منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378153
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

مالكيت فكري 80هزار اختراع در اختيار ايران

محمود تولايي اعلام كرد،
 
توليد ايراني: رئيس سازمان بسيج علمي، پروهشي و فناوري كشور گفت: بيش از 80 هزار اختراع ايراني در سازمان مالكيت فكري و معنوي ثبت شده است كه بايد در سريع‌ترين زمان ممكن براي تجاري سازي و توليد صنعتي اين اختراع‌ها سامانه مناسب و كارآمدي تدوين كرد.

محمود تولايي در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني با بيان اين كه در ده سال گذشته به طور ميانگين بيش از پنج هزار اختراع و ابتكار در طول يك سال ثبت و تعريف شده است،‌ افزود: مهم‌ترين گلايه مخترعان و مبتكران كشور از نبود بورس مشخص و مناسب براي فروش ايده و تجاري سازي اختراع‌هاي ثبت شده است.

وي تأكيد كرد: بسيج علمي كشور با توجه به نياز كنوني جامعه نوآوران ايراني اقدام به برپايي فروشگاه – نمايشگاهي براي عرضه توانمندي‌هاي مبتكران و مخترعان كرده است كه سرمايه‌گذاران و توليدكنندگان كشور مي‌توانند با بازديد از اين فروشگاه و حمايت از طرح‌ها و ايده‌هاي مناسب به اين بخش علمي كشور كمك كنند.

 

در برابر هر كالاي وارداتي 500 دانشجو فعال داريم

رئيس مركز تحقيقات ژنتيك انساني تاكيد كرد: در سال جهاد اقتصادي حدود شش هزار قلم كالاي وارداتي از سوي واردكنندگان به بازارهاي كشور سرازير و در خانه‌ها و كارخانه‌ها و . . . به مصرف رسيد و الآن اثري هم از آن وجود ندارد؛ يعني تمام هزينه‌اي كه صرف واردات اين كالاها شد به يكباره تمام شد و دستآوردي براي آينده كشور نداشت.

وي اعلام كرد: در مقابل آن شش هزار قلم كالاي وارداتي،‌ ما در ايران  3 ميليون دانشجوي فعال داريم يعني در برابر هر قلم كالاي وارداتي 500 دانشجو داريم؛ آيا پانصد دانشجوي فعالي ايراني اگر از طرف نهادهاي مربوطه حمايت شوند نمي‌توانند نياز كشور به يك قلم كالاي وارداتي را از داخل تأمين كند؟

 

لزوم توجه و دقت مسئولان كشور در بيانات رهبري

رئيس سازمان بسيج علمي كشور با بيان اين كه تأكيد مقام معظم رهبري بر حمايت از كار و سرمايه ايراني در كنار حمايت از توليد ملي نشانگردرك درست و دقيق ايشان از معيارها و مؤلفه‌هاي تبيين اقتصاد ملي و زمينه‌سازي بنيادين براي توليد ملي است؛‌ چيزي كه بايد دستورالعمل روزمره مديران و مسئولان كشور باشد.

بررسي اهميت نيروي انساني در اساسي‌ترين بخش اقتصاد ايران

نيروي انساني عامل توليد ثروت و محرك اقتصاد

 

ايجاد بانك اطلاعات مديران در دستور كار وزارت نفت
توليد ايراني: از نگاه تحليل‌گران علم اقتصاد، نيروي انساني همواره به‌عنوان، عامل مولد و محرك اقتصاد و توليدكننده ثروت شناخته شده است؛ برطرف شدن چالش‌هاي حوزه منابع انساني در سازمان موجب پويايي و جهش آن مي‌شود؛ در اين ميان مسائل منابع انساني در صنعت نفت با اجراي قانون مديريت خدمات كشوري، هم‌اكنون به يكي از اصلي‌ترين مسائل پايه‌اي اين صنعت به‌عنوان پايه‌اي‌ترين بخش اقتصاد ايران تبديل شده است.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، مقام معظم رهبري در سفر خود به عسلويه تأكيد داشتند: «گاز ثروت است، نفت ثروت است؛ اما از اين ثروت‌ها خيلى مهمتر، نيروى انسانىِ بااستعداد و علاقه‌مند و داراى توان كار است؛ ما اين ثروت را داريم؛ اصل اين است. اگر يك ملتى اين نيروى انسانى را داشت، مي‌تواند ثروت‌هاى طبيعى خودش را هم استحصال كند و در خدمت ملت قرار دهد؛ اما اگر اين را نداشت، ثروت‌هاى طبيعى‌اش هم در خدمت ديگرانقرار خواهد گرفت.»

كشور ايران از منابع و ذخاير فراواني برخوردار است؛ در اين ميان همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب تأكيد كردند، نقش نيروي انساني به‌عنوان عامل مولد و توليدكننده نقش بسيار اساسي دارد، يعني نيروي انساني عامل اصلي توليد ثروت و محرك اقتصاد كشور است و به نيروي انساني ارج نمود و در جهت احترام و تعالي آن گام برداشت.

بررسي شرايط منابع انساني در بخش دولتي صنعت نفت نشان مي دهد در طول پنج تا 10 سال آينده خلأها و چالش‌هاي متعددي اين بخش را تهديد مي كند؛ يكي از مهمترين وجوه در اين زمينه خلأ قوانين ومقررات متناسب با نيازهاي خاص صنعت نفت است.

به لحاظ تعهد محوري، معتقديم باور به ايدئولوژي و اصول اعتقادي نظام يك اصل است. با توجه به جايگاه نفت در چنين نظامي كه همواره در معرض تهديدها و تحريم‌هاي خارجي و بين المللي قرار دارد و با توجه به ويژگي‌هاي جهاني و بين المللي صنعت نفت، تعهد منابع انساني اين صنعت به اين باورها همواره باعث تقويت روحيه خوداتكايي و رشد و بالندگي و همچون مصونيت صنعت نفت از آثار اين تحريم‌ها خواهد بود؛ از اين رو تعمق نگاه تعهد محورانه در رشد و ارتقا منابع انساني يك ضرورت مستمر براي صنعت است كه متأسفانه در مقاطعي در گذشته كم رنگ بوده است.

در حالي كه همه هزينه‌هاي جذب و استخدام و آموزش و ريسك‌هاي كسب تجربه و مهارت وي توسط وزارت نفت و شركت‌هاي تابعه آن پرداخت شده است و به دليل عدم توانايي نگهداشت نيروي انساني توسط بخش دولتي و جذابيت شركت‌هاي خصوصي و همچنين مشكلات اقتصادي و تورم و... مي بايست به جذب و استخدام جديد روي آورده و اين چرخه را دوباره تكرار كنند.

افزون بر نشت نيروي انساني، به دليل دشواري و صعوبت فعاليت در مناطق عملياتي و اقماري و دوري از خانواده و امثال آن، در دو ساله اوليه جذب واستخدام كمتر از يك سوم منابع انساني استخدام شده در اين مناطق ريزش كرده و انصراف مي دهند و كاركنان موجود نيز در صدد انتقال به بخش‌هاي ستادي غيرعملياتي هستند.

نگاهي به تجربه گذشته صنعت نفت كشور نشان مي‌دهد كه در هر مقطع كه بيشتر در معرض اين مشكلات و تحريم‌ها قرار گرفته‌ايم انگيزه و برنامه جدي تري براي رهايي از وابستگي‌ها داشته‌ايم كه اوج اين روحيه را در مقطع دفاع مقدس از پرسنل صنعت نفت شاهد بوديم البته متأسفانه در مقاطعي نيز اين روحيه تضعيف شده است.

 صنعت نفت جايگاه ويژه اي در اداره كشور دارد و بايد حداقل آسيب‌پذيري را از تغييرات و تحولات بروني داشته باشد به گونه‌اي‌كه هيچ گاه فعاليت‌هاي جاري و توسعه‌اي اين صنعت دچار خدشه نشود. از آنجا كه منابع انساني مهمترين عامل فعاليت‌هاي صنعت به شمار مي رود، از اين رو برنامه‌ريزي براي منابع انساني تحت الشعاع جايگاه و اهميت اين صنعت در كشور قرار مي گيرد.

بر اساس سياستي كه از سال‌ها قبل وزارت نفت در پيش گرفته بود، صنعت نفت با طراحي و اجراي طرحي به عنوان طرح جذب نخبگان دانشگاهي، در رشته‌هاي مورد نياز صنعت، اقدام به استخدام بيش از پنج‌هزار نفر از فارغ التحصيلان ممتاز دانشگاه‌هاي كشور در همه مقاطع تحصيلي كرد كه طي سال‌هاي گذشته با اجراي طرح آموزش و ارتقاء فارغ التحصيان ممتاز جذب شده، مسير ارتقاي شغلي ايشان نيز هموار شده است. به نظر مي رسد در ميان مدت و با جايگزيني اين عزيزان، بخش زيادي از مناصب كليدي كه به علت وجود فاصله سني بين كاركنان با تجربه و جوانان ايجاد شده بود، به كاركنان نخبه تعلق گيرد.

يكي از مهم ترين اقداماتي كه قرار است در دستور كار وزارت قرار بگيرد، بحث ايجاد بانك اطلاعات مديران است. پر واضح است يكي از پيچيده‌ترين اقدامات در حوزه منابع‌انساني، شناسايي منابع‌انساني كارآمد، متعهد به نظام و با انگيزه براي كار در مسير رشد كشور است.

وجود برخي تنگ‌نظري‌ها، قوانين ديوان سالار، وجود برخي ملاحظات سياسي و مراتبي از اين دست از جمله موانعي هستند كه در سال‌هاي گذشته مانع ايجاد بانك اطلاعات نيروهاي مستعد پذيرش مسئوليت است.

اين مهم در برنامه وزارت نفت جايگاه ويژه اي دارد و اميد است در يك دوره زماني با حضور نهادهاي مرتبط با موضوع منابع انساني در سطح وزارت نفت مكانيزم‌هاي شناسايي نهايي و براي اجرا، عملياتي شود

در قرن بيست و يكم، گسترش و پيشرفت فنآوري موجب خواهد شد كه وقت انسان بيش از پيش آزاد و ثروتش افزون شود و زمان بيش‌تري را صرف اوقات فراغت خود كند. توجه به صنعت گردشگري بيانگر اين واقعيت است كه اين امر سبب تاثيرات و تغييرات اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و حتي محيطي در هر كشوري مي‌شود. گردشگري را مي‌توان «صنعت سفيد» نام نهاد زيرا برخلاف اغلب صنايع توليدي، بدون آلوده سازي محيط زيست انساني، زمينه‌ساز دوستي و تفاهم بين ملت‌ها را فراهم مي‌كند و صلح و صفا را براي مردم به ارمغان مي‌آورد.

گردشگري به‌عنوان يك منبع درآمد و ايجاد اشتغال در سطح ملي، مي‌تواند راهي براي توسعه اقتصادي در قلمرو ملي باشد. اين صنعت بخصوص در زماني‌كه سود فعاليت‌هاي ديگر بخش‌هاي اقتصادي در حال كاهش باشد، جايگپاتوق عمارهازين مناسبي براي آن‌ها و راهبردي براي توسعه است. بر اين اساس دليل اصلي توسعه گردشگري، غلبه بر پايين بودن سطح درآمد و ارايه فرصت‌هاي جديد شغلي و تحولات اجتماعي در جامعه است و مي‌تواند اميدهايي را براي كاهش فقر به ويژه در مناطقي كه به نحوي دچار ركود اقتصادي شده‌اند، فراهم آورد. از نظر اقتصادي، يكي از صنايع بسيار پردرآمد، پاك و كم هزينه در اقتصاد، صنعت توريسم و گردشگري است. از اين رو شاهديم كه در ساليان گذشته بسياري از كشورهاي جهان با درك موقعيت برتر صنعت توريسم در الگوهاي مختلف توسعه اقتصادي، در پي آن هستند تا امكانات گردشگري خود را گسترش دهند.

كشورهاي صاحب نفت يا كشورهايي كه تنها يك منبع درآمدي در اختيار دارند بايد از كنار صنعت گردشگري به راحتي عبور نكنند چون مؤلفه بسيار مطلوبي براي تنوع درآمدي آنان است. البته برخي از كشورهاي حوزه خليج فارس هم با اتكا به صنعت توريسم و تجهيز زيرساخت‌هاي آن توانسته‌اند در ساليان گذشته پذيراي تعداد زيادي از گردشگران جهاني باشند، به طوري‌كه بسياري از كارشناسان اقتصادي توفيق اين كشورها در حوزه تجارت را ناشي از موفقيت آنان در صنعت توريسم مي‌دانند.

 

درآمدهاي حاصل از جهانگردي معرفي نوعي صادرات نامريي و پنهان است، يعني اين درآمد نتيجه فروش خدمات جهانگردي در يك كشور به جهانگردان و مسافران خارجي است. هم اكنون جهانگردي بيش از هر فعاليت اقتصادي و صنعتي ديگر در جهان موجب حركت سرمايه‌ها شده است، مصارف و درآمدهاي حاصل از اين صنعت هم به مراتب بيش‌تر و سريع‌تر از توليدات ناخالص ملي و صادرات جهاني كالا و خدمات رشد مي‌يابد.

ادامه مطلب بررسي شود........

  • ادامه مطلب

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان

انرژي‌هاي سبز؛ منابع بي‌پايان توليد سرمايه
روش‌هاي ذخيره‌سازي انرژي هاي پاك
توليد ايراني: براي درك چالش هاي فراروي انرژي هاي تجديد پذير ، به كشور دانمارك بنگريد. كشوري كوچك كه بزرگترين مجتمع هاي توليد برق از جريان باد را در خود جاي داده است. يكي از چالش هاي كنوني توسعه استفاده از برق توليد شده از انرژي باد اين است كه بيشترين بازده توربين هاي بادي در ساعاتي است كه مصرف برق دانمارك در حد پاييني قرار دارد. لذا دولت دانمارك با فروش برق توليد شده از توربين هاي بادي به همسايگان خود؛در ساعات پرمصرف ، برق مورد نياز خود را از كشورهاي همسايه و با قيمتي بيشتر خريداري مي كند. و به همين دليل است كه دانماركي ها يكي از گران ترين هزينه هاي برق در دنيا را مي پردازند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، در كاليفرنيا و تگزاس هم اين عدم توازن بين زمان اوج توليد و مصرف برق وجود دارد. بنابراين دولت در ساعاتي از مشتركان مي خواهد كه از برق خورشيدي و يا برق توليد شده از توربين هاي بادي استفاده نمايند.
بر روي كاغذ اين دو منبع انرژي سبز مي توانند همه برق مورد نياز ايالات متحده و چند كشور بزرگ  ديگر را تامين كنند. اما بر اساس مطالعات اعلام شده توسط وزارت انرژي آمريكا ؛ امكان تامين بيست درصد برق مورد نياز شهروندان آمريكايي از اين دو منبع ، كاملا قابل تحقق است. اما توازن بخشيدن به جريان عرضه و تقاضا همچنان يك مشكل حل نشده به شمار مي آيد . و نياز ما دستيابي به روشهايي ارزان و كارا براي ذخيره سازي انرژي است تا در زمان هايي كه نياز به مصرف بيشتر برق داريم اما بادي نمي وزد و خورشيد هم غروب كرده است، از آن بهره ببريم.

با وجود اينكه روش هايي گران قيمت و پرهزينه مثل ... براي ذخيره سازي انرژي وجود دارند ، اما علاوه بر هزينه بالا ، استفاده از آنها در ساعات مورد نياز با مشكلاتي روبرو ست. در اين مقاله 5 روش پيشنهادي براي غلبه بر اين مساله ارائه مي شود. هر كدام از اين روش ها ميتواند برق مصرفي يك ابرشهر  را براي چند روز ذخيره كند. علاوه بر اين ما از چند متخصص حوزه انرژي خواسته ايم كه هر يك از اين روشها را بر اساس سه مولفه مهم ارزيابي كنند:

الف) تا چه حد اين فناوري قابل بهره گيري در يك مقياس بزرگ صنعتي است؟
ب) ايجاد چنين روش هايي تا چه حد از لحاظ هزينه ها ، مقرون به صرفه است ؟
ج) اين روش ها تا چه حد از كارايي عملياتي برخوردارند ؟

هيچ يك از روش هاي ذخيره سازي انرژي ، دارايي بازدهي كامل نيستند و بخشي از انرژي ورودي به سامانه ، هدر مي رود ، اما در اين ميان ، چند روش ، بازدهي مناسب تري دارند.
دو روش اول ، از لحاظ روش اجرا ، كامل و از جنبه اقتصادي ، كاملا توجيه پذيرند. ولي روش هاي ديگر نيازمند مطالعه و بررسي و آزمون هاي بيشتري هستند كه البته اين اقدامات كاملا توجيه پذيرند. و بي ترديد در ده سال آينده ، ما در بسياري از نقاط دنيا ، شاهد ايجاد مراكز ذخيره سازي انرژي هاي پاك خواهيم بود.

روش اول : پمپاژ آب
امتياز راه اندازي طرح در مقياس بزرگ: 4 (از 5 امتياز)
امتياز بازدهي اقتصادي: 4 (از 5 امتياز)
امتياز كارايي انرژي :4.2 (از 5 امتياز)

مهمترين دلايل موافقان :
كارا بودن ، اثربخشي هزينه اي و قابليت بالاي اتكا به آن.

مهمترين دلايل مخالفان:
فقدان محل هاي مناسب ايجاد آن.

چند كشور دنيا و از جمله ايالات متحده سال هاست كه به ذخيره سازي انرژي مي پردازند . حجم انرژي ذخيره شده در آمريكا با استفاده از اين روش، 20 گيگا وات است. روش پمپاژ آب كه از قدمتي يكصد ساله برخوردار است ،در گام اول نياز به يك سد بزرگ دارد تا بتوان در آن جريان معكوس آب را از حوضچه پايين دست به مخزن آب سد كه در بالا دست قرار دارد ،برقرار نمود. برق مورد نياز اين انتقال ، از جريان برق مازاد و در ساعات غير اوج مصرف ، تامين مي شود.  لذا با جريان يافتن آب از مخزن بالادستي به مخزن پايين دستي و گذر آب از پره هاي توربين هاي توليد برق و استفاده از يك ژنراتور ، مي توان در ساعات مورد نياز ، برق توليد كرد. بدين ترتيب كارايي اين روش حدود 80 درصد است.

در ايالات متحده 38 مركز پمپاژ آب ، وجود دارد كه 2 درصد ظرفيت توليد برق آمريكا را به خود اختصاص داده اند. اما سهم اين روش در اروپا 5 درصد و در ژاپن بيش از 10 درصد است. اما در برنامه هاي آتي مديران اين مجتمع ها ، ساخت ده ها مركز مشابه در كنار نيروگاه هاي برق ؛ پيش بيني شده است تا در چند سال آينده ، ظرفيت اين مراكز به دو برابر عدد كنوني برسد.

مهمترين چالش ايجاد مراكز مشابه را بايد در فقدان محل هاي مناسب ايجاد چنين مجتمع هايي، دانست. جريان يافتن مداوم حجم زيادي از آب از مخزن بالادست به مخزن پايين دست، به فرسايش و نابودي سريع اكوسيستم هاي طبيعي مي انجامد. در هلند و دانمارك نيز مشكل اصلي همواري زمين و فقدان اختلاف ارتفاع براي جاري كردن آب است. براي رفع اين مشكل ، آلماني ها به ساخت يك مخزن مصنوعي در يك معدن آهن روباز و در پايين دست مخزن سد ذخيره سازي آب طرح دست زده اند.

روش دوم : ذخيره سازي هواي فشرده
امتياز راه اندازي طرح در مقياس بزرگ: 4 (از 5 امتياز)
امتياز بازدهي اقتصادي: 4  (از 5 امتياز)
امتياز كارايي انرژي :3.4  (از 5 امتياز)

مهمترين دلايل موافقان :
 اثربخشي هزينه اي و آزمايش هاي موفق انجام شده.

مهمترين دلايل مخالفان:
وابستگي به مصرف گاز طبيعي

در بيابان هاي آلاباما ، يك مخزن زيرزميني بسيار بزرگ ايجاد شده كه توانايي جا دادن ساختمان امپاير استيت را در خود دارد. در اين روش كه مي توان از آن به عنوان سريع ترين روش براي تامين انرژي برق مورد نياز در مواقع اضطراري نام برد ،بر روي سطح زمين ، پمپ هاي برقي قدرتمندي وجود دارند كه در مواقع وجود برق اضافي در شبكه ، حجم زيادي از هواي فشرده را در اين مخزن ذخيره مي كنند. بدين ترتيب در هنگام نياز به انرژي برق ، خروج بخشي از هواي فشرده شده از مخزن ، مي تواند پره هاي توربين هاي توليد برق را بچرخاند. مثلا در ايالت آلاباما ، يك مركز ذخيره سازي هواي فشرده وجود دارد كه مي تواند در 26 ساعت و بصورت مداوم ، 110 مگاوات انرژي برق توليد كند. اگرچه اين روش تنها در ايالات متحده مورد استفاده قرار مي گيرد ، اما در بيست سال گذشته ، عملكرد موفقي داشته اند.

ادامه مطلب بررسي شود ....

 

  • ادامه مطلب

ز جمله مزيتهاي يك قايق پرنده اين است كه هر منطقه اي در دريا مي تواند محل آغاز مأموريت آن بوده و در صورت لزوم در هر منطقه اي فرود آمده و در عوارض ساحلي خود را پنهان كند. اين نوع وسائل پس از جنگ جهاني دوم مورد توجه واقع شدند و اولين نمونه هاي عملياتي موفق آنها ساخت شوروي سابق بوده است.

آزادنگار نور به نقل از مشرق :  قايق پرنده؛ سلاح ناشناخته سپاه + عكس

باور-2 پرنده اي با بال نصب شده در بالاي بدنه است. بال به شكل دلتاي معكوس با مساحت زياد، داراي زاويه هشتي(انهدرال) زياد، با انحناي سطح زيرين بال، ريشه بال طولاني و امتداد يافته تا دم است. در صورتي كه امكان حمل موشك هاي هوا به هوا در رده دوش پرتاب در باور بوجود بيايد امكان درگيري با پهپادهاي پرشمار دشمنان نيز قابليتي استثنايي براي آن خواهد بود.

به گزارش گروه دفاع و امنيت مشرق، قايق هاي پرنده يا ادوات اثر سطحي نوعي از وسائل دوزيست آبي-هوايي محسوب مي شوند كه ضمن قابليت نشستن و بلند شدن از روي آب، با طراحي خاص خود از پديده اثر سطحي استفاده كرده و قابليت هاي عملياتي خود را افزايش مي دهند.

با توجه به طراحي ويژه اين وسائل مي توان گفت قايق پرنده هواپيمايي نيست كه به آن قابليت آب نشيني داده اند بلكه قايقي(از نظر انتظارات عملياتي) است كه به آن قابليت پرواز در ضمن استفاده از يك پديده فيزيكي ساده را داده اند. لازم به ذكر است برخي از انواع قايق هاي تندرو نيز از چنين پديده اي بهره مي برند.

از جمله مزيتهاي يك قايق پرنده اين است كه هر منطقه اي در دريا مي تواند محل آغاز مأموريت آن بوده و در صورت لزوم در هر منطقه اي فرود آمده و در عوارض ساحلي خود را پنهان كند. اين نوع وسائل پس از جنگ جهاني دوم مورد توجه واقع شدند و اولين نمونه هاي عملياتي موفق آنها ساخت شوروي سابق بوده است.

اثر سطح پديده اي است كه به افزايش برآ و كاهش پساي توليدي يك بال بازميگردد هنگامي كه هواگرد در فاصله اي كمتر از دهانه بال با زمين قرار داشته باشد. بنابراين بال در وسيله اثر سطحي در محدوده تأثير متقابل زمين قرار دارد. اين پديده حس شناور بودن را به سرنشينان چنين وسيله اي مي دهد خصوصاً در هنگام فرود.


پديده اثر سطحي

در واقع چون هواي پرفشار زير بال هواپيما به دليل فاصله كم با زمين نمي تواند چرخش خود به سمت نوك بال و سپس روي بال را كامل كند و در عوض در زير بال، فشرده مي شود كاهش برآ ناشي از اين حركت نيز حذف شده و در نتيجه اين پديده باعث مي شود دهانه بال مؤثر وسيله افزايش يابد كه حاصل آن افزايش نيروي برآ و كاهش نيروي مقاوم القايي و ازدياد سرعت است. از اين رو اثر سطح، كمك مي كند تا با نيروي موتور كمتر، بار بيشتر ي حمل كرد و به مسافت هاي دورتري رسيد.

وجود قايق پرنده ايراني باور براي نخستين بار در پنجمين روز از رزمايش پيامبر اعظم در فروردين ماه سال 85 اعلام شد. هر چند اين خبر در آن زمان بازتاب بسيار بالايي توأم با اظهار شگفتي از توان كشورمان در ساخت اين وسيله داشت اما پس از تحويل تعداد 12 فروند از آن در مهرماه سال 1389 تحت هدايت خلبانان آموزش ديده كه بيانگر عملياتي شدن كامل باور داشت عواملي كه همواره سعي در مخدوش جلوه دادن توانمندي هاي بومي كشور دارند اين بار نيز وارد عمل شده و با دستاويز قرار دادن شباهت باور-2 و يك نمونه ساخت شوروي سابق سعي در بي ارزش كردن اين دستارود مهم داشتند.

در حالي كه پيكربندي(Configuration) چندين قايق پرنده ديگر در جهان مشابه همان نمونه شوروي است حتي در برخي جزئيات، همانطور كه بسياري از هواپيماهاي هم رده نظامي و غيرنظامي داراي مشابهت هاي طراحي هستند. در ادامه مطلب به ذكر تفاوت هاي باور و نمونه ساخت شوروي كه ESKA-1 نام دارد خواهيم پرداخت.


باور-2

سرعت قايق پرنده باور 185 كيلومتر بر ساعت (100 نات) تا بيش از 190 كيلومتر بر ساعت و ارتفاع پروازي معمول آن 1 تا 5 متر و تا سقف چند ده متر عنوان شده است.

سرعت بيشتر نسبت به قايق هاي معمولي و حتي قايق هاي تندرو، مقاومت كمتر هوا نسبت به آب كه باعث نياز به موتوري سبك تر با توان كمتر، مصرف سوخت كمتر، برد و سرعت پيمايشي بيشتر مي شود از مزيت هاي مهم طرح قايق پرنده است. همچنين امكان پرواز در درياي مواج كه قايق ها در آن امكان فعاليت ايمن را ندارند به دليل توانايي پرواز تا ارتفاع چند متري بالاي سطح آب، سرعت بالا در اجراي مأموريت ها در مقايسه با ساير ادوات دريايي معمول از نكات قابل توجه در عملكرد اين نوع وسائل است.

بنابراين باور-2 براي دفاع ساحلي و گشت هاي طولاني و پر سرعت براي ايران به عنوان كشوري با بيش از 1500 كيلومتر ساحل جنوبي بسيار مناسب است.


تحويل 12 فروند باور-2؛ حداقل 2 فروند نمونه دو نفره مشاهده مي شود

بايد به خاطر داشته باشيم اساساً هدف قايق پرنده ارتفاع پروازي بالا نيست زيرا همانطور كه گفته شد مزيت اثر سطحي در بهبود قابليت هاي پروازي اين وسيله در ارتفاع پائين رخ مي دهد.

آنچه تا به حال در رابطه با تجهيزات و تسليحات باور اعلام شده برخورداري از دوربين هاي مختلف ديد در روز و شب با قابليت ارسال بيدرنگ اطلاعات و همچنين تيربار بوده است. همچنين عنوان شده كه در آينده نزديك راكت و موشك هاي ضدشناور نيز به اين قايق پرنده افزوده خواهد شد. در مصاحبه يكي از فرماندهان در سال 85 ابراز شده بود «از جمله ديگر قابليت هاي اين قايق امكان شليك انواع موشك هاي موجود در آن است» كه اگر اين جمله دقيق بيان شده باشد بايد محفظه داخلي براي حمل جنگ افزار در باور وجود داشته باشد،‌ چيزي كه از تصاوير منتشر شده تا كنون نتوانستيم به آن پي ببريم و البته چنين محفظه اي با رعايت اصول پنهانكاري راداري(رادارگريزي) نيز همخواني دارد.

يكي از نكاتي كه به عنوان انتقاد از طرح باور-2 مطرح شده است نداشتن كانوپي (درب تلقي-شيشه اي براي كابين) خلبان است. هر چند به دليل سرعت نچندان زياد، اين مسئله خيلي تأثيرگذار نخواهد بود اما اگر در باور از كانوپي بهره گرفته مي شد از نظر بهبود شكل آيروديناميكي و شرايط پروازي و حفاظت فيزيكي براي خلبان بسيار بهتر بود.

به احتمال بسيار بالا باور-2 صندلي پرتاب شونده براي خلبان ندارد تا سبكتر شده و از پيچيدگي هاي اضافي كاسته شود. از اين بابت و با توجه به ارتفاع پروازي پائين اين وسيله، حذف كانوپي براي خروج سريع خلبان در شرايط اضطراري مي تواند مفيد باشد. از نظر ادوات داخل كابين سامانه هاي مخابراتي و ارتباطي بومي در كنار استفاده از حداقل يك نمايشگر ديجيتال در باور-2 امكانات مناسبي از نظر سطح فناوري در اختيار خلبان قرار داده است.


باور-2 در رژه 31 شهريور نيروهاي مسلح

به گزارش مشرق، باور-2 پرنده اي با بال نصب شده در بالاي بدنه است. بال به شكل دلتاي معكوس با مساحت زياد، داراي زاويه هشتي(انهدرال) زياد، با انحناي سطح زيرين بال، ريشه بال طولاني و امتداد يافته تا دم است. ضخامت زياد بال در باور-2 متناسب با رژيم پروازي سرعت هاي پائين است ضمن اينكه براي حمل سوخت بيشتر نيز فضاي مناسبي ايجاد كرده است.

مجموعه دم داري فرم T بوده و بخشي از دم عمودي متحرك(رادِر) در هنگام شناوري قايق پرنده در آب قرار مي گيرد تا وظيفه سكان قايق را انجام دهد. قسمت زيرين بدنه كه با آب در تماس است از طرح بدنه قايق هاي تندرو برخوردار است كه باز هم به حركت بهينه باور در زمان شناوري كمك مي كند.

در دو سر بال هاي باور بالچه هايي ديده مي شود كه روي آنها يك بخش متحرك هم وجود دارد. اين سطح متحرك مانند رادِر عمل كرده و به عنوان يك سطح كنترلي اضافه، مانور پذيري باور را افزايش مي دهد. البته خود اين بالچه داراي ايرفويل غيرمتقارن نيز هست كه با توجه به دشوار شدن فرايند ساخت بالچه با اين ايرفويل در نوع خود اقدام جالبي به نظر مي رسد.

نكته ديگر در اينجا زاويه دار بودن بالچه به سمت بيرون است به طوريكه شكل كلي باور از روبرو مشابه حرف W مي شود كه اين پيكربندي به عنوان يك طرح مرسوم در برخي قايق هاي پرنده خارجي كوچك و بزرگ هم به كار رفته است. اين مايل بودن بالچه به جاي نصب ساده با زاويه 90 درجه در انتهاي بال باعث كاهش بازتاب راداري خصوصاً از طرفين مي شود هر چند كه در انتخاب و طراحي پيكربندي دم افقي و عمودي به نظر مي رسد كاهش بازتاب راداري مد نظر نبوده است.

زير همين بالچه نيز يك قطعه حجيم به نام اسكي يا شناور كمكي قرار داده شده كه با سطحي منحني با آب در تماس است و براي كمك به شناوري بهتر و حفظ تعادل و همچنين فرود راحت تر روي آب تعبيه شده. هر چند شناور كمكي، وسيله اي هيدورديناميكي محسوب مي شود اما تأثير آن در آيروديناميك قايق پرنده نيز مثبت است زيرا حركت هواي پرفشار زير بال را به روي بال، محدود تر مي كند.


باور-2 در رژه 31 شهريور نيروهاي مسلح

نكته قابل ذكر آنكه بحث محاسبه و كنترل ارتعاشات ناشي از همين هواي فشرده بين بخش زيرين بال و سطح آب در ارتفاع پروازي نزديك به سطح از چالش هاي علمي و فني مهمي بوده كه متخصصان كشورمان موفق به غلبه بر آن شده اند. البته ضخيم بودن بال و سازه قوي باور-2 نيز براي حل اين مشكل مفيد واقع شده است.

موتور باور-2، پشت كابين خلبان و كمي عقب تر و بالاي بدنه نصب شده تا از برخورد با آب مصون باشد. اين موتور ملخي سه پره و پيستوني با زاويه مثبت نسبت به افق نصب شده تا همواره مؤلفه نيرويي رو به بالا و كمك كننده به نيروي برآ داشته باشد تا برخاستن باور از سطح آب راحت تر صورت گرفته و در هنگام پرواز نيز با توجه با ارتفاع پروازي كم، وجود اين مؤلفه نيرويي، ايمني بيشتري به دنبال دارد.

نوع دو نفره باور-2 نيز ساخته و تحويل شده كه استفاده اصلي آن براي امور آموزش است. دقت داريم كه در نوع يك نفره، جرم نفر دوم و تجهيزات مورد استفاده وي مانند صندلي، آلات دقيق كابين و سامانه هاي هدايت و كنترل كه حذف شده اند به محموله قابل حمل باور-2 اضافه مي شوند كه تخميناً مي توان اين ميزان را 90 تا 110 كيلوگرم در نظر گرفت. بنابراين باور-2 براي حمل حداقل يك موشك كوثر توان دارد.

در مقايسه قايق پرنده ايراني با ESKA-1 شوروي بايد اذعان داشت هر چند در طرح باور-2 الگو برداري از قايق پرنده مذكور مشهود است تفاوت هاي آشكاري نيز ديده مي شود كه نشان از طي كردن سير طراحي در كشور و نه يك كپي برداري و مهندسي معكوس خالص دارد. از جمله سرعت باور حدود 190 كيلومتر بر ساعت اعلام شده در حاليكه نمونه ساخت شوروي بين 100 تا 140 كيلوكتر بر ساعت سرعت دارد.

به گزارش مشرق، يكي ديگر از تفاوت هاي باور و اين نمونه خارجي وضعيت موتور است كه در باور موتور سه پره فشار دهنده(رو به عقب) و در نمونه مذكور موتور دو پره رو به جلو(ملخ مكنده) است. شكل دماغه، پروفيل بخش در تماس با آب، محل نصب بال ها به بدنه و شيب بدنه در اين قسمت، انحناي بيشتر بال باور-2، كم عرض و بلندتر بودن بالچه نوك بال، مستطيلي بودن دم افقي باور بر خلاف دم ذوزنقه اي(در لبه حمله و فرار) در ESKA-1، محل و شكل كابين خلبان كه بالاتر قرار گرفته و ديد رو به جلو و عقب مناسبي براي وي بوجود آورده و البته نداشتن درب كابين خلبان از ديگر تفاوت هاي باور و نمونه شوروي است.

توجه داريم كه هر يك از اين تفاوت ها بايد در مراحل طراحي مورد توجه قرار گرفته باشد در غير اينصورت نتيجه اي نامعلوم و  نامشخص خواهد داشت. بنابراين تنها با استناد به همين اختلافات ظاهري كه بيش از 10 مورد آن را بيان كرديم كه ادعاي كپي بودن باور از يك طرح قديمي مردود مي شود.

با توجه به توانمندي بالاي قايق هاي پرنده به عنوان وسيله سبك هوايي و با ماهيت دوزيست در اجراي مأموريت در محيط دريا، اجراي برخي اصلاحات در باور-2 براي آينده مي تواند به كارايي آن اضافه نمايد. از همه مهمتر تجهيز آن به تسليحات موشكي ضد كشتي است كه وعده آن نيز داده شده بود. همچنين در صورتي كه امكان حمل موشك هاي هوا به هوا در رده دوش پرتاب در باور بوجود بيايد امكان درگيري با پهپادهاي پرشمار دشمنان نيز قابليتي استثنايي براي آن خواهد بود. ارتباط اين ادوات به صورت شبكه اي با ساير واحدهاي سطحي و هوايي نيز منجر به بهبود تأثيرات عملياتي آن در نبردهاي مدرن امروز خواهد شد.

آنچه مهمتر است بومي شدن علوم مختلف درگير در طراحي اين وسيله و فناوري هاي لازم براي ساخت و به عمل رساندن اين علوم است چيزي كه با توجه به عناوين مقالات مربوطه ارائه شده به همايش شناورهاي تندرو و هم در تحويل تعداد قابل توجهي از نوع يك نفره و دو نفره باور-2 و نيز در طرح هاي نمايش داده شده از نمونه هاي بعدي پرنده هاي اثر سطحي كشورمان به عينيت رسيده است.

X