منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378561
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از توليد ايراني، هنوز هم هنگامي كه از اتوبان قديم تهران - كرج عبور مي‌كنيم، ديوارهاي ساختمان يكي از ماندگارترين كارخانه‌هاي صنعتي ايران با آجرهاي سرخ رنگش به چشم مي‌خورد كارخانه سماورسازي عالي نسب در مجاورت مركز تعويض پلاك هنوز هم بعد از گذشت چند سال از فوت مرحوم عالي نسب تلاش‌ها و كوشش‌هاي او را براي صنعت كشور و توسعه بيش از پيش آن در ذهن تداعي مي‌كند.

 روزگاري همين كارخانه ميزبان صدها كارگر بود و صداي سوت كارخانه تا كيلومترها دورتر مي‌رفت ولي حالا از سماورسازي تنها ساختماني برجاي مانده است. همچنان كه منزل ميرمصطفي در ميدان وليعصر تهران هم به موئسسه‌اي تحقيقاتي رسيده است.

مردي كه به دنبال استقلال اقتصادي ايران بود

ميرمصطفي سياست و اقتصاد را با هم گره زده بود. او همزمان در جبهه‌هاي سياسي حضور جدي داشت و در مجادلات اقتصادي هم شركت مي كرد. حجره بزرگ او در تيمچه حاجب‌الدوله يكي از پر رفت و آمدترين حجره‌ها بود و كسب و كار او در كسوت يكي از بزرگ‌ترين واردكنندگان ظروف چيني و بلور رونقي بي‌سابقه يافت.

در تنها مجموعه اي كه به مرور زندگي او پرداخته شده در مورد حضور همزمان ميرمصطفي در فضايي سياسي و اقتصادي چنين نوشته شده است:«با آغاز به كار دولت ملي مير مصطفي عالي‌نسب فعاليت‌هاي عادي خود را متوقف ساخت و در كسوت يكي از اعضاي مؤثر شوراي 25 نفره مشاوران اقتصادي دولت دكتر مصدق شروع به فعاليت نمود.

اين شورا در جهت پيشبرد اهداف نهضت ملي بي‌دريغ و داوطلبانه به د كتر مصدق كمك مي‌كرد در نتيجه هنگامي كه برخوردهاي خصمانه و تحريم‌هاي گسترده اقتصاد ايران پس از ملي كردن صنعت نفت آغاز شد ميرمصطفي را به فكر راه اندازي مجموعه اي صنعتي انداخت.

 ميرمصطفي خود نقل مي‌كند:«وقتي ما به مهم‌ترين بنگاه‌‌هاي توليدي آن روز كشور مراجعه كرديم،‌مشاهده ما نشان مي‌داد كه پيشرفته‌ترين دستگاه‌هاي پرس موجود در كشور دستگاه‌‌هايي بود كه قادر به توليد محصولاتي در حد قوطي واكس شفق بود و اين به معناي آن بود كه نه سطح دانش فني موجود در ايران و نه سطح ماشين‌آلات موجود در كشورمان امكان توليد داخلي سماور و اجاق نفتي را فراهم نمي‌كرد ضمن آن كه ريسك سرمايه‌گذاري در اين زمينه هم به اندازه‌اي بالا بود كه نمي‌شد از كسي توقع ورود به چنين صحنه‌اي را داشت.» مدتي بعد او اولين كارخانه صنعتي خود را براي توليد سماور راه اندازي مي كند.عنوان كارخانه را «صنايع نفت سوز و گازسوزعالي‌نسب » گذاشت.

تلاش براي رفاه هر چه بيشتر ايرانيان

عالي نسب در مورد تاسيس اين كارخانه گفته بود:«من در جريان مطالعاتم در زمينه چشم‌انداز تحولات اقتصاد ايران و اقتصاد جهان به اين نتيجه رسيدم كه گرچه در سال‌هاي مياني قرن بيستم نفت در مركز تحولات اقتصادي قرار دارد اما در سال‌هاي پاياني قرن بيستم اين گاز است كه نسبت به نفت ترجيح داده خواهد شد از اين رو به نظرم رسيد كه در ثبت شركت توليدي عالي‌نسب از هر دو عنوان استفاده كنم تا جهت آتي فعاليت‌هاي خود را نيز مشخص كرده باشم.» كارخانه سماورسازي هم با چنين انگيزهاي تاسيس شد.

عالي نسب فعاليت‌هاي همزمان سياسي و اقتصادي خود را گسترش مي‌داد. او به شدت اعتقاد به ايجاد اشتغال داشت و ديگر هيچگاه به بازار سنتي توزيع كالا ورود نكرد. مدتي بعد عالي نسب تصميم به راه اندازي كسب وكار جديدي نيز گرفت. او قصد كرد تا بزرگترين مجموعه كارتن سازي ايران را احداث كند. صنايع تازه تاسيس بسته بندي به كارتن نياز داشتند و ميرمصطفي قصد داشت، نيازهاي آنان را تامين كند.

با چنين انگيزهاي كارتن سازي ميهن هم تاسيس شد. كارخانه ميرمصطفي هنگامي تاسيس شد كه محسن آزمايش هم سرمايه هاي خود را براي راه اندازي كارخانه توليد لوازم خانگي تجميع كرده بود. او با دشواري و با همراهي ديگران كارخانه را تاسيس كرد. همزمان دو صنعتگر نامي ايران دو كارخانه در دو سويي تهران راه اندازي كرده بودند. محسن پايه هاي كارخانه اش را در شرق و ميرمصطفي كارخانه اش را در غرب تهران راه اندازي كردند. همزمان ايرواني هم سوله هاي كفش ملي را تنها سه كيلومتر دورتر از كارخانه عالي نسب به كار خانه كفش ملي بدل كرد.

انقلاب اسلامي و همراهي بيشتر با سياست

مير مصطفي عالي نسب بعد از پيروزي انقلاب اسلامي بيش از پيش وارد سياست شد و سكان‌دار سياست‌هاي اقتصادي جمهوري اسلامي در سال هاي ابتدايي انقلاب شد.

 عضويت شوراي طرح‌هاي انقلاب (در شوراي انقلاب)، شوراي اقتصاد، شوراي پول و اعتبار، تأسيس و رياست شوراي صادرات غير نفتي، عضويت در هيأت مؤسس سازمان صنايع ملي، مشاور اقتصادي نخست‌وزير و رئيس‌جمهور، و راه‌اندازي مجدد مجتمع مس سرچشمه و مجتمع فولاد اهواز و مديرعاملي كارخانه ايران ناسيونال (ايران خودرو) در سال‌هاي ۵۸-۵۹ از فعاليت‌هاي او در اين دوران بود.

اگرچه ديگر از سماورهاي توليدي عالي نسب و چراغ ها و اجاق گازهاي اين كارخانه در بازار خبري نيست ولي هنوز هم در خانه بسياري از ايرانيان چراغ‌هاي غذا پزي و سمارهاي عالي نسب به عنوان يادگاري از دروان قديم وجود دارد. سماورهايي كه ايرانيان در سال ها پيش چاي ايراني خوش عطر خود را بر روي آن دم مي گذاشتند و خيالشان راحت بود كه كارگران ايراني در كارخانه‌هاي مختلف مشغول توليد و فعاليت هستند.

اين روزها سالگرد فوت مير مصطفي عالي نسب است كسي كه به طور حتم نامش در رديف مردان بزرگ صنعت ايران قرار دارد و صنعت كشور به او و تلاش‌هايش همچون بزرگ مردان ديگري بسيار مديون است .


سه شنبه سی یکم 5 1391 15:57
X