منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378530
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان


براي ديدن قسمت اول اين مقاله لطفا كليك كنيد

براي ديدن قسمت دوم اين مقاله لطفا كليك كنيد

 

تفسير محيط، تعيين قابليت‌ها و توانمندي راهبردي براي سيستم، موجب مي‌شود تا استراتژي در مواجهه با رويدادهاي محيطي دچار استحاله نشود و متناسب با رويدادها و تحولات و پيچيدگي‌ها به تطابق برسد. تفسير محيط فرآيندي است كه موجب سازگاري بخش اجرا با راهبرد شده و امكان ثبات حركت مجريان در جهت اهداف راهبردي را به وجود مي‌آورد. مسلما در اين مسير دولت و سازوكارهاي به‌كار گرفته شده توسط او مي‌تواند به ثبات موردنظر دامن بزند. در مقوله سياست راهبردي حمايت از توليد ملي، خروج از تصلب سازماني و انعطاف‌پذيري در برابر واقعيات جامعه، متناسب با نيازها از جمله راهكارهاي اجرايي‌كردن حمايت از توليد ملي است، به‌طوري‌كه اين حمايت بايد در قالب قوانين ملموس و به دست كارگزاراني توانمند به انجام برسد.


2-ناكارآمدي ساخت ديوان‌سالاري دولت در بخش توليد


سازمان اداري در هر كشوري نقش اساسي، تعيين‌كننده و بادوام در روند اجراي برنامه‌هاي حكومتي دارد. ماكس وبر در مطالعات خود به اين نتيجه رسيد كه مشروعيت حكومت ناشي از چگونگي كاركرد نهادها و سازمان‌هاي بوروكراتيك است. كشورهايي كه به توسعه اقتصادي و نهادي دست مي‌يابند قادرند تا سياست‌گذاري اقتصادي خود را براساس الگوي بوروكراتيك سازمان دهند. توسعه سازمان اداري منسجم و كارآمد بيانگر ميزان عقلانيت در ساختار اقتصادي و همچنين فرآيند‌هاي تنظيم امور اجرايي است. از سوي ديگر در فرآيند سياست‌گذاري اقتصادي رابطه «خواست» و «يافت» در قالب ارايه داده و تحليل ستاده از اهميت زيادي برخوردار است.

در اين فرآيند، به واسطه حضور عرصه عمومي مقتدر در برابر سپهر قدرت، جريان سيال و عاقل جامعه در قالب نهادها، احزاب، سنديكا‌ها و... خواست عمومي را به عنوان داده وارد سامان تصميم‌سازي كرده و از آن سو يافت مورد نظر را به عنوان تصميم در جامعه مشاهده مي‌كند. اين چرخه عقلاني نيازمند ساختار منسجم اجتماعي و به‌خصوص بوروكراسي پايدار و منطقي است. چنانچه اجزاي اين فرآيند در اجرا دچار اشكال شود، مسلما به ناكارآمدي بوروكراتيك منتهي شده و اجراي هر راهبرد منطقي را دچار اشكال مي‌كند. در عين حال در ادبيات نوين توسعه، پژوهشگران توسعه را با تحول يار شد مستمر اقتصادي تعريف نمي‌كنند و محورهاي جديدي در حوزه سياست، جامعه، فرهنگ و... را نيز همراه با روند رشد اقتصادي متصور مي‌دانند. لذا توجه به پارامترهايي كه قابليت انسان، بوروكراسي اداري و سرمايه اجتماعي تعريف مي‌شود از جمله روندهاي با اهميت در جريان توسعه است.

در ايران نگاه دولت به اقتصاد از منشا اقتدار و ثروت است. دولت ثروتمند ناشي از درآمدهاي نفتي، خود را متكفل رفاه و عدالت و فقرزدايي مي‌پندارد و لذا تلاش مي‌كند همه مشكلات جامعه را حل كند. اين تمايل منتهي به در اختيار‌گيري تمامي فعاليت‌هاي اقتصادي و تمركز و انحصار مي‌شود و بنابراين دولت خود به يك سرمايه‌دار تبديل مي‌شود كه تشخيص عرضه و تقاضا با خودش است و از اين حيث با هركس وارد معامله شود آن بخش از جامعه را به شدت فربه مي‌كند. سخن بر سر اين است كه دولت در ايران به واسطه خصايل نفتي و رانتي و همچنين ميل به سرمايه‌داري دولتي تلاش بسياري در جهت حاكميت محض در اين عرصه كرده و كمتر ميل به ايجاد رابطه با ملت و بيشتر تمايل به تمركز و انحصار در سپهر اقتصاد دارد.

اين وضعيت نهادسازي اقتصادي و مشاركت و تحزب اقتصادي را با كندي مواجه كرده و بنابراين نه‌تنها توفيق و اثر‌گذاري را از او سلب كرده بلكه آگاهي عمومي را كاهش داده و درنهايت روند «توليدستيزي» را در پيش گرفته است. در اين روند «انسان» و قابليت‌هاي او از پروژه توسعه حذف شده و توليد به معناي واقعي جايگاه خود را از دست مي‌دهد. در حال حاضر فضاي عمومي دولت يعني دولت و ذي‌نفعان سياسي در حوزه اقتصاد، عموما به بخش تجارت وابسته‌اند و دولت به لحاظ دين خود براي تامين منفعت كنشگران تجاري، به سمت اقتصاد تجاري رفته و لذا توليد داخلي مهجور مانده است.

گرايش به واردات افزون شده و اقتصاد تجاري و نه توليدمحور شكل گرفته است. در چنين روندي يعني پيوند بين بازار و دولت، توليد محوريت اصلي را در اختيار نداشته و به هر ميزاني كه توليدستيزي صورت گيرد، مشاركت مردم و نهادهاي اقتصادي مستقل به حداقل مي‌رسد. بديهي است در كشورهايي كه در فرآيند توسعه‌اي خود به توليد اصالت داده‌اند، تحولات اقتصادي به سمت‌وسوي پوياتري حركت كرده است.

در اين زمينه اقتصاد ژاپن بهترين شاهد مدعاست. با توجه به آنچه گفته شد، مسلم است براي اينكه در شرايط كنوني كشور، ساخت دولت به سمت هدايت و حمايت از توليد ملي برود بايد اولا اقتدار دولت در عرصه اقتصاد با اجراي درست اصل 44 كاهش يابد ثانيا سرمايه‌داري دولتي به عنوان يك اصل نفي شده فرض شود و ثالثا اقتصاد انسان‌محور بر بستر يك اقتصاد رقابتي شكل بگيرد و رابعا روند دموكراتيزه‌كردن اقتصاد و نهاد‌سازي اقتصادي در سپهر عمومي جدي گرفته شود. مسلم كه ساخت متمركز ديوان‌سالاري نمي‌تواند هدايت راهبرد مبتني بر توليد ملي را به دست گيرد.

منبع: روزنامه شرق


سه شنبه هفدهم 5 1391 5:21
X