منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378547
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
توجه به استقلال اقتصادي در اقتصاد مقاومتي

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از خبرگزاري فارس، ابراهيم رزاقي نويسنده كتاب اقتصاد ايران، داراي مدرك ليسانس اقتصاد از دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران و استاد بازنشسته همين دانشكده و دكتراى تخصصى توسعه اقتصادى از دانشگاه سوربن پاريس است.

رزاقي در گفت‌وگوي تفصيلي با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، گفت: ابتدا بايد ديد كه كشور در چه وضعيتي از نظر اقتصادي قرار دارد، سپس راهكارهاي اقتصاد مقاومتي بيان شود.

وي افزود: غربيها هم‌اكنون به اين اميد بسته‌اند كه با اعمال تحريم‌ها بتوانند ايران را به  زانو در آورند.

وي ادامه داد:‌ در اين بين نبايد فراموش كرد كه فشارهاي اقتصادي همواره موجب آسيب‌پذيري كشور شده است، چراكه اگر اين طور نبود، تدبير مقام معظم رهبري مبني بر اقتصاد مقاومتي مطرح نمي‌شد.

اين اقتصاددان افزود:‌ از نحوه نامگذاري اقتصاد مقاومتي اين گونه  برآورد مي‌شود كه انجام اقدامات لازم براي ايجاد مقاومت در اقتصاد لازم است، يعني اينكه اقتصاد در اين حالت مورد تهاجم قرار گرفته و بايد از آن دفاع كرد، به عبارت ديگر مقاوم كردن اقتصاد زماني صورت مي‌گيرد كه دشمن تهاجم كرده و در برابر آن نيازمند مقاومت است.

وي ادامه داد: اين تهاجم در مورد مسائل اقتصادي را مي‌توان به دو دسته نرم و سخت تقسيم‌بندي كرد، به عبارت ديگر در تهاجم نرم مي‌توان گفت كه از زمان رضاشاه اين تهاجم دچار اقتصاد شده است.

 اقتصاد سرمايه‌داري در دوره رضاشاه كليد خورد

رزاقي تصريح كرد: در دوره رضا شاه، اقتصاد ايران كاملا سرمايه‌داري و الگوي صنعت و سياست اقتصادي ايران نيز سياست اقتصادي مكتب نئوكلاسيكها بود، به عبارت ديگر در اين نظام اقتصادي بايد صنايعي ايجاد مي‌شد كه هرچيزي كه سنتي است، بايد طرد شده و به جامعه‌اي مدرن مبدل شود؛ در اين روش هر چيزي كه وجود داشت، از صنعت و اقتصاد گرفته، تا حجاب و فرهنگ و ديگر موارد بايد تغيير مي‌كرد.

اين كارشناس مسائل اقتصادي با ذكر اين نكته كه صنعتي شدن ايران در دوره رضاشاه از سوي غربي‌ها براي كشور طرح شده بود، گفت:‌ صنعتي شدن از ديدگاه بومي وجود نداشت، بنابراين در همين راستا صنايعي به وجود آمدند كه به طور كلي وابستگي كاملي به غرب داشتند.

رزاقي افزود: قطعات، مواد اوليه و صنايع سنگين از سوي غربي‌ها تأمين مي‌شد و هدف غرب از اين سلسله اقدامات، اداره اقتصاد به شيوه آن‌ها بود.

وي ادامه داد: در روشي غرب براي ايران تعريف كرد بود، ضايعاتي براي اقتصاد دروني ايران به وجود آمد كه بعد از آن با الگوگيري از روش‌هاي غربي نزديك به 800 كارخانه با ويژگي‌ غربي و به طور وابسته شكل گرفت و پس از آن فعاليت‌هاي كشاورزي هم تحت تأثير آن رشد معكوسي پيدا كرد.

اين اقتصاددان با اشاره به اينكه صنايع كشور طبق الگوي آمريكايي شكل گرفت، اظهار داشت:‌ موج ديگر اقتصادي، پس از جنگ تحميلي اتفاق افتاد كه با اتخاذ سياست‌هاي تعديل اقتصادي همراه بود.

 90 ميليارد دلار واردات طي چند سال اخير؛ 80 درصد از واردات كالاهاي مصرفي است

نويسنده كتاب اقتصاد ايران با اشاره به وضع كنوني اقتصاد كشور، گفت: در وضع كنوني كشور طي 7 يا 8 سال گذشته بيش از 90 ميليارد دلار صرف واردات كالا شده كه 80 درصد از آن كالاهاي مصرفي است.

وي تأكيد كرد: هم‌اكنون در اين شكل از اقتصاد، وابستگي به خارج به دو جهت وجود دارد؛ يكي وابستگي به درآمد حاصل از صادرات نفت خام براي اينكه واردات انجام شود و ديگري انجام واردات تا كالاهاي مصرفي و مواد اوليه كارخانه‌ها تأمين شود.

رزاقي با اشاره به شعارهاي سالانه كه توسط مقام معظم رهبري مطرح مي‌شود، يادآور شد: مسئولان در اين خصوص اهتمام جدي نداشتند، به عنوان مثال در سال اصلاح الگوي مصرف، هيچ الگوي مصرفي اصلاح نشد و يا در سال همت مضاعف و كار مضاعف تلاش مضاعفي براي ارتقاي اقتصاد كشور صورت نگرفت.

اين اقتصاددان با اشاره به اينكه سال جهاد اقتصادي، مخالف اقتصاد سرمايه‌داري است، گفت:‌ جهاد اقتصادي در راستاي اعتقادات و باورهاي ديني مطرح شده كه متأسفانه در روند عمل به آن نيز مسئولان اجرايي و اقتصادي ناموفق بودند.

رزاقي با تأكيد بر اينكه تغييرات در اقتصاد مقاومتي در توليد ملي خلاصه مي‌شود، تصريح كرد: به طور كلي در سال توليد ملي كه در آن قرار داريم ارتقاي بخش توليد كه نكته كليدي اقتصاد مقاومتي است، مورد توجه قرار نگرفت.

اقتصاد مقاومتي با توجه به فشارهاي اخير عليه‌ايران مطرح شد

اين اقتصاددان با تأكيد بر اينكه موضوع اقتصاد مقاومتي بعد از تشديد تحريم‌ها و فشارهاي اقتصادي كشورهاي غربي مطرح شد، خاطرنشان كرد:‌ اقتصاد مقاومتي به اين معني است كه بايد در اين دوره مقاومت كرد و نسبت به تلاش‌هاي دشمنان عكس‌العمل مناسبي داشت، تا كمترين تلفات در جريان همين امر متوجه اقتصاد كشور شود.

وي با اشاره به الزامات تحقق اقتصاد مقاومتي به ذكر نكته‌اي مبني بر كاهش وابستگي به نفت اشاره و عنوان كرد:‌ خطر و آسيب شكست اقتصادي بسيار فراتر و سخت‌تر از جنگ نظامي است، بنابراين عدم وابستگي به درآمدهاي نفتي و در ادامه آن توجه به بخش توليد كشور راهگشا خواهد بود؛ در بحث اقتصاد مقاومتي به كمترين مقدار ارز نياز است، اين مطلب يعني اينكه اقتصاد بايد به بخش توليد داخل متكي باشد.

اين اقتصاددان با اشاره به اينكه كشورهاي استكباري درصددند كه ايران الگو نشود، گفت: در حالي كه هم‌‌اكنون ايران براي كشورهاي ديگر و منطقه الگو است، نحوه ايستادگي ايران در مقابل فشارها و ركود اقتصادي جهان موجب الگوگيري كشورهاي ديگر از ايران شده است.

اين استاد اقتصاد ادامه داد:‌ دولت در اين شرايط ضمن پرداختن به صنايع بزرگ، به توليد در بخش‌هاي كوچك هم توجه كند، مردم نيز با توجه به اقتصاد مقاومتي بايد مصارف خود را از كالاهاي داخلي تأمين كنند.

رزاقي با اشاره به ديگر وظايف دولت در قبال تحقق اقتصاد مقاومتي، گفت: وظيفه ديگر دولت جلوگيري از انحراف منابع تخصيص يافته به توليد است كه اين منابع در جاي خودش مصرف شود.

وي گفت:‌ تجربه 8 سال دفاع مقدس نشان داده كه توان مديريت كالاهاي اساسي در داخل وجود دارد، به عنوان مثال طبقات پايين جامعه با دريافت كوپن كالاهاي اساسي منتفع مي‌شدند. هم‌اكنون نيز از اين ظرفيت مي‌توان استفاده كرد.

اعمال ماليات‌ سنگين براي فعاليت‌هاي غيرتوليدي در جريان اقتصاد مقاومتي بسيار راهگشاست

اين اقتصاددان با اشاره به اينكه در جهت ارتقاي بخش توليد مي‌توان ماليات‌هاي سنگيني را براي فعاليت‌هاي غير توليدي اعمال كرد، تا سودآوري توليدكنندگان افزايش يابد، يادآور شد:‌ تا زماني كه نيازهاي داخلي در داخل كشور توليد شود، نيازي به خارج از كشور نخواهد بود.

رزاقي افزود: بايد يارانه را به جاي دلار و ارز به توليدكنندگان داد و اين يارانه صرف واردات نشود، تا توليدكنندگان خارجي از اين طريق منتفع شوند و با كاهش هزينه توليد، واردات را به حداقل ميزان ممكن مي‌توان رساند. به عبارت ديگر تأمين مواد اوليه كارخانه‌ها هم در داخل انجام خواهد شود.

اين اقتصاددان در ادامه با اشاره به اينكه مغازه داري در حال حاضر بيشترين سود در كشور را به خود اختصاص داده است، گفت: طي سال‌هاي اخير مغازه‌داري از 400 هزار مورد به 3.5 ميليون واحد صنفي افزايش يافته است.

رزاقي ادامه داد: يك سري از فعاليت‌هاي سودا گرايانه‌ در بازارهاي داخلي وجود دارند كه بايد از مجاري مالياتي مانع سودآوري‌هاي كلان آن‌ها شد.

وي با اشاره به فعاليت غير توليدي در بازار مسكن به ذكر نكاتي پرداخت و عنوان كرد:‌ از طريق افزايش ماليات افرادي كه بيش از دو واحد مسكوني دارند، بايد مانع سودآوري‌ كلان آنها شد.

اين اقتصاددان تصريح كرد:‌ در صورتي كه ماليات براي جلوگيري از سودآوري كلان در بخش مسكن اعمال شود، قطعاً مبالغ حاصل از عرضه واحدهاي مسكوني به بازار به سمت توليد داخلي سوق داده مي‌‌شود، چراكه مجاري ديگر خروج ارز از كشور كاملاً بسته شده است.

تلاش در جهت عدم رونق ‌فعاليت غيرتوليدي از اهداف اقتصاد مقاومتي است

وي ادامه داد:‌ در صورت اعمال ماليات‌هاي سنگين براي فعاليت‌هاي غيرتوليدي در كشور عدالت اجتماعي، رفاه، توسعه اقتصادي، كاهش فاصله طبقاتي و جلوگيري از خروج منابع نفتي در كشور رخ خواهد داد، در نتيجه آسيب‌پذيري نيز كاهش مي‌يابد.

رزاقي در راستاي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص توجه به اقتصاد مقاومتي ياد آور شد: بايد به مفهوم استقلال اقتصادي به معناي عدم وابستگي مطلق به خارج توجه كرد كه در قانون اساسي هم به آن اشاره شده است.

وي افزود: در همين راستا بايد در كاهش فعاليت غير توليدي كوشيد تا سرمايه‌گذاري در فعاليت‌هاي توليد كشور بيش از گذشته در تحقق استقلال اقتصادي مؤثر واقع شود.

اين اقتصاددان تصريح كرد: اقتصاد مقاومتي به معناي ديگر يعني اينكه هر چيزي كه از خارج وارد مي شود، در داخل توليد شده و رفع نياز شود.

رزاقي ادامه داد: مديران اقتصادي دولت متاسفانه موضوع مهم پرداختن به توليد داخل به جاي واردات كالاي خارجي را قبول ندارند، چراكه هم‌اكنون واحدهاي توليدي تحت تأثير برخي سياست‌هاي اقتصادي متضرر شده‌اند.

وي با اشاره به اينكه دولت، مسئولان اجرايي، كارخانه‌هاي دولتي و بخش خصوصي از عوامل مؤثر در كاهش موانع اقتصاد مقاومتي هستند، اظهار داشت: ساده زيستي هم بايد در جريان اقتصاد مقاومتي مورد توجه قرار گيرد، تا مديراني كه تجمل‌گرا و داراي تابعيت دوگانه هستند، مانند مديرعامل سابق بانك ملي ايران كنار گذاشته شوند، چراكه متأسفانه از اين دست مديران در كشور زياد هستند.

وي در خاتمه سخنان خود خاطرنشان كرد: عدم مبارزه جدي با فساد مالي دامن گير دستگاه‌‌ها است كه از ديگر موانع اقتصاد مقاومتي نيز به شمار مي‌رود، بنابراين در اين راستا نيازمند انجام اقدامات مثمرثمر از سوي دستگاه قضايي كشور است.


يکشنبه بیست و نهم 5 1391 18:21
X