منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 372113
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
واردات بي‌حساب و كتاب محصولات كشاورزي بلاي جان توليد
 
توليد ايراني: افزايش كيفيت توليدات داخلي و بهبود توان رقابتي كشاورزان درگرو توجه به مسائل اساسي و زيربنايي است نه واردات غيرمنطقي. بديهي است تا زماني كه توليد كننده به دليل بازاريابي ناعادلانه درآمدي بسيار پايين كسب مي‌كند، رضايتمندي شغلي حاصل نشده و به فكر بهبود كيفيت توليدات خود نخواهد افتاد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، كشاورزي بنا به دلايل متعدد از جايگاه و منزلت خاصي در اسلام برخوردار است. يكي از دلايل اين امر، سروكارداشتن آن با امنيت غذايي مسلمانان و نقش حياتي آن در جلوگيري از وابستگي جامعه اسلامي به موادغذايي كفار و مشركان است. البته دليل بنيادين تري در اين زمينه وجود دارد. و آن هم نقش كليدي نباتات و حيوانات در حيات و بقاي بشر است. علاوه بر اين در الگوي ايراني - اسلامي پيشرفت، عدالت اجتماعي از اهميت اساسي برخوردار بوده و رشد بدون عدالت هرگز مطلوب اسلام نيست.

نظر به اينكه بخش زيادي از محرومان و فقرا در نواحي روستايي متمركز بوده و معاش ايشان اغلب از منابع طبيعي تأمين مي شود، لذا توسعه كشاورزي و افزايش سطح درآمد كشاورزان از طريق بهبود بازاريابي محصولات، حرفه آموزي و غيره بدون شك منجر به فقر زدايي و بهبود عدالت در كل جامعه خواهد شد، كه شواهد علمي فراواني در سرتاسر جهان اين موضوع را گواهي داده‌اند. لذا يكي ديگر از دلايل اولويت كشاورزي بر ديگر بخش‌هاي اقتصادي، همين موضوع مي تواند باشد. البته به اعتقاد صاحبنظران اقتصادي آشنا به بخش كشاورزي ما در اين بخش مزيت رقابتي در منطقه داريم. با اين وجود بخش كشاورزي همواره از سياست هاي نادرست و غير منسجم و نيز تبعيض‌هاي ناروا در كشورمان در رنج بوده است.

بر خلاف ديدگاه‌هاي اسلامي و نيز تاكيدات فراوان امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري (مدظله) و با وجود اينكه پس از انقلاب تلاش هاي فراواني براي بهبود وضعيت روستاها و كشاورزي صورت گرفت، ولي بنا به دلايل متعدد، اين اقدامات به دلايل بخشي نگري، اقدامات مقطعي، كمبود سرمايه، عدم برنامه ريزي راهبردي منسجم و000 به سر منزل مقصود، آنچنان كه بايد و شايد نرسيده است. در واقع بخش قابل توجهي از بدنه كارشناسي دستگاه هاي دولتي، اهميت بخش توليد كشاورزي را در اسلام و در انديشه رهبران انقلاب اسلامي را درك نكرده‌اند و غرب‌زدگي را به وضوح مي توان در سياست‌هاي اعمالي ايشان مشاهده كرد.

نمونه بارز آن بي‌عدالتي موجود بين صنعت منفك از كشاورزي و خود كشاورزي در ديد مسئولين كشور است. در نظام تعرفه‌گذاري براي واردات خودرو كه هنوز بعد از گذشت 60 سال صنعت نوزاد خطاب مي‌شود، به اسم حمايت از توليد داخل تعرفه هاي نود درصدي بسته مي شود. ولي وقتي نوبت به واردات كشاورزي مي رسد، به اسم افزايش رقابت پذيري و تنظيم بازار با كاهش و بعضاً صفر كردن تعرفه واردات در فصل برداشت، انبوهي از محصولات كشاورزي، سرازير بازارهاي داخلي مي‌شود. اين عملكرد را مي‌توان به طور مستند اثبات كرد كه نقض فرمان صريح حضرت روح‌اله (ره) و مقام معظم رهبري (مدظله) است.

 

واردات به بهانه ايجاد فضاي رقابتي

توجيه واردات بي رويه و به تعبير مقام معظم رهبري واردات غير منطقي، با عنوان افزايش رقابت پذيري و افزايش كيفيت توليد به دو دليل نشاني غلط دادن به مردم است:

1. اصولاً افزايش رقابت پذيري زماني معنا پيدا مي‌كند كه كيفيت محصول وارداتي بهتر باشد. اين درحاليست كه كيفيت بسياري از واردات كشاورزي كمتر از توليدات داخلي است. از سوي ديگر، وارد كردن محصول كشاورزي با كيفيت پايين وآلوده، احتمال دارد در كوتاه مدت، به دليل قيمت پايين‌تر، به نفع مصرف كننده باشد، ولي بيماري‌هاي ناشي از آن، هزينه‌هاي به مراتب بيشتري را به ايشان تحميل مي‌كند. البته نبايد از اين مسئله هم به راحتي گذشت كه برخي از محصولات وارداتي، آلوده به بيماري‌ها يا آفاتي بوده‌اند كه در جرگه‌ي اگروتروريسم‌ها طبقه‌بندي مي‌شوند و نابودي كشت داخلي را به همراه دارد. آيا آقايان مي خواهند با واردات ميوه آلوده، سلامت غذايي مردم را نشانه روند يا گمان برده‌اند با اشباع بازار و پيامد آن شكستن كمر كشاورز مستضعف، فضاي رقباتي توليد داخل حاصل مي‌شود.

2. افزايش كيفيت توليدات داخلي و بهبود توان رقابتي كشاورزان درگرو توجه به مسائل اساسي و زيربنايي است نه واردات غيرمنطقي. امروزه كشاورزان تنها درصد بسيار اندكي از قيمت نهايي فروش محصول خود را كسب كرده و در بسياري از مواقع حتي هزينه خود را نمي‌توانند تأمين كنند(به اذعان خود متوليان توزيع در بهترين شرايط خريد سر مزرعه 3/1 قيمت نهايي است). بديهي است تا زماني كه توليد كننده به دليل بازاريابي ناعادلانه درآمدي بسيار پايين كسب مي‌كند، رضايت مندي شغلي مناسبي حاصل نشده و نتيجتاً به فكر بهبود كيفيت توليدات خود نخواهد افتاد. متوليان كشاورزي و بازرگاني كشور را چه شده است كه كشاورز غير مسلح را به نبرد با گرگ واردات مي‌فرستند؟

در اين بين تمامي افرادي كه از روي تعمد، سهل‌انگاري و يا بي‌كفايتي موجبات ضرردهي كشاورزان و در پي آن كاهش رضايت مندي شغلي و همچنين تهديد سلامت غذايي مردم شده اند. بايد دربرابر وجدان بيدارجامعه پاسخگو باشند. البته دستگاه قضايي و نهادهاي نظارتي كشور و بالاخص سازمان بازرسي كل كشور نيز در اين بين، وظيفه‌ خطيري را در راستاي حقيقت‌يابي اين موضوع كه امنيت غذايي و امنيت اقتصادي جامعه را به مخاطره انداخته، بر عهده دارد. بايد با برخورد قاطع نسبت به خاطيان اين غفلت بزرگ، اعتماد از دست رفته دو قشر توليدكننده و مصرف كننده برگردانده شود. بخش توليد از اين حيث كه ضربات اقتصادي مهلكي به ايشان وارد آمده و مصرف‌كنندگان هم به جهت ورود محصولات بي‌كيفيت و غير بهداشتي كه سلامتيشان را به خطر انداخته است.

در ضمن بر مراكز تحقيقاتي و تصميم‌ساز كشور فرض است تا مدلي كار‌آمد جهت حل معضل واردات بي‌منطق محصولات خارجي ارائه دهند. مدلي كه اولويت حمايت توليد داخل در آن حفظ شود و كمترين هزينه را براي مصرف كننده داخلي داشته باشد.

گزارش از: حجت ورمزياري – كارشناس مركز تحقيقات راهبردي غذا و كشاورزي دانشگاه تهران


X