منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378550
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
صادرات خرماي ايراني از سوي امارات

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از توليد ايراني، با فرا رسيدن ماه مبارك رمضان موضوع كنترل بازار اقلام مصرفي و خوراكي در اين ماه در صدر اخبار و سخنان مسئولان قرار گرفته است و خرما  و قيمت آن در بازار از جمله اين اقلام مصرفي است كه چند روزي است كنترل قيمت آن ذهن متوليان را به خود مشغول كرده است.

اگرچه قيمت اين محصول به همراه بسياري از مواد خوراكي ديگر در طول چند ماه گذشته با  آهنگ تورم افزايش يافته است،ولي با فرا رسيدن ماه مبارك رمضان به طور حتم بار ديگر شاهد افزايش قيمت خرما خواهيم بود و شايد به دليل حتمي بودن اين افزايش قيمت است كه يك هفته پيش رئيس اتحاديه بنكداران مواد غذايي در گفت‌وگو با ايسنا از توقف صادرات اين محصول براي جلوگيري از افزايش قيمت آن در ماه رمضان خبر داد و گفت:  با توجه به اين‌كه امسال زمان برداشت محصول خرما از اواسط ماه مبارك رمضان است، بنابراين چندي پيش از طرف اتحاديه به سازمان بازرگاني پيشنهادي داديم مبني بر اين‌كه صادرات خرما تا پايان ماه مبارك رمضان متوقف شود.

وقتي توقف صادرات تنها راه تنظيم بازار است

وي افزود: معمولا خرما به كشورهاي امارات تركيه و كشورهاي ديگر صادر مي‌شد، ولي با توجه به اين موضوع و مصادف شدن زمان برداشت خرما با اواسط ماه رمضان، بنابراين با پيشنهادي موافقت شد و از حدود دو هفته گذشته صادرات خرما تا پايان ماه مبارك رمضان متوقف شد.

اين موضوع كه چرا تنها به دليل افزايش مقدار مشخصي مصرف خرما تنها در يك ماه، صاردات اين محصول متوقف شود، مضوع جالب  و در عين حال بسيار تاسف باري است زيرا در هيچ كجاي جهان براي جلوگيري از افزايش قيمت محصول توليدي كه بيش از 50 درصد آن تنها به علت سو مديريت و عدم برنامه ريزي به خوراك دام تبديل مي‌شود از صادرات آن جلوگيري نمي‌كنند.

براساس يك پژوهش دانشجويي در دانشگاه زاهدان ميزان مصرف خرما در كشور به حدود ۴۰۰ هزار تن مي‌رسد كه با احتساب صادرات ۱۰۰ هزار تني، و توليد يك ميليون تني خرما در كشور ميزان تلفات و ضايعات خرماي كشور حدود ۵۰۰ هزار تن است كه در نوع خود فاجعه‌اي ملي به شمار مي‌رود.

حال اينكه برخي از مسئولان تنها چاره كار براي تنظيم بازار در ماه مبارك رمضان را كه تنها به دليل افزايش ناچيز ميزان تقاضاي خرما در اين ماه كمي بي‌ثبات مي‌شود را در تعطيل كردن و توقف صادرات اين محصول مي‌دانند، در نوع خود كم‌نظير و بسيار تاسف بار است.

باز هم ديگران جايگاهمان را اشغال كردند

تا ۲۰ سال پيش بين ايران و عراق براي رتبه اول توليد خرما رقابت سختي بود كه ايران بيش از يك دهه از عراق پيشي گرفت و تا چند سال اين مقام براي ايران ثبت شد اما در سال‌هاي اخير كشورهايي مثل پاكستان، مصر و تونس و الجزاير و برخي از كشورهاي اروپاي شرقي در رقابتي نفس گير براي تصاحب مقام اول جهان، مسابقه‌اي را آغاز كردند و به اين ترتيب ضمن بيرون راندن ايران از بازار رقابت، عراق را نيز از گردونه رقابت خارج كردند و به اين ترتيب رقباي جديد براي خرماي ايران در سطح بين‌المللي پيدا شد و ايران هم‌اكنون رتبه‌اي را كه سال‌ها از آن خود كرده بود از دست داده است حال با چنين تصميم گيري‌هايي كه بعضأ از ذهن برخي از مسئولان و مديران تراوش مي‌كند چه بلايي بر سر جايگاه ايران در بازارهاي صادراتي خواهد آمد را بايد منتظر ماند و تماشا كرد.

صادرات فله‌اي 90 درصد خرماي ايران به امارات

هم‌اكنون حدود ۹۰ درصد از صادرات خرماي كشور به صورت فله و كاملا غيراصولي به كشور امارات صادر مي‌شود. اين كشور براي خرماي ايران ۲ برنامه عمده دارد: در بخش اول پس از سلكيون (به گزيني و انتخاب) خرماي سالم و شيره دار را در بسته بندي‌هاي ۲۰ تا ۵۰ كيلويي به كشورهاي ديگر ترانزيت مي‌كنند و در برخي از گزارش‌ها، خرماي ايران تا فرانسه و مصر نيز مي‌رود و پس از بسته بندي مجدد در بسته‌هاي يك پوندي (۴۵۰ گرمي) بار ديگر به امارات بازگردانده مي‌شود و برخي از محموله‌ها به داخل ايران نيز منتقل مي‌شود به طوري كه در برخي از سوپر ماركت‌هاي شيراز و اهواز خرماي بسته بندي شده امارات كه روي آن نوشته شده، «از بهترين خرماي ايران» به وفور ديده مي‌شود.

امارات بخشي از خرماي ايران را به كارگاه هاي محلي توليد سركه و خوراك دام منتقل مي كند و براي مصرف آن بازار محلي دارد.

به ازاي هر كيلو خرماي ايران در امارات بين ۳ تا ۵/۳ درهم (۸۰ تا ۹۰ سنت) پرداخت مي‌شود و امارات اين خرما را پس از بسته بندي به حدود ۳ تا ۴ دلار به فروش مي‌رساند.

شركت‌هاي خارجي مستقر در امارات هر تن خرماي ايران را ۸۰۰ دلار خريداري مي كنند و اين در حالي است كه تا ۵ سال پيش همين شركت ها تا هزار و ۴۰۰ دلار به ازاي هر تن خرماي ايران پرداخت مي كردند كه اين موضوع نيز نشان از نداشتن برنامه براي صادرات اين محصول استراتژيك است.

مسئولان هيچ توجهي به صادرات محصولات كشاورزي ندارند

علي‌اصغر موسوي - دبير انجمن خرماي ايران نيز در اين زمينه مي‌گويد: بخش عمده‌اي از خرماي ايران به صورت فله‌اي به امارات و فرانسه صادر مي‌شود و در آنجا پس از بسته‌بندي‌هاي كوچك، به ‌نام اين كشورها در بازار‌هاي جهاني عرضه مي‌شود. دلالان اماراتي نيز خرماي ايراني را به نازل‌ترين قيمت خريداري و پس از بسته‌بندي به قيمت‌هاي گزافي در بازار‌هاي جهاني عرضه مي‌كنند.

وي با گلايه از اينكه بارها مشكلات عنوان شده اما مسوولان هيچ‌گونه ترتيب اثري نداده‌اند، تاكيد مي كند: حمايت‌ها در كشور ما فقط تا سر مرز است درصورتي كه بايد شرايطي فراهم شود تا صادر‌كنندگان بتوانند در بازار‌هاي جهاني قدرت و جايگاهي داشته باشند.

به گفته دبير انجمن خرما، مسوولان در امر بازاررساني و بازار‌يابي تنها به برگزاري نمايشگاه اكتفا مي‌كنند كه اين امر نمي‌تواند جوابگوي بازار پيچيده‌ امروز باشد.

زعفران و خرما، سرنوشتي مشابه

روند صادرات خرما و سرنوشت محموله‌هاي ارسالي به بازارهاي مقصد نشان مي‌دهد كه خرماي فله ايران به سرنوشتي شبيه زعفران دچار شده است. همچنان كه زعفران ايران را كشوري مانند اسپانيا خريداري كرده و با بسته بندي مناسب و به نام خود در بازار جهاني به فروش مي‌رساند، خرما نيز از سوي كشورهايي همچون امارات خريداري شده و با بسته بندي مناسب با قيمت بسيار بالا به كشورهاي مختلف فروخته مي‌شود.

در اين باره عبيداوي صادركننده خرما در خوزستان كه مدعي است تابعيت دوگانه كويتي- ايراني دارد مي‌گويد: خرماي فله ايران پس از انتقال به امارات در كارگاه‌هاي محلي به سرعت درجه بندي و خرماي مرغوب به شركت‌هاي خارجي منتقل مي‌شود و آن شركت‌ها پس از خارج كردن هسته و قرار دادن يك حبه مغز بادام و يا گردو و بسته بندي در شرايط بهداشتي ، آن را روانه بازار و سوپرماركت‌ها مي كنند و از اين كه خرماي ايران با بسته بندي تايلندي يا سنگاپوري را به بازار عرضه مي‌كنند هم ابايي ندارند، زيرا روي بسته بندي آن جمله« محصول ايران و بسته بندي تايلند» را درج مي‌كنند.

وي ادامه مي‌دهد: خرماي درجه ۲ و نامرغوب را براي تهيه شيره خرما و روغن هسته خرما به كارگاه هاي سنتي و محلي منتقل مي‌كنند و شيره توليدي را نيز بسته بندي مي‌كنند و در بازارهاي محلي به فروش مي‌رسانند و روغن هسته خرما را كه در صنايع كشتي سازي كاربردهاي فراوان دارد به كارگاه هاي كشتي سازي و حتي برخي از شركت هاي كشتي سازي و دريانوردي در امارات به فروش مي رسانند.

كشاورزي سنتي و بي توجهي به صنايع تبديلي

خرما يكي از محصولاتي است كه ارزش افزوده فرآورده هاي جانبي آن به مراتب بيشتر از صادرات خام آن ارزآوري دارد و اين امر موجب شده كه صنايع جانبي خرما در كشورهايي كه نخلستان‌هاي وسيع دارند، توسعه يابد اما در ايران كه يكي از كشورهاي خرماخيز جهان به شمار مي‌رود، از صنايع تبديلي غفلت مي‌شود و هم چنان خرماي ايران به صورت فله صادر مي شود و رقمي در حدود يك ميليون دلار كه رقم ناچيزي در تجارت جهاني به شمار مي رود، براي ايران به ارمغان مي آورد.

با اين حال ماه مبارك رمضان در راه است و سفره‌ افطار ايرانيان بار ديگر بيش از هر زماني با خرماي با كيفيت ايراني تزيين مي‌شود، خرمايي كه همچون زعفران ، شناسنامه كشاورزي ايران زمين است و اگر اندكي برنامه ريزي و مسئوليت پذيري در اين بخش از سوي مديران و برنامه ريزان به كار گرفته شود اين محصول با كيفيت كه زينت بخش سفره افطار تمام ايرانيان است و بسياري در جهان براي خريد اندكي از آن بهاي گزافي را پرداخت مي‌كنند، تبديل به خوراك دام نخواهد شد.


X