منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378618
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

كعبه را گفتم كه اين عطر دل انگيز از كجاست هاتفي گفتا كه بي‌شك از گلاب قمصر است

 
توليد ايراني: ايرانيان نخستين اقوامي بودند كه از «گل سرخ»، عطرمايه (اسانس) و گلاب را به روش تقطير به دست آوردند و سپس اين فن را به ساير نقاط دنيا انتقال دادند.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، گلاب با آيين‌هاي مذهبي هم‌خواني ديرينه‌اي دارد؛ به‌طور نمونه حدود يك قرن است كه گلاب قمصر بر سر و روي دسته‌هاي سينه زني ايام سوگواري اباعبدالله الحسين (ع) پاشيده مي‌شود؛ همچنين هر ساله كعبه را پس از پرده‌برداري با گلاب ايران شست‌وشو مي‌دهند.

گلاب از تقطير گل محمدي به دست مي‌آيد كه از نظر عطر در ميان ساير گل‌ها ممتاز است و خواص درماني فراواني دارد؛ گل محمدي از خانواده ي گل سرخ با گل‌برگ‌هايي به رنگ صورتي است؛ اين گل‌ها در خردادماه ظاهر مي‌شوند و در همين ماه است كه موسم گلاب‌گيري آغاز مي‌شود؛ گل محمدي رايحه خوشي دارد و گلاب نيز همين رايحه خوش را در خود تثبيت مي‌كند.

گلاب كاشان در پيشينه ادبيات ايران نيز رسوخ كرده و جايگاه ويژه‌اي داشته است؛ به‌طوري كه شعرا براي تلطيف اشعار خود از نام گلاب با آميزه اي از معشوق خود نام مي‌برده‌اند؛ گلاب ايران به‌ويژه گلاب كاشان يكي از ممتازترين گلاب‌ها در دنيا است كه افزون‌بر خواص دارويي، ويژگي‌هاي بهداشتي و خوراكي نيز دارد.

گلاب با طبيعت گرم در صنايع غذايي و در تهيه شربت‌ها، خوشبو كردن شيريني‌جات و در صنايع دارويي و آرايشي در خوشبو كردن بعضي از داروها و پمادها به كار مي‌رود؛ در طب سنتي از گلاب براي دفع دل‌درد شديد و از مخلوط گلاب و نبات براي تقويت اعصاب معده و برطرف كردن درد معده، خون‌ريزي و از مخلوط گلاب و سركه براي شست‌وشوي دهان استفاده مي‌شود؛ بوييدن و ماليدن گلاب به بدن باعث معطر شدن و ايجاد نشاط و تقويت اعصاب، قلب، حواس و برطرف شدن سردرد مي‌شود.

گلاب براي انواع پوست‌ها به‌ويژه پوست‌هاي خشك و حساس مناسب است؛گلاب براي پاك كردن پوست كاربرد دارد و مي‌توان به جاي محصولات شيميايي پاك‌كننده، از آن استفاده كرد، همچنين براي برطرف كردن خستگي و درد چشم نيز مي‌توانيد مقداري گلاب به پشت پلك‌هاي خود بماليد.

شهر قمصر از توابع كاشان، نامي آشنا در صنعت گلاب‌گيري در ايران و جهان است؛ پرورش گل محمدي با تاريخ «قمصر» عجين شده؛ هر چند امروزه گلاب‌گيري از «قمصر» به «نياسر» يكي از بخش‌هاي ديگر كاشان گسترش پيدا كرده، ولي گلاب قمصر در نوع خود همچنان بي‌رقيب مانده است؛ قمصر با داشتن كارگاه‌هاي متعدد گلاب‌گيري و عرق‌گيري سنتي و صنعتي در جهان مشهور است و با گلاب‌هاي اين شهر است كه كعبه را شست‌وشو مي‌دهند.

در ادامه اين مرقومه فرآيند گلاب‌گيري در قمصر كاشان را در چارچوب مجموعه‌اي از تصويرها مشاهده مي‌كنيد: 

 

مردان و زنان گلکار، شروع به چیدن گلهای باغ خود می‌کنند.


پس از جمع آوری این گلها، گلبرگها به کارگاه‌های سنتی و صنعتی منتقل می‌شود.

کارگاه‌های سنتی گلابگیری عموما با دستگاه‌های قدیمی‌خود، با روش بسیار ساده‌ای گل را در دیگ‌های بزرگی می‌پزند و میعان بخار حاصل از آب پز کردن گل‌ها در قرابه‌های بزرگی که آب جاری در اطرافشان، باعث خنک شدن می‌شود، جمع‌آوری می‌شود.

ابتدا باید پسماندهای گل‌های قبلی را از دیگ‌ها درآورند.

 


بعد، گل‌های محمدی را در دیگ‌ها می‌ریزند.


سپس آب به آنها اضافه می‌کنند. میزان آبی که به این گلها افزوده می‌شود تاثیری در غلظت نهایی گلاب ندارد بلکه آنچه عیار گلاب را باعث می‌شود، افزودن میزان معینی آب مقطر به گلاب نهایی است. البته در برخی از کارگاه‌های سنتی، به جای آب در دیگها، گلاب می‌ریزند و محصول را "گلاب دو آتشه" می‌گویند.

 


پس از تبخیر گلها، گلاب حاصل را در در قرابه‌های بزرگی جمع آوری می‌کنند که روغن سیاهی روی آن جمع شده است. این روغن، عنصر اصلی عطرهای موجود در بازار است که بیشتر به فرانسه صادر می‌شود.

پس از افزودن مقدار معینی آب مقطر به گلاب خالص، این محصول در بسته بندی شیشه‌ای و پلاستیکی به بازارها عرضه می‌شود.
 
در سال تولید ملی؛ حمایت از کار و سرمایه ایرانی، باید از صنعت گلاب‌گیری به‌عنوان یکی از محصولات طبیعی که در ایران تولید می‌شود، به‌طور جدی حمایت شود؛ با توجه به شهرت جهانی گلاب ایران باید کوشش فراگیر و تلاش بیشتری برای ارتقای روزافزون کیفیت این فرآورده و رقابت کیفی این محصول در بازارهای داخلی و خارجی تلاش بیشتری شود تا صنعت گلاب ایران جایگاه و اصالت خود را از دست ندهد.

صنعت گلاب‌گیری ‌افزون‌بر اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد حاصل از فروش گلاب می‌تواند به‌عنوان یکی از جاذبه‌های سیاحتی و توریستی در بازدید از کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید گلاب و همچنین مناظر زیبا و دلپذیر و معطر گلستان‌های گل محمدی در کشورمان باشد و این امر موجب رونق و توسعه صنعت گردشگری و خدمات توریستی می‌شود و در افزایش درآمد ملی مؤثر است.

http://www.tolideiran.ir

X