منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378121
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، "مرتضي آقاتهراني"در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، تصريح كرد: مقام معظم رهبري براي اين امر سال 91 را به‌عنوان «توليد ملي؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني» نامگذاري كردند تا از توليد ملي حمايت شود و ما افزايش توليد داشته باشيم، در نتيجه مشكل بيكاري نيز حل خواهد شد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در مجلس شوراي اسلامي افزود: حمايت از توليدكنندگان بايد به نحوي باشد تا توليدكننده ايراني بتواند كالاي خود را با پايين‌ترين قيمت تمام‌شده با بهاي مناسبي به بازار عرضه كند تا خريدار كالاي ايراني به استفاده از كالاي ايراني ترغيب شوند.

نمايندگان مردم پيش‌قراولان مصرف كالاي ايراني باشند

وي با تأكيد بر  اينكه نماينده مجلس، نماينده جمعيت چشمگيري از مردم است، توضيح داد: زماني كه نمايندگان مردم كالاي ايراني در سبد خانوار خود قرار مي‌دهند و تمام مايحتاج و نيازهاي خود را از محصولات توليد شده در داخل تأمين مي‌كنند، مي‌توانند الگوي مناسب براي مردمي باشند كه به نمايندگي از آنها به مجلس راه يافته‌اند.

رسانه‌ها مردم را از آثار مثبت خريد كالاي ايراني آگاه كنند

اين نماينده مردم در مجلس نهم با بيان اينكه استفاده از كالاي ايراني عامل مهمي براي حل معضل بيكاري است، تصريح كرد: مردم بايد به اين باور برسند و اعتقاد داشته باشند كه استفاده از كالاي ايراني خود باعث اشتغال‌زايي مي‌شود و مشكل بسياري از جوانان در اين زمينه برطرف مي‌شود كه تحقق اين امر به حمايت مردم از توليدكنندگان ايراني نياز دارد.

وي با بيان اينكه وظيفه مسئولان و رسانه‌ها آگاه كردن مردم درباره نتيجه‌هاي مثبت حمايت آنان از خريد كالاهاي ايراني است، ادامه داد: اگر مردم به اين باور برسند كه با خريد كالاي ايراني به اقتصاد كشور، به اشتغال، به خودكفايي و به رفاه خود و فرزندانشان كمك مي‌كنند، به‌طور يقين براي اين منظور، با غيرت و با همت عالي عمل مي‌كنند.

تبليغات كيفيت كالاي خارجي را بالاتر از كالاي ايراني نشان مي‌دهد

اين سياستمدار و استاد ايراني فلسفه گفت: كالاهاي خارجي كيفيت بالايي ندارند، اما متأسفانه با تبليغات پي در پي و مكرر شبكه‌هاي ماهواره‌اي و بعضا تبليغ اين كالاها در صدا و سيما، مردم به استفاده و خريد كالاي خارجي تشويق مي‌شوند و روي مي‌آورند، اين در حالي است كه بسياري از كالاهاي ايراني در كيفيت از كالاي همتاي خارجي خود مناسب‌تر و بي‌رقيب هستند.

آقاتهراني با تأكيد بر اينكه استفاده از كالاي ايراني بايد در ميان مردم به يك دغدغه ملي تبديل شود، بيان كرد: مردم بايد به اين اعتقاد و باور برسند كه كالاي ايراني، كيفيت برتري در قياس با كالاي خارجي دارد.

وي تصريح كرد: سازمان صدا و سيما به‌عنوان يكي از مهمترين دستگاه‌هاي مولد فرهنگ در كشور، بايد انديشه و عمل براي نهادينه كردن فرهنگ مصرف كالاي ايراني به جاي كالاي خارجي با جديت عمل كند.

توليدكنندگان با افزايش كيفيت، اعتماد مردم به كالاي ايراني را جلب كنند

آقاتهراني، در ارزيابي وضعيت كيفي و كمي توليد كالاي ايراني گفت: توليدكنندگان بايد تلاش كنند تا با ارتقاي كيفيت محصولات توليدي خود اعتماد مصرف‌كنندگان ايراني را به مصرف محصولاتشان جلب كنند.

رئيس كميسيون فرهنگي مجلس نهم با تاكيد بر لزوم ارتقاي كيفيت كالاي ايراني از سوي توليدكنندگان داخلي يادآور شد: قيمت كالاهايي همچون برنج ايراني، قيمتش از مشابه خارجي آن بالاتر است كه بايد با حمايت از توليدكنندگان اين نوع كالاها، توليد و عرضه آنها را افزايش و بهاي آنها را كاهش داد تا مردم به خريد اين كالاها تشويق شوند.

جمعه بیست و هفتم 5 1391 8:45
پدر لوازم خانگي ايران؛
حاجي برخوردار، مردي كه به خانه‌هاي ايرانيان رفاه آورد
محمدتقي برخوردار علاقه عجيبي به وارد كردن لوازم مدرن زندگي آن روزها مثل پنكه، راديو،‌ يخچال و ماشين حساب داشت. 15 سال طول كشيد كه او به فكر ساختن همين وسايل در ايران بيفتد. اين كار در آن زمان جسارت بسياري مي‌خواست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، حاج محمدتقي برخوردار نسل سوم از خانواده برخوردارها بود كه از زمان ناصر‌الدين شاه در يزد به تجارت مشغول بودند. نام «برخوردار» به اين دليل به آنها نسبت داده شده بود كه واقعاً صاحب مال و مكنت بسيار بودند. پدر حاج محمدتقي برخوردار‌ در يزد تجارتخانه داشت و از هند چاي و رنگ و پارچه وارد مي‌كرد و به شهرهاي مختلف ايران مي‌فرستاد.

حاج محمدتقي برخوردار از كودكي در تجارتخانه پدر كار مي‌كرد تا اينكه 18‌ساله شد و ديپلم گرفت و به بهانه تحصيل به تهران آمد. اما به تحصيل در دانشگاه رغبتي نداشت، كار دولتي را نيز نمي‌پسنديد و بيشتر دلباخته تجارت بود. در تهران حجره‌اي در سراي اميد روبه‌روي مسجد شاه خريد و تجارت را پيشه كرد. كارت بازرگاني نداشت و تا سال‌ها به نمايندگي از پدر و سه برادر ديگرش در شركت خانوادگي پدر كار مي‌كرد. پس از فوت پدر در 1340 بود كه برادران برخوردار مستقل شدند و محمدتقي به همراهي برادرش هاشم كار را پي گرفت. پدر مذهبي نگران منحرف شدن اخلاق پسر بر اثر آزادي‌هاي زندگي در تهران بود اما شواهد نشان مي‌دهد كه اين اتفاق نيفتاد و همه اطرافيان مي‌گويند محمدتقي راستي و سلامت نفس و نماز را تا آخر حفظ كرد.

محمدتقي تا 25‌سالگي به صادرات و واردات در شركت پدر مشغول بود و پس از استقلال به واردات وسايل مدرن خانگي پرداخت. برخلاف پدر كه خريد و فروش محصولات كشاورزي را پيشه كرده بود، محمدتقي علاقه عجيبي به وارد كردن لوازم مدرن زندگي آن روزها مثل پنكه، راديو،‌ يخچال و ماشين حساب داشت. 15 سال طول كشيد كه او به فكر ساختن همين وسايل در ايران بيفتد. اين كار در آن زمان جسارت بسياري مي‌خواست.

۱۳ شركت در ۱۵ سال

برخوردار با اينكه تحصيلات دانشگاهي نداشت،‌ داراي فكر مدرني در مديريت شركت‌هايي بود كه تاسيس مي‌كرد. اين فكر در زندگي خانوادگي او نيز نمايان بود. در 33‌سالگي تصميم به ازدواج گرفت و براي اين كار، زني را كه قبلاً ازدواج كرده بود و بچه هم داشت انتخاب كرد. اين كار با سنت رايج آن سال‌ها جور درنمي‌آمد‌ اما برخوردار اعتنايي به اين مسائل نداشت.

او در سال 38 شركت پارس‌الكتريك و در سال 47 شركت تهران‌الكتريك را براي واردات و گرفتن نمايندگي شركت‌هاي معتبر بين‌المللي بنا نهاد. او به تدريج نمايندگي شركت‌هاي توشيبا، آكائي، سان سوئي، سيكو، جنرال الكتريك، كندي، اليوتي و دووال را به دست آورد.

قوه پارس، قوه اي كه بازار راديو در ايران را متحول كرد

از سال 41 برخوردار دست به كار توليد برخي از محصولاتي شد كه وارد مي‌كرد. اين كار براي تاجر جواني كه مي‌خواست پيچيده‌ترين محصولات آن روزگار را توليد كند، خطر بزرگي محسوب مي‌شد. اولين شركتي كه تاسيس كرد، شركت باتري‌سازي بود. در سال 41 با همكاري شركت ري.او.واك امريكا، در سه قطع باتري توليد كرد كه بر آن «قوه پارس» نام نهاد. ابتدا امريكايي‌ها 85 درصد سهام شركت را در اختيار داشتند اما چند سال كه گذشت، برخوردار توانست 70 درصد سهام را از آن طرف ايراني كند. قوه پارس در 12 سال، سه كارخانه تاسيس كرد.

يك سال بعد، در سال 42 حاج محمدتقي بزرگ‌ترين كار زندگي‌اش را انجام داد و شركت پارس‌الكتريك را تاسيس كرد. او موفق شد در كارخانه‌هاي اين شركت راديو و تلويزيون بسازد و در سال 56 تلويزيون رنگي هم توليد كرد. محصولات اين كارخانه تحت ليسانس توشيبا، شاوب لورنس و بعدها گرونديك بود. پارس‌الكتريك در اوج كار خود، سالانه 200 هزار دستگاه راديو و تلويزيون توليد مي‌كرد. 

پارس توشيبا و مدرن كردن آشپزخانه‌هاي بانوان ايراني

پارس‌توشيبا كه اكنون به پارس‌خزر معروف است، از ديگر شركت‌هايي بود كه برخوردار در سال 47 پايه‌گذاري كرد. او با همكاري توشيبا و بانك توسعه صنعتي و معدني اين كار را انجام داد و در كارخانه‌هايش آبميوه‌گيري، پنكه، چرخ گوشت، بخاري، هواكش و پلوپز ساخت. قرار بود در همين شركت ماشين لباسشويي، اتو و كولر گازي هم توليد كند كه به انقلاب برخورد.

 شركت لامپ پارس توشيبا هم در همان سال شكل گرفت و لامپ رشته‌اي و فلورسنت توليد كرد. فعاليت‌هاي برخوردار به تدريج توسعه مي‌يافت و بالا رفتن قيمت نفت و رونق اقتصادي نيز به آن كمك مي‌كرد. البته او پيش از گران شدن نفت، شش شركت تاسيس كرده بود. برخوردار در سال 54 شركت لوازم خانگي پارس را با همكاري جنرال الكتريك امريكا راه‌اندازي كرد تا در ايران يخچال و فريزر و ماشين لباسشويي بسازد. اين شركت اكنون يكي از شركت‌هاي مهم لوازم خانگي ايران است. 

برخوردار تنها به لوازم خانگي بسنده نكرد. او تصميم گرفت شركت‌هايي تاسيس كند كه به طور تخصصي لوازم برقي توليد مي‌كنند. با همين فكر، در سال 51 شركت ورشكسته كالاي الكتريك را خريد تا سرپيچ و كليد و پريز توليد كند و بعدها به ساخت انواع ساعت سيكو رو آورد. در سال 54 با همكاري لگراند فرانسه و بانك توسعه صنعتي و معدني، شركت كالاي الكتريكي البرز را تاسيس كرد كه كارش توليد انواع كليد و پريز، دوشاخه، آنتن و فيش تلويزيون بود. 

شركت كشت صنعت جيرفت، عرصه فعاليت برخوردار در بخش كشاورزي

كشاورزي يكي از سنت‌ها در خاندان برخوردار بود و او در اوج روزگاري كه تلويزيون و پلوپز توليد مي‌كرد، به فكر تاسيس شركتي براي كشاورزي و صادرات محصولات خصوصاً پسته كه سنت خانوادگي‌اش بود، افتاد. در سال 51 شركت كشت و صنعت جيرفت را تاسيس كرد. اين شركت توانست يك سردخانه، كارخانه رب گوجه‌فرنگي و كارخانه تن ماهي داشته باشد. در همان دوران برخوردار به توليد فرش هم رو آورد و شركت فرش پارس را تاسيس كرد. در سال 50 اين شركت كار خود را براي توليد فرش ماشيني، موكت و موكت نمدي شروع كرد. فناوري كارخانه‌هاي اين شركت از آلمان و سوييس و انگلستان آمده بود. برخوردار توليدي لباس هم داشت. او در سال 54 شركت پوشش را راه‌اندازي كرد كه مخمل، حوله، بلوجين، جوراب و لباس زير توليد مي‌كرد. 

حاجي برخوردار و پدر تمامي صنايع مدرن ايران

حاج محمدتقي با اينكه نيروي خود را بر لوازم خانگي متمركز كرده بود اما در ديگر صنايع نيز دستي داشت. او در سال 52 سه شركت كارتن البرز، كاشي پارس و سراميك البرز را تاسيس كرد. كارخانه كارتن‌سازي او دو بار سوخت و تجهيزاتش از بين رفت اما دوباره با اصرار برخوردار احيا شد. برخوردار به عنوان سهامدار نيز در چند شركت از جمله لاميران (توليد انواع تيغ)، سيمان كرمان، آبگينه (توليد انواع شيشه) و كمپرسورسازي ايران (توليدكننده تجهيزات مورد نياز لوازم خانگي پارس) سهامدار بود. اشتياق و تبحر او در اقتصاد باعث شد به عضويت هيات مديره سه بانك و يك شركت بيمه نيز دربيايد. او در 15 سال 13 شركت تاسيس كرد و بهترين دوران توليد لوازم خانگي ايران را گذراند.

حاجي برخوردار پيرمردي كه افكارش بسيار جوان بود

روش مديريتي او نيز مدرن بود. براي مثال تبليغات براي برخوردار بسيار مهم بود. محصولاتش بروشور داشت و در شهرهاي مختلف نمايندگي مجاز داشت و سرويس سيار را براي تعمير محصولات در منازل راه‌اندازي كرد. او به تدريج در كنار شركت‌هاي توليدي تلاش كرد شركت‌هاي خدماتي و سرمايه‌گذاري مجزايي درست كند. بر اساس روش‌هاي نوين مديريت، بخش صنعت را از بخش بازرگاني و خدمات جدا كرد. به همين دليل شركت پارس‌شيد و شركت خدمات پارس را تاسيس كرد تا بخش فروش شركت لوازم خانگي پارس و پارس‌توشيبا را بر عهده بگيرند. شركت‌هاي صنعتي پارس‌توشيبا و لامپ پارس توشيبا هم شركت سرمايه‌گذاري پارس‌توشيبا را بنا نهادند تا سرمايه‌گذاري از توليد جدا باشد.

گاهي گفته شده برخوردار با توليد محصولات پيچيده در ايران، تنها مونتاژ انجام داده است اما برخي نيز در پاسخ گفته‌اند برخوردار توانست با كارخانه‌هايش، فناوري‌هاي پيچيده آن روز را وارد ايران كند و به تدريج آنها را در ايران با مديران و كارگران ايراني بسازد و در برخي موارد از شركت خارجي جدا شود. مخالفان برخوردار به او خرده گرفته‌اند كه باعث رواج مصرف‌گرايي در ايران شده است و موافقان نيز بابت بومي كردن فناوري در كارخانه‌ها او را تحسين كرده‌اند.

 تحولات سياسي و ناديده انگاشته شدن تلاش‌هاي صنعتي

از شركت‌هايي كه برخوردار تاسيس كرد، شركت پوشش‌، ري. او. واك، كشت و صنعت جيرفت و فرش پارس تعطيل شده‌اند و برخي شركت‌ها مانند لوازم خانگي پارس، پارس‌خزر، لامپ پارس، سراميك البرز و كاشي پارس به كار خود ادامه مي‌دهند. اما برخوردار پس از عمري تلاش مستمر براي صنعت لوازم خانگي،‌ آن روزها را هيچ به ياد نمي‌آورد. 13 سال پس از مصادره شدن كارخانه‌هايش‌ توانست تعدادي از آنها را بازپس گيرد اما ديگر پير شده بود و ناي كار كردن شبانه‌روزي دهه 50 را نداشت. سكته سال 74 هم به اين ناتواني افزود و به تدريج آلزايمر آن همه جوش و خروش را از او گرفت و گوشه‌اي نشاند.

 سرانجام مرد سالخورده صنعت مدرن ايران در چهارم مرداد 90 از دنيا رفت با اين حال هنوز در بسياري از خانه هاي ايرانيان يادگارهايي از تلاش‌هاي او در عرصه هاي مختلف صنعتي به چشم مي‌خورد .

منبع:http://www.tolideiran.ir

جمعه بیست و هفتم 5 1391 5:25

 

سهم توليد ملي از محصولات فرهنگي هنري كودكان و نوجوانان

بررسي وضع موجود در چند زمينه شاخص مثل اسباب بازي، كتاب، فيلم و انيميشن، بازي‌هاي رايانه‌اي و بازي‌هاي الكترونيك نشان خواهد داد كه نظام فرهنگ و هنر ما چه زمين مساعد و مهمي را در اختيار بيگانگان قرار داده كه هر چه دارند و مي‌خواهند ....

اين يادداشت را كلاً به عنوان يك مقدمه و ديباچه اوليه براي ورود به بحث بسيار استراتژيك و اساسي توليد ملي محصولات فرهنگي و هنري براي كودكان و نوجوانان در نظر بگيريد. موضوع، بسيار پيچيده و بحث، بسيار مفصل‌تر اين است كه در چند كلمه و جمله و صفحه بشود به آن پرداخت و ادعا كرد كه حق مطلب به جا آورده شده است. اما از آن جا كه نمي‌خواهيم اسم اين بچه را رستم بگذاريم و بعد بترسيم كه صدايش كنيم، سر حرف را از جايي باز كرده‌ايم تا بهانه‌اي بشود براي گفت و گو و تبادل نظر صاحب نظران و دلسوزان اين عرصه. تا چه قبول افتد و چه در نظر آيد...
حدود بيست ميليون نفر از جمعيت كشور را كودكان و نوجوانان سنين زير هفده سال تشكيل مي‌دهند. اين يعني بيست و هشت درصد كل جمعيت كشور. اگرچه در ادبيات جمعيت شناختي و محاسبات و برنامه‌ريزي‌هاي اقتصادي و سياسي براي اين گروه سني حساب خاص باز مي‌شود، اما يقيناً از منظر فرهنگي و پرورشي، موضوع از اهميتي ويژه برخوردار است. جمعيت‌شناسان معتقدند جامعة ايراني در مرحلة جواني است و دورة گذار به مرحله ميان سالي اين جامعه در پيش است.


جامعة امروز ايران بعد از انقلاب اسلامي، داعيه‌دار اسلام انقلابي و تفكر شيعي و احياي تمدن اسلامي است. برنامه اين جامعه براي مهمترين بخش تشكيل دهندة جمعيت خود چيست؟ غير از نظام آموزش رسمي كشور كه با چالش‌ها و مسائل ريز و درشت خود روبروست، ديگر چه برنامه و نظام محتوايي و تربيتي مبتني بر فرهنگ اسلامي و ايراني و ارزش‌هاي مذهبي و سبك زندگي ايراني _ اسلامي به صورت مدون و مشخص نگاشته و طراحي شده است؟ و كدام نهاد يا سازمان يا اداره يا مؤسسه در حال توليد محتوي و محصولات فرهنگي و هنري و ادبي است؟ اگر مؤسساتي هست _ كه البته هست _ توليدات آن‌ها چه سهمي از بازار محصولات فرهنگي و هنري و ادبي كشور را به خود اختصاص داده است؟


بررسي وضع موجود در چند زمينه شاخص مثل اسباب بازي، كتاب، فيلم و انيميشن، بازي‌هاي رايانه‌اي و بازي‌هاي الكترونيك نشان خواهد داد كه نظام فرهنگ و هنر ما چه زمين مساعد و مهمي را در اختيار بيگانگان قرار داده كه هر چه دارند و مي‌خواهند در آن بكارند و درو كنند. و پيدا كنيد و پيدا كنيم زمان و مكان روزي را كه قرار است با اين اوضاع به چشم‌اندازهاي آرماني ترسيم شده برسيم.


  چه بايد كرد؟


در يك كلام، نيازمند طراحي نظام توليد محصولات ملي براي كودكان و نوجوانان كشور هستيم. اما بايد‌ها و نبايد‌هاي اين نظام چيست و از كجا بايد شروع كرد؟ موارد زير به نظر من بخشي از اقداماتي است كه براي شروع كار لازم است:


۱. صنعتي كردن توليد محصولات براي كودكان و نوجوانان


به نظر مي رسد وقت آن رسيده كه توليد محصولات فرهنگي و هنري را به طور كل و توليد محصولات براي كودكان و نوجوانان را به طور خاص، به سمت صنعتي شدن پيش ببريم. مهمترين ظلم را به حوزة توليد محصول هنري آن زمان روا مي داريم كه خط پر رنگ و ضخيمي بين فرهنگ و اقتصاد مي كشيم. مدت‌هاست هر كار غير اقتصادي و حتي ضد اقتصادي را با برچسب "فرهنگي" شناسايي كرده‌ايم. در ادبيات برنامه‌ريزي و بودجه‌نويسي، پولي را كه به امور فرهنگي اختصاص مي‌دهيم، مترادف با هزينه قطعي مي گيريم و آن را بدون درآمد و بي بازگشت تلقي مي كنيم. در حالي كه چنين نيست و اين موضوع بديهي را بايد جا‌به‌جا حتي براي وجدان خودمان اثبات كنيم. در حالي كه اگر "دورة گردش عمليات" را در توليدات و خدمات فرهنگي و هنري به درستي شناسايي و احصا كنيم، ديگر هيچ كار و محصول و خدمت هنري را مساوي با هزينه قطعي و بي‌بازگشت نخواهيم دانست.
 لازمه اين كار، پوشاندن لباس صنعت به حوزة توليد محصولات فرهنگي و هنري است. ادبيات صنعتي مي‌تواند مسيرهاي بازگشت سرمايه و حتي ميزان سودآوري كالاها و خدمات هنري را به ما نشان دهد.


۲. شناسايي مزيت نسبي توليدات داخلي


ذائقة هر مخاطبي با محصولات و توليدات فرهنگي و هنري برگرفته از آداب زندگي و فرهنگ همان مخاطب سازگار است. بر همين اساس، ذائقه و خواسته مخاطبان ايراني با محصولات برگرفته از فرهنگ ايراني هم راستاست. و اساساً توجه به محصولات خارجي كاملاً از سر ناچاري است. همچنان كه ذائقة يك مخاطب آمريكايي با محصولات هنري آمريكايي سازگارتر است. هر جا هم كه استقبالي از محصولات خارجي مي‌شود، مربوط است به اين كه ميدان را خالي گذاشته‌ايم و خارجي‌ها وارد شده‌اند و گذشت ساليان، خود به ذائقه سازي منجر شده است. اما در مجموع، نظرسنجي‌هاي صدا و سيما مثلاً در مورد فيلم‌ها و سريال‌هاي ايراني و نيز نحوة سلوك مخاطبان سينما با فيلم‌هاي سينمايي در طول تاريخ سينماي ايران نشان مي‌دهد كه تماشاگران به طور كلي فيلم‌هاي ايراني را بيشتر مي‌پسندند و دوست دارند.


در حوزة صنعت هنري، روانشناسي مخاطب ايراني را بايد از نحوة سلوكش با صنايع دستي و مثلاً فرش ايراني مورد توجه قرار داد. و نه مثلاً با صنعت اتومبيل‌سازي.  يا بايد سلوك ايرانيان را با غذاهاي ايراني و نحوه رفتارشان را با غذاهاي خارجي بررسي كرد. ايرانيان، غذاي ايراني را ترجيح مي‌دهند. فيلم و داستان ايراني مثل برنج ايراني است. آيا در ايران كسي هست كه برنج خارجي را به برنج ايراني ترجيح دهد؟ (پال اسپراكمن، مترجم آمريكايي كتب حوزه هنري مي‌گفت: ايراني‌ها پيتزا را هم ايراني كرده‌اند. آنچه كه شما به اسم پيتزا مي‌خوريد، هيچ ربطي به پيتزاي ايتاليايي ندارد!)


طبيعي است كه بايد در طراحي توليد محصولات هنري به مزيت نسبي آن‌ها كه ايراني بودن آن‌هاست، توجه كنيم. استقبال مخاطبان كودك و نوجوان از آثار انيميشن ساخته شده ايراني( مثل شكرستان) كه اقتضائات هنري و فني اين صنعت را رعايت كرده‌اند، نشان مي‌دهد كه در بازار رقابت با محصولات خارجي، وضع ما با فاصله زيادي از رقباي خارجي بهتر است.


ادبيات، تاريخ، فرهنگ، باورها، زبان و مولفه‌هايي متعدد از اين نوع، محصول ما را به مشابه خارجي برتري مي‌دهد. چه قدر به اين داشته‌ها توجه كرده‌ايم؟!


به عنوان يك مورد دم دستي، پشتوانة توليدگران ادبي ما را چنان‌چه بخواهند در حوزه ادبيات داستاني يا حكمتهاي برگرفته از متون كهن كار كنند در نظر بگيريد. واقعاً غير از اين كه فرهنگ و ادبيات ايراني را با برچسب‌هاي "غني" و " قابل افتخار"  و"ماندگار" به موزه‌ها سپرده باشيم، چه بهره قابل اعتنايي از آن‌ها برده‌ايم؟


۳. لزوم توجه به مطالعات و پژوهش هاي زيرساختي


يكي از مهمترين مطالعات زيرساختي، مطالعات ناظر به وجه صنعتي و تجاري محصولات فرهنگي و هنري است. امروز صنعت سرگرمي را يكي از پر‌ درآمد‌ترين صنايع مي‌شناسند. اما از اين اطلاعات سطحي و روزنامه‌اي كه بگذريم، به جرأت مي‌توان گفت كه كمترين اطلاعات توليدي در زمينه شناخت و مطالعات بازار محصولات و سرگرمي‌هاي كودكان در ايران موجود نيست. حجم گردش سرمايه، مطالعات دقيق ذائقه‌سنجي، مطالعات سنجيده در باب تعريف گروه‌هاي سني، سهم تك تك محصولات متنوع از بازار داخلي، نقش بازيگران عمده تجاري (و حتي تعداد آن‌ها و نام و نشان ده‌ تا از مهمترينشان) در كدام بانك اطلاعاتي مضبوط است؟ چه نهاد يا جايگاهي در حال رصد محصولات ورودي به كشور است و حتي به صورت آفلاين امكان ارائه اطلاعات اوليه را دارد؟ اطلاعات شبكه توزيع در كجاست؟ فعالان اين حوزه كيستند؟ سهم هر كدامشان در تامين نياز بازار چه قدر است؟


اين‌ها سوالاتي ظاهرا ابتدايي است كه به سادگي به جواب مناسب نمي رسد. واقعاً آنقدر كه در زمينه محصولات دارويي يا غذايي براي كودكان كار و مطالعه شده، يك صدم آن در زمينة نيازهاي روحي و رواني و نحوه توليد محصول هنري و سرگرمي براي كودكان كار نشده است. در بخش زيادي از نيازها كه تازه بايد به دنبال اختراع چرخ باشيم!
يكي ديگر از مهم‌ترين مطالعات زيرساختي، بحث نحوه تفكيك گروه‌هاي سني و تعيين گروه مخاطبان يك محصول هنري يا ادبي است. روشن است كه امروز ديگر نمي‌توان بر مبناي تقسيم بندي‌هاي سني و تحصيلي چهل سال پيش، براي محصولات فرهنگي تعيين مخاطب كرد. روش جايگزين چيست و كدام مطالعه و پژوهش جدي در اين زمينه انجام شده كه خروجي‌اش امروز به كارمان بيايد؟


٤. توجه به رويش و پايش نيروي انساني


هنرمندان و توليدگران حوزه صنعت هنري كودك و نوجوان، علاوه بر تخصص هاي مرسوم فني و هنري، بايد با روانشناسي و علوم تربيتي مخاطبان خود آشنايي كامل داشته باشند. كي و كجا و چه گونه در حال جذب و پرورش و آموزش اين هنرمندان هستيم؟


  ٥. بازارسازي، بازاريابي ، بازارداري و بازارپايي


قبول داريم كه بازار محصولات و سرگرمي‌هاي كودكان در دست ما نيست. اما به همين موضوع هم مي‌توان از وجه مثبت نگريست. از وجهي كه به ما كمك كند با بررسي سير تصرف بازار و شيوه شناسي بازارسازي و بازارداري بيگانگان در اين زمينه، به الگوهاي بومي و منطقه‌اي خودمان برسيم. امروز ديگر همه‌مان مي‌دانيم كه مثلاً شخصيت عروسكي‌اي كه در دست كودك ماست، چه مسيري را از منظر توليد و تجارت محصولات هنري طي كرده و از كدام دروازه‌هاي فرهنگي و هنري وارد خانه هايمان شده است. براي‌مان روشن است كه وقتي كودك‌مان را از طريق يك كتاب تصويري يا يك فيلم انيميشن يا يك بازي رايانه‌اي با آن شخصيت آشنا كرديم، (شخصيتي كه طراحي رفتار و گفتار و اعمالش طوري است كه خود را به دنياي ذهن و درون كودك تحميل مي‌كند) خواست غريزي او را در به دست آوردن اين عروسك تحريك كرده‌ايم. اين راه طي شده را ما هم مي‌توانيم با الگوهاي خودمان برويم.


در عرصه‌اي ديگر، شهرك‌ها و سرزمين‌هاي شادي و سرگرمي كه در ابعاد بسيار بزرگ در كشورهاي مختلف تأسيس مي‌شوند، بخشي از فعاليت بازارپايي است. سرنخ خيلي از جريان‌هاي ترويجي هنري و فرهنگي در اين شهرك‌ها ديده مي‌شود. در ايران، نمونه‌هاي كوچك موجود، مملو از دستگاه‌ها و بازي‌ها و برنامه‌هاي صد در صد خارجي است. طراحي و ساخت شهربازي‌هاي ايراني لازم است در دستور كار ما قرار گيرد.
حلقه ديگر بازارپايي و بازارداري، فروشگاه‌هاي بزرگ عرضه محصولات براي كودكان هستند كه به جرأت مي‌توان گفت حتي يكي از آن‌ها را در كشورمان نداريم.


حداقل دستاورد اين بررسي اين است كه مي‌توان مسير مشابه را با محصولات و فرهنگ  خودي طي كرد و به جواب رسيد.


  ٦. لزوم توليد انبوه و متنوع محصولات جانبي


امروز كارشناسان و فعالان حوزه سرگرمي‌هاي كودكان پذيرفته اند كه بازار، حوزه تأثير و درآمد اقتصادي و فرهنگي "محصولات جانبي"‌اي كه بر اساس فيلم‌ها و داستان‌ها و انيميشن‌ها توليد مي‌شوند، بيش از خود اين فيلم‌هاست. و روشن است كه در طراحي پلان تجاري توليدات هنري، سهم قابل توجهي از درآمد و سود را متوجه محصولات جانبي  مي‌دانند. طراحي و توليد يك فيلم انيميشن كه هنوز با همه نوآوري‌هاي فناورانه جزو گرانترين توليدات در صنعت هنري است، نقطه آغاز يك فعاليت پر سود تجاري و يك اقدام شديداً موثر فرهنگي است كه با ارائه محصولات متنوع جانبي تكميل مي‌شود. يك فيلم را مي‌توان به بخش زرهي نيروي مهاجم تشبيه كرد و محصولات جانبي آن را به پياده نظام پشت سرش. كه در اصل، ورود و استقرار پياده نظام است كه تصرف يك موقعيت را معنا و واقعيت مي بخشد. 


  ۷. نقش رسانه‌هاي فراگير


در پرديس اقدامات و فعاليت‌هاي صنعت هنري كودك و نوجوان، به كارگيري رسانه‌هاي فراگير مثل تلويزيون و فضاي سايبر و مطبوعات و تبليغات محيطي، يك اقدام راهبردي است. در مثال اين يادداشت، فيلمي كه ديده نشده و داستاني كه در شمارگان انبوه خوانده نشده، عملا نمي‌تواند سوژه محصولات جانبي بعدي باشد. اين‌جاست كه رسانه‌ها و آثار هنري نقشي تعاملي در ربط با يكديگر پيدا مي‌كنند. آثار هنري ديده مي شوند چون رسانه آن ها را مي‌نماياند و رسانه مخاطب مي‌يابد چون آثار را نشان مي‌دهد. روشن است كه رسانه‌هاي فراگير هم به عنوان مصرف كننده و مشتري عمده محصولات و هم به عنوان مروج و جريان ساز همين محصولات، جايگاهي بلند بالا مي يابند.
معني اين حرف اين است كه توجه به رسانه و تعريف نقش و به كارگيري آن در صنعت هنري به طور كل و صنعت سرگرمي كودكان به طور خاص، يكي از مراحل اصلي و كليدي است.


خلاصه


در پايان اجازه بدهيد يك بار ديگر آن چه را گفتيم به شكل خلاصه مرور كنيم تا حاصل بحث روشن شود:
به شدت نيازمند طراحي نظام توليد محصولات فرهنگي و هنري ملي براي كودكان و نوجوانان كشور هستيم.
لازم است نگرش موجود به اقتصاد هنر اصلاح شود. فعاليت فرهنگي و هنري لزوماً غير اقتصادي نيست.
توليد محصولات را در چارچوب‌هاي صنعتي با همه اقتضائات و ملزومات آن تدارك كنيم.
روي مزيت نسبي توليدات ايراني در جلب مخاطب و تضمين اقبال مردمي حساب ويژه باز كنيم.
به نقش و سهم واقعي نيروي انساني متخصص، پژوهش زيرساختي، بازارسازي و بازارپايي توجه كنيم.
در طراحي پلان تجاري و نقشه راه توليدات، جايگاه محصولات جانبي را دست كم نگيريم.
از ابتدا به فكر تعريف نقش براي رسانه‌هاي فراگير و بهره‌گيري عملياتي از آن‌ها باشيم.

منبع:حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي

 

 

به نام خدا-سلام

ميخوام امروز يك كفش ايراني بهتون معرفي كنم ،اميدوارم راضي باشيد:

 

كفش آداك، هشت سال مداوم صادر كننده نمونه استان و صادر كننده نمونه ملي سال 86

بسياري از گذشتگان بر اين باور بوده اند كه نقاطي از كف پا نماينگر سلامت بخشتهايي از بدن است و به همين دليل، آن را قلب دوم انسان ناميده و مراقبت از آن را در همه حال موجب آرامش انسان ميدانستند. كفش آداك سعي دارد با بهره گيري از آخرين فن آوري روز و استفاده از مواد اوليه مرغوب، پاپوشي راحت و برازنده را براي مخاطبين خود فراهم آورد. هدف ما در تهيه و تدوين اين مجموعه كمك به مصرف كننده در جهت انتخاب كفش مناسب است. با توجه به نقش بسزاي كفش در سلامت، داشتن آگاهي لازم از ويژگي هاي كفش خوب و انتخاب صحيح بسيار ضروري بنظر مي رسد

محصولات اين شركت:

كفشهاي زنانه:

برخي ويژگي ها:

كفي كفش ودمپايي  هاي آداك :

كفي كفش هاي آداك از دو متريال چرو طبيعي و موادي از جنس لاتكس (Latex) تشكيل شده است . چرم طبيعي استفاده شده در كفي باعث كاهش تعرق پا در كفش و سلامت بيشتر پا مي گردد. همچنين ماده اي

كه از جنس لاتكس (Latex)  در زيرچرم كفي استفاده شده است . كاملا گياهي بوده ومحصول كشور ايتاليا

مي باشد ، پس از مدتي فرم كف پارا به خود مي گيرد وتمامي نقاط پست و فرورفته پا را پوشش ميدهند ودر نتيجه پا در راحتي كامل قرار گرفته وبه مدت طولاني خسته نخواهد شد . دوخت اين دمپايي ها كاملا توسط دست انجام گرفته است . ( Handmade)

D301-05 دمپايي زنانه مديكال 051501002سس 5

كفشهاي كلاسيك:

كفي كفش هاي آداك از دو متريال چرو طبيعي و موادي از جنس فايبر سيستم تشكيل شده است . چرم طبيعي استفاده شده در كفي باعث كاهش تعرق پا در كفش و سلامت بيشتر پا مي گردد. همچنين ماده اي
كه از جنس فايبر سيستم Fiber system در زيرچرم كفي استفاده شده است . به لحاظ فرم آناتوميكي،
پا به مدت طولاني خسته نخواهند شد.

ايتاليا بي بند عسليكاباني عسلي05004001C240-010 وينتر تابستاني فيلي

كفشهاي اسپرت:

ويژگي كفش ها با زيره سنتر :
جنس رويه : چرم كاگوليت و انبوك
ويژگي رويه : وجود منفذ هاي ريز باعث راحتي گردش هوا در كفش ميشود .
جنس آسترپاشنه : PU&Mesh
زيره : پلي اورتان به روش تزريق مستقيم (Elestogram BASF GROUP)
ويژگي زيره : باعث راحتي پا در حركات سخت و طولاني مدت ميشود .
ويژگي كفش ها با زيره نسناس و سانتا:
جنس رويه : چرم MicroFiber (چرم دوباره ساخته شده) و انبوك
ويژگي رويه: وجود منفذهاي ريز باعث راحتي گردش هوا در كفش مي شود.
جنس آستر پاشنه: PU & Mesh
زيره: پلي اورتان به روش تزريق مستقيم (Elestogram BASF GROUP)
ويژگي زيره: باعث راحتي پا در حركات سخت و طولاني مدت ميشود .
جنس آستر داخلي: ويسكوز طبيعي
ويژگي آستر داخلي: هفت برابر وزن خود عرق پا را جذب مي كند.
ويژگي كفش ها با زيره رالف :
جنس رويه : چرم ونبوك
جنس زيره : ترمورابر ( فشار هاي ناشي از ناهمواريهاي و اجسام تيز را به كف پا را كاهش ميدهد .)

S135-1-02 اكسل مشكيS210-03 نايك سفيدS185-10-رالف

كفش آداك(اطلاعات تماس:

   
آدرس:
كيلومتر 12 جاده تهران
تبريز
آذربايجان شرقي
ايران

تلفن: ۶۳۰۴۱۴۴ (۰۴۱۱) ۹۸+ و ۶۳۰۴۰۷۲ (۰۴۱۱) ۹۸+
فكس: ۶۳۰۳۸۴۴ (۰۴۱۱) ۹۸+
  http://www.adakshoes.com
پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 23:59

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، هر طور حساب كنيد همه ما ايراني‌ها به علي‌اكبر رفوگران مديونيم. او كسي است كه براي نخستين‌بار خودكار را به ايرانيان معرفي كرد، هرچند اين وسيله اختراع خودش نبود ولي او كسي است كه براي نخستين‌بار در 50 سال پيش دست به كار شد و جلوي واردات خودكار به ايران را گرفت. او حتي خودش اسم خودكار را براي اين نوشت‌افزار انتخاب كرد؛ نامي كه معتقد است اسم مناسبي براي اين وسيله نوشتني نيست! او به گردن تمام ما حق دارد و بايد به احترامش كلاه‌مان را از سر برداريم و درود بفرستيم به همه تلاش‌هايي كه در اين سال‌ها كرده است. او نام بزرگي است، پدر خودكار ايراني

روزهاي نوجواني و جواني

 علي‌اكبر رفوگران به دليل شغل پدرش به تحريريان معروف بود، زيرا پدر او يكي از بازاريان و عمده فروشان بزرگ لوازم التحرير در تهران بود، شغل لوازم‌التحريرفروشي، يك شغل موروثي در خانواده رفوگران بود.

 پدربزرگ علي اكبر بازرگان نوشت‌افزار و لوازم‌التحرير بود و از اروپا و كشورهاي ديگر، قلم و نوشت‌افزار به ايران وارد مي‌كرد و اين موضوع سبب شده بود بخش قابل توجهي از مردان اين خانواده به واردات  فروش لوازم التحرير در ايران مشغول باشند.

نوآوري از همان روز اول 1330

 علي‌اكبر در سال‌1330 درحالي‌كه تازه ازدواج كرده بود نزد پدر شاگردي مي‌كرد. پدرش يك محموله بزرگ مداد ژاپني خريده بود. آن زمان اجناس ژاپني ‌كيفيت خوبي نداشتند و پرطرفدار نبودند. همان موقع علي اكبر براي فروش اين مدادها دست به ابتكار و خلاقيت تازه‌اي زد. وي براي هر چه بيشتر بچه پسند كردن اين مدادها قالب‌هايي را طراحي و ساخت و با ايده‌هاي جذاب تغييراتي درشكل آنها ايجاد كرد تغييراتي كه مدادها را بيش از قبل در مقابل چشم كودكان قرار مي‌داد و موجب شد كه تنها در چند روز تمامي آنها به فروش برسد.

فروش اين مدادها سرمايه قابل توجهي در اختيار علي اكبر جوان قرار داد و استقلال كاري را براي او به ارمغان آورد.

ابتكار، ابتكار و باز هم ابتكار

در سال هاي جواني و با شروع جنگ جهاني كالاهاي آلماني به بازار ايران سرازير شدند، علي اكبر در يكي از روزها براي نخستين بار كاتالوگ شركتي آلماني به دستش رسيد كه در آن عكس برگردان‌هاي متنوع ساخت آن شركت تبليغ مي‌شد.

 علي اكبر با مشاهده اين كاتالوگ ايده تازه‌اي به ذهنش رسيد او نزد خطاطي ماهر رفت و عبارت «فالله خيرحافظا» را خطاطي كرد و اين طرح را براي شركت آلماني ارسال كرد و سفارش توليد 10 هزار عدد از اين عكس برگردان‌ها را داد.

بعد از مدتي بسته‌هاي سفارشي او يكي پس از ديگري از آلمان به تهران مي‌رسيد و سود سرشاري براي او به همراه آورد و زندگي او را از نظر مالي دگرگون كرد.

شراكت دوباره با پدر 1333

فروش عكس برگردان‌ها موجب رونق گرفتن بيش از پيش كار رفوگران شد و اين موضوع سبب شد كه او بار ديگر با پدر شريك شود و پدر را از كار بنكداري به كار واردات كالا از كشورهاي ديگر ترغيب كند. حجره كوچك 12 متري پدر واقعا گنجايش 3 نفر را نداشت با اين حال علي اكبر به همراه برادر و پدرش همچنان با انگيزه بسيار زياد فعاليت مي‌كرد و زماني كه هنوز قلم، سرقلم، مداد و خودنويس ابزار نوشتن بودند و كسي خودكار را نمي‌شناخت، اتفاقي زندگي و حرفه او را متحول كرد.

آشنايي با محصولات بيك

يك روز دلالي نمونه‌اي را براي فروش به حجره آورد كه همان خودكار «بيك» بود. نمونه خودكار را به پدر علي اكبر نشان داد، پدر علي اكبر گفت: «چطور كار مي‌كند؟ جوهر را چطور داخل آن مي‌ريزند؟» و علي اكبر كه مي دانست اين نوشتار جديد چيست به صورت ناخودآگاه گفت خودكار است و اين نام براي هميشه بر روي اين نوشت افزار باقي مي‌ماند.

 در اين روزها نماينده خودكار بيك در ايران فردي به نام كليميان بود اين فرد در هنگام سفر رئيس صادرات شركت بيك به ايران از علي اكبر براي كمك و همراهي آنها كمك خواست و اين مقدمه‌اي شد تا رفوگر براي نخستين‌بار با مديران شركت بيك آشنا شود در اين اثنا مدير بخش صادرات خودكاربيك از علي اكبر رفوگر دليل عدم فروش مناسب و اقبال مردم به اين نوست افزار جديد را جويا مي‌شود و علي اكبر جوان در آن لحظه قول مساعدت و همكاري با شركت بيك را براي فروش هر چه بيشتر اين نوشت افزار اعلام مي‌كند.

 اين موضوع مقدمه دريافت نمايندگي اين شركت از سوي رفوگر مي‌شود. بعد از دريافت نمايندگي بيك علي اكبر با انگيزه بيشتري شروع به كار مي‌كند و بعد از مدتي فروش اين نوع نوشت افزار جديد را در ايران افزايش مي‌دهد بعد از مدتي علي اكبر به فكر راه اندازي خط توليد خودكار بيك در ايران مي‌افتد و به اين منظر و با كيفي پر از پول عازم پاريس مي‌شود. او بعد از يك سفر مخاطره آميز از راه عراق، اردن، سوريه ، لبنان، ايتاليا و آلمان به فرانسه مي‌رسد و به سرعت براي ملاقات با رئيس شركت بيك وارد اين شركت مي‌شود.

توليد خودكار بيك در 1336

او در پاريس به كمك لوك به ديدار بيك، موسس و رئيس كارخانه بيك مي‌رود و بدون مقدمه‌‌ از رئيس شركت بيك تهيه يك ماشين تزريق پلاستيكي و همچنين قالب خودكار را طلب مي كند.

 بيك رئيس شركت وقتي اصرار و پشتكار علي اكبر جوان را مشاهده مي‌كند با درخواست وي موافقت كرده و اجازه راه اندازي خطوط توليد خودكار بيك در ايران را صادر مي‌كند.

تأسيس شركت صنعتي قلم خودكار

علي‌اكبر جوان وقتي به ايران باز مي‌گردد شركتي با نام « شركت صنعتي قلم خودكار را تاسيس مي‌كند و با خريد يك قطعه زمين در تهران نو با سرعت ساخت كارخانه را شروع مي‌كند.هنگامي كه ماشين‌ها به تهران وارد و نصب شد، نخستين محموله خودكار بيك توليد شده براي تاييد كيفيت از سوي شركت بيك به فرانسه ارسال شد.

با تاييد كيفيت خودكارهاي توليدي شركت قلم خودكار رفوگران از سوي شركت بيك محصولات اين شركت به صورت گسترده وارد بازار كشور شد و كم كم با استقابل گسترده مردم مواجه شد.

موفقيت بيك راه را براي سوسمارنشان‌هاي فابركاستل باز كرد

توليد موفقيت آميز خودكاري بيك در ايران علي اكبر را براي راه‌اندازي خط توليد مدادهاي سوسمار نشان در ايران ترغيب مي‌كند و سفر دوم او به آلمان براي دريافت نمايندگي توليد اين مدادها در ايران رقم مي‌خورد سفري كه اگرچه از سفري نخست به فرانسه سخت‌تر و پيچيده‌تر بود ولي موفقيت بزرگي را به همراه داشت و موجب شد شركت فابر كاستل آلمان نمايندگي خود را به ايرانيان واگذار كند.

و اندكي بعد مدادهاي سوسمار نشان ساخت ايران نيز در سال 1350به بازار كشور وارد شود.

دهه 70 و آغاز روزهاي دشوار براي خودكار بيك

فعاليت‌هاي توليدي دو كارخانه خودكار بيك و مدادهاي سورسمار نشان تا سال‌هاي بعد از انقلاب نيز ادامه داشت تا در اواخر دهه 70 با گسترش واردات لوازم‌التحرير به كشور و واردات گسترده خودكاري چيني شرايط براي ادامه فعاليت شركت بيك علي اكبر سخت و دشوار شد و سرانجام رفوگر تصميم گرفت خط توليد عطر بيك را نيز به ايران آورده و خون تازه‌اي در كالبد كارخانه بيك ايران بدمد.

عطر بيك تلاشي براي زنده نگه داشتن برند بيك در ايران

 خط توليد عطر بيك در سال 1375 به اين دليل راه اندازي شد كه علي اكبر رفوگر معتقد بود تمامي مردم ايران توان خريد ادكلن‌هاي گران قيمت خارجي را ندارند و به اين دليل توليد عطرهاي خشبو و با كيفيت ولي با قيمت مناسب مي‌تواند به حل اين مشكل بخش قابل توجهي از ايرانيان كمك كند. به تدريج استقبال گسترده مردم از محصولات اين شركت به خوبي به درستي افكار علي اكبر صحه گذاشت.كارخانه عطر بيك قرار بود به سنگاپور يا مالزي برود ولي تلاش علي اكبر رفوگر نه تنها از رفتن آن به كشور ديگر جلوگيري كرد. بلكه سبب شد اين عطر به ايران بيايد و براي مردم ايران توليد شود و عده‌اي نيزبراي توليد اين محصول به كار مشغول شوند.

اهدفي كه اگر چه بسيار ساده به نظر مي‌رسيدند ولي تاثير بسيار زيادي بر اقتصاد كشور به دنبال داشتند

.

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 23:20
X