منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 371694
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
خبرگزاري مهر: اين روزها چهره طرقبه و شانديز مثل گذشته شاداب نيست، واردات بي رويه محصولات چيني در حال نابود كردن هنر كهن كانون صنايع دستي خراسان رضوي است.

به گزارش خبرنگار مهر، بيش از 70 درصد توليد كنندگان صنايع دستي منطقه را زنان تشكيل مي دهند و لذا مي توان گفت كه زنان باذوق و هنرمند اين منطقه بيشترين سهم را در توليد آثار صنايع دستي دارند.

دهه هاي متمادي است كه صنايع دستي طرقبه وشانديز، بخش مهمي از درآمد ارزي مورد نياز كشور را تأمين مي كند و همواره در جمع كالاهاي صادراتي غيرنفتي ايران قرار داشته است.

صنايع دستي به مجموعه اي از هنرها و صنايع اطلاق مي شود كه به طور عمده با استفاده از مواد اوليه بومي و انجام قسمتي از مراحل اساسي توليد به كمك دست و ابزار دستي محصولاتي ساخته مي شود كه در هر واحد آن ذوق هنري و خلاقيت فكري صنعتگر سازنده به نحوي تجلي يافته و همين عامل، وجه تمايز اصلي اين گونه محصولات از مصنوعات مشابه ماشيني و كارخانه اي است كه اين روزها توجه چنداني به آن نمي شود.


در عرصه صنايع دستي طرقبه شانديز پوستين دوزي و نقش اندازي روي آن از اهميت و جايگاه ويژه اي برخوردار است.

بنابر شواهد فن پرورش و نمك زدن، تراش و خورش دادن و آماده كردن پوست براي جليقه، پوستين و زير انداز، داراي سابقه هزار ساله و يا بيشتر است.براي تزيين اين  پوستين ها نيز از هنر سوزن دوزي و رنگ آميزي استفاده مي كردند.

امروزه پوستين دوزي از هنر هاي مردم شانديز محسوب مي شود كه در كنار كار كشاورزي و دامپروري به اين حرفه نيز روي آورده اند و به توليد انواع سجاده، پادري، دايره هاي كفشي، دستكش اشتغال دارند.

از به هم تنيده شدن تار و پود تركه هاي نازك حاصل از درختچه هاي ارغوان، هنري سنتي و بومي ايجاد مي شود كه به " ارغوان بافي" معروف است.اين هنر دستي با تركه هاي ارغوان، گياهي طبيعي و خودرو از دره هاي منطقه مايان بخش طرقبه انجام مي شود.

برداشت تركه هاي ارغوان معمولاً در اواسط فصل بهار آغاز و تا اواخر پائيز ادامه دارد، پس از جمع آوري تركه ها آن ها را در محيطي خيس و نم دار خوابانيده و آماده كار مي كنند و با بافتن تركه هاي ارغوان به يكديگر سبدها و اقلام تزييني توليد و به بازار فروش عرضه مي شود.

بازار صنايع دستي طرقبه شانديز در دست چيني ها

در حال حاضر طرقبه يكي از پايگاه‌هاي خريد اجناس صنايع دستي است كه بخش عظيمي از محصولات آن متعلق به كشورهاي خارجي و به ويژه چين است و بخش اندكي از اين بازار به محصولات ايراني تعلق دارد.


علي حسيني يكي از توليدكنندگان و عرضه كنندگان پوستين در گفتگو با خبرنگار مهر بيان داشت: اگر در شهر پايگاه‌هاي ثابت فروش صنايع دستي وجود داشته باشد، فروش و توليد آن نيز افزايش مي‌يابد.

وي افزود: صنايع دستي در كشور مهجور و محروم نيست و استان خراسان رضوي نيز داراي امكانات و ظرفيت‌هاي بسيار بالايي براي ايجاد كارگاه‌هاي صنايع دستي و همچنين بازارچه‌هاي صنايع دستي است.

حسيني تاكيد كرد: براي رونق بازار صنايع دستي وجود توريسم و صادارت صنايع دستي به خارج از كشور امري حياتي است.

وي افزود: اين امر نياز به سرمايه گذاري دارد و اگر بازارها نياز سنجي شده و سرمايه‌گذاري لازم نيز در اين راستا انجام شود مي‌توان به رونق بازار صنايع دستي اميدوار شد.

حسيني گفت: بايد بنيادهاي زير ساختي صنايع دستي درست شود و همه ساله هنرمند صنايع دستي با بازار روز دنيا آشنا شود و با تشكيلات و مديريت بازرگاني قوي ضعف‌هاي صنايع دستي برطرف شود.

وي به ضعف‌هاي صنايع دستي اشاره كرد و تصريح كرد: همه ساله به دليل نبود حمايت، بسياري از هنرمندان ورشكسته مي‌شوند و اگر مي‌خواهيم اين صنعت به سرانجام برسد بايد زمينه‌اي براي حمايت و ابداع‌ گري صنعت‌گران و هنرمندان صنايع دستي فراهم شود.

حمايت از كارگاه هاي كوچك خانگي

عباس خبوشاني با بيان اينكه صنايع دستي جديد طرقبه شانديز بلورجات رنگي است به خبرنگار مهر اظهار داشت: از صنايع دستي موجود مي توان از پوست سنتي، سبدبافي به صورت انواع مختلف ارغوان، ساقه گندم، ساقه هاي گياه بامبو اشاره كرد.


عضو انجمن حمايت از حقوق مصرف كنندگان صنايع دستي كشور گفت: اقلام صادراتي از سراسر كشور در طرقبه شانديز جمع مي شود و به صورت نمايشگاه ثابت يا دوره اي همچون قلم زني، پوست وچرم، ميناكاري و خاتم كاري، انواع گليم، فرش و تابلو فرش عرضه مي شود.

خبوشاني معتقد است با توسعه تعاوني ها، كارگاه هاي خانگي كوچك و در اختيار گذاشتن تسهيلات بصورت وام قرض الحسنه اشتغال زايي فراوان ايجاد مي شود.

نماينده توسعه صادرات صنايع دستي كشور در نمايشگاه هاي خارجي اظهار داشت: معافيت و بخشودگي ماليات بعنوان بهترين خدمت دولت و رونق اين صنعت اعم از فروشگاهي و نمايشگاهي مي تواند باشد.

خبوشاني با بيش از 35 سال سابقه واردات بي رويه كالاهاي چيني را به بازار از مهم ترين مشكلات دانست و گفت: با اين روندي كه در پيش گرفته شده در واردات و عرضه صنايع دستي چيني امكان آن وجود دارد كه در آينده نزديك شاهد از بين رفتن اين هنر كهن باشيم.

ايجاد بازارچه هاي صنايع دستي لازم است

عباس محمدي يكي از مغازه داران عرضه محصولات صنايع دستي به خبرنگار مهر اظهاركرد: در حال حاضر يكي از عمده ترين مشكلات بخش صنايع دستي در كشور دلال بازي ها در اين حوزه است كه با كم كردن فاصله حوزه توليد با عرضه مي توان دست دلال ها راقطع كرده و در نتيجه قيمت ها كاهش پيدا كند.

وي با اشاره به عمده ترين مشكلات صنايع دستي كشور بيان كرد: يكي ديگر از عمده ترين مشكلات اين صنعت آشنا نبودن مردم با فرهنگ استفاده از صنايع دستي است و بايد در اين راستا با ترويج فرهنگ استفاده از صنايع دستي، كشور را به جايي برسانيم كه كسي به دنبال مشابه چيني نباشد و صنايع دستي به بخشي از زندگي مردم تبديل شود.

وي ايجاد بازارچه هاي صنايع دستي در 31 نقطه كشور را از اقدامات حمايتي از هنرمندان اين صنعت دانست و ادامه داد: در حال حاضر  بازارچه ها به صورت ثابت براي فروش جديدترين دستاوردهاي صنايع دستي هنرمندان در سراسر كشور فعال است و با اين اقدام هنرمندان آثار كاربردي و با كيفيت خود را در معرض ديد بازديدكنندگان قرار مي‌دهند.

عدم همكاري بانك ها

علي احمدي يكي از توليدكنندگان صنايع دستي، از موانع بزرگ بر سر راه سرمايه گذاري در صنعت گردشگري و صنايع دستي را عدم همكاري بانك ها با سرمايه گذاران در اين بخش دانست.

وي افزود: براي حل اين مشكلات و تعامل بهتر بين سرمايه گذاران صنعت گردشگري و صنايع دستي با بانك هاي عامل، لازم است كارگروهي با اين عنوان در استانداري تشكيل شود تا هرچه زودتر مسائل و مشكلات بين دو طرف حل شود.

خانم رضايي از پيشكسوتان حصير بافي اظهاركرد: استان خراسان رضوي با توجه به حضور اقوام مختلف ايراني، بستر هاي مناسبي براي رشد و توسعه هنرهاي سنتي و صنايع دستي وجود دارد و برگزاري نمايشگاه در فصول مختلف، جهت ارائه و شناساندن اين توانايي ها به مردم تاثير گذار خواهد بود.

وي گفت: همچنين براي هم سطح شدن با ساير استانها، ايجاد فضاهاي رقابتي براي هنرمندان صنايع دستي ضروري است.

سيما حسيني دانشجوي رشته جهانگردي با بيان اينكه توسعه صنايع‌ دستي مي‌تواند به رفع مشكل بيكاري كمك كند اظهاركرد: حمايت از صنايع دستي براي اشتغال زايي در شهرستان ها حائز اهميت است.

مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري طرقبه شانديز هم در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينكه صنايع دستي در اين شهرستان داراي تاريخ هزار ساله است گفت: براساس وظايف سازماني مسئوليت آموزش، ترويج و بازاريابي صنايع دستي به عهده اين سازمان  است، لذا در راستاي تحقق اهداف مذكور با برنامه ريزي اقدام به برگزاري و اجراي دوره هاي آموزشي در شهر ها و روستاهاي مختلف مي كند.

علي اكبر احمدزاده ادامه داد: همچنين از طريق برگزاري و شركت در نمايشگاه هاي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري داخل و خارج كشور از اقدام به معرفي، تبليغات و بازاريابي مي كند.


وي تصريح كرد: در سال 1390 با همكاري شوراي اسلامي شهرستان طرقبه شانديز مبلغ چهار هزار ميليون ريال وام قرض الحسنه به 200 نفر از بانوان شهرستان براي حمايت از كارگاه هاي خانگي تابلو فرش داده شد كه سبب احياء اين هنر دستي شد.

احمدزاده از حمايت هاي سازمان بيمه شدن فعالان اين عرصه را دانست و گفت: در حال حاضر از ديگر حمايت هاي اين سازمان با هماهنگي سازمان فني و حرفه اي  فراهم كردن پوشش تامين اجتماعي براي فعالان عرصه توليد صنايع دستي است كه زمينه ان براي اين تلاشگران فراهم شده است.

نياز به سرمايه گذاري اندك براي ايجاد اشتغالو پيشگيري از مهاجرت وايجاد مشاغل كاذب در شهرهاي بزرك و حفظ سنت هاي محلي توسط بوميان اين منطقه از مزيت هاي سرمايه گذاري در حوزه صنايع دستي در اين شهرستان است كه بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد.

شايسته است مسئولان و دست اندر كاران با حمايت هاي خود ضمن تقويت و گسترش صنايع دستي فعال و نيمه فعال، برنامه ريزي هاي كوتاه مدت و دراز مدت خود براي احياي صنايع منسوخ شده در اين شهرستان كه مهد هنر و فرهنگ است را بطور جدي دنبال كنند

 

خبرگزاري مهر: دو ماه از سالي كه به ابتكار مقام معظم رهبري به عنوان "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني" نامگذاري شده، گذشت اما ظاهرا اين شعار در عمل مسئولان تغييري ايجاد نكرده و در اين ميان، كشاورزان گندمكار ورامين همچنان نگران آينده خود هستند.به گزارش خبرنگار مهر، با اينكه توسعه بخش كشاورزي و استفاده از توان و پتانسيل ها، افزايش توليد با كيفيت و ايجاد اشتغال از تأكيدات دولت است، اما اگر تمام جوانب به خصوص مشكلات كشاورزان مدنظر قرار نگيرد، همين كشاورزان هم شغل خود را از دست مي دهند، چه برسد به اشتغال ديگران.

هزينه كاشت و بذر، قيمت بالاي سم براي مبارزه با آفات و تراكم سن مادر، سهميه كم كود يارانه اي، هزينه بالاي سوخت و ... نه تنها مشكل كشاورزان وراميني است، بلكه كشاورزان كل كشور دچار اين مشكلات هستند.

وقتي با اين زحمتكشان هم سخن شديم، در كنار تشكر از زحمات مسئولان و كارشناسان جهاد كشاورزي، از مبهم بودن قيمت گندم گفتند، يكي از سئوالات آنها اين بود كه آيا در خريد تضميني گندم، قيمت تمام شده اين محصول، كارشناسي مي شود يا خير؟!

انگيزه كشاورزان گندمكار بايد با تصميم درست ارتقا يابد

از مسئولان مربوطه انتظار مي رود علاوه بر هزينه هاي تحميل شده بر غله كاران، قيمت جهاني گندم را نيز در نظر بگيرند و شعار اقتصادي امسال را عملي كنند و در حمايت از كار ايراني، به تلاش كشاورزان ارج نهاده و انگيزه و تعهد اين قشر زحمتكش را با تصميم درست و صحيح ارتقا دهند.

در سالي كه به نام حمايت از توليد ملي است، بارها به مسئولان در اين باره گوشزد شده كه از شعارزدگي پرهيز كنند، اما باز شاهد برخي بي توجهي ها به بخش توليد هستيم، به خصوص در حوزه كشاورزي كه مهم ترين نقش را در اقتصاد كشور ايفا مي كند.

افزايش نرخ نهاده هاي كشاورزي و قيمت سوخت با افزايش قيمت گندم تناسب ندارد

عمده ناراحتي كشاورزان اين است كه با افزايش نرخ تمامي نهاده هاي كشاورزي و همچنين قيمت سوخت، چگونه دولت قيمت خريد تضميني گندم را از 360 تومان به كيلويي 395 تومان افزايش داده است.

گفتني است نامگذاري سال جاري باعث خوشحالي كشاورزان شد، زيرا كشاورزي از مباحث توليد ملي به حساب مي آيد، اما اين قشر خواستار اين است كه با حمايت از آنها، روند توليد بهتر شده تا به ادامه فعاليت خود ترغيب شوند.

نرخي را كه دولت در بحث خريد تضميني گندم اعلام كرده باعث از بين رفتن توليد گندم در سال آينده خواهد شد، زيرا كشاورزان نمي توانند چندين ماه از سال را بدهكار باشند و در آخر نيز توليد خود را با نرخ كمتر از هزينه هاي انجام شده به دولت ارائه دهند.

دولت در سال گذشته نرخ خريد تضميني گندم را 360 تومان اعلام كرد، اما از سال گذشته تا كنون همه نهاده ها با چندين برابر قيمت مواجه شده كه به عنوان مثال بايد به نرخ كود اشاره كرد كه از كيلويي پنج هزار تومان به كيلويي 35 تا 40 هزار تومان رسيده است.

نمايندگان مجلس نيز به نرخگذاري گندم معترض شدند

نمايندگان مجلس نيز در روزهاي گذشته با صدور بيانيه اي خطاب به دولت با انتقاد از افزايش هزينه هاي توليد شير براي دامداران و قيمت نامناسب خريد تضميني گندم، خواستار كمك به كاهش هزينه توليد از سوي دولت شدند.

در بخشي از اين بيانيه درباره نحوه نرخ‌گذاري گندم آمده است: "تعيين مبلغ 395 تومان براي خريد تضميني هر كيلو گندم، در حالي كه قيمت تمام شده حدود 550 تومان در كيلو محاسبه شده است از مصاديق بارز كار غير كارشناسي و تحميلي و خسارت آور بر ضد توليد است.

سياست هاي اتخاذ شده در روزهاي اخير دقيقا در راستاي نابودي توليد كنندگان بخش كشاورزي و توجيه واردات بي رويه و ايجاد رانت هاي فراوان اقتصادي است و نشانه آن تصويب 24 ميليارد دلار براي واردات كالاهاي اساسي است.

بر اساس قانون، قيمت خريد تضميني بايد متضمن هزينه تمام شده توليد به علاوه سودي عادلانه براي توليد كننده باشد.

همچنين دولت مكلف است نرخ تضميني خريد را متناسب با تورم اعلام شده از سوي بانك مركزي افزايش دهد. آيا اين تحقق همان شعار عدالت طلبي است؟ چرا دولت قيمت خودرو و امثال آن را كنترل نمي كند و حداكثر فشار را به توليد كنندگان شير و گندم وارد مي كند.

جاي تأسف است كه در سال توليد ملي، ضد توليد ملي عمل مي شود و به جاي كمك به كاهش هزينه توليد، خود توليد هدف قرار مي گيرد.

انتظار جدي براي اقدام مؤثر و سريع دولت و برطرف كردن اين ظلم فاحش و اعلام نتيجه به مجلس شوراي اسلامي را داريم".

قيمت اعلام شده از سوي دولت منصفانه نيست

يكي از كشاورزان منطقه ورامين در خصوص مشكلاتي كه با آن مواجه است، گفت: اكثر كشاورزان نسبت به قيمت گندم اعتراض دارند، به دليل اينكه قيمت اعلام شده از سوي دولت منصفانه نيست؛ دليلش هم اين است كه قيمت تمام شده گندم بعد از هدفمند شدن يارانه با تغيير كردن قيمت ها علي الخصوص قيمت سوخت، برق، و ... بيش از اين بوده و اين فقط به ضرر كشاورز است و نه تنها سود نخواهد كرد، بلكه متضرر هم مي شود.

علي سلطاني در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: قيمت فعلي گندم باعث خواهد شد يكسري از كشاورزان شغل خود را از دست بدهند؛ بعضي مزارع كوچك كه صرفه اقتصادي ندارند، به كار كشاورزي خاتمه داده، چون برايشان منفعتي ندارد كه كار را ادامه بدهند.

وي بيان كرد: با اين وضعيت ما نيز كه در سطح وسيع كشت داريم بايد كار را تعطيل كرده، چون هزينه تمام شده گندم براي كشاورز حدود 570 تومان است.

قيمت همه چيز افزايش يافت به جز گندم!

وي افزود: متأسفانه تمام نهاده هاي كشاورزي به موقع به كشاورز داده نمي شود يا اصلا تأمين نمي شود؛ در حال حاضر نيز كه تمام اين نهاده ها در حال آزادسازي است، تمام اين مشكلات وجود دارد اما قيمت گندم نسبت به سال گذشته 10 درصد هم گران نشده است.

سلطاني عنوان كرد: در سالي كه به نام سال حمايت از توليد ملي نامگذاري شده، در عمل چيزي احساس نمي شود و عدم تعامل مسئولان با توليد كنندگان يكي از دلايل آن است.

وي افزود: متأسفانه كشاورزي با اين وسعت يك تشكل نظام مند ندارد كه بخواهد حرفش را بيان كند.

مسئولان به شنيدن مشكلات كشاورز رغبتي ندارند

سلطاني يادآور شد: مسئولان هيچ رغبتي نشان نمي دهند كه بخواهند با توليد كننده سر يك ميز بنشينند، مشكلاتش را بررسي كرده و قيمت تمام شده گندم را استخراج كنند.

وي افزود: گراني سوخت نيز يكي ديگر از مشكلات كلي و در عين حال اساسي براي كشاورزان است.

عدم توان خريد سوخت توسط كشاورز با صرفه جويي اشتباه نشود!

اين كشاورز وراميني بيان داشت: آمارهايي كه وزارت نفت مبني بر صرفه جويي در مصرف سوخت مي دهد، در واقع صرفه جويي نيست، بلكه عدم توان كشاورز در خريد سوخت است كه اين به خودي خود مصرف را كاهش مي دهد.

صدا و سيما يك طرفه به قاضي نرود

سلطاني بيان كرد: بنده به عنوان يك عضو از خانواده بزرگ كشاورزان اعلام مي كنم كه از بعضي جهت گيري هاي صدا و سيما راضي نيستيم، چون يك طرفه به قاضي مي رود و مسئول و وزير را در برنامه ها دعوت مي كند، اما توليد كننده را نه.

وي ادامه داد: مسلما وزير مي خواهد فقط در برنامه يكسري آمار بدهد، ولي اگر دو توليد كننده نيز در برنامه حضور داشته باشند و حرف بزنند، قطعا به برطرف شدن مشكلات منجر خواهد شد.

خدمات دولت يكي پس از ديگري در حال قطع شدن است

يك كشاورز ديگر نيز در گفتگو با خبرنگار مهر از اينكه خدمات دولت يكي پس از ديگري در حال قطع شدن است، گلايه كرد.

رمضان زينعلي گفت: مردم ايران اهل كارند، براي آباد شدن كشور تلاش مي كنند و مي خواهند دستشان جلوي بيگانگان دراز نشود، اما اگر حمايتي از سوي مسئولان براي كشاورز صورت نگيرد، نسبت به ادامه كار دلسرد خواهد شد.

وي افزود: قيمتي كه در حال حاضر از سوي دولت اعلام شده به ضرر كشاورز است و اينكه بر چه مبنا و معياري اين نرخ گذاري انجام مي شود، ما بي اطلاعيم.

اين كشاورز گفت: بارها به آزمايش خاك مراجعه كرده ام و آنها مي گويند بايد كودهاي مختلفي به مزارع بزنيد، اگر اينطور پيش برويم، نرخ گندم برايمان بيشتر از هزار تومان تمام مي شود.

وي اضافه كرد: متأسفانه با اين روند كشاورزي در حال نابود شدن است، برخي از كشاورزان زمين هايشان را رها كردند و برخي فقط 50 درصد از زمين را زير كشت برده اند.

زينعلي تأكيد كرد: از ديگر مشكلات مي توان به قطع سمپاشي هوايي اشاره كرد كه ما مجبوريم براي سمپاشي خودمان اقدام كنيم و با اين كار علاوه بر اينكه در معرض خطر سم هستيم، فقدان تخصصمان در اين زمينه هم براي زمين هاي كشاورزي فايده اي ندارد.

وي افزود: متأسفانه مشكل گراني سوخت نيز از ديگر معضلاتي است كه قشر كشاورز با آن روبه‌رو است؛ از مسئولان مربوطه خواستاريم به اين مسئله نگاه جدي داشته باشند.

 

آيا كشاورزي جايگزين مناسبي براي نفت است؟

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از برهان؛ بدون شك مهم‌ترين هدف سناريوي تحريم اقتصادي غرب در هم شكستن نظام جمهوري اسلامي ايران است.

اگرچه دولتمردان غربي در 34 سال اخير تمام تلاش خود را كرده‌اند تا پايه‌هاي اقتصادي و سياسي جمهوري اسلامي را تضعيف نمايند، اما حاصل تلاش آن‌ها چيزي نبوده است جز افزايش روحيه‌ي خودكفايي و پيشرفت در جامعه‌ي ايران.

در هر حال اكنون جنگ اقتصادي غرب برضد جمهوري اسلامي به شدت گسترده شده است و آن‌ها تمام ابزارهاي خود را به منظور بر هم زدن ساختار اقتصادي ايران، به شكلي كاملاً سازماندهي شده، به كار گرفته‌اند. نكته‌ي حائز اهميت، در اين ميان، بي‌توجهي اقتصاد ايران به تحريم‌ها و محدويت‌هاي جديد است. هر چند غرب تلاش مي‌كند با اعمال محدوديت‌هاي جديد اوضاع اقتصاد ايران را نابسامان سازد، اما نكته‌ي بديهي اين است كه اقتصاد ايران با اعمال تحريم‌هاي جديد آبديده‌تر شده است.
 
وجود مواد اوليه، آب، خاك، تنوع آب‌وهوايي و نيروي انساني با استعداد مجموعه‌ي كاملي از عوامل توليد را در بخش‌هاي مختلف اقتصادي در اختيار ما قرار داده كه در مقايسه با ديگر كشورها بي‌نظير است. وجود اين ظرفيت‌ها باعث مي‌گردد تا تحريم‌ها آن گونه كه غربي‌ها مي‌خواهند بر ضد ايران عمل نكند. در اين نوشتار به ذكر نكاتي پيرامون خودكفايي برخي صنايع مي‌پردازيم و يادآور مي‌شويم كه با چه راهكارهايي مي‌توان وابستگي اقتصاد را به نفت كاهش داد. براي مثال، اگر در بخش كشاورزي بهره‌وري آب را از زير 40 درصد به 80 درصد برسانيم، توليدات كشاورزي كشور به 2 برابر افزايش مي‌يابد.
 
به منظور توسعه‌ي سطح زير كشت، بايد از فناوري‌هاي نوين بهره جست. با خوداتكايي كامل مي‌توان به احداث زهكش‌ها، انجام عمليات تسطيح، احداث سامانه‌هاي آبياري نوين و ترميم زمين‌هاي تك كشت با استفاده از كشت مكمل اقدام كرد و با تكميل اين زنجيره از مرحله‌ي تحقيقات كشاورزي تا انتقال عملي يافته‌ها در مزرعه عرصه را براي مروجين جهادي كشاورزي هموار نمود.
 
اگر با ايجاد تشكل‌هاي توليدي برنامه‌ي حمايتي كاملي متناسب با الگوي اقتصاد اسلامي از سوي دولت ارائه شود و دستگاه‌هاي متولي راه جهاد سازندگي را ادامه دهند و بتوانيم با الگوسازي مزارع نمونه و جديدالاحداث، مزارع قديمي را تشويق به يكپارچه‌سازي نماييم، سطح توليد كنوني به بيش از 5 برابر افزايش خواهد يافت. در اين صورت كشور ما قطب صادرات محصولات كشاورزي خواهد شد. در اين راستا بايد منابع را با استفاده از شيوه‌هاي حمايتي ويژه تجميع كنيم و حاشيه‌ي سود را به حداقل ممكن برسانيم تا عرصه بر فعاليت‌هاي دلالي تنگ شود. بدون شك براي اين كار قيمت‌ها بايد به شدت كنترل شود. نظارت، ارزشيابي و تنظيم بازار توسط دولت مي‌تواند اين تغيير جهت حياتي را در نظام تخصيص منابع به وجود آورد.
 
براي مثال، براي پروژه‌هاي كلان در حوزه‌ي كشاورزي، همانند پروژه‌هاي سازه‌اي، بايد اوراق مشاركت منتشر نمود. اين اقدام‌ها به دستگاهي جهادي و فعاليت‌هايي از جنس جهاد اقتصادي نياز دارد. تكميل شبكه‌هاي آبياري پايين دست سدها ضرورتي انكارناپذير براي آبي‌سازي مزارع ديمي و افزايش توليد است. همچنين در اين زمينه مهار بيشتر سيلاب‌ها براي جلوگيري از خسارت و بهره‌برداري از آن، جهت افزايش توليد محصولات كشاورزي، ضروري به نظر مي‌رسد.
 
در حوزه‌ي صنعت ابتدا بايد عرصه را بر واردات بست و يا اينكه ميزان آن را به شدت كاهش داد. از سويي ديگر، در برنامه‌ي حمايتي از صنعت، بايد جدول زماني خودكفايي در تأمين نهاده‌ها و افزايش كيفيت توليدات داخلي مد نظر قرار گيرد و حمايت از توليدكنندگان منوط به تحقق اهداف پيش‌بيني شده در آن جدول زماني باشد. در اين حالت است كه صنايع ما از حالت خمودي خارج مي‌شوند. در كنار اين اقدام‌ها بايد تشويق به صادرات، به ويژه در عرصه‌ي خدمات، در دستور كار قرار گيرد.
 
همچنين در حال حاضر كپي‌سازي صنايع مختلف بدون نياز به فناوري پيچيده به راحتي امكان‌پذير است. به اعتقاد بنده، اگر ما در نظام تجارت جهاني در زمينه‌ي توليد چند كالاي اساسي قدرت چانه‌زني داشته باشيم، در زمينه‌ي واردات كالاهاي ديگر نيز زير يوغ كشورهاي ديگر نخواهيم بود. بايد در كنار تشويق به مصرف كالاهاي داخلي، ظرفيت‌هاي خالي صنايع تكميل شوند به‌گونه‌اي كه توليد نيز افزايش يابد. به اين ترتيب به طور قطع وضعيت اشتغال نيز بهبود مي‌يابد. براي مثال، مي‌توان به جاي صادرات نفت خام، آن را به فرآورده‌هاي نفتي تبديل نمود و سپس صادر كرد.
 
در حوزه‌ي بازرگاني دولت بايد براي تمامي بازارها نگهبانِ تنظيم بازار بگمارد. مديريت بازار هر كالا، از بدو توليد تا مقصد نهايي، بايد يك‌دست و با مشاركت گروه‌هاي تخصصي مجموعه‌اي از دستگاه‌هاي متولي باشد. اگر نظام دقيق كنترل قيمت‌ها، نظارت و ارزشيابي پياده نشود، حاشيه‌ي سود فعاليت‌هاي دلالي هرگز اجازه نخواهد داد منابع از اين عرصه به سمت صنعت و كشاورزي حركت كنند.
 
گفتني است در عرصه‌ي فناوري و توليد علم، ايجاد بازار فناوري و مجبور كردن صنايع به تأمين نيازها و عقد قرارداد با صاحبان دانش و فن، در چارچوب جدول زماني دستيابي به خودكفايي در نهاده‌ها، يك ضرورت انكارناپذير است. بنابراين بايد توجه كرد كه رسيدن به قطب‌شدن در ميان اقتصادهاي بزرگ جهان نيازمند برنامه‌ريزي كوتاه‌مدت و بلندمدت است.

تحريم‌هاي نفتي فرصتي براي كاهش رانت‌جويي

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از برهان؛ نفت يكي از عوامل مهم، كليدي و تعيين كننده در ساختار اقتصادي و سياسي كشور است. در حال حاضر درآمدهاي نفتي بيش از 85 درصد از درآمدهاي ارزي و به طور متوسط در حدود 54 درصد از درآمدهاي بودجه‌ي عمومي را تشكيل مي‌دهد.

اين منبع عظيم به دليل اينكه به طور انحصاري در اختيار دولت است و درآمد حاصل از آن بسيار بيشتر از هزينه‌ي آن است، سبب بروز پديده‌اي به نام «رانت» شده است. هر چند كه علت اصلي رانت صرفاً نفت نيست ولي از عمده‌ترين علل ايجاد رانت در ساختار اقتصادي كشور است.
 
رانت اقتصادي
 
رانت يكي از مصاديق فساد و بي‌عدالتي در كشور است. هر چند كه رانت در لغت به معناي «بهره‌ي مالكانه، كرايه و اجاره» است ولي در اقتصاد به معناي رانت اقتصادي و داراي مفهوم متفاوتي است. رانت را به طور كلي مي‌توان اين‌گونه تعريف نمود: «هرگونه كسب سود غيرمتعارفِ حاصل از امتيازات، اطلاعات، موقعيت‌ها و شرايط خاص، رانت ناميده مي‌شود.» در واقع رانت فرآيندي است كه افراد يا گروه‌هايي به اطلاعات، فرصت‌ها و امتيازهايي دسترسي پيدا مي‌كنند كه ديگران از آن محروم هستند.
 
سوء استفاده از فرصت‌ها و امكانات جامعه، كسب پول بدون كار و زحمت، هرگونه امكانات و موقعيت‌هاي انحصاري ناعادلانه كه در اختيار اشخاص حقيقي و حقوقي قرار گيرد و... از جمله مصاديق اين پديده است. به طور حتم كسب امتيازها و منافع شخصي يا گروهي ناعادلانه در تمامي زمينه‌ها ميسر است. از فعاليت‌هاي اقتصادي گرفته تا سياسي و اجتماعي؛ از اين رو متناسب با نوع و حوزه‌ي امتيازات، رانت نيز انواع متفاوتي دارد.
 
رانت اقتصادي يكي از انواع رانت است كه به دليل گستردگي آن در جامعه از اهميت بالايي برخوردار است. در مفهوم مصطلح، رانت اقتصادي كسب درآمد به سبب سلب اختيار از ديگران است؛ نه از راه مشاركت عامل توليد در فعاليت توليدي. وجود رانت در هر نظام اقتصادي نخست به معناي تخصيص غيربهينه‌ي منابع و دوم ناعادلانه بودن نظام اقتصادي است و از اين رو مانع رشد و توسعه‌ي اقتصادي مي‌گردد. رانت اقتصادي به طور عمده منتج از برخي عوامل اقتصادي مانند: «منابع طبيعي، محدوديت‌هاي بازرگاني، سياست‌هاي حمايتي، كنترل قيمت‌ها، چندگانگي نرخ ارز، تخصيص سهميه‌هاي ارزي، نحوه‌ي توزيع بودجه و اعتبارات دولتي، عدم اطلاعات كامل و ...» مي‌باشد.
 
علل ايجاد رانت اقتصادي
 
در هر نظام اقتصادي هرگونه عاملي كه منجر به تخصيص ناعادلانه‌ي منابع و در معناي دقيق‌تر فرصت‌ها شود، مي‌تواند زمينه‌ساز پيدايش رانت شود. در اين راستا عمده فعاليت‌هاي اقتصادي كه سبب حذف رقابت به نفع گروه خاصي شود، از زمينه‌هاي پيدايش رانت است. همچنين عدم شفاف بودن اطلاعات چه در زمينه‌ي فعاليت‌هاي اقتصادي و چه در زمينه‌ي عمكلرد دستگاه‌هاي مختلف نيز سبب تعميق اين پديده مي‌شود.
 
در بسياري از نظام‌هاي اقتصادي از جمله كشور ما به دليل اينكه دولت بر بسياري از فعاليت‌هاي اقتصادي حاكم است و از طرفي هم عملكرد دولت كارآمد نيست، محدوديت‌هاي مختلفي از سوي دولت ايجاد مي‌شود كه زمينه ساز ايجاد رانت اقتصادي مي‌گردد. اين محدوديت‌ها به شكل تعيين سهميه‌ي كالا و مواد اوليه با قيمتي پايين‌تر از قيمت بازار براي بعضي افراد، صدور مجوزها و امتيازهاي خاص براي افراد، اعمال محدوديت‌هاي قانوني مانند تعرفه‌ي وارداتي و ... و ضبط و تملك حاصل تلاش ديگران و ... است.
 


ادامه مطلب بررسي  شود ......

  • ادامه مطلب

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، جعفر پيله وران بنيانگذار و موسس امروزي شركت ماشين سازي و پرس‌سازي پيله وران در مشهد و بنيانگذار صنعت قالبسازي در استان خراسان،در سال 1330 در اردبيل متولد شد.

در سن 4 سالگي به تهران رفت  و پس از سپري دوران  تحصيلي متوسطه و با توجه به فوت پدرش ترجيح داد كه درس و مدرسه را رها كند و به قولي "كاري براي خودش دست و پا كند".

تا سن 10 سالگي در كارگاه‌هاي تراشكاري شاگردي كرد و سپس با علاقه،پشتكار و جديتي كه در كار از خود نشان داد اجازه يافت كه پشت دستگاه تراش بايستد.

تا سن 20 سالگي در بزرگترين تراشكاري ايران متعلق به خداش ارمني واقع در دروازه قزوين مشغول به تراشكاري و تعميرات بود.

پس از سپري دوران نظام وظيفه در سال 1354 مشغول قالبسازي و تعميرات شد و دستگاه گشت و ماشين آلات مورد نياز خود را از مرحوم حاج رضا حداد خريداري كرد و در سال 1355 از سوي خيامي در شركت ايران ناسيونال (قطعات اتومبيل ايران و رينگ سازي كنوني) در مشهد دعوت به كار شد.

در سال 1358 با حمايت استاندار وقت "طاهر احمدزاده" شركت J.ART.CO  واقع در كيلومتر 12 جاده سنتو را تاسيس و مشغول قالبسازي و پرس سازي تا تناژ 320 تن را آغاز نمود.

در سال 1359 اين شركت به نام قالبسازي و ماشين سازي پيله وران تغيير نام داد.در سال 1370 با توجه به حجم بالاي سفارشات، كارخانه‌اي با زير بناي 15 هزار  متر مربع واقع در كيلومتر 18 بزرگراه آسيايي احداث كرد و تا سال 1378 توليد انواع پرس‌هاي هيدروليك و هيدروفرمينگ تا تناژ 5 هزار تن را ادامه داد.

در سال 1378 شركت ماشين سازي و پرس سازي پيله وران به مجموعه ديگري فروخته شد و عملا پايان پرس سازي پيله‌وران رقم خورد.

سال 1379 شركت پيله وران كيش با 3 زير مجموعه به نام‌هاي، شركت ساعت سازي پيله وران، شركت خودروي برقي پيله‌وران JRPو شركت نوربين‌هاي بادي پيله‌وران در منطقه آزاد تجاري كيش به ثبت رسيد و در شهرك صنعتي توس مشهد فعاليت خود را آغاز كرد.

سال 1380 در مجموعه ساعت سازي پيله وران، براي نخستين‌بار ساعت مچي رايا 110 طراحي و به توليد انبوه رسيد و گيربكس ساعت‌هاي عظيم شهري تا قطر 10 متر طراحي و ساخته شد كه تا به امروز نيز ادامه دارد.

در سال 1381 در مجموعه خودروي برقي پيله وران، با توجه به سياست‌هاي دولت در بهينه سازي مصرف سوخت و كاهش آلودگي هواي شهرها و با اتكا بر تجارب فني گذشته و با بهره گيري از تكنولوژي روز اروپا طراحي و نمونه سازي انواع خودرو و وسايل نقليه برقي در قالب خدمات فني و مهندسي آغاز شد كه حاصل آن طراحي و نمونه سازي 5 نوع وسيله نقليه برقي براي نخستين بار در كشور و به ثبت رساندن آنها  بود.

اين شركت در ادامه فعاليت‌هاي خود در سال 1378 در قالب انرژي‌هاي پاك و منابع انرژي تجديد پذير طراحي و نمونه سازي توربين‌هاي بادي DCعمود محور و افقي تا توان 10 كيلووات انجام گرفت.

جعفر پيله وران با كوله باري از افتخارات در بهمن 1387 به علت بيماري از دنيا رفت و ايران زمين يكي ديگر از بزرگان صنعت خود را از دست داد.

جعفر پيله وران در اوايل انقلاب اسلامي كه اكثر كارخانجات به دليل تحريم اقتصادي دوره ركود را سپري مي‌كردند با تعصب خاصي كارها را راه اندازي مي‌كرد.او با كارخانجات بزرگي مانند نان رضوي،ايران ناسيونال، شير پاستوريزه و..... كاركرد و قطعاتشان را تعمير و خطوط توليد را راه اندازي كرد.

جعفر پيله وران هميشه زنده است چون پرس‌هايي را كه تاكنون ساخته در سراسر ايران بدون نقص در حال كار هستند

دوشنبه سیم 5 1391 20:7
X