منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 371607
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

 

در هر جامعه دو فرآيند مبناي ارزيابي وضعيت اقتصادي آن است؛ نرخ تورم و آمار بيكاري. گسترش روزافزون آسيب‌هاي اجتماعي بر اساس بيكاري واقعيت انكارناپذيري بوده و فشار تورم و گراني بر كاهش آمار ازدواج و پايين آمدن آستانه تحمل از اصول بديهي رفتارشناسي است.

در چهار سال گذشته مقام معظم رهبري با مجموعه رهنمودهاي بنيادي خود نقشه راه براي رسيدن به اقتدار ملي، استقلال اقتصادي و فرهنگي را ترسيم نموده‌اند كه اگر با اولين رهنمود ايشان برخوردهاي كاربردي مي‌شد امروز با سير فزاينده بيكاري و گراني رو به رو نبوديم.

امروز جهاد كيفيت بايد اساس كار براي حمايت از توليد ملي باشد. يعني اصلاح الگوي مصرف بايد سرلوحه كار براي حمايت از سرمايه و توليد ايراني قرار گيرد. در كنار همه ويروس‌هاي فرهنگي كه در زمينه توليد ملي متوجه جامعه ما است، هجوم ناتوي فرهنگي براي گسترش بازار كالاي خود و به دنبال آن گسترش نفوذ سياسي و اقتصادي خود است. فرهنگ سازي براي بالا بردن كيفيت در محصولات ملي به عنوان يك رفتار اقتصادي ميتواند و بايد موجب ترغيب مردم به استفاده از محصولات داخلي باشد.

با بالا بردن كيفيت توليدات در گرو وجدان كاري، انضباط فردي و سازماني با توجه به اين كه هجوم واردات كالاي بي كيفيت از كشورهاي چين، تركيه و مالزي باعث ركود واحدهاي توليدي و بيكاري گروه زيادي از كارگران ما شده، اصلاح الگوي مصرف همراه با افزايش كيفيت محصولات وطني به موازات مقابله با واردات قانوني و قاچاق كالاي بيگانه مي‌تواند توليد ملي، نيروي كار ايراني و سرمايه‌هاي مردمي را به موازات هم رشد دهد. متاسفانه تبليغات گسترده براي ايجاد وابستگي‌هاي فرهنگي به محصولات بيگانه باعث شد بازار ما تبديل به عرصه محصولات بنجل بيگانه گردد همراه با آن بيكاري نيروهاي متخصص، باعث شد قدرتمندان فكري و فرهيختگان به فكر مهاجرت از كشور بيفتند.

فرار سرمايه‌هاي مالي و فكري، ابتكار عمل را به دست بنجل سازان بيگانه داد و اگر بيشتر از اين از كار و توليد ملي غفلت كنيم، مواجه با نقصان در غرور ملي و اقتدار خواهيم شد. از ميوه گرفته تا پوشاك و كفش و ساير اقلام غيرضروري به صورت هجوم ملخ‌هاي اقتصادي به جامعه درآمدند و امروز به دور از همايش و گفتگو و مقاله كارگروه‌هاي تخصصي بايد كارهايي انجام شود از جمله:

يك: با تدوين قوانين و مقررات به حمايت از توليد داخلي در مقابل واردات بي رويه مبادرت نمايند. فرهنگ سازي براي مصرف كالاي ملي مي‌تواند در شرايط تحريم حاضر قدرت سياسي ما را جلوه‌گر سازد. اگر به مصرف توليدات داخلي اكتفا كنيم ديگر شركت‌هاي بيگانه مثل هيونداي يا پژو نمي‌توانند به ما چنگ و دندان نشان دهند بنابراين با احياي فرهنگ حمايت از توليد ملي مي‌توان حميت ملي را نيز تقويت كرد.

دو: برداشتن موانع صادرات و حمايت عملي از صادركنندگان عامل اصلي ايجاد رشد اقتصادي و توليدي است.

سه: و در خاتمه رفع قواعد دست و پاگير ديوان سالاري در سرمايه گذاري‌هاي داخلي مي‌تواند سرمايه‌هاي فراري را به كشور بازگردانده و سرمايه‌هاي سرگردان را از بازار ارز و سكه به مسير واقعي توليد هدايت كند.

منبع: خبر آنلاين

جمعه سیزدهم 5 1391 5:23

نامگذاري سال‌ها توسط رهبر انقلاب اسلامي، آيت الله خامنه‌اي، رسمي نيكو است كه به صورت هدفمند از سوي ايشان براي حل مشكلات اساسي ايران، بنا نهاده شده است. اگر در سال‌هاي نخست، سال‌ها بيشتر از روي مناسبت‌هاي مذهبي و به نام امام علي (ع) يا پيامبر اعظم مزين شدند، اما با تدبير رهبري، اسامي كاربردي براي سال‌هاي اخير اعلام شدند تا امسال كه به نام توليد ملي نامگذاري شده است.

 

حمايت از توليد ملي، بخش نخست نام سال 1391 است. سالي كه اگر در راستاي نامگذاري‌اش به پيش رود، در پايان نتايج بسيار خوبي را براي ايران به دنبال خواهد داشت. اما براي تحقق اين نتيجه چه كار بايد كرد؟ اگر چه پاسخ گويي به اين سوال خوب در حد و اندازه استراتژيست‌هاي بزرگ و اساتيد دانشگاه و مديران عالي رتبه است اما من نيز به سهم خودم و به اندازه فهمم بايد به اين سوال جواب بدهم تا بتوانم در راهي كه رهبر انقلاب مشخص كرده است، قدم بردارم. به همين خاطر پيشنهادهاي زير را براي تحقق اهداف سال حمايت از توليد ملي مطرح مي‌كنم.

 

1- خريد بدون قيد و شرط همه از توليدات ملي

حمايت از توليد ملي با استفاده بدون استثناي همه از اين توليدات محقق مي‌شود. اگر اداره‌اي از توليد ملي استفاده كند اما اداره ديگري شان خود را بالاتر از اين ببيند، و از توليدات خارجي استفاده كند، به هدف نمي رسيم. اين توليدات از وسايل ساده مثل لوازم التحرير شروع مي شود و تا خريدهاي كلان ادامه مي يابد. به نظر من رهبري و سران قواي سه گانه بايد در اين امر پيش قدم شوند و در گام نخست خريد هر گونه كالايي غير ايراني در بيت رهبري، نهاد رياست جمهوري، مجلس شوراي اسلامي و قوه قضائيه، ممنوع شود مگر در صورت نياز اساسي. تشخيص اين نياز اساسي بايد با كميسيوني عالي در هر كدام از اين نهادها باشد كه تشكيل جلسه و تصويب گرفتن از آن به سادگي ممكن نباشد و تصميمات آن توسط بالاترين شخص هر يك ازين نهادها موشكافانه بررسي شود.

 

2- ممنوعيت خريد از كالاهاي غير اساسي يا نيمه اساسي خارجي بدون معادل داخلي 

بسياري از كالاهاي غير اساسي يا نيمه اساسي خارجي كه در داخل معادلي ندارند، به راحتي قابل ساخته شدن هستند اما به علت نداشتن بازار اوليه يا جا افتادن برند خارجي، در داخل صرفه ساخت ندارند. اگر خريد اين كالاها كه بالاخره بايد جايگزين شوند، از خارج يا از نمايندگان داخلي شركت خارجي ممنوع شود و به جاي آن با تشريح نيازهاي هر دستگاه و اداره و سازمان، توليدكنندگاني كه قابليت توليد را دارند، دعوت به مشاركت شوند، بخش عمده اي از نياز به آنها مرتفع خواهد شد.

 

3- قطع فوري تبليغات كالاهاي خارجي از صدا و سيما 

انگيزه آزمندي در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران به قدري بالاست كه در ايامي كه يكي از برندهاي خارجي در همه رسانه هاي مطبوعاتي و آنلاين به دلايل خاصي، ممنوع از تبليغات اعلام شده است، بيشترين حجم تبليغ اين برند در صدا و سيما رخ مي‌نماياند. تبليغات خارجي فارغ از سود و ضرر صدا و سيما، بايد به سرعت از صدا و سيما تا حد ممكن محو شود. با حذف هر ثانيه تبليغ خارجي، ده ثانيه تبليغ مثبت به نفع كالاهاي داخلي ايجاد مي شود زيرا كالاي خارجي با پول بيشتر وقت تبليغات شبكه ها را مي خرد و در ثاني ذائه مخاطب را نيز در دست مي گيرد. شايد تنها فرمان مستقيم رهبري باعث قطع اين تبليغات مضر در صدا و سيما شود.

 

4- رفع فيلتر سايت هاي تحقيقاتي و علمي و ابزاري و خبري خارجي

توليد داخلي به دانش محتاج است. متاسفانه علي رغم اين نكته مهم، كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه، سايت هاي علمي، تحقيقاتي و خبري خارجي – كه ابزار دست توليد كننده داخلي براي اطلاع از پيشرفت خارجي هستند – را فيلتر كرده است. سايت هاي مثل مجموعه ابزارهاي وردپرس يا codex.wordpress.com يا سايت هاي علمي يا سايت هاي خبري خارجي، پس از فيلترينگ براساس رويه فعلي كميته فيلترينگ، تنها با ميل مجدد اين كميته از فيلتر در مي آيند چرا كه براساس اين رويه بايد صاحب سايت در ايران حضورا احراز هويت شود! و بعد محتواي مجرمانه را پاك كند. اين رويه و عمل كميته فيلترينگ عملا توليد كننده داخلي را كه دسترسي به سايت هاي خارجي ندارد، در قفسي اين بار ساخته داخل، حبس مي كند. به نظر مي رسد اين مهم نيز تنها با دستور رهبري و تعيين كميته اي مستقل و با اعضايي عمدتا جوان و به غير از وابستگان نهادهاي فعلي در كميته فيلترينگ يا شوراي فضاي مجازي، ممكن باشد چرا كه آقايان فعلي آن چنان در رويه خود فرو رفته اند كه بيم آن مي رود با تلنگر رهبري نيز، تكان نخورند!

 

5- مشخص كردن توليد واقعي از مونتاژ

نبايد خودمان را گول بزنيم و توليد را با مونتاژ قطعات آماده يكي كنيم. كاري كه خودروسازان كشور انجام مي دهند. توليد واقعي بايد واقعا حمايت شود و مونتاژ در پله اي پايينتر قرار گيرد.

 

6- جراحي موسسات توليدي

بسياري از مو سسات توليدي كشور عملا با هزينه بالا و نيروي انساني زياد، وبال اقتصاد كشور شده اند. بايد اين موسسات در فرايندي با خونريزي و درد، جراحي شوند. اين موسسات در پشت سپر جلوگيري از بيكاري كاركنان و كارگران پنهان شده اند كه يك بيمه بيكاري مناسب، مي تواند اين سپر را در هم بشكند. در عين حال هزينه اين بيمه كمتر از خسارتي است كه نگهداري ازين موسسات به اقتصاد كشور مي زند.

 

7- تشكيل انجمن هاي حمايت از مصرف كنندگان

انجمن هاي حمايت از مصرف كنندگان بايد به سرعت تشكيل شوند و با استفاده از ابزار رسانه اي و قانوني، توليدات خوب را از بد سوا كنند و مشخص كنند. اين انجمن ها با نيروي داوطلبان به عنوان يك حركت حقوق بشري، هم وجهه خوبي براي جمهوري اسلامي خواهند داشت و هم بار دولت را در بازرسي سبك مي كنند.

 

براي نوشتن موارد ديگري هم هست ولي تا همين جا بس است.

 

از دوستان خوبم، محمد صالح مفتاح، زهرا اچ بي، بامدادي، براده ها و ساما دعوت مي كنم كه در وبلاگهايشان درباره راه‌هاي حمايت درست از توليد ملي مطلب بنويسند. باشد كه اجابت كنند و ديگران را نيز دعوت كنند تا مجموعه نظرات وبلاگ نويسان درباره حمايت از توليد ملي براي ارائه به آنها كه دست اندركار اين امر هستند، جمع شود.

منبع: خيزران با تغيير

جمعه سیزدهم 5 1391 5:17


از پديدآمدن يك ايده در ذهن نخبه تا بهره‌برداري عملي از آن، فعاليت‌ها و اقدامات متنوعي بايد طي شود. پايگاه اطلاع‌رساني KHAMENEI.IRدر اين اينفوگرافيك، اين مراحل را با توجه به بيانات رهبري در پنج سال اخير به تصوير كشيده است

دفتر حفظ و نشر مقام معظم رهبري - از پديدآمدن يك ايده در ذهن نخبه تا بهره‌برداري عملي از آن، فعاليت‌ها و اقدامات متنوعي بايد طي شود. رهبر انقلاب اسلامي در چندسال گذشته به ضرورت برنامه‌ريزي براي طي اين مراحل اشاره كرده‌اند. به مناسبت بيانات رهبر انقلاب در ديدار مسئولان شركت‌هاي دانش‌بنيان، پايگاه اطلاع‌رساني KHAMENEI.IRدر اين اينفوگرافيك، اين مراحل را با توجه به بيانات ايشان در پنج سال اخير به تصوير كشيده است

فايل ضميمه:

منبع: پايگاه تحليلي بصيرت انقلابي (اين عمار)

رئيس كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس با بيان اينكه شگردهاي تبليغاتي، مردم را به استفاده از كالاي خارجي ترغيب ميكند، گفت: برخي از توليدكنندگان در كارگاههايي در مبادي ورودي كالا به كشور، بر كالاي توليدي خود مارك خارجي ميزنند و آن را با چند برابر قيمت در بازار ميفروشند.

 

به گزارش عزت نيوز به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، امير خجسته با تأكيد بر لزوم نهادينه كردن فرهنگ مصرف كالاي ايراني در ميان مردم تصريح كرد: اگر مردم بدانند كالاهاي ايراني كيفيت بالا و رقابتي با كالاي مشابه خارجي دارد، به‌طور قطع به مصرف كالاي ايراني گرايش پيدا و مصرف كالاي خارجي را تقبيح مي‌كنند.

 

فروش كالاي ايراني با مارك خارجي نشانه كيفيت بالاي آن

 

نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه فروش كالاي ايراني با مارك‌هاي خارجي نشانه كيفيت بالاي آن است، افزود: متأسفانه هم‌اكنون برخي از توليدكنندگان ايراني در كارگاه‌هايي در مبادي ورودي كالا به كشور همچون مناطق ويژه و آزاد اقتصادي و بنادر، بر كالاي توليدي خود مارك خارجي مي‌زنند و آن را با چند برابر قيمت در بازار مي‌فروشند.

 

وي ادامه داد: مردم همواره در شرايط ويژه از كيان كشور خود دفاع كرده‌اند؛ آنان همان مردماني هستند كه در هشت سال دفاع مقدس با دشمن غاصب جنگيدند و جانشان را فدا كردند و در آن شرايط مقاومت كردند؛ پس امروز هم در حمايت از توليد ملي و مصرف كالاي ايراني به پا مي‌خيزند.

 

مسئولان براي واردات هر كالايي مجوز صادر نكنند

 

اين عضو كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس، با هشدار درباره اينكه مسئولان براي واردات هر كالايي مجوز صادر نكنند، تأكيد كرد: مسئولان نبايد براي واردات كالاهايي كه مشابه آنها در داخل كشور توليد مي‌شود، مجوز صادر كنند؛ واردات بي‌رويه و نابه‌سامان يكي از عوامل فلج كردن توليد ملي است.

 

خجسته ادامه داد: اگر مسئولان متوجه آسيب‌هاي واردات بر توليد ملي هستند و با وجود اين آگاهي از آن جلوگيري نمي‌كنند، واي بر روزگارشان؛ بايد براي اين وضعيت تأسف خورد؛ اما اگر آگاهي ندارند كه بايد مطالعه كنند و با سياستگزاري‌هاي ويژه‌اي از ادامه واردات زيان‌بخش و كنترل‌نشده جلوگيري كنند.

 

وي همچنين با تأكيد بر لزوم حمايت مردم از توليدكنندگان داخلي از طريق خريد كالاي ايراني بيان كرد: البته مديريت و كنترل واردات و ايجاد امنيت براي توليدكنندگان نبايد توليدكننده را درباره كيفيت كالاي توليدي خود بي‌تفاوت كند، بلكه در اين شرايط توليدكننده داخلي بايد كيفيت كالاي توليدي خود را افزايش دهد.

 

ثامن تم : خودفروشي پوشاك ايراني به ماركهاي خارجي در بندر /ارزان و ايراني ميروند بندر؛ ماركدار و گران ميآيند بازار


واردات افسارگسيخته چاي، چايكاران را بيكار كرد

 

اين نماينده مردم در مجلس نهم، با بيان تأسف درباره روند رو به رشد مصرف مايحتاج خوراكي خارجي در ميان مردم، از مصرف بالاي چاي برنج خارجي در كشور انتقاد و تصريح كرد: هم‌اكنون ميزان توليد چاي در كشور به كمتر از 40 هزار تن در سال رسيده است؛ در حالي كه مصرف سالانه آن در كشور بيش از 100 هزار تن برآورد مي‌شود.

 

وي افزود: با اين شرايط واردات چاي خارجي افزايش يافته و بسياري از چاي‌كاران بيكار شده‌اند؛ زماني بود كه حدود 400 هزار نفر در حوزه پرورش مزارع چاي و توليد اين كالا اشتغال داشتند، اما با وقوع فاجعه واردات افسارگسيخته و چاي خارجي و مصرف رو به رشد آن در كشور اين تعداد به 75 هزار نفر كاهش يافته است.

 

وي با بيان اينكه چاي خارجي كيفيت مطلوبي ندارد، توضيح داد: ظاهر اين چاي خوش آب و رنگ است، اما چون به روش بهداشتي و مطلوبي تهيه نمي‌شود و در توليد آن از افزودني‌هاي شيميايي بهره‌گيري مي‌كنند، نوشيدن آن براي بدن زيان‌آور و سرطان‌زا است؛ در حالي كه نوشيدن چاي مرغوب ايراني، در بدن خاصيت ميكروب‌زدايي دارد.

 

شگردهاي تبليغاتي مردم را به استفاده از كالاي خارجي ترغيب كرده است

 

به گفته خجسته، متأسفانه حجم چشمگير تبليغات كالاهاي خارجي مردم را به سوي مصرف بيشتر اين كالاها هدايت كرده است؛ بر همين اساس به دنبال اثرگذاري شگردهاي تبليغاتي شركت‌هاي توليدكنند خارجي، مردم به استفاده از كالاهاي خارجي گرايش پيدا كرده‌اند.

 

رئيس كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس در واكنش به اين پرسش كه خودتان به‌عنوان يكي از نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي، آيا از كالاي ايراني استفاده مي‌كنيد؟ پاسخ داد: بنده و اعضاي خانواده‌ام از انواع كالاها و مايحتاج عمومي همچون مواد خوراكي و پوشاك ايراني استفاده مي‌كنيم؛ براي نمونه برنج و چاي و ميوه‌جاتي كه در منزل ما مصرف مي‌شود 100 درصد ايراني است.

منبع:ثامن تم به نقل عزت نيوز

جمعه سیزدهم 5 1391 5:12

 به عنوان موتور محرك يك اقتصاد مستقل، علاوه بر تجهيز و ترميم ساختارهاي داخلي خود، نياز به حمايت‏هاي چندجانبه‏ دولت از يك سو و بسترسازي تسهيل جريانات توليدي از سوي ديگر و حضور فعال دولت دارد. در اين باره ۱۱ نكته به نظر مي رسد.

رصد - تسهيل جريان‏هاي توليدي

 

ايجاد هماهنگي بين سيستم بانكي و نظام توليد

 

شايد مهمترين وظيفه‏ دولت در جهت تسهيل جريان‏هاي توليدي، ايجاد يك هماهنگي و رابطه‏ متقابل سازنده و هدفمند بين سيستم بانكي و نظام توليد است. يعني از يك طرف سيستم بانكي نسبت به توليد يك نقش مكندگي پيدا نكند و توليد نيز نسبت به سيستم بانكي يك حالت فريبندگي نداشته باشد.

 

 

 

 

 

ايجاد زمينه‏ مناسب براي مصرف كالاهاي داخلي

 

عامل ديگري كه در جهت تسهيل جريان‏هاي توليدي مهم است، ايجاد زمينه‏ مناسب و معقول براي مصرف كالاهاي داخلي به جاي خارجي است. البته اين محدود به حمايت از توليد داخلي در زير سايه‏ تعرفه‏هاي بالاي گمركي نيست بلكه اين امر ممكن است خود در بلندمدت عامل ضربه به توليد داخلي باشد. بلكه منظور اين است كه در كنار ايجاد ساير شرايط بهبود كيفيت همه جانبه‏ توليد، فضاي فرهنگي مناسب جهت مصرف كالاي توليد داخل نيز فراهم شود. اعم از تبليغات، و…

 

 كاهش وابستگي تكنولوژي توليد به تكنولوژي خارجي

 

وابستگي امروز توليد داخلي به خارج را شايد بتوان در گران شدن ارز و اثر آن در توليد داخلي ديد. گران شدن ارز و كمياب شدن ارز دولتي براي توليد كنندگان، عاملي براي گران شدن انواع كالاهاي صنعتي، كشاورزي و دامي شده است. هم اكنون نزديك به ۸۵ درصد از واردات در ايران، واردات كالاهاي واسطه‌اي و سرمايه‌اي است و اين نشان از وابستگي بسيار توليد داخلي به خارج دارد. اگر بخواهيم علت اين امر را رصد كنيم، مي‌توان به توطئه‌ كشورهاي سرمايه‌دار اشاره كرد. پايه‌ توليد داخلي بر اساس مونتاژ بسته شده است. توليد مونتاژ بر پايه‌ سرمايه‌هاي انساني و اجتماعي داخلي نيست بلكه بر پايه‌ سرمايه‌هاي انساني و اجتماعي خارجي‌ها شكل مي‌گيرد و منابع مادي كه كشور مونتاژ كننده براي توليد داخلي خود صرف مي‌كند، هم‌چون پس‌اندازهايي است كه آن ‌را به كشوري كه توليدش بدان وابسته است، هديه مي‌دهد و اين يعني توليد مونتاژ عامل اتلاف سرمايه‌هاي انساني، اجتماعي و مادي كشور مونتاژ كننده مي‌باشد و اين همان چيزي است كه كشورهاي صنعتي براي بقاي خويش در نظر داشته‌اند.

به هر ترتيب، دولت مي‌تواند وابستگي توليد داخلي به ماشين‌ها و تجهيزات خارجي را از بين ببرد. در صورتي وابستگي از بين مي‌رود كه دانش داخلي سوار بر تكنولوژي وارداتي شود، نكته‌ بسيار مهمي كه نبايد از آن غفلت كرد اين است كه بسياري از كشورها از جمله كره جنوبي توسعه را از راه تكنولوژي وارداتي طي كرده‌اند، اما اين نكته بسيار مهم است كه آنچه به عنوان توسعه‌ وارداتي مطرح مي‌شده است، مربوط به زماني است كه شكاف دانش و اطلاعات به گونه‌اي نبوده كه وابستگي ايجاد شود، به اين معنا آنچه در قالب تكنولوژي وارد مي‌شده است، جذب كشور واردكننده مي‌گرديد و اين كشور واردكننده بود كه مي‌توانست فرآيندهاي توسعه، ترميم و اصلاح آن را خود بر عهده بگيرد.

 

ايجاد ثبات در بازار‏هاي مرتبط

 

ايجاد ثبات در بازار‏هاي مرتبط با توليد از جمله بازار ارز، بازار سرمايه و ساير بازار‏هاي مرتبط با مواد اوليه، واسطه و نيز بازار‏هاي كالاي نهايي توليدكنندگان است. البته بخش عمده‏اي از نوسانات بازار‏ها متاثر از جريان‏هاي عرضه و تقاضاي هر بازار است ولي بخشي از آن نيز قابل كنترل و پيش بيني است.

 

 

نظارت بر بازار‏هاي توليد در مراحل مختلف

 

نظارت بر بازار‏هاي توليد در مراحل مختلف، به صورت كلان نيز مي‏تواند يكي از اين عوامل باشد. يعني نظارت بر قيمت‏هاي تمام شده، قيمت مواد اوليه و ساير عوامل قيمتي، كه در حالت كلي و برايند، به آن تورم نيز گفته مي‏شود. اگر دولت بتواند با گسترش نظارت خود در بازار‏هاي توليد كالاي اساسي و نيز مبادي ورودي و خروجي كشور، يك اطمينان خاطر در بازار‏ها ايجاد كند، به تسهيل جريان توليد كمك مي‏كند. مثلا موردي كه سازمان بازرسي مجبور شد در آن ورود پيدا كند محاسبه‏ي قيمت تمام شده‏ي خودرو بود.

 

 

رعايت انصاف در برخورد با توليد

 

رعايت انصاف در برخورد با توليد نيز مهم است. به عنوان نمونه دولت در بحث هدفمندي يارانه‏ها سهم توليد را به صورت كامل پرداخت كند و نيز بدهي خود را به توليدكنندگان بپردازد.

 

تدوين استراتژي بلندمدت توليد

 

به‌منظور حمايت از توليد ملي، ابتدا بايد استراتژي بلندمدت توليد ملي تدوين و مشخص شود كه قصد داريم چه اقداماتي را براي آن صورت دهيم. سپس  محيط كسب‌و‌كار كشور به‌منظور حمايت از توليد ملي مساعد شود. بايد امكانات براي كساني‌كه مي‌توانند در توليد ملي نقش‌آفريني كنند فراهم و راه براي حركت آن‌ها آماده گردد. به بيان ديگر فضاي كسب‌و‌كار بايد به گونه‌اي باشد كه فعالان اقتصادي بتوانند با اطمينان در آن حركت كنند.

 

زدودن جنبه‏هاي فردي از اقتصاد

 

بايد تمام جنبه‌هاي فردي نيز از اقتصاد زدوده شود. بايد مسيرها براي حركت روان گردد، حمايت‌هاي تشويقي ايجاد شود. از همه‏ي اين‌ها مهم‌تر اين است كه بايد فضاي فعاليت اقتصادي شفاف شود. بايد فضا به گونه‌اي فراهم شود كه در تمام حركت‌هاي اقتصادي همه با يك چشم ديده شوند و امكانات به‌طور مساوي بين فعالان اقتصاد كشور تقسيم شود تا آن‌هايي بتوانند به موفقيت دست يابند كه تلاش بيشتر و انديشه برتري دارند و هيچ‌گاه نبايد فضاي نورچشمي و غيرنورچشمي در اقتصاد ايجاد كرد.

در چنين فضايي است كه مردم اطمينان پيدا مي‌كنند و به‌سوي برداشتن گام‌هاي بلند براي توسعه توليد ملي حركت مي‌كنند.

 

زمينه سازي امنيت سرمايه گذاري

 

موضوع بعدي اين است كه براي حركت‌هاي توليدي بلند مدت بايد امنيت در سرمايه‌گذاري‌هاي توليدي فراهم شود. البته منظور از امنيت، تعرض به سرمايه ديگري نيست، بلكه امنيت به اين معناست كه يك توليدكننده بتواند براي دو تا سه سال از آينده كار خود با اطمينان برنامه‌ريزي كند و چنان‌چه نتواند يك فاصله معقولي از آينده كار خود را ببيند، امنيت ندارد. فراهم كردن امكان پيش‌بيني آينده كارهاي توليدي و وجود امنيت در سرمايه‌گذاري، مؤلفه بسيار مهمي در بحث حمايت از توليد است. براي اين منظور بايد ثبات در قوانين كشور وجود داشته باشد و اتخاذ هرگونه تصميمات اقتصادي بايد با پيش آگاهي‌هاي لازم به فعالان اقتصادي همراه باشد.

دولت بايد فضاي مناسب و بسترهاي لازم را ايجاد كند تا بخش خصوصي بتواند با استفاده از اين فضاي مناسب و بستري كه آماده شده است، با رعايت مصالح ملي و نكته‌هاي اخلاقي با تمام تلاش و توان خود براي خدمت به اقتصاد كشور در موقعيت حساس كنوني حركت كنند.

 

 

اتحاد و همكاري پيشبرنده با بخش خصوصي

 

به نظر مي‏رسد كه دولت و بخش خصوصي در بحث حمايت از توليد ملي، دو هدف متفاوت ندارند، بلكه هدف آن‌ها يكي است كه بايد براي دست‌يابي به اين هدف طرز تلقي خود را به يكديگر نزديك‌تر و تعامل خود را بيشتر كنند. به‌عبارت ديگر بخش خصوصي و دولت بايد بدانند كه براي رسيدن به اين هدف مشترك هردو حركت‌دهنده يك ارابه هستند و هيچ كدام به تنهايي در دست‌يابي به هدف خود، توفيقي نخواهند يافت.

 

دولت هم بايد هزينه تقبل كند

 

اگر قرار است از توليد حمايت شود، بخشي از هزينه‌هاي توليد را بايد دولت جبران كند، همان طور كه در جنگ نظامي هم مردم و دولت با هم هزينه‌ها را تحمل كردند؛ نمي‌شود هزينه‌ها را مردم بدهند درآمد در جيب دولت برود اگر قرار است از توليد حمايت شود بايد مقداري از هزينه‌ها را دولت تقبل كند. مثلا چه اشكالي دارد كه دولت بخشي از هزينه بيمه‌هاي توليد، بخشي از هزينه‌هاي ماليات و بخشي از هزينه‌هاي حمل و نقل را تقبل كند، دولت بايد برنامه‌ريزي كند تا بتواند از بخش توليد حمايت لازم را انجام دهد. به عبارت ديگر درآمد حاصل از افزايش قيمت نفت بايد صرف بخشي از هزينه‌هاي توليدي شود.

حسين افشار صفوي

منبع: پايگاه تحليلي بصيرت انقلابي(اين عمار)

جمعه سیزدهم 5 1391 5:8
X