منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378128
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان

ايران در توليد ميوه در خاورميانه و شمال آفريقا مقام نخست را دارد
هزارتوي توليد محصولات كشاورزي در ايران91
تنوع اقليمي؛ مزيت نسبي ايران در توسعه كشاورزي
توليد ايراني: تنوع زيستي در ايران با توجه به وجود انواع گوناگون پوشش‌هاي گياهي و آب و هوايي،‌ ظرفيت زايا و بسيار چشمگيري را براي توليد انواع محصولات كشاورزي(زراعي، دامي و باغي) فراهم كرده است؛ وجود بافت‌هاي متنوع جغرافيايي با امكان كشت و برداشت انواع محصولات كشاورزي،‌ موجب شده است تا ايران در شاخص تنوع توليدات كشاورزي رتبه سوم جهان را به دست آورد.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، در نگاه نخست، تنوع و گونه‌گوني فرصت‌ها براي توليد هر محصولي، امكان ايجاد جايگاه تعيين كنندگي را در بازارهاي جهاني و منطقه‌اي دارد و با توجه به افزايش قدرت انعطاف‌پذيري در توليد، امكان هرگونه دسيسه و تحريم بين‌المللي را سلب مي‌كند.

با اين همه سئوال اينجاست كه با وجود چنين ظرفيت‌هاي چشمگيري، چرا سرمايه‎‌گذاري‌ها در بخش‌هاي مختلف اقتصادي از جمله كشاورزي در مقايسه با ساير بخش‌ها مانند انرژزي و نفت،‌ آمار كم‌رقمي را نشان مي‌دهد و به رغم اين پتانسيل بسيار آينده ساز، ايران در معادلات جهاني هنوز به عنوان كشوري تك محصولي و متكي به نفت شناخته مي‌شود؟

بررسي و تحليل برخي آمارها در اين زمينه شايد به ايجاد يك بستر مناسب براي درك موقعيت كنوني ايران در توليدات كشاورزي و مطالعه راه‌ها و چاه‌هاي توسعه كشاورزي در كشور كمك كند.

 

ميزان توليدات كشاورزي در كشور

اين شاخص در هر كشوري براساس واحد تن(هزار كيلوگرم) محاسبه مي‌شود. در بيشتر مقايسه‌هايي كه خبرگزاري‌ها يا نهادهاي مرتبط انجام مي‌دهند وضعيت كنوني توليد در ايران در مقايسه با سال‌هاي پيش از انقلاب سنجيده مي‌شود در صورتي‌كه  راهبرد مديريت آينده‌نگر به‌جاي مفايسه با گذشته،‌ نگاه به اهداف آينده را در اولويت قرار مي‌دهد و بيش از آن‌كه شادمان يا نگران از وضعيت مقايسه با گذشته باشد، نگاه مصمم و برنامه‌ريزي مهندسي شده دست يابي به اهداف آينده را سرلوحه تنظيم مناسبات خود قرار مي‌دهد.

بر اين اساس شاخص توليد محصولات كشاورزي در سال گذشته(سال 1390) برابر با 107 ميليون تن بوده است كه بنابر اهداف معين شده در سند چشم انداز بيست ساله كشور اين رقم بايد افزون بر 300 ميليون تن باشد.

رسيدن به چنين هدفي نيازمند برنامه‌ريزي‌ها و سياست‎گزاري‎هاي دقيق و زمان‌دار است بنابراين مديريت اين بخش حياتي از اقتصاد كشور در سال توليد ملي، شايد مهم‌ترين ابزار تحقق اهداف استراتژيك در گفتمان ملي‌سازي توليد باشد.

 

دامنه رقابت پذيري كشور با برندهاي جهاني محصولات كشاورزي

به‌طور كلي محصولات كشاورزي را مي‌توان به صورت عمده به غذاها، الياف، سوخت، مواد اوليه دارو تقسيم نمود.

 

نوع محصول

شرح مثال

غذاها

غلات، سبزيجات، ميوه‌ها، و گوشت.

الياف

پنبه، پشم، كنف، ابريشم و كتان.

مواد اوليه

چوب

داروها

تنباكو، رزين،‌آلوئه ورا، زعفران

سوخت‌هاي زيستي

شامل متان از زيست توده‌ها، اتانول و بيوديزل

 

 آنچه بيش از هر چيز ديگري در ايران با عنوان توليدات كشاورزي شناخته مي‌شود، عموما در گروه غذاها دسته بندي مي‌شود در حالي كه توليد محصولات كشاورزي گستره وسيع‌تر و با قدرت مانور بيشتري دارد.

روشن است كه نياز بازارهاي داخلي و جهاني به توليد برخي از اقلام توليدات كشاورزي از جمله الياف و سوخت‌هاي زيستي، اهميت توجه به ديگر حوزه‌هاي كشاورزي را در اقتصادي ملي ايراني بيشتر مبرهن مي‌كند.

با اين همه، ايران به عنوان يكي از پر تنوع ترين جغرافياهاي جهان،‌هنوز در ميان فهرست كشورهاي توليدكننده محصولات غذايي كشاورزي جايگاه ويژه‌اي ندارد.

غلات و حبوبات

به رغم كاهش توليد جهاني غلات، توليد غلات ايران در سال 2010 با افزايش 3.6 ميليون تني نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به 19.5 ميليون تن رسيد.

گندم مهمترين غله توليدي در ايران است. توليد گندم ايران در اين سال با افزايش قابل توجه نسبت به سال قبل از آن به 13 ميليون تن رسيد كه 3.2 ميليون تن افزايش را نشان مي دهد. بالاترين رقم توليد گندم ايران مربوط به سال 2007 با 15 ميليون تن است.

جدول توليدكنندگان نخست و دوم غلات و حبوبات در جهان:

 

حبوبات

بزرگترين توليد كننده

دومين توليد كننده

ارزن

 هند

 نيجريه

برنج

 چين

 هند

گندم

 چين

 هند

ذرت

 ايالاتمتحده آمريكا

 چين

جو

 روسيه

 كانادا

چاودار

 روسيه

 آلمان

سورگوم

 ايالاتمتحده آمريكا

 هند

 

 سبزيجات

ايران با داشتن رتبه پنجم تنوع اقليمي در جهان، توليدكننده و صادركننده انواع سبزي و صيفي از قبيل خربزه، هندوانه، بادمجان، هويج، كلم، فلفل، كاهو، خيار، سيب‌زميني، انواع سير و سبزيجات است؛ به‌طوريكه در توليد خيار و خربزه در رتبه سوم جهان، در توليد هندوانه در رتبه چهارم قرار داشته و رتبه هفتم توليد گوجه فرنگي در جهان را به خود اختصاص داده است كه با صادرات آن به كشورهاي همسايه، ‌كشورهاي اروپايي و حاشيه خليج‌فارس سالانه بيش از 110 ميليون دلار ارزآوري براي كشورمان دارد.

حدود چهار هزار هكتار گلخانه‌ سبزي و صيفي در كشور وجود دارد كه انواع محصولات از قبيل خيار، گوجه‌فرنگي، فلفل، بادمجان، طالبي، كاهو، لوبيا سبز، ريحان و ... در آن كشت مي‌شود.

از اين ميزان سه هزار و 420 هكتار مخصوص خيار، 126 هكتار تحت كشت گوجه‌فرنگي، 36 هكتار تحت كشت فلفل و 18 هكتار تحت كشت ساير محصولات قرار دارد.

از گلخانه‌هاي موجود در كشور بيش از 652 هزار تن محصولات سبزي و صيفي برداشت مي‌شود كه خيار بالاترين ميزان توليد را به خود اختصاص داده است و پس از آن گوجه فرنگي و فلفل در رده‌هاي بعدي قرار دارند.

مناطق عمده توليد محصولات گلخانه‌اي جيرفت و كهنوج، اصفهان، تهران، يزد، سيستان و بلوچستان، سمنان هستند كه عمدتا در ماه‌هاي آذر، دي، بهمن، اسفند، فروردين، ارديبهشت و خرداد به توليد مي‌رسند.

كشورمان با داشتن رتبه پنجم تنوع اقليمي در جهان توليدكننده و صادركننده بسيار متنوع انواع و اقسام سبزي و صيفي از قبيل خربزه، هندوانه، بادمجان، هويج، انواع كلم، انواع فلفل، كاهو، خيار، سيب‌زميني، انواع سير و انواع سبزيجات است.

به‌طوريكه در توليد خيار و خربزه در رتبه سوم جهان، در توليد هندوانه در رتبه چهارم، در توليد گوجه فرنگي در رتبه هفتم، در توليد سيب‌زميني و سير در رتبه سيزدهم جهان و در توليد كاهو در رتبه شانزدهم جهان قرار دارد.

جدول توليدكنندگان نخست و دوم سبزيجات در جهان:

 

 

سبزي

بزرگترين توليد كننده

دومين توليد كننده

لوبيا

 هند

 برزيل

لوبيايسبز

 چين

 اندونزي

نخود

 هند

 پاكستان

پاوسبنفش

 هند

 موزامبيك

گل كلموكلمبروكلي

 چين

 هند

بادنجان

 چين

 هند

گوجهفرنگي

 چين

 ايالاتمتحده آمريكا

اسفناج

 چين

 ايالاتمتحده آمريكا

Cassava

 نيجريه

 تايلند

سويا

 ايالاتمتحده آمريكا

 برزيل

هويج

 چين

 روسيه

خيار

 چين

 تركيه

 

ادامه مطلب بررسي شود ........

 

 


ادامه مطلب از اینجا.....

 

میوه ها

ایران در تولید میوه در خاورمیانه و شمال آفریقا مقام اول را داراست،‌در سال گذشته بالغ بر 15 میلیون تن میوه تولید شده که در سال‌جاری این رقم به 7/16 میلیون تن خواهد رسید و تا پایان برنامه پنجم نیز به 20 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

سرانه تولید میوه در دنیا 80 کیلوگرم است و این رقم در کشور ما به 200 کیلوگرم می رسد. همچنین در سال های مختلف ایران رتبه هشتم تا دهم دنیا را در تولید میوه در اختیار دارد.

ایران با سطح زیر کشت 244 هزار هکتاری خرما در دنیا مقام اول و از نظر تولید نیز با یک میلیون تن در رتبه دوم قرار دارد و سالانه 100 هزار تن از این محصول به خارج از کشور صادر می شود

میزان تولید سرانه میوه در جهان ۸۵ کیلوگرم اما در ایران ۲۰۰ کیلوگرم است با این همه قیمت تمام شده رقبای خارجی و موقعیت آنها در بازار بنحوی است که عملاً کشوری نظیر امریکا با ۳٪جمعیت فعال در بخش کشاورزی توان تولید غذا برای سه قاره را دارد اما ما با حداقل ۲۷٪جمعیت فعال در بخش کشاورزی، بهره‌وری مناسبی نداریم.

باید تأکید کرد که میزان ضایعات میوه در ایران بین ۱۵ تا ۳۲ درصد و همین رقم در بلژیک یک دهم درصد است.

جدول تولیدکنندگان نخست و دوم میوه در جهان:

 

 

میوه

بزرگترین تولید کننده

دومین تولید کننده

موز

 هند

 فیلیپین

انبه

 هند

 چین

نارگیل

 فیلیپین

 اندونزی

نیشکر

 برزیل

 هند

انگور

 ایتالیا

 چین

پرتقال

 برزیل

 ایالاتمتحده آمریکا

پاپایا

 هند

 برزیل

هلو

 چین

 ایتالیا

سیب

 چین

 ایالاتمتحده آمریکا

آناناس

 تایلند

 برزیل

بادام

 ایالاتمتحده آمریکا

 اسپانیا

سیبزمینی شیرین

 چین

 اوگاندا

لیموترش

 هند

 مکزیک

گیاهتوت‌فرنگی

 ایالاتمتحده آمریکا

 اسپانیا

زغالاخته

 ایالاتمتحده آمریکا

 کانادا

کیوی

 ایتالیا

 زلاندنو

انگورفرنگی

 روسیه

 لهستان

خرما

 مصر

 ایران

گیلاس

 ترکیه

 ایالاتمتحده آمریکا

آووکادو

 مکزیک

 شیلی

هندوانه

 چین

 ترکیه

 

 

محصولات دامی و شیلاتی

میزان تولید شیر در ایران از 4540 هزار تن در سال 1374 به حدود 5975 هزار تن در سال 1383 رسید که از این نظر در میان کشورهای جنوب غربی آسیا پس از ترکیه با 10478 هزار تن تولید قرار می گیرد. در سایر کشورهای منتخب جهان کشورهای روسیه ، آلمان ، فرانسه و چین به ترتیب با 1\31، 28 ، 25 و 5\22میلیون تن تولید در سال 1383 از تولیدکنندگان عمده محسوب می شوند.

  میزان کل تولید گوشت در ایران در فاصله سال های 1374 تا 1383 از حدود 1329 هزار تن به 1613 هزار تن افزایش یافت که در مقایسه با کشورهای منطقه آسیای جنوب غربی بیشترین میزان را داراست . در این منطقه ترکیه با تولید 6\1 میلیون تن گوشت از دیگر تولیدکنندگان عمده محسوب می شود. در بین سایر کشورهای منتخب جهان چین با تولید 8\70 میلیون تن در سال 1383 در صدر قرار می گیرد. تولید گوشت مرغ طی این دوره مورد بررسی رشد مناسبی داشته و از حدود 659 هزار تن به 840 هزار تن افزایش یافته که از این حیث همراه با ترکیه با تولید 6\954 هزار تن از تولیدکنندگان عمده گوشت مرغ است . در بین کشورهای منتخب جهان چین با 9\13 میلیون تن عملکرد بالاتری را در مقایسه با سایر کشورهای مورد بررسی در سال 1383 دارا است .

 میزان تولید تخم مرغ در ایران در فاصله سال های 1383 1374 از حدود 466 هزار تن به 585 هزار تن افزایش یافت . در بین کشورهای منطقه جنوب غربی آسیا، ترکیه با 7\791 هزار تن مهم ترین تولیدکننده این محصول به حساب می آید. چین نیز با 1\28 میلیون تن تولید، بزرگترین تولیدکننده تخم مرغ در بین کشورهای منتخب مورد بررسی در سال 1383 است .

  محصولات شیلاتی شامل ماهی ، میگو و سایر آبزیان در ایران ، از 350 هزارتن در سال 1373 به حدود500 هزار تن در سال 1384 رسیده است . در مقایسه با سایر کشورهای منطقه جنوب غربی آسیا، ایران به همراه ترکیه و پاکستان که تولید آنها در سال 1382 به ترتیب برابر 588 و 577 هزار تن است از تولیدکنندگان عمده محسوب می شوند. چین و امریکا به ترتیب با تولید 7\55 و 3\15 میلیون تن در سال 1383 از تولیدکنندگان مهم کشورهای منتخب هستند.

الیاف

نساجی در ایران سابقه چهار هزار اگر صنعت نساجی را به دو دسته تولید ماشین آلات و خطوط تولید نساجی و تولید کالای نهایی تقسیم بندی نمائیم ایران در زمینه تولید ماشین الات در حال حاضر توان و جایگاهی در جهان و حتی منطقه ندارد چرا که تولید ماشین الات نساجی و خطوط تولید در اختیار کشورهایی مانند آلمان ، ایتالیا و فرانسه ... است و در سالهای اخیر نیز به جهت عدم داشتن صرفه اقتصادی در اروپا کم کم در حال انتقال کشور هایی مانند ترکیه و چین است.

در حال حاضر ایران در زمینه تولید الیاف پنبه دارای مشکلات زیادی است چرا که کشاورزان برای کاشت این محصول ارزشمند تمایل چندانی نشان نمی دهند. مهمترین  ویژگی های یک پنبه خوب طول الیاف ، ظرافت الیاف و تمیزی الیاف است که پنبه ایران دارای طول الیاف نسبتا بلند و ظرافت خوبی است اما به دلیل استفاده از روش‌های سنتی و غیر مکانیزه برداشت غوزه های پنبه و مراحل جداکردن الیاف از دانه های پنبه، الیاف پنبه ایرانی شکستگی زیاد و طول نامناسبی پیدا می‌کند.

هرچند  دولت هر ساله طرح هایی را جهت اصلاح نژاد پنبه ایرانی و نزدیک کردن آن به الیاف مناسب پروسه نساجی اعلام می‌کند اما هنوز به دلیل عدم وجود عزم جدی در این زمینه به نتایج اثر بخشی دست نیافته اند. از طرفی عدم حمایت دولت از پنبه کاران آنها نیز کشت سایر اقلام کشاورزی را برای امرار معاش خود مناسب تر می‌بینند و این موجب شده تا هر ساله میزان سطح کشت پنبه در ایران و در نتیجه تولید الیاف پنبه کاهش یابد. در ایران مناطقی مانند گرگان و مغان برای کاشت پنیه بسیار مناسب است. 

ین محصول یعنی پنبه یک محصول استراتژیک در دنیا محسوب می شود و اهمیت آن به قدری است که لقب طلای سفید را به خود گرفته . امروزه نساجان ایرانی پنبه مورد مصرف خود را از ازبکستان که یکی از بزرگترین و با کیفیت ترین پنبه های جهان را کشت و تولید می کند وارد می کنند.

از دیگر الیاف که در ایران تولید می شود پشم است. مرغوب ترین پشم دنیا در استرالیا تولید می شود که دارای نژاد گوسفندان مرینوس می باشد و پشم آنها فوق العاده مرغوب و تمیز ، ظریف و دارای طول مناسب است اما پشمی که در ایران تولید می شود ظرافت بالایی ندارد  اما برای تولید انواع فرش دستباف و کفپوش بسیار مناسب است و درصد بسیار زیادی از 70 هزار تن تولید سالانه پشم در ایران برای بافت 10 میلیون متر مربع فرش پشمی به کار میرود.

جدول تولیدکنندگان نخست و دوم الیاف در جهان:

 

 

نخ

بزرگترین تولید کننده

دومین تولید کننده

Abaca

 فیلیپین

 اکوادور

پنبه

 چین

 هند

کتان‌(گیاه)

 چین

 فرانسه

چتایی

 هند

 بنگلادش

ابریشم

 چین

 هند

Sisal

 برزیل

 تانزانیا

 

 چوب:

اصولاً برای تولید تخته لایه و روکش چوبی نیاز به گرده بینه درجه یک و دو است و عموماً کشورهائی که دارای منابع جنگلی غنی و مرغوب باشند، به‌دلیل آنکه دارای مزیت نسبی و رقابتی بیشتر ی در مقایسه با کشورهای دیگر هستند،در زمینه تولید این نوع اوراق چوبی دارای فعالیت را بیشتر دارند و در عوض کشورهائی که جنگل‌ها و منابع چوبی آنها از کیفیت کمتری برخوردار  است،گرایش بیشتری به تولید برخی از انواع پانل های چوبی از قبیل تخته خرده چوب و یا تخته فیبر پیدا می‌کنند، که نیاز به مقطوعات چوبی کم ارزش از قبیل هیزم و کاتین بعنوان مواد اولیه دارد.

در سال‌های اخیر جنگل‌های کشور بعنوان منبع اصلی مواد اولیه صنایع تخته لایه و روکش، تخریب شده و میزان برداشت چوب در آن به شدت کاهش یافته است، به‌طوری‌که میزان برداشت، تقریباً از 2.4 میلیون مترمکعب به 0.98 میلیون مترمکعب تقلیل یافته است. ضمن آنکه بیشترین میزان کاهش در زمینه مقطوعات چوبی مرغوب یعنی گرده بینه های درجه یک و دو بوده است. افزون بر این ممنوعیت واردات گرده بینه با پوست از سوی سازمان حفظ نباتات بعنوان معضل دیگری امکان تامین مواد اولیه را از طریق منابع خارجی نیز بشدت محدود کرده است.

با توجه به موارد فوق در حال حاضر عرصه کار و فعالیت برای صنایع تخته لایه و روکش چوبی بسیار تنگ شده و ادامه فعالیت برای این واحدها بسیار مشکل است. لذا در شرایط موجود افق روشنی بمنظور توسعه این صنعت وجود نداشته و طرح صنعتی مهمی در زمینه صنایع روکش چوبی، تخته چندلایه متصور نیست. اگرچه در بخش آمار دستگاه‌های دولتی مربوط ( وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی ) اطلاعاتی جهت طرح های نامبرده وجود دارد اما این طرح ها عمدتاً از درصد پیشرفت فیزیکی ناچیزی برخوردار بوده و دارای ساختار کارگاهی هستند..

این صنایع در سالهای اخیر با مشکلات زیادی درخصوص تامین مواد اولیه چوبی مواجه بوده اند زیرا از یک طرف امکان واردات مواد اولیه به‌علت محدودیت‌های سازمان حفظ نباتات میسر نبوده و از طرفی میزان برداشت چوب از جنگل ها بدلایل حفاظتی کاهش یافته است، به‌رغم این تنگناها این صنایع در سال‌های اخیر از رشد تولید قابل توجهی برخوردار بوده و توانسته بخشی از نیاز صنایع مبلمان و مصنوعات چوبی را تامین نماید.

 

واردات چوب خام

جمع کل واردات چوب آلات خام به کشور در سال 1389 مقدار 487130 تن به ارزش 160626285 دلار بوده است که از نظر مقداری حدود 3.6% نسبت به سال 88 افزایش داشته و از نظر ارزش 1.8% افزایش نشان می دهد. این مطلب نشانگر آن است که قیمت چوب آلت خام وارداتی به کشور کاهش یافته است. از این مقدار واردات 97% به صورت الوار بوده است. ریز واردات انواع چوب آلات خام در این دوره به شرح زیر است:

 

 

میزان واردات انواع چوب در سال‌های مختلف

         
                             
                               
 

 

1385

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

1386

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

1387

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

1388

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

1389

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

جمع

330

5845

382

354

182

 

 

 

میزانصادرات چوب خام در سال‌های مختلف

         
                             
                               
 

 

1385

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

1386

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

1387

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

1388

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

1389

ارزش واحد

(دلار به تن)

 

جمع

411.3

441

394.4

688.5

0.9

  

داروها:

ایران با موقعیت خاص آب و هوایی، بیش از 7500 گونه گیاهی را در خود جای داده است که دو الی سه برابر پوشش گیاهی تمامی قاره اروپاست و پیش‌بینی می‌شود که بیش از 750 گونه دارویی در پوشش گیاهی ایران وجود داشته باشد.

 به رغم این توان بالقوه، سطح زیرکشت گیاهان دارویی مهم در ایران کمتر از 000/10 هکتار است و از حیث تنوع گونه‌های زیر کشت این رقم به حدود 40 گونه محدود می‌شود، در حالی که این رقم در کشور چین به حدود 200 گونه می‌رسد. از طرف دیگر تعداد کل داروهای گیاهی ثبت شده در کشور حدود 100 نوع است که کمتر از 4 درصد داروهای شیمیایی موجود در بازار را تشکیل می‌دهد، در حالی که این نسبت در کشورهای اروپایی به بیش از 35 درصد می‌رسد.

 گردش مالی گیاهان دارویی در سال 2000 بالغ بر 10 میلیارد دلار و فروش داروهای گیاهی در سال 2002 به حدود 30 میلیارد دلار رسیده است ولی سهم ایران از این تجارت بسیار ناچیز است، به طوری که مجموع صادرات گیاهان دارویی ایران در سال 1380 حدود 75 میلیون دلار بوده است که اگر زعفران را از آن مستثنی کنیم حدود 24 میلیون دلار ارزش تمامی اقلام صادراتی گیاهان دارویی بوده است که این رقم حدود 25/0 درصد تجارت جهانی گیاهان دارویی می‌باشد.

تولید و فرآوری جهانی گیاهان دارویی و معطر در حال حاضر همچنان در اروپا و به خصوص فرانسه و تعدادی از کشورهای آسیایی متمرکز است، دیگر مناطق عمده تولیدکننده، کشورهای یوگسلاوی، بلغارستان، آلمان و مجارستان هستند و این در حالی‌است که بیشترین درصد گیاهان دارویی از طریق کشور آلمان مبادله می‌شود. تولید و فرآوری گیاهان دارویی و ادویه‌ای به تدریج به سمت بازار بزرگ تجارت آمریکای شمالی منتقل می‌شود، به طوری که در 5 سال گذشته، کانادا یکی از صادرکنندگان عمده اسانس اسپرمینت بوده است . پیش‌بینی می‌شود که با رشد بازار گیاهان دارویی تا سطح حداقل 30 میلیارد دلار، تجارت داروهای گیاهی تا سال 2013 به 300 میلیارد دلار برسد.

 

سوخت‌های زیستی:

در حدود 100 سال آینده نفت و گاز دنیا به پایان می‌رسد اما ذغال سنگ تا هزار سال دیگر هم وجود دارد بنابراین مساله مهم در این میان حفظ محیط زیست و عمل کردن به تعهدات زیست محیطی ماست که باید با جدیت زیادی دنبال شود.

امروزه از ذرت ، چغندر و غیره الکل و یا سوخت های زیستی ( بایودیزل ) تهیه می شود که معمولا تمام این سوخت ها از منابع خوراکی تهیه می شوند.

کشور ما ایران، به جهت اینکه دارای اراضی غالبا نیمه خشک و خشک، منابع آبی محدودو همچنین بالا بودن نرخ تورم در محصولات غذایی است ظاهرا در شرایط مساعدی به سرنمی‌برد. درست است که ایران جزء 3 کشور برترتولیدکننده انرژ ی‌های فسیلی در دنیا به حساب می‌آید و نقش تعیین کننده  ایران در این زمینه بر کسی پوشیده نیست اما این منابع تنها تا چند دهه دیگر می‌تواند نیازهای اساسی اقتصادی کشور را تامین کند و توجه به انرژی‌های نوین مانند سوخت‌های زیستی کمتر از توجه به نیروی هسته‌ای نیست وباید برای آن بسترهای لازم‌ را مهیا کرد.

برای نمونه سرانه مصرف میوه و سبزی در تهران در حالی 4 میلیون تن در سال می‌باشد که در حدود 4/ 1 میلیون تن ضایعات است و از این پتانسیل می‌توان برای تولید سوخت‌های زیستی استفاده کرد.

در صورت حمایت کافی و مناسب دولت از فعالان و پژوهشگاه‌های سوخت پاک و زیستی در کشور، امکان تأمین بیش از 20 درصد نیاز سوختی در داخل فراهم است.

 

نقاط قوت بخش کشاورزی در ایران

    مهمترین نقاط قوت بخش کشاورزی و منابع طبیعی شامل اقلیم های آب و هوایی متنوع ، منابع ژنتیکی متنوع گیاهی ، دامی و آبزیان ، منابع پایه تولید مناسب (آب و خاک )، ظرفیت های صادراتی و امکانات پژوهشی و خدماتی است . این عوامل سب شده است به رغم برخی کمبودها آن بخش علاوه بر تامین بخش عمده یی از نیازهای غذایی ، سهم قابل توجهی را در تامین اشتغال و صادرات غیرنفتی کشور ایفا کند.

    مقایسه وضعیت تولید محصولات عمده زراعی ایران با سایر کشورها نشان می دهد امکان بهبود عملکرد در واحد سطح و در نتیجه افزایش تولید و دستیابی به اهداف خودکفایی در محصولات اساسی وجود دارد. در خصوص محصولات باغی نیز با توجه به مزیت های موجود در کشور، در اغلب موارد شاهد عملکرد در واحد سح مناسب و بالاتر از میانگین جهانی بوده ایم بطوری که ایران از تولیدکنندگان عمده این محصولات در دنیا محسوب می شود.

    همچنین ظرفیت های مناسب و امکانات طبیعی و سرمایه گذاری های صورت گرفته سبب شده است ایران وضعیت قابل قبولی در تولیدات محصولات دامی و شیلاتی مانند شیر، گوشت و تخم مرغ ایفا کند. هرچند با توجه به اهداف توسعه بخش کشاورزی و منابع طبیعی ضروری است تمهیدهای لازم برای دستیابی به حد مناسب مصرف سرانه پروتیین دامی اتخاذ شود. مقایسه شاخصهای زیربنایی بخش کشاورزی نشان می دهد اراضی آبی در ایران همانند سایر کشورهای جنوب غربی آسیا در مقایسه با سایر کشورهای منتخب جهان بسیار بالاتر است . با این حال با توجه به وضعیت بارندگی در ایران تداوم روند توسعه اراضی زیر کشت آبی با استفاده از عملیات تجهیز ونوسازی و به کارگیری روش های نوین آبیاری نقش مهمی در بهبود بازده آبیاری و افزایش تولید خواهد داشت . بهبود مکانیزاسیون و به کارگیری تجهیزات و فناوری های نوین نیز تاثیر مثبتی در زمینه مدرنیزاسیون بخش کشاورزی و ارتقای بهره وری عوامل تولید دارد.

گزارش از شایان ربیعی

X