منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378615
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

ثريا در برنامه گذشته خود تلاش كرد موضوع ملي شدن صنعت نفت را از زاويه اي خاص بررسي كند ،پرسش اصلي اين برنامه اين بود : آيا نفت ملي شده يا صنعت نفت؟

ادامه مطلب رو مشاهده بفرماييد....به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛

  "ثریا" که پس حدود 50 روز، چهارشنبه گذشته به روی آنتن شبکه اول رفت؛ با ارائه درآمدهای شرکتهای بزرگ نفتی جهان اعلام شد درآمد نفتی ایران در سال 2009، هشتاد میلیارد دلار بوده که بسیار کمتر از شرکتهای بزرگ است و علت اصلی این مسئله نیز خام فروشی است در حالی که در کشورها و شرکتهایی که روی دانش فنی این حوزه سرمایه گذاری کرده اند چندین برابر ایران درآمد داشته اند. مجری ثریا بر اساس ایناطلاعات نتیجه گیری کرد که غفلت از سرمایه گذاری روی دانش فنی در 6 دهه گذشته( اگر چه در سالهای اخیر قدم¬هایی در این زمینه برداشت شده است)  باعث شده است که همچنان در صنعت نفت و گاز به ویژه از ابعاد تولید فنی به نوعی وابسته به خارج باشیم.

مهندس پارسانیا قائم مقام معاونت مهندسی و نظارت بر طرحهای نفت به عنوان میهمان ثریای این هفته در اولین دقایق حضور در برنامه با پرسش اصلی ثریا روبرو شد: آیا صنعت نفت ایران واقعا و کاملا ملی شده است؟ مهندس پارسانیا در پاسخ گفت نباید فراموش کنیم که تقریبا همه چیز کشور در دهه های اخیر وابسته به فروش نفت بوده است بنا بر این با توجه به این واقعیت باید روند ملی شدن صنعت نفت در همه ابعاد مورد ارزیابی قرار بگیرد. پارسانیا معتقد است با وجود فشارهای جاری بر صنعت نفت ایران در حال زمینه سازی برای ایجاد یک صنعت نفت بومی با برند ایرانی هستیم.  

فقط 30 درصد تجهیزات نفت کشور داخلی است، تولید کنندگان تا 58 درصد تجهیزات توانایی تولید داریم 

در ادامه این برنامه نموداری به نمایش در آمد که حاکی از این بود که تا پایان سال 90 تنها 30 درصد تجهیزات صنعت نفت کشور داخلی بوده است در حالی که در همان سال ظرفیت 58 درصدی برای تولید وجود داشته که به دلایل مختلف از جمله خرید از خارج این تونان و ظرفیت داخلی بالفعل نشده است.همچنین تولید کنندگان صنعت نفت اعلام کرده اند که با یک برنامه مناسب توانایی دارند این میزان را تا پایان برنامه پنجم توسعه به 85 درصد برسانند 


مجری ثریا در این خصوص گفت البته ما خبر داریم در یکی دو سال اخیر با آمدن آقای قاسمی به وزارت نفت یک تحولی در حال انجام است، یک منشور ساخت داخلی با بندهای مهم را ایشان ابلاغ کرده اند که در صورت عملیاتی شدن شاهد تحولی جدی خواهیم بود و شورای ساخت داخل نیز در وزارت نفت تشکیل شده است که شخص ایشان هر هفته در جلسات این شورا شرکت می کنند و در سطح وزارت نیز با خرید های خارجی برخورد تندی می کنند و تحریم¬ها نیز کمک کار شده اند برای اینکه روند تولید داخل شتاب بهتری بگیرند اما هنوز این سوال باقی است که چرا این فاصله زیاد بین توان ساخت داخل و خرید از خارج وجود دارد و چرا بعضی وقت¬ها این توجیهات می شود که مثلا در میادین مشترک برداشت دارد انجام می شود و ما نمی توانیم منتظر بمانیم و باید از خارج وارد کنیم و نشان دهنده این است که از قبل در این زمینه فکری نشده است.
 
قائم مقام معاونت مهندسی و نظارت وزارت نفت در این خصوص و اقدامات وزارت نفت در خصوص فعال کردن این ظرفیت ها  گفت: ما باید واقع بین باشیم در حال حاضر ما تعهدات زیادی داریم که نمی شود آنها را متوقف کرد و جریان تولید انر‍‍ژی باید ادامه داشته باشد.

 در واقع باید با تلاش برای انجام دادن کارهای جاری، مراحل تولید کالا و تست و رسیدن به دست مصرف کننده نیز انجام شود. 

در وزارت نفت ما در این حوزه چندین کار کرده ایم، معلوم کرده¬ایم که هر سازنده در هر مرحله و با هر میزان از توانایی چه تکلیفی دارد، دوم اینکه همه کالاهای مورد استفاده را هم نام کرده ایم، مثلا کالایی در وزارت نفت مصرف می شود که شرکت گاز نوعی آن را کد داده است و شرکت نفت و شرکت پالایش نوعی دیگر که الان ما در یک کار 1100 مورد مشترک را احصا کرده ایم و داریم به طور مبنایی اندازه بازار را برای تولید کننده منطقی می¬کنیم. یک موضوع مهم دیگرسامانه¬ای است که توسط بخش خصوصی و برای اولین بار در کشور نوشته و اجرا می شود به نام سامانه الکترونیکی تبادل کالا که این آمادگی را ایجاد می کند که تمام مراحل داد و ستد کالا از جمله سفارش کالا، تولید کالا و پردا خت پول روی شبکه انجام شود. همچنین نیاز است که در بخش تولید کنندگان و شرکت¬های خصوصی کنسرسیوم سازی بشود و شرکت های بزرگ ایجاد شود برای کارهای بزرگ.

همچنین ما به سرعت داریم به وضعیتی می رسیم که تعداد چند صد هزار کالای شناخته شده را در مجموعه صنعت نفت را احصا کنیم که این کار، کار بسیار طاقت فرسا، زمان بر و دارای پیچیدگی های فنی است که دستاورد بزرگی است و در آینده آثار آن را خواهید دید.

هدر رفت سالانه 15 میلیارد مترمکعب گاز همراه استخراج نفت معادل تولید دو فاز پارس جنوبی

سوزانده شدن گاز فلر همراه استخراج نفت موضوع دیگری بود که در این برنامه به آن پرداخته شد. بر طبق آنچه که در ثریا اعلام شد سالانه 15 میلیارد متر مکعب گاز همراه که بیشتر از مصرف سالانه کشور ترکیه و برابر تولید دو فاز پارس جنوبی در سال است که اثرات زیست محیطی بسیار مخربی نیز دارد و به گونه¬ای که  جا دارد به اولویت اول مسئولان در هر سه قوه و نیز رسانه های عمومی شود اما همچنان این گازها سوزانده می شود.

پارسانیا نیز در این خصوص گفت اگر کسی توانایی انجام این کار را داشته باشد و به هر ترتیبی بگوید من سرمایه این پروژه را می آورم ما می توانیم انحصارا کار را به او بدهیم یعنی کار تا این اندازه شفاف است و ما به نیاز کار واقفیم ولی از آن سمت پروژه های قابل انجام ما نسبت به منابع ما محدودیت دارد.

ضریب برداشت 25 درصدی، پایین تر از متوسط دنیا،
قرارداد بزرگ با دانشگاه‌های کشور برای ساخت فناوری های عالی نفتی

در برنامه این هفته ثریا همچنین موضوع برداشت پایین کشور از منابع نفتی نسبت به متوسط دنیا مطرح شد که غیر صیانتی برداشت کردن در سالهای گذشته یکی از دلایل وضع فعلی نام برده شد. در این خصوص مشخص شد که با وجود حجم کل 600 میلیارد بشکه¬ای کشور اضافه شدن یک درصد برداشت بیشتر باعث خواهد شد با احتساب نفت بشکه ای صد دلار 600 میلیارد دلار برابر بودجه کل 5 سال کشور سود حاصل شود.

پارسانیا نیز در این رابطه گفت ما قرارداد بزرگی با قطب دانشگاهی کشور انجام دادیم که فناوری¬های مورد نیاز صنعت نفت را در این حوزه بسازند و الان یک سری از دانشگاه¬های تراز اول این کار را برعهده گرفته¬اند و قرار است با بقیه قطب¬های دانشگاهی نیز همراهی کنند و این فناوری¬های سطح عالی در کشور ساخته شوند.
   
انتقاد گسترده از تغییر کاربری زمین‌ها و مزارع پردیس کشاورزی دانشگاه تهران به تجاری و اداری 

برخلاف ادعاهای صورت گرفته زمین‌ها عملیاتی و دانشجویان مشغول فعالیت در آنها هستند 

انتقاد از تغییر کاربری زمین‌ها و مزارع پردیس کشاورزی دانشگاه تهران یکی از موضوعات چالشی این هفته برنامه ثریا بود. این موضوع طی نامه 200 نفر از دانشجویان این دانشگاه به مسئولان دانشگاه تهران و انعکاس آن به ثریا در برنامه مطرح شد. این زمین‌ها به وسعت 250 هکتار قرار است به کاربری-های مختلف تجاری، اداری و... اختصاص یابد و این کار باعث ضربه زیاد به روند فعالیت‌های تحقیقاتی و عملی دانشجویان این دانشگاه مهم کشاورزی خواهد شد.


در گزارش برنامه ثریا از این دانشگاه، دانشجویان و اساتید گلایه¬ها و انتقادات فراوانی به این موضوع داشتند. اساتید این دانشگاه با بیان اینکه گرفتن زمین از یک دانشگاه کشاورزی عملا به معنای نابودی این دانشگاه خواهد بود پیش قدم شدن ریاست دانشگاه برای از بین بردن این زمین‌ها به جای پیش قدم بودن در حفاظت از آنها را موضوعی کم نظیر دانستند.

 اعضای هیات علمی این دانشگاه نیز بیان کردند که از بین رفتن این زمین‌ها و فارغ التحصیل شدن دانشجویان بدون فعالیت عملی در یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های کشاورزی کشور، باعث خواهد شد که این روند در سایر دانشگاهها نیز شروع شود و به تدریج گسترده تر هم شود. همچنین دوربین ثریا با گشت وگذار در این زمین‌ها نشان داد که برخلاف ادعاهای صورت گرفته، این زمین‌ها عملیاتی و مورد استفاده هستند.

 همچنین دانشجویان این دانشگاه با بیان اینکه مالک این زمین‌ها نه دانشگاه تهران بلکه دانشجویان هستند خواستار پاسخگویی مسئولان در این زمینه شدند. در این برنامه دکتر گرجی اناری رییس سابق پردیس کشاورزی دانشگاه تهران با بین اینکه با تبدیل کرج به استان البرز استانداری نیاز به سایت اداری داشت که این زمین-ها را انتخاب کرد گفت: آقای رهبر اول مخالف این موضوع بود ولی بعد ها به دلایلی که نمی دانیم موافقت کردند با این قضیه و معامله‌ای بین دانشگاه و استانداری انجام شد. همچنین مجری برنامه ثریا در این خصوص اعلام کرد بر طبق اسناد و نامه نگاری‌هایی که ما در اختیار داریم معامله شیرینی بوده است و قرار است قسمت‌هایی از این زمینها برای استفاده تجاری و اداری تغییر کاربری پیدا کنند و منبع درآمدی برای دانشگاه شوند که این روش اصلا در شان دانشگاه نیست.

منبع: ثریا

X