منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 372055
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
 
حمايت از توليد ملي با افزايش هزينه سوداگري


ميثم دهقان
در شرايط فعلي فردي كه يك كارخانه راه اندازي مي‌كند سالانه 25 درصد از سود خود را بايد به صورت ماليات پرداخت كند. اما فردي كه نسبت به خريد و فروش ملك و نه ساخت مسكن اقدام مي كند ماليات قابل توجهي پرداخت نمي‌كند. 
حمایت از تولید ملی با افزایش هزینه سوداگریمیثم دهقان
در شرایط فعلی فردی که یک کارخانه راه اندازی می‌کند سالانه 25 درصد از سود خود را باید به صورت مالیات پرداخت کند. اما فردی که نسبت به خرید و فروش ملک و نه ساخت مسکن اقدام می کند مالیات قابل توجهی پرداخت نمی‌کند.میثم دهقان، کارشناس ارشد شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران در یادداشتی به ضرورت کاهش هزینه فعالیت های تولیدی و افزایش هزینه فعالیت های غیر تولیدی برای تحقق راهبرد حمایت از تولید ملی پرداخته است

 


۱. کاهش هزینه فعالیت‌های تولیدی

عناصر پایه تشکیل دهنده هزینه تولید عبارتند از:

الف. زمین

زمین و مکان تولید بخش مهمی از هزینه تولید را به خود اختصاص می دهد لذا اولین گام در حمایت از تولید میل کردن هزینه زمین به سمت صفر در تولید کالا و خدمات است. مانند آنچه در مسکن مهر اتفاق افتاد و زمین های دولتی با اجاره ارزان قیمت به تولید مسکن برای مصرف کنندگان تخصیص می‌یابد.

در این شرایط اگر فردی که زمین را برای تولید مسکن در اختیار گرفته است بر روی زمین فعالیت تولیدی انجام ندهد به راحتی قرارداد اجاره زمین باطل می شود یا دیگر تمدید نمی شود و زمین به صورت اجاره‌ای در اختیار فرد دیگری قرار می گیرد. این مدل در بخش کشاورزی، صنعت و خدمات نیز می تواند پیاده سازی شود.

ایجاد فرصت دسترسی به زمین ارزان برای تولید باعث افزایش شاخص عدالت اقتصادی می‌شود. حتی دولت در واگذاری کارخانجات دولتی می‌تواند کارخانه را بدون انتقال مالکیت زمین و ساختمان های مربوطه به تولیدکنندگان غیردولتی واگذار نماید که در این شرایط از یک سو هزینه اولیه تولید کاهش و از سوی دیگر بستر سوداگری کاهش می یابد.

ب . سرمایه

اگر سرمایه تولید توسط مصرف کننده نهایی تامین شود، ارزش افزوده حاصل از سرمایه نصیب مصرف کننده می شود و در نتیجه کالا با قیمت ارزان تر بدست مصرف کننده می رسد و مشکل نقدینگی و سرمایه در گردش تولیدکنندگان کاهش می‌یابد.

در این شرایط واسطه‌ها مالک نبوده و تنها به ایفای نقش مدیریتی می پردازند و حق العملِ معین خود را در یافت می کنند مانند آنچه در مسکن مهر اتفاق افتاده است. تولیدکنندگان مسکن در این طرح با سرمایه مصرف کنندگان اقدام به احداث مسکن می کنند.

در این شرایط مالکِ تسهیلات بانکی پرداخت شده، مصرف کننده است که در فرآیند تولیدِ صرف سرمایه گذاری می شود. فرصت دسترسی به تسهیلات و ارزش افزوده سرمایه در فرآیند تولید به عموم مصرف کنندگان باعث می شود تا رشد اقتصادی ناشی از تولید به عدالت نزدیک تر شود این موضوع علاوه برمسکن مهر در سایر بخش های تولیدی کالا و محصولات کشاورزی نیز قابل پیاده سازی است که نیازمند تدوین مدل های اجرایی مربوطه و استفاده از نهادهای خدمت رسان کارآمد است.

ج. کار (نیروی انسانی)

راه حل کاهش هزینه کار در فرآیند تولید استفاده از فناوری و افزایش بهره وری است. البته استفاده از فناوری در مقیاس های بزرگتر، از صرفه اقتصادی بیشتری برخوردار است و یکی از حوزه هایی که پرداخت یارانه دولتی در آن هزینه محسوب نشده و در واقع نوعی سرمایه گذاری است، موضوع پیشرفت فناوری است که البته سیاست‌گذاری صحیح در این حوزه و انتخاب صحیح و اولویت گذاری مناسب در انتخاب فناوری از اهمیت راهبردی برخوردار است تا منابع سرمایه گذاری شده هدر نرود.

در حوزه نیروی انسانی نیز اصلاح قانون کار برای تولید ضروری است. برای مثال کارفرمایان باید اجازه داشته باشند سالانه حداقل ۵% از نیروی کار خود را بدون پاسخگویی به هیچ مرجعی تعدیل نمایند. ایجاد این اختیار باعث می شود تا با برخی افراد معدودِ مساله دار که در محیط های کارگری همواره کم کاری را القاء می کنند به راحتی برخورد شود و انگیزه کارفرمایان برای استخدام نیروهای جدید بیشتر شود.

۲. افزایش هزینه فعالیت‌های غیرتولیدی (سوداگرانه)

جلوگیری از فعالیت‌های غیر تولیدی و سوداگرانه از طریق افزایش هزینه این سرمایه گذاری‌ها امکان‌پذیر است تا سرمایه‌گذار در عمل گزینه‌ای جز سرمایه‌گذاری در فرآیندهای تولیدی پیش رو نداشته و تنها بتواند نوع فعالیت تولیدی را خود انتخاب کند.

استفاده صحیح از ابزار مالیات و عوارض در این حوزه بسیار راهبردی است. نگاه دولت ها به مالیات، عموماً نگاه درآمدی بوده است لیکن یکی از کارکردهای اصلی مالیات هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید از طریق افزایش هزینه فعالیت‌های غیر تولیدی است.

برای مثال در شرایط فعلی اقتصاد کشور فردی که یک کارخانه راه اندازی می‌کند سالانه ۲۵ درصد از سود عملکرد خود را باید به صورت مالیات پرداخت کند. اما فردی که نسبت به خرید و فروش ملک و نه ساخت مسکن اقدام می کند مالیات قابل توجهی پرداخت نمی کند.

یکی از مالیات های مهم در این حوزه CGT یا Capital gain tax به معنای مالیات بر عایدی سرمایه است که بیش از ۸۰ سال است در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و تاکنون در ایران اجرایی نشده است و حتی در دانشگاه‌ها تدریس هم نمی شود.

در این مالیات هرگونه درآمدی که ناشی از فعالیت های غیرتولیدی باشد مشمول مالیات های سنگین می‌شود . لذا ضروری است کاهش مالیات بر درآمد فعالیت‌های تولیدی از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد وضع مالیات‌های موثر بر فعالیت‌های غیر تولیدی در حمایت از تولیدات ملی بسیار موثر است.

همچنین از آنجا که زمین یکی از مستعدترین بخش‌های اقتصادی برای سوداگری است و از سوی دیگر یکی از نهاده‌های اصلی تولید است، ساماندهی بازار زمین درحوزه اقتصادی از اولویت بالایی برخوردار است و مقدمه آن ایجاد بانک جامع اطلاعات زمین است، موضوعی که به دلایل مختلف در سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور تاکنون محقق نشده است.

علیرغم اینکه کارکرد این حوزه از نوع اجرایی و با ماهیت فنی و حقوقی است اما در قوه قضائیه قرار گرفته است. به همین دلیل ضروری است در گام نخست این سازمان به وزارت دادگستری منتقل شود تا دولت در خصوص بانک جامع اطلاعات زمین کشور پاسخگو باشد.

 

تریبون مستضعفین

پنج شنبه سیم 6 1391 22:30
X