منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 371603
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

ز جمله مزيتهاي يك قايق پرنده اين است كه هر منطقه اي در دريا مي تواند محل آغاز مأموريت آن بوده و در صورت لزوم در هر منطقه اي فرود آمده و در عوارض ساحلي خود را پنهان كند. اين نوع وسائل پس از جنگ جهاني دوم مورد توجه واقع شدند و اولين نمونه هاي عملياتي موفق آنها ساخت شوروي سابق بوده است.

آزادنگار نور به نقل از مشرق :  قايق پرنده؛ سلاح ناشناخته سپاه + عكس

باور-2 پرنده اي با بال نصب شده در بالاي بدنه است. بال به شكل دلتاي معكوس با مساحت زياد، داراي زاويه هشتي(انهدرال) زياد، با انحناي سطح زيرين بال، ريشه بال طولاني و امتداد يافته تا دم است. در صورتي كه امكان حمل موشك هاي هوا به هوا در رده دوش پرتاب در باور بوجود بيايد امكان درگيري با پهپادهاي پرشمار دشمنان نيز قابليتي استثنايي براي آن خواهد بود.

به گزارش گروه دفاع و امنيت مشرق، قايق هاي پرنده يا ادوات اثر سطحي نوعي از وسائل دوزيست آبي-هوايي محسوب مي شوند كه ضمن قابليت نشستن و بلند شدن از روي آب، با طراحي خاص خود از پديده اثر سطحي استفاده كرده و قابليت هاي عملياتي خود را افزايش مي دهند.

با توجه به طراحي ويژه اين وسائل مي توان گفت قايق پرنده هواپيمايي نيست كه به آن قابليت آب نشيني داده اند بلكه قايقي(از نظر انتظارات عملياتي) است كه به آن قابليت پرواز در ضمن استفاده از يك پديده فيزيكي ساده را داده اند. لازم به ذكر است برخي از انواع قايق هاي تندرو نيز از چنين پديده اي بهره مي برند.

از جمله مزيتهاي يك قايق پرنده اين است كه هر منطقه اي در دريا مي تواند محل آغاز مأموريت آن بوده و در صورت لزوم در هر منطقه اي فرود آمده و در عوارض ساحلي خود را پنهان كند. اين نوع وسائل پس از جنگ جهاني دوم مورد توجه واقع شدند و اولين نمونه هاي عملياتي موفق آنها ساخت شوروي سابق بوده است.

اثر سطح پديده اي است كه به افزايش برآ و كاهش پساي توليدي يك بال بازميگردد هنگامي كه هواگرد در فاصله اي كمتر از دهانه بال با زمين قرار داشته باشد. بنابراين بال در وسيله اثر سطحي در محدوده تأثير متقابل زمين قرار دارد. اين پديده حس شناور بودن را به سرنشينان چنين وسيله اي مي دهد خصوصاً در هنگام فرود.


پديده اثر سطحي

در واقع چون هواي پرفشار زير بال هواپيما به دليل فاصله كم با زمين نمي تواند چرخش خود به سمت نوك بال و سپس روي بال را كامل كند و در عوض در زير بال، فشرده مي شود كاهش برآ ناشي از اين حركت نيز حذف شده و در نتيجه اين پديده باعث مي شود دهانه بال مؤثر وسيله افزايش يابد كه حاصل آن افزايش نيروي برآ و كاهش نيروي مقاوم القايي و ازدياد سرعت است. از اين رو اثر سطح، كمك مي كند تا با نيروي موتور كمتر، بار بيشتر ي حمل كرد و به مسافت هاي دورتري رسيد.

وجود قايق پرنده ايراني باور براي نخستين بار در پنجمين روز از رزمايش پيامبر اعظم در فروردين ماه سال 85 اعلام شد. هر چند اين خبر در آن زمان بازتاب بسيار بالايي توأم با اظهار شگفتي از توان كشورمان در ساخت اين وسيله داشت اما پس از تحويل تعداد 12 فروند از آن در مهرماه سال 1389 تحت هدايت خلبانان آموزش ديده كه بيانگر عملياتي شدن كامل باور داشت عواملي كه همواره سعي در مخدوش جلوه دادن توانمندي هاي بومي كشور دارند اين بار نيز وارد عمل شده و با دستاويز قرار دادن شباهت باور-2 و يك نمونه ساخت شوروي سابق سعي در بي ارزش كردن اين دستارود مهم داشتند.

در حالي كه پيكربندي(Configuration) چندين قايق پرنده ديگر در جهان مشابه همان نمونه شوروي است حتي در برخي جزئيات، همانطور كه بسياري از هواپيماهاي هم رده نظامي و غيرنظامي داراي مشابهت هاي طراحي هستند. در ادامه مطلب به ذكر تفاوت هاي باور و نمونه ساخت شوروي كه ESKA-1 نام دارد خواهيم پرداخت.


باور-2

سرعت قايق پرنده باور 185 كيلومتر بر ساعت (100 نات) تا بيش از 190 كيلومتر بر ساعت و ارتفاع پروازي معمول آن 1 تا 5 متر و تا سقف چند ده متر عنوان شده است.

سرعت بيشتر نسبت به قايق هاي معمولي و حتي قايق هاي تندرو، مقاومت كمتر هوا نسبت به آب كه باعث نياز به موتوري سبك تر با توان كمتر، مصرف سوخت كمتر، برد و سرعت پيمايشي بيشتر مي شود از مزيت هاي مهم طرح قايق پرنده است. همچنين امكان پرواز در درياي مواج كه قايق ها در آن امكان فعاليت ايمن را ندارند به دليل توانايي پرواز تا ارتفاع چند متري بالاي سطح آب، سرعت بالا در اجراي مأموريت ها در مقايسه با ساير ادوات دريايي معمول از نكات قابل توجه در عملكرد اين نوع وسائل است.

بنابراين باور-2 براي دفاع ساحلي و گشت هاي طولاني و پر سرعت براي ايران به عنوان كشوري با بيش از 1500 كيلومتر ساحل جنوبي بسيار مناسب است.


تحويل 12 فروند باور-2؛ حداقل 2 فروند نمونه دو نفره مشاهده مي شود

بايد به خاطر داشته باشيم اساساً هدف قايق پرنده ارتفاع پروازي بالا نيست زيرا همانطور كه گفته شد مزيت اثر سطحي در بهبود قابليت هاي پروازي اين وسيله در ارتفاع پائين رخ مي دهد.

آنچه تا به حال در رابطه با تجهيزات و تسليحات باور اعلام شده برخورداري از دوربين هاي مختلف ديد در روز و شب با قابليت ارسال بيدرنگ اطلاعات و همچنين تيربار بوده است. همچنين عنوان شده كه در آينده نزديك راكت و موشك هاي ضدشناور نيز به اين قايق پرنده افزوده خواهد شد. در مصاحبه يكي از فرماندهان در سال 85 ابراز شده بود «از جمله ديگر قابليت هاي اين قايق امكان شليك انواع موشك هاي موجود در آن است» كه اگر اين جمله دقيق بيان شده باشد بايد محفظه داخلي براي حمل جنگ افزار در باور وجود داشته باشد،‌ چيزي كه از تصاوير منتشر شده تا كنون نتوانستيم به آن پي ببريم و البته چنين محفظه اي با رعايت اصول پنهانكاري راداري(رادارگريزي) نيز همخواني دارد.

يكي از نكاتي كه به عنوان انتقاد از طرح باور-2 مطرح شده است نداشتن كانوپي (درب تلقي-شيشه اي براي كابين) خلبان است. هر چند به دليل سرعت نچندان زياد، اين مسئله خيلي تأثيرگذار نخواهد بود اما اگر در باور از كانوپي بهره گرفته مي شد از نظر بهبود شكل آيروديناميكي و شرايط پروازي و حفاظت فيزيكي براي خلبان بسيار بهتر بود.

به احتمال بسيار بالا باور-2 صندلي پرتاب شونده براي خلبان ندارد تا سبكتر شده و از پيچيدگي هاي اضافي كاسته شود. از اين بابت و با توجه به ارتفاع پروازي پائين اين وسيله، حذف كانوپي براي خروج سريع خلبان در شرايط اضطراري مي تواند مفيد باشد. از نظر ادوات داخل كابين سامانه هاي مخابراتي و ارتباطي بومي در كنار استفاده از حداقل يك نمايشگر ديجيتال در باور-2 امكانات مناسبي از نظر سطح فناوري در اختيار خلبان قرار داده است.


باور-2 در رژه 31 شهريور نيروهاي مسلح

به گزارش مشرق، باور-2 پرنده اي با بال نصب شده در بالاي بدنه است. بال به شكل دلتاي معكوس با مساحت زياد، داراي زاويه هشتي(انهدرال) زياد، با انحناي سطح زيرين بال، ريشه بال طولاني و امتداد يافته تا دم است. ضخامت زياد بال در باور-2 متناسب با رژيم پروازي سرعت هاي پائين است ضمن اينكه براي حمل سوخت بيشتر نيز فضاي مناسبي ايجاد كرده است.

مجموعه دم داري فرم T بوده و بخشي از دم عمودي متحرك(رادِر) در هنگام شناوري قايق پرنده در آب قرار مي گيرد تا وظيفه سكان قايق را انجام دهد. قسمت زيرين بدنه كه با آب در تماس است از طرح بدنه قايق هاي تندرو برخوردار است كه باز هم به حركت بهينه باور در زمان شناوري كمك مي كند.

در دو سر بال هاي باور بالچه هايي ديده مي شود كه روي آنها يك بخش متحرك هم وجود دارد. اين سطح متحرك مانند رادِر عمل كرده و به عنوان يك سطح كنترلي اضافه، مانور پذيري باور را افزايش مي دهد. البته خود اين بالچه داراي ايرفويل غيرمتقارن نيز هست كه با توجه به دشوار شدن فرايند ساخت بالچه با اين ايرفويل در نوع خود اقدام جالبي به نظر مي رسد.

نكته ديگر در اينجا زاويه دار بودن بالچه به سمت بيرون است به طوريكه شكل كلي باور از روبرو مشابه حرف W مي شود كه اين پيكربندي به عنوان يك طرح مرسوم در برخي قايق هاي پرنده خارجي كوچك و بزرگ هم به كار رفته است. اين مايل بودن بالچه به جاي نصب ساده با زاويه 90 درجه در انتهاي بال باعث كاهش بازتاب راداري خصوصاً از طرفين مي شود هر چند كه در انتخاب و طراحي پيكربندي دم افقي و عمودي به نظر مي رسد كاهش بازتاب راداري مد نظر نبوده است.

زير همين بالچه نيز يك قطعه حجيم به نام اسكي يا شناور كمكي قرار داده شده كه با سطحي منحني با آب در تماس است و براي كمك به شناوري بهتر و حفظ تعادل و همچنين فرود راحت تر روي آب تعبيه شده. هر چند شناور كمكي، وسيله اي هيدورديناميكي محسوب مي شود اما تأثير آن در آيروديناميك قايق پرنده نيز مثبت است زيرا حركت هواي پرفشار زير بال را به روي بال، محدود تر مي كند.


باور-2 در رژه 31 شهريور نيروهاي مسلح

نكته قابل ذكر آنكه بحث محاسبه و كنترل ارتعاشات ناشي از همين هواي فشرده بين بخش زيرين بال و سطح آب در ارتفاع پروازي نزديك به سطح از چالش هاي علمي و فني مهمي بوده كه متخصصان كشورمان موفق به غلبه بر آن شده اند. البته ضخيم بودن بال و سازه قوي باور-2 نيز براي حل اين مشكل مفيد واقع شده است.

موتور باور-2، پشت كابين خلبان و كمي عقب تر و بالاي بدنه نصب شده تا از برخورد با آب مصون باشد. اين موتور ملخي سه پره و پيستوني با زاويه مثبت نسبت به افق نصب شده تا همواره مؤلفه نيرويي رو به بالا و كمك كننده به نيروي برآ داشته باشد تا برخاستن باور از سطح آب راحت تر صورت گرفته و در هنگام پرواز نيز با توجه با ارتفاع پروازي كم، وجود اين مؤلفه نيرويي، ايمني بيشتري به دنبال دارد.

نوع دو نفره باور-2 نيز ساخته و تحويل شده كه استفاده اصلي آن براي امور آموزش است. دقت داريم كه در نوع يك نفره، جرم نفر دوم و تجهيزات مورد استفاده وي مانند صندلي، آلات دقيق كابين و سامانه هاي هدايت و كنترل كه حذف شده اند به محموله قابل حمل باور-2 اضافه مي شوند كه تخميناً مي توان اين ميزان را 90 تا 110 كيلوگرم در نظر گرفت. بنابراين باور-2 براي حمل حداقل يك موشك كوثر توان دارد.

در مقايسه قايق پرنده ايراني با ESKA-1 شوروي بايد اذعان داشت هر چند در طرح باور-2 الگو برداري از قايق پرنده مذكور مشهود است تفاوت هاي آشكاري نيز ديده مي شود كه نشان از طي كردن سير طراحي در كشور و نه يك كپي برداري و مهندسي معكوس خالص دارد. از جمله سرعت باور حدود 190 كيلومتر بر ساعت اعلام شده در حاليكه نمونه ساخت شوروي بين 100 تا 140 كيلوكتر بر ساعت سرعت دارد.

به گزارش مشرق، يكي ديگر از تفاوت هاي باور و اين نمونه خارجي وضعيت موتور است كه در باور موتور سه پره فشار دهنده(رو به عقب) و در نمونه مذكور موتور دو پره رو به جلو(ملخ مكنده) است. شكل دماغه، پروفيل بخش در تماس با آب، محل نصب بال ها به بدنه و شيب بدنه در اين قسمت، انحناي بيشتر بال باور-2، كم عرض و بلندتر بودن بالچه نوك بال، مستطيلي بودن دم افقي باور بر خلاف دم ذوزنقه اي(در لبه حمله و فرار) در ESKA-1، محل و شكل كابين خلبان كه بالاتر قرار گرفته و ديد رو به جلو و عقب مناسبي براي وي بوجود آورده و البته نداشتن درب كابين خلبان از ديگر تفاوت هاي باور و نمونه شوروي است.

توجه داريم كه هر يك از اين تفاوت ها بايد در مراحل طراحي مورد توجه قرار گرفته باشد در غير اينصورت نتيجه اي نامعلوم و  نامشخص خواهد داشت. بنابراين تنها با استناد به همين اختلافات ظاهري كه بيش از 10 مورد آن را بيان كرديم كه ادعاي كپي بودن باور از يك طرح قديمي مردود مي شود.

با توجه به توانمندي بالاي قايق هاي پرنده به عنوان وسيله سبك هوايي و با ماهيت دوزيست در اجراي مأموريت در محيط دريا، اجراي برخي اصلاحات در باور-2 براي آينده مي تواند به كارايي آن اضافه نمايد. از همه مهمتر تجهيز آن به تسليحات موشكي ضد كشتي است كه وعده آن نيز داده شده بود. همچنين در صورتي كه امكان حمل موشك هاي هوا به هوا در رده دوش پرتاب در باور بوجود بيايد امكان درگيري با پهپادهاي پرشمار دشمنان نيز قابليتي استثنايي براي آن خواهد بود. ارتباط اين ادوات به صورت شبكه اي با ساير واحدهاي سطحي و هوايي نيز منجر به بهبود تأثيرات عملياتي آن در نبردهاي مدرن امروز خواهد شد.

آنچه مهمتر است بومي شدن علوم مختلف درگير در طراحي اين وسيله و فناوري هاي لازم براي ساخت و به عمل رساندن اين علوم است چيزي كه با توجه به عناوين مقالات مربوطه ارائه شده به همايش شناورهاي تندرو و هم در تحويل تعداد قابل توجهي از نوع يك نفره و دو نفره باور-2 و نيز در طرح هاي نمايش داده شده از نمونه هاي بعدي پرنده هاي اثر سطحي كشورمان به عينيت رسيده است.


X