كه دولت اجازه داشت 10 درصد به آن اضافه  كند اما برداشت بيشتري صورت گرفت.

رئيس كميسيون طرح تحول اقتصادي مجلس گفت:‌ قرار بود در فاز اول اجراي هدفمندي يارانه‌ها 30 درصد منابع به بخش توليد تخصيص بايد اما اين اقدام انجام نشد و توليدكنندگان  مجبور به تعديل نيرو كاهش توليد شدند. دولت ابتدا پيشنهاد داد كه 15 درصد به توليد تعلق بگيرد اما مجلس بر 30 درصد تاكيد داشت تا توليد دچار آسيب نشود اما متاسفانه  مبلغ آن تامين نشد چرا كه همه درآمدهاي حاصل از هدفمندي يارانه‌ها صرف پرداخت به خانواده‌ها شد و چيزي به توليد نمي‌رسيد.

دكتر الياس نادران: سهام عدالت ايده توكلي بود

عضو كميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به اين كه احمد توكلي در سال 80 موضوع كوپن سهام را مطرح كرد، گفت: اين ايده در سال 85 به شكل سهام عدالت ابلاغ شد.

الياس نادران عضو كميسيون اقتصادي مجلس در نشست اقتصاددانان مجلس كه در مسجد امام صادق(ع) برگزار شد،‌ با اشاره به نامگذاري امسال به سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني گفت: با توجه به نامگذاري امسال بايد بازبيني جدي در خصوص سياست‌هاي كلي اصل 44 كه توسط مقام معظم رهبري ابلاغ شد انجام شود.

وي گفت: از سالهاي بعد از انقلاب در آسيب شناسي كارشناسي مشخص شد كه اقتصاد ايران داراي عارضه ساختاري است يعني هم اقتصاد دولتي و هم انحصارات نقش زيادي در آن دارد و مبتني بر رانت نفتي است. اين تركيب باعث مي‌شود كاركردهاي طبيعي در اقتصادهاي دنيا در اقتصاد ما كاركرد نداشته باشد، لذا تصميم گرفته شد اصلاحاتي صورت بگيرد.

نادران تصريح كرد: رهبر معظم انقلاب براي برون رفت از مشكلات آن زمان سياست‌هاي كلي اصل 44 را ابلاغ كردند. آنچه در سال 78 كليد خورد در سال 83 و 85 مراحلي از آن انجام شد و نهايتاً مجموعه سياست‌هاي كلي اصل 44 در سال 85 ابلاغ شد.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: متاسفانه دولت‌ها به خصوصي سازي به عنوان منابع درآمدي نگاه مي‌كردند كه بايد در كنار درآمدهاي نفتي از آن استفاده كنند در حالي كه روح حاكم بر سياست‌هاي كلي اصل 44 مخالف اين موضوع بود.

وي با اشاره به مزيت سياست‌هاي كلي اصل 44 گفت: نقطه مزيت سياست‌هاي كلي اصل 44 در كنار كارآيي رعايت عدالت توزيعي و توجه به اقشار محروم بود. اگر اين سياست‌ها به نتيجه مي‌رسيد هم اكنون در نقطه بهتري بوديم.

نادران با اشاره به پرداخت سهام عدالت در دولت نهم گفت:‌ موضوع سهام عدالت و توانمندسازي اقشار كم درآمد تصريحاً ‌در نامه مقام معظم رهبري به رئيس جمهور مطرح شده بود كه بايد نيمي از سهام عرضه شده به اقشار كم درآمد تعلق بگيرد.

وي ادامه داد: ‌وقتي ما افراد را علاوه بر نيروي كار به سرمايه‌اي كه در اختيارشان است مجهز كنيم اگر به هر دليل در اقتصادمان گراني و تورم به وجود بايد اين تورم اثر خود را در سهام منعكس مي كند بنابراين طبقات محروم جامعه وقتي سهام در اختيارشان باشد از يك سو گرفتار تورم مي‌شوند ولي از سوي ديگر مي‌توانند از طريق سود آن سهام خود را حفظ كنند.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس با تاكيد بر اينكه بنا نبود سهام عدالت در قالب تصدي‌هاي دولتي ادامه پيدا كند، گفت: اين كار عليرغم توصيه رهبري صورت گرفت و هنوز هم شاهد هستيم شركت‌هايي در شهرستان‌ها سهام عدالت را مديريت مي‌كنند كه وابسته به دولت هستند.

وي تصريح كرد: معتقدم سهام عدالت بايد قابليت خريد و فروش را پيدا مي‌كرد و صاحبان آن مي توانستند سبد سهام خورد كم و زياد كند.

نادران با اشاره به اين كه احمد توكلي در سال 80 موضوع كوپن سهام را مطرح كرد، گفت: اين تجربه‌اي بود كه در كشور مناسب‌ترين شكل در واگذاري‌ها بود و افراد پايين دست جامعه توانمند مي‌شدند، اين ايده كه در سال 80 مطرح شد در سال 85 به شكل سهام عدالت ابلاغ شد.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه ما مدعي هستيم اگر سياست‌هاي اصل 44 در همه ابعاد اجرا شود اقتصاد ايران رقابتي و موانع توليد برطرف خواهد شد، گفت: امروز كشورمان با تحريم‌هاي نفتي مواجه است. اگر سرمايه ملي و طلاهاي مردم كشورمان به سهام تبديل شود مي‌توان پالايشگاه‌هاي زيادي ايجاد و نياز كشور را به خارج برطرف كرد.

در ادامه نشست پرسش و پاسخ برگزار شد كه نادران در پاسخ به سوالي در خصوص تمايز رويكرد جبهه متحد اصولگرايان با جبهه پايداري و اينكه اگر آنها مديريت مجلس را بر عهده بگيرند چه برنامه اي دارند، گفت: مديريت مجلس در حال حاضر هم دست ما نيست و ما در مديريت فعلي نقش اساسي نداشتيم بلكه مسئوليت با آقاي لاريجاني و دوستان‌شان بود. در عين حال كه نسبت به مديريت آقاي لاريجاني اعتراض داشتيم نسبت به آن تصوري كه از اعضاي جبهه پايداري داريم اگر آنها به رياست مجلس برسند آنگاه مي گوييم صد رحمت به علي لاريجاني.

وي با اشاره به اينكه تصورم از جبهه پايداري اين است كه مركزيت آنها تركيبي از وزيران مقاطع مختلف دولت احمدي‌نژاد است كه پايگاه راي آنها متمركز در ستادهاي رايحه خوش خدمت و موسسه‌هاي منتسب به آيت‌الله مصباح يزدي است، گفت‌: جبهه پايداري به غير از كلياتي كه در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامي تعريف مي‌شود رويكرد خاصي در حوزه‌هاي اجتماعي و سياسي ندارد و دقيقاً‌ نمي‌دانيم كه آنها طرفدار اقتصاد دولتي هستند و يا بازار آزاد و راه حل آنها براي حل معضلات كشور چيست. به همين دليل در مناظره‌هاي دور اول انتخابات دور اول مجلس هرگاه از آنها مي خواستند عنوان مي‌كردند كه برنامه پنجم توسعه وجود دارد و نياز به ارايه برنامه از سوي ما نيست.

نادران تصريح كرد: در جبهه پايداري همواره بنا بر دفاع از رئيس جمهور به هر قيمتي است. در حالي كه ما اعتقاد داريم هيچكس پايين تر از رهبري براي ما محور وحدت نيست و بايد بر محور رهبري وحدت كنيم، لذا همه آدم‌هاي حكومت ذيل رهبري قابل نقد كردن و انتقاد هستند و شخص پرستي براي ما موضوعيت ندارد.

وي در مورد تفاوت ديگر جبهه متحد اصولگرايان با جبهه پايداري گفت: جبهه متحد با استناد به جامعه مدرسين و جامعه روحانيت مبارز شكل گرفته و مجموعه‌اي از سياست‌مداراني كه در حوزه اصولگرايي امتحان پس داده‌اند در اين جبهه حضور دارند، اما در جبهه پايداري بخشي از افرادي كه وجود دارند امروز با پشتيباني فكري در موسسه امام خميني(ره) حضور يافتند.

منبع:http://www.tabnak.ir


X