منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378593
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

بررسي اهميت نيروي انساني در اساسي‌ترين بخش اقتصاد ايران

نيروي انساني عامل توليد ثروت و محرك اقتصاد

 

ايجاد بانك اطلاعات مديران در دستور كار وزارت نفت
توليد ايراني: از نگاه تحليل‌گران علم اقتصاد، نيروي انساني همواره به‌عنوان، عامل مولد و محرك اقتصاد و توليدكننده ثروت شناخته شده است؛ برطرف شدن چالش‌هاي حوزه منابع انساني در سازمان موجب پويايي و جهش آن مي‌شود؛ در اين ميان مسائل منابع انساني در صنعت نفت با اجراي قانون مديريت خدمات كشوري، هم‌اكنون به يكي از اصلي‌ترين مسائل پايه‌اي اين صنعت به‌عنوان پايه‌اي‌ترين بخش اقتصاد ايران تبديل شده است.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، مقام معظم رهبري در سفر خود به عسلويه تأكيد داشتند: «گاز ثروت است، نفت ثروت است؛ اما از اين ثروت‌ها خيلى مهمتر، نيروى انسانىِ بااستعداد و علاقه‌مند و داراى توان كار است؛ ما اين ثروت را داريم؛ اصل اين است. اگر يك ملتى اين نيروى انسانى را داشت، مي‌تواند ثروت‌هاى طبيعى خودش را هم استحصال كند و در خدمت ملت قرار دهد؛ اما اگر اين را نداشت، ثروت‌هاى طبيعى‌اش هم در خدمت ديگرانقرار خواهد گرفت.»

كشور ايران از منابع و ذخاير فراواني برخوردار است؛ در اين ميان همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب تأكيد كردند، نقش نيروي انساني به‌عنوان عامل مولد و توليدكننده نقش بسيار اساسي دارد، يعني نيروي انساني عامل اصلي توليد ثروت و محرك اقتصاد كشور است و به نيروي انساني ارج نمود و در جهت احترام و تعالي آن گام برداشت.

بررسي شرايط منابع انساني در بخش دولتي صنعت نفت نشان مي دهد در طول پنج تا 10 سال آينده خلأها و چالش‌هاي متعددي اين بخش را تهديد مي كند؛ يكي از مهمترين وجوه در اين زمينه خلأ قوانين ومقررات متناسب با نيازهاي خاص صنعت نفت است.

به لحاظ تعهد محوري، معتقديم باور به ايدئولوژي و اصول اعتقادي نظام يك اصل است. با توجه به جايگاه نفت در چنين نظامي كه همواره در معرض تهديدها و تحريم‌هاي خارجي و بين المللي قرار دارد و با توجه به ويژگي‌هاي جهاني و بين المللي صنعت نفت، تعهد منابع انساني اين صنعت به اين باورها همواره باعث تقويت روحيه خوداتكايي و رشد و بالندگي و همچون مصونيت صنعت نفت از آثار اين تحريم‌ها خواهد بود؛ از اين رو تعمق نگاه تعهد محورانه در رشد و ارتقا منابع انساني يك ضرورت مستمر براي صنعت است كه متأسفانه در مقاطعي در گذشته كم رنگ بوده است.

در حالي كه همه هزينه‌هاي جذب و استخدام و آموزش و ريسك‌هاي كسب تجربه و مهارت وي توسط وزارت نفت و شركت‌هاي تابعه آن پرداخت شده است و به دليل عدم توانايي نگهداشت نيروي انساني توسط بخش دولتي و جذابيت شركت‌هاي خصوصي و همچنين مشكلات اقتصادي و تورم و... مي بايست به جذب و استخدام جديد روي آورده و اين چرخه را دوباره تكرار كنند.

افزون بر نشت نيروي انساني، به دليل دشواري و صعوبت فعاليت در مناطق عملياتي و اقماري و دوري از خانواده و امثال آن، در دو ساله اوليه جذب واستخدام كمتر از يك سوم منابع انساني استخدام شده در اين مناطق ريزش كرده و انصراف مي دهند و كاركنان موجود نيز در صدد انتقال به بخش‌هاي ستادي غيرعملياتي هستند.

نگاهي به تجربه گذشته صنعت نفت كشور نشان مي‌دهد كه در هر مقطع كه بيشتر در معرض اين مشكلات و تحريم‌ها قرار گرفته‌ايم انگيزه و برنامه جدي تري براي رهايي از وابستگي‌ها داشته‌ايم كه اوج اين روحيه را در مقطع دفاع مقدس از پرسنل صنعت نفت شاهد بوديم البته متأسفانه در مقاطعي نيز اين روحيه تضعيف شده است.

 صنعت نفت جايگاه ويژه اي در اداره كشور دارد و بايد حداقل آسيب‌پذيري را از تغييرات و تحولات بروني داشته باشد به گونه‌اي‌كه هيچ گاه فعاليت‌هاي جاري و توسعه‌اي اين صنعت دچار خدشه نشود. از آنجا كه منابع انساني مهمترين عامل فعاليت‌هاي صنعت به شمار مي رود، از اين رو برنامه‌ريزي براي منابع انساني تحت الشعاع جايگاه و اهميت اين صنعت در كشور قرار مي گيرد.

بر اساس سياستي كه از سال‌ها قبل وزارت نفت در پيش گرفته بود، صنعت نفت با طراحي و اجراي طرحي به عنوان طرح جذب نخبگان دانشگاهي، در رشته‌هاي مورد نياز صنعت، اقدام به استخدام بيش از پنج‌هزار نفر از فارغ التحصيلان ممتاز دانشگاه‌هاي كشور در همه مقاطع تحصيلي كرد كه طي سال‌هاي گذشته با اجراي طرح آموزش و ارتقاء فارغ التحصيان ممتاز جذب شده، مسير ارتقاي شغلي ايشان نيز هموار شده است. به نظر مي رسد در ميان مدت و با جايگزيني اين عزيزان، بخش زيادي از مناصب كليدي كه به علت وجود فاصله سني بين كاركنان با تجربه و جوانان ايجاد شده بود، به كاركنان نخبه تعلق گيرد.

يكي از مهم ترين اقداماتي كه قرار است در دستور كار وزارت قرار بگيرد، بحث ايجاد بانك اطلاعات مديران است. پر واضح است يكي از پيچيده‌ترين اقدامات در حوزه منابع‌انساني، شناسايي منابع‌انساني كارآمد، متعهد به نظام و با انگيزه براي كار در مسير رشد كشور است.

وجود برخي تنگ‌نظري‌ها، قوانين ديوان سالار، وجود برخي ملاحظات سياسي و مراتبي از اين دست از جمله موانعي هستند كه در سال‌هاي گذشته مانع ايجاد بانك اطلاعات نيروهاي مستعد پذيرش مسئوليت است.

اين مهم در برنامه وزارت نفت جايگاه ويژه اي دارد و اميد است در يك دوره زماني با حضور نهادهاي مرتبط با موضوع منابع انساني در سطح وزارت نفت مكانيزم‌هاي شناسايي نهايي و براي اجرا، عملياتي شود


X