منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378142
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
آيا خودكفايي با حمايت از توليد ملي فرق دارد؟

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از برهان؛ فرمايشات مقام معظم رهبري طي سال‌هاي گذشته كانون توجهات را به سمت مسائل اقتصادي سوق داده است. اين در حالي است كه در چند سال اخير بيشترين توطئه‌ها و فشارهاي نظام بين‌الملل به رهبري آمريكا عليه ما در بُعد اقتصادي بوده است.

پيامدهاي سوء اقتصاديِ تحريم‌­هاي اقتصادي، از جمله در رابطه‌ با بانك‌ها، كالاها و نفت، ما را بر آن داشته است تا به دنبال اين باشيم كه بسياري از كالاهاي تحريمي را در داخل توليد كنيم، اما متأسفانه در ساليان گذشته آن طور كه بايد از صنعت حمايت نشده است.
 
هر زماني كه غربي‌ها به ما چراغ سبز نشان داده‌اند، دولت‌ها بحث خودكفايي را جدي نگرفته‌اند و نظريه‌پرداز‌هاي دولتي اعلام كرده‌اند خودكفايي يعني اينكه تمامي كالاها، از ساده‌ترين تا پيچيده‌ترين آن‌ها، را خودمان اختراع كنيم؛ در حالي كه همه مي‌دانند خودكفايي به اين معنا نيست. از سويي ديگر، برخي مي‌گفتند خودكفايي يعني اينكه روابطمان را با دنياي خارج قطع كنيم و نيازهاي داخلي را تنها خودمان تأمين كنيم. برخي نيز سعي كرده‌اند با تعابيري سخيف خودكفايي و مباحث مرتبط با بومي‌سازي علم را با تمسخر و استهزاء در جامعه منفي جلوه دهند. متأسفانه اين مباحث جا افتاده و بارها در مجلات مختلف عنوان شده است.
 
بايد اذعان كرد با همين منطق نيز در دولت‌هاي گذشته نسبت به ساخت پالايشگاه‌ها غفلت‌هاي بسيار زيادي صورت مي‌گرفت و دائماً اين دليل بيان مي‌شد كه ساخت پالايشگاه صرفه‌ي اقتصادي ندارد. طراحان چنين تفكري معتقدند كه واردات بنزين و گازوئيل منفعت بيشتري نسبت به ساخت پالايشگاه و توليد داخلي دارد. اين افراد فقط بر مبناي محاسبات اقتصادي تحليل مي‌كردند و شرايط اقتصادي، سياسي، علمي و واقعي جامعه را نمي‌ديدند.
 
متأسفانه آن‌ها نظام بين‌الملل را ناديده گرفتند و تصورشان اين بود كه همه‌ي آن‌ها دوستان ما هستند و هر چه بخواهيم در اختيار ما قرار مي‌دهند. لذا به جرئت مي‌توان ادعا كرد بسياري از اين افراد يا نخواستند واقعيت را ببينند يا خيلي خوش‌بين بودند. عملاً نظام جهاني در اين چند سال اخير نشان داد كه دشمني‌اش با جامعه‌ي ايران خيلي اساسي‌تر از اين حرف‌هاست؛ يعني اگر بتواند به نوعي سر ما را زير آب كند، اين كار را بدون هيچ وقفه‌اي انجام خواهد داد.
 
از همان سال‌ها بود كه مقام معظم رهبري مباحث مربوط به توليد ملي و مبتني بر علم، توليد علم و بومي‌سازي علوم و تكنولوژي را به صورت جدي مطرح كردند. ايشان به طور جدي بر بحث توليد علم متمركز شدند و بعد از توليد علم به اين موضوع پرداختند كه چطور دانشگاه بايد به صنعت وصل شود و به افزايش توليدات داخلي كمك كند. اين همان نكته‌ي كليدي است كه غرب نمي‌خواهد ما به آن ورود پيدا كنيم، چرا كه به خوبي مي‌داند اگر در توليد و صنعت علمي پيشرفت كنيم، اهرم‌هاي فشار آن‌ها بي‌اثر مي‌شود.
 
همان طور كه مي‌دانيد، اولين فشار جدي آن‌ها تحريم فروش بنزين به ايران بود كه انديشمندان و صنعتگران ما توانستند با يك تغيير فاز در گام اول بخشي از كمبود را جبران كنند و بعد به سمت ساخت پالايشگاه و تكميل ظرفيت بروند. در واقع ما براي چندمين بار فهميديم كه اگر خودمان به اين سمت حركت نكنيم، دنيا به ما كمك نخواهد كرد. البته اين تحريم‌ها را مي‌توان دور زد، كمااينكه تا امروز اين كار را انجام داده‌ايم و آنچه نياز داشته‌ايم وارد كرده‌ايم. بنابراين در زمينه‌ي واردات نگراني وجود ندارد، اما قطعاً تكيه بر توليد داخلي بهتر است. متأسفانه آن طور كه بايد و شايد از توليد داخلي حمايت صورت نگرفته است و امسال كه مقام معظم رهبري اين نكته را بيان فرمودند انتظار مي‌رود با جديت بيشتري از توليد داخلي حمايت شود.
 
به منظور حمايت از توليد بايد تعدادي از زيرساخت‌ها را بازسازي كنيم. اولين زيرساخت بحث فرهنگ و ذائقه‌ي مصرف‌كننده است. در نظام اقتصاد بازار ذائقه‌ي مصرف‌كننده نقش اصلي را دارد و كالاي توليدي بايد از نظر كيفيت و طراحي به گونه‌اي باشد كه مصرف‌كننده تمايل داشته باشد آن را مصرف كند. البته اينكه چرا نوع جامعه‌ي ما به سمت مصرف كالاهاي غربي يا خارجي گرايش دارد قصه‌اي طولاني و اسفبار است. ضمن اينكه عوامل ديگري نيز در بُعد فرهنگي اثرگذار هستند.
 
در زمينه‌ي توليد ملي بايد به طور جداگانه مشكلات را شناسايي كنيم. صنايع داخلي ما بر اساس كشش داخلي طراحي نشده‌اند؛ يعني بسياري از كالاها فاقد مشتري هستند. نكته‌ي ديگر اينكه نظام اطلاع‌رساني در شبكه‌ي توليد داخلي خيلي ضعيف است، به طوري كه كمتر صنعتي از وضعيت توليدكنندگان قطعات داخلي آگاه است. اين امر مستلزم شكل‌گيري يك بانك اطلاعاتي براي توليد‌كنندگان است كه همگان به آن دسترسي داشته باشند. در بحث حمايت از سياست‌هاي داخلي، در مرحله‌ي اول، مشكل اساسي اين است كه سياست‌هاي كلان دولت پايدار نيست و به همين خاطر، توليدكننده و سرمايه‌گذار داخلي به لحاظ اقتصادي احساس امنيت نمي‌كند. مثال مشخص آن سياست‌هاي ارزي نامشخص است.
 
 از سويي ديگر، رابطه‌ي بين صنعت و دانشگاه در جامعه‌ي ما نهادينه نشده است. مقام معظم رهبري هم در اين باره اشارات فراواني داشته‌اند. البته در بخش‌هايي مثل نفت اين همكاري شكل گرفته است، ولي در ابتداي راه هستيم و ساير بخش‌هاي توليدي از همكاري با متخصصان دانشگاهي بي‌بهره‌اند. اين امر نيازمند نهادسازي مناسب است؛ يعني قانون، بودجه، ساختار فيزيكي، حمايت و ضمانت مي‌خواهد. در اين خصوص، چه در بُعد قانون‌نويسي و چه در بُعد اجرا، با ضعف‌هاي بسياري مواجه هستيم. هزينه‌ي تأسيس آزمايشگاه‌هاي تحقيق و توسعه بسيار بالاست و هيچ نهادي به تنهايي از پس اين كار برنمي‌آيد.
 
اين كار مستلزم همكاري گروهي دستگاه‌هاي مختلف و اختصاص بودجه از سوي دولت است. مشكل كليدي توليد داخلي اين است كه ساختارهاي حقوقي مناسب براي شكل‌گيري كارهاي گروهي بزرگ بين توليدكنندگان خرده‌پا و كوچك وجود ندارد. براي بهبود وضعيت موجود همه بايد فعاليت كنند. مجلس، به عنوان قسمتي از اين مجموعه، بايد در قوانين موجود بازنگري كند. متأسفانه در هر دوره از مجلس حجم عظيمي از قوانين جديد تصويب مي‌شوند، در حالي كه به نظر مي‌رسد مجلس بايد زماني را به پالايش قوانين موجود اختصاص دهد، چرا كه بسياري از قوانين موجود دست‌وپاي توليدكنندگان را بسته‌اند.
 
همچنين در زمينه‌ي صادرات و واردات با حجم انبوهي از قوانين مواجهيم. بايد اين قوانين را كنار بگذاريم و ساده‌سازي قوانين را در دستور كار قرار دهيم. دولت بايد انحصارزدايي كند تا عرصه براي بخش خصوصي باز شود. از سويي ديگر، بايد صنعت و دانشگاه را به عرصه‌ي توليد پيوند بزنيم و از همه مهم‌تر ارگان‌هاي فرهنگي كشور، مثل صداوسيما، بايد در اين قضيه با جديت وارد شوند. متأسفانه بخش اعظم تبليغات ما در رسانه‌ي ملي به كالاهاي خارجي اختصاص دارد و شخصيت‌هاي فيلم‌ها و سريال‌ها در خانه‌هاي آن‌چناني زندگي مي‌كنند، در حالي كه هيچ شغل مشخصي ندارند يا خلافكار هستند.
 
در واقع هيچ گونه خط فرهنگي و فكري كه در حمايت از توليد داخلي باشد در برنامه‌هاي رسانه‌ي ملي وجود ندارد. تلويزيون اين فرهنگ را به مردم منتقل مي‌كند كه وارد شدن به بخش‌هاي توليدي مثل مسكن به منزله‌ي رانت‌خواري و خلافكاري است، در حالي كه تجارت و واردات كالا كاري آبرومند محسوب مي‌شود. قطعاً اين وضعيت از توليد داخلي حمايت نمي‌كند. پيام‌هاي بازرگاني بخش عمده‌ي درآمدهاي صدا‌وسيما را تشكيل مي‌دهند و نمي‌توان به سادگي آن‌ها را حذف كرد.
 
جالب اينجاست كه بر اساس مصوبه‌ي مجلس، صداوسيما بايد بخش عمده‌ي درآمدهايش را خودش تأمين كند. بنابراين با توجه به اينكه توليد داخلي نداريم و كالاهاي داخلي مشتري ندارند، ناخودآگاه رسانه‌ي ملي مجبور مي‌شود براي تأمين هزينه‌هاي خود كالاي خارجي را تبليغ كند. در واقع مجلس قانوني را تصويب مي‌كند كه غيرمستقيم باعث مي‌شود صداوسيما در اختيار كالاهاي خارجي قرار گيرد. اين موضوعات زنجيروار به هم پيوسته‌اند و صرفاً با يك بخشنامه اصلاح نمي‌شوند. بايد آن‌ها را پيوسته ببينيم تا اِن‌شاءالله يك حركت جدي اتفاق بيفتد.
 
همان طور كه مقام معظم رهبري فرمودند، اگر نگاهي به گذشته بيندازيم، متوجه مي‌شويم كه سياست‌هاي غلط و تكيه به غرب و بيگانگان باعث شده است بسياري از پروژه‌هاي كليدي ما نيمه‌تمام بمانند. آزادراه تهران ‌ـ‌ شمال و پروژه‌هاي مختلف در منطقه‌ي پارس جنوبي نمونه‌اي از اين موارد هستند.
 
تا زماني كه خودمان در زمينه‌ي انرژي اتمي وارد عمل نشديم، هيچ كدام از شركت‌هاي خارجي كاري براي ما انجام ندادند، ولي به محض اينكه عزم و خودكفايي ما را ديدند، همكاري‌شان را با ما افزايش دادند. نبايد فراموش كنيم كه غرب و شرق تفاوتي ندارند. هيچ كشوري رقيب نمي‌خواهد. بنابراين بايد به نيروي خودمان اتكا كنيم تا در عرصه‌ي توليد حرفي براي گفتن داشته باشيم.

تحليل علمي قيمت، تورم و گراني كالا و خدمات(1)

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از برهان؛ تورم، از جمله چالش‌هايي است كه همواره پيش روي دولت در اقتصاد ايران قرار داشته است.

اين پديده كه با رشد مستمرسطح عمومي قيمت‌ها و نه افزايش يك‌باره‌ي آن‌ها شناخته مي‌شود، با پيامدهاي ناگواري همراه است كه از آن جمله مي‌توان به كاهش قدرت خريد افراد جامعه (به خصوص افراد داراي درآمدهاي ثابت)، افزايش نارضايتي عمومي و ... اشارهكرد. اين مشكلات موجب شده است تا مهار رشد قيمت‌ها و دستيابي به نرخ تورم تك رقمي در ايران، به عنوان يكي ازاهداف برنامه‌ي پنجم توسعه و همچنين سند چشم‌انداز 20 ساله مورد توجه قرار گيرد.

در اين راستا، بخش‌هاي مختلف، دولت (وزارتخانه‌ها)، بخش خصوصي و مردم، عهده‌دار اتخاذ اقدام‌هايي در جهت مهار اين مشكل به تناسب موارد مرتبط با حوزه‌ي عملكرد خود هستند.
 
تورم وضعيتي است كه طي آن سطح عمومي قيمت‌ها، به طور مداوم و به مرور زمان افزايش مي‌يابد. در اين تعريف، يك نكته‌ي حائز اهميت وجود دارد و آن مربوط به عنصر زمان و تداوم افزايش سطح عمومي قيمت‌هاست. به عبارت ديگر، تنهاهنگامي مي‌توان گفت كه تورم رخ داده است كه قيمت‌ها به صورت مداوم در طي زمان افزايش داشته باشند، پس اگرقيمت‌ها تنها در يك دوره‌ي خاص افزايش يابند و سپس اين روند صعودي قطع شود، به اين فرآيند، تورم اطلاق نمي‌شود، زيرا افزايش صعودي در قيمت‌ها بايد تداوم داشته باشد. البته نكته‌ي مهمي كه وجود دارد آن است كه شدت افزايش قيمت‌ها نيز حائز اهميت مي‌باشد و صرف افزايش مداوم قيمت‌ها، نمي‌تواند تنها ملاك بحث در مورد تورم باشد.
 
در بحث پيرامون علل تورم، تا دهه‌ي 1940م. مكاتب اقتصادي تنها در مورد يك نوع تورم بحث مي‌كردند و آن در تورم ناشي از سياست تأمين كسري بودجه بود كه به وسيله‌ي نظريه‌ي ساده، مقداري پول تشريح مي‌شد. در اين هنگام اعتقاد بر آن بود كه اقتصاد زماني دچار تورم مي‌شود كه در شرايط اشتغال كامل باشد و در آن تقاضاي اضافي ايجاد شده، قابل پاسخ‌گويي از راه افزايش توليد نباشد.
 
پس از گذشت زمان و ظهور وقايع دهه‌ي 1960م.، موارد ديگري نيز در اقتصاد يافتشد كه مي‌توانست بر تورم اثرگذار باشد. ظهور اين وقايع و پيدايش نظريه‌هاي جديد در باب تورم، عاملي شد تا نظريه‌هاي مطرح شده در رابطه با اين پديده به نحوي دسته‌بندي شده و منسجم مورد بررسي قرار گيرد. اين نظريه‌ها را مي‌توان به صورت كلي در قالب سه گروه اصلي يعني «تورم ساختاري»، «تورم ناشي از فشار هزينه» و «تورم ناشي از فشار تقاضا» دسته‌بندي كرد و سپس به بررسي موارد مختلف مطرح شده در هر يك از آنان پرداخت. اين موارد در قسمت زير عنوان شده‌اند.
 
«تورم ناشي از فشار تقاضا» همان‌گونه كه از عنوان آن پيداست، در نتيجه‌ي بروز فشارهاي ناشي از اضافه‌ي تقاضا در بازارپديد مي‌آيد. اين نوع تورم كه اولين بار توسط كلاسيك‌ها و كينزين‌ها در دو قالب كاملاً متفاوت مطرح شد، علت اصلي تورم را فشاري مي‌داند كه از راه بخش تقاضاي اقتصاد و فزوني آن نسبت به عرضه، بر سطح قيمت‌ها وارد مي‌شود. البته از آنجايي كه بخش تقاضاي اقتصاد متشكل از دو بازار پول و كالاست، مشخص مي‌شود كه اين نوع تورم مي‌تواند يا از راه اثرات وارده از سوي بازار پولي و يا از راه فشارهاي وارده از سوي بازار كالايي بر سطح قيمت‌ها پديد آيد.
 
در ديدگاه اول كه تورم را پديده‌اي ناشي از افزايش عرضه‌ي پول مي‌داند، راهكار مقابله با محدود كردن افزايش عرضه‌ي پول است. در حالي كه، در ديدگاه دوم، اضافه‌ي تقاضا نسبت به عرضه به عنوان عامل بروز تورم در نظر گرفته مي‌شود و از اين رو راهكار مهار تورم به صورت سياست‌هاي مالي انقباضي (هم‌چون كاهش مخارج دولت، افزايش نرخ ماليات بر درآمد و....) عنوان مي‌شود.
 
مصاديق اين نوع تورم در اقتصاد ايران را مي‌توان به صورت زير برشمرد:
 
الف) رشد نقدينگي؛

 
در اقتصاد ايران هم‌سويي مشهودي ميان تغييرات نقدينگي و تغييرات سطح قيمت‌ها وجود دارد. البته، اين مسئله به معناي آن نيست كه رشد نقدينگي مساوي با رشد قيمت‌هاست، بلكه رشد نقدينگي مي‌تواند به معناي رشد توليد باشد؛ تنها و تنها اگر قابل هدف‌گذاري باشد. به عبارتي، رشد نقدينگي در حدي متناسب با ظرفيت‌هاي اقتصادي نه تنها اثرات تورمي در بر ندارد، بلكه مي‌تواند زمينه‌ساز تحرك بيشتر فعاليت‌هاي اقتصادي باشد. در اين خصوص، ارقام مصوب برنامه‌هاي توسعه مي‌تواند ملاك مناسبي براي ظرفيت‌هاي موجود براي رشد سالانه‌ي اين متغير باشد.
 
با اين حال، مشكل هنگامي آغاز مي‌شود كه رشد اين متغير به نحو كنترل نشده و بيش از ارقام هدف باشد. در چنين شرايطي، مازاد نقدينگي (كاناليزه نشده به سمت فعاليت‌هاي مولد) پيامدي جز تحريك تقاضا و افزايش قيمت‌ها را در پي نخواهد داشت.
 
ب) كسري بودجه‌ي ناشي از افزايش مخارج دولت؛
 
 افزايش مخارج دولت، كسري بودجه‌هاي مزمني را در اقتصاد به همراه داشته است. كسري بودجه به خودي خود عامل تورم نيست، بلكه نحوه‌ي تأمين آن است كه موجبات رشد قيمت‌ها را فرآهم مي‌آورد. در واقع، از آنجا كه در بيشتر مواقع كسري‌ها از راه استقراض از بانك مركزي تأمين شده است، پس تأثيرات مستقيم آن در رشد پايه‌ي پولي و سپس نقدينگي منعكس شده است.

 

ادامه مطلب بررسي شود .......
 

  • ادامه مطلب
اقتصاد مقاومتي راه عبور از مقطع سرنوشت ساز كنوني

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از محققان، پژوهشگران، متخصصان و نوآوران در عرصه علم و فناوري، و مسئولان شركت هاي دانش بنيان و پارك هاي علم و فناوري، علم را سرمايه اي جوشان و تمام نشدني براي كشور دانستند و با اشاره به نقش اقتصادِ مبتني بر دانش و علم در ارتقاي هويت ملي، قدرت سياسي و استقلال كشور تأكيد كردند: ايران، امروز در يك مقطع ماندگار تاريخي و حساس قرار دارد كه شناخت صحيح مسئوليت ها و ايفاي آنها، قطعاً ملت ايران را به افق هاي نويد بخش و آرمان هاي مورد نظر خواهد رساند.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: كشور در حال پيشرفت است و هيچ بن بست و مشكل برطرف نشدني در حركت رو به جلو ملت ايران وجود ندارد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به برخي فشارهاي سياسي،‌اقتصادي و تبليغاتي در مسير حركت كشور به سمت آرمانها و اهداف والا خاطرنشان، كردند: ملت ايران مصمم است كه با همت و اراده، خود را به نقطه مورد نظر برساند.

ايشان تأكيد كردند: ملت ايران در وسط ميدان است و مشكلات و فشارها، كوچكتر از تصميم، اراده و آرمانهاي اين ملت است.

رهبر انقلاب اسلامي عرصه كنوني را ميداني شوق آفرين و در عين حال همراه با زحمت دانستند و افزودند: عرصه امروز ايران اسلامي همچون ميدان مسابقات ورزشي است كه با وجود خستگي و دلهره اما حضور در آن ميدان شوق آفرين است و ورزشكاران با انگيزه و شوق فراوان پا به عرصه آن مي گذارند.

حضرت آيت الله خامنه اي يكي از راههاي عبور از مقطع حساس و سرنوشت ساز كنوني را، جدي گرفتن اقتصاد مقاومتي خواندند و تأكيد كردند: اقتصاد مقاومتي يك شعار نيست بلكه يك واقعيتي است كه مي بايست محقق شود.

ايشان افزودند: يكي از بهترين مظاهر و مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است كه مي توانند اقتصاد مقاومتي را پايدارتر كنند.

رهبر انقلاب اسلامي رشد اقتصادي حقيقي را در گرو توليد ثروت از طريق دانش و علم دانستند و خاطرنشان كردند: اگر شركتهاي دانش بنيان جدي گرفته شوند و از توسعه كمي و كيفي آنها حمايت شود، بواسطه ثروت آفريني از طريق علم، اقتصاد كشور به شكوفايي حقيقي خواهد رسيد.

حضرت آيت الله خامنه اي توليد ثروت از طريق منابع تمام شدني همچون نفت را خود فريبي خواندند و افزودند: خام فروشي دامي است كه ميراث سال هاي متمادي قبل از انقلاب است و متأسفانه كشور گرفتار آن شده است و بايد تلاش شود كه ملت ايران از اين تله نجات پيدا كند.

ايشان رسيدن به باور و موقعيت بستن اختياري درِ چاههاي نفت و توقف خام فروشي مواد خام و معدني را بسيار مهم ارزيابي و تأكيد كردند: رسيدن به اين شرايط،  با تكيه بر علم و از طريق شركتهاي دانش بنيان امكان پذير است.

رهبر انقلاب اسلامي اقدامات انجام گرفته در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري براي حمايت از شركتهاي دانش بنيان را دلگرم كننده خواندند و افزودند: برخي نقاط ضعف و مشكلات نيز وجود دارد كه بايد شناسايي و سريعاً برطرف شوند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به مطالب ارائه شده از جانب محققان و نوآوران ، سيستم هاي سنتي و قديمي اعتبار سنجي از طرف بانكها و مؤسسات پولي، و نبود بيمه هاي خاص بمنظور حمايت از خطر پذيري شركت هاي دانش بنيان را از جمله ضعف ها برشمردند و خاطرنشان كردند: دستگاههاي دولتي بايد با رصد اختراعات و شناسايي نخبگان فكري و حمايت از آنها، زمينه ايجاد شركتهاي دانش بنيان جديد را بوجود آورند.

ايشان با اشاره به سرمايه گذاري برخي كشورهاي خارجي براي شناسايي و جذب استعدادهاي داخلي، لزوم جلوگيري از اين پديده را از طريق منطقي و ايجاد مشوق ها و حمايت هاي لازم  خاطرنشان كردند و افزودند: يكي از مسائلي كه در زمينه شركتهاي دانش بنيان وجود دارد، اجرايي نشدن قانون حمايت از اين شركتها است كه آيين نامه اجرايي آن بايد هرچه زودتر ابلاغ شود.

تشكيل بانك اطلاعات براي شناسايي توانايي هاي علمي كشور و همچنين كاستي ها، گسترش عرصه فعاليت شركتهاي دانش بنيان، و تقويت بخش خصوصي در شركتهاي دانش بنيان از نكات ديگري بود كه رهبر انقلاب اسلامي به آنها اشاره كردند.

حضرت آيت الله خامنه اي پايه گذاري اقتصاد كشور بر توليد ثروت از طريق شركتهاي دانش بنيان را زمينه ساز رسيدن به قدرت واقعي اقتصادي و همچنين تقويت روحيه خودباوري، خوداتكايي و هويت ملي و در نهايت قدرت سياسي دانستند و خاطرنشان كردند: بايد با ايجاد زمينه هاي لازم و هموار كردن مسير، نخبگان و زبدگان و اهل علم و صاحبان سرمايه را به تشكيل شركتهاي دانش بنيان تشويق كرد.

ايشان افزودند: بايد افق بالاتر از تشكيل 20 هزار شركت دانش بنيان كه در برنامه پنجم پيش بيني شده است،‌ مد نظر قرار گيرد .

درابتداي اين ديدار 10 نفر از محققان، متخصصان و نوآوران عرصه علم و فناوري و مسئولان و فعالان شركت هاي دانش بنيان به بيان ديدگاههاي خود درخصوص شركتهاي دانش بنيان، حوزه علم و فناوري ، و برخي مسائل مربوط به آنها پرداختند.

1- دكتر قهاري مدير عامل شركت همانند ساز بافت كيش:

- بومي سازي دانش توليد بيوايمپلنت‌ها در كشور، شكستن انحصار چند شركت امريكايي در اين دانش و نقش اين دانش جديد در درمان بيماريها و جلوگيري از قطع عضو هزاران نفر.

- تاكنون بيش از ده كشور درخواست انتقال دانش فني اين علم را از ايران داشته اند.

- لزوم حمايت بيشتر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و وزارت كار، رفاه و تعاون از شركت هاي دانش بنيان

2- مهندس فرحي رئيس ستاد توسعه فناوري هوا – فضا:

- ايجاد هماهنگي، استقرار الگوي همكاري داخلي و خارجي، بسترسازي براي تجاري سازي، توسعه فعاليتهاي هوا و فضا و بومي سازي آن، چهار محور فعاليتهاي ستاد توسعه فناوري هوا – فضا.

- فعال بودن حدود 200 شركت خصوصي در بخش فناوري هوا – فضا .

- ضرورت تسريع در تصويب سند جامع هوا – فضا و هماهنگي ميان بخش‌هاي مختلف.

3- مهندس محمدرضا محمد – دبير اتحاديه صادر كنندگان تجهيزات پزشكي:

- بومي سازي تجهيزات پيشرفته پزشكي و صادرات آن به كشورهاي منطقه و حتي برخي كشورهاي اروپايي.

- حمايت عملي از توليد كنندگان و صادر كنندگان تجهيزات پزشكي و ارتقاي جايگاه آنان.

- اهميت برطرف شدن بروكراسي موجود در اين بخش و حمايت جدي از بخش خصوصي.

- توقف تخصيص ارز مرجع به واردات كالاهايي كه مشابه داخلي دارند.

4- دكتر رضايي زاده – مديرعامل شركت سيمرغ حكمت ايرانيان – متخصص طب سنتي:

- بيش از 130 طرح مطالعاتي و تحقيقاتي در زمينه طب سنتي با همكاري دانشگاهها در دستور كار است.

- توليد داروي ايراني طبيعي براي درمان سرطان، بيماري ام اس و كبد چرب.

- اهميت تأسيس يك مركز ملي براي تبديل طب تجربي گياهي به يك دانش تجاري و استفاده از تجربه افراد پيشكسوت در بخش طب گياهان سنتي

5- خانم مهندس علوي رئيس هيأت مديره و مدير عامل شركت فرادشت كروچ:

- خودكفايي در توليد ريز غده و نقش آن در بهبود كيفيت محصولات كشاورزي بويژه سيب زميني

- ضرورت توجه بيشتر وزارت جهاد كشاورزي به شركتهاي فعال بخش خصوصي در توليد ريز غده ها

6- دكتر چگيني رئيس مؤسسه اقيانوس شناسي:

- ناشناخته بودن اهميت مطالعه و سرمايه گذاري در بخش دريا به منظور بهره برداري از فوائد علمي و فناوري آن.

- سرمايه گذاري در طرحهاي مربوط به شناورهاي تحقيقاتي اقيانوس پيما و آغاز ساخت اولين شناور زيرسطحي تحقيقاتي داخلي.

- ضرورت توجه بيشتر به طرح پايش مطالعات دريايي

- اهميت تعيين اولويت نيازمنديهاي علمي كشور و حركت پاركها در اين جهت.

- لزوم اصلاح ضوابط رتبه بندي شركتهاي دانش بنيان

7- مهندس ذكايي مديرعامل شركت دانش بنيان پارس پليمر شريف:

- توليد بيش از چهار هزار تركيبات پيشرفته پليمري بويژه در حوزه نانو.

- تسريع در اجراي قانون شركتهاي دانش بنيان.

- ايجاد مركز مشاوره ويژه علمي و حقوقي براي شركتهاي دانش بنيان.

- پرهيز از تغييرات ناگهاني قوانين و مديران در بخش صنعت

- ضرورت ايجاد بيمه هاي قوي براي حمايت از شركتهاي دانش بنيان

8- دكتر شكريه دبير كانون كامپوزيت ها:

- توسعه صنعت توليد مواد كامپوزيت در كشور درسالهاي اخير

- لزوم ايجاد و توسعه مراكز كسب و كار براي ايده پردازي و بازاريابي و بازارسازي در شركتهاي دانش بنيان

- توجه به ايجاد و توسعه آزمايشگاههاي ملي براي ارائه تأييدهاي فني  به شركتهاي  دانش بنيان.

- اهميت تأسيس پژوهشگاه ملي توسعه علوم و فناوري كامپوزيت

9- مهندس صابري از پارك فناوري پرديس:

- نقش ويژه 30 پارك علم و فناوري كشور به عنوان حلقه هاي واسط مراكز عملي و تجاري سازي دانش.

- متناسب نبودن بودجه پاركهاي علم و فناوري با رشد علمي شتابان در كشور

- ضرورت تعيين چارچوب تضمين خريد محصولات با كيفيت دانش بنيان

10- دكتر شفيعي مجري طرح كلان توليد داروهاي وارداتي:

- توليد هفت داروي نوتركيب براي درمان سرطان و تالاسمي و عرضه آن به بازار

- تسهيل واگذاري اعتبارات به محققان جوان

- حمايت جدي تر از داروهاي توليد داخلي و جلوگيري از واردات داروهاي خارجي مشابه

در اين ديدار همچنين دكتر سلطانخواه معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور با ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي اين معاونت در زمينه حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان با تأكيد بر اقتصاد مقاومتي و كاهش وابستگي به منابع تجديد ناپذير، به تمركز بر به نتيجه رساندن پژوهش ها، ارائه فناوري به جامعه، تجاري سازي و افزايش سطح رفاه عمومي، به عنوان راهبردهاي علمي و فناوري علمي و فناوري كشور در دهه چهارم انقلاب اسلامي اشاره كرد و گفت: لايحه حمايت از شركت هاي دانش بنيان به تصويب نهايي رسيده و اولين جلسه شوراي ملي نوآوري و شكوفايي نيز به تازگي برگزار شده است.

وي با بيان اينكه دولت خود را موظف به حمايت هاي مالي، ‌ايجاد تسهيلات كسب و كار، فراهم آوردن بازار داخلي و منطقه اي و تدارك تسهيلات غيرپولي اعم از بيمه و ماليات در حمايت از شركت هاي دانش بنيان مي داند،‌ افزود: توليدات اين شركت ها صرفاً در توليد محصولات با فناوري هاي پيشرفته خلاصه نمي شود بلكه فعاليت شركت ها به منظور ارتقاي كيفي و رقابت پذيري بيشتر و جاري ساختن دانش و فناوري، در صنايع سطح پايين و مرتبط با زندگي روزمره مردم نيز توسعه يافته است.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور از ساخت دو دستگاه ابر رايانه و 15 راديو داروي مؤثر در درمان بيماري هاي صعب العلاج و برخي توليدات دارويي ديگر به عنوان بخشي از فعاليت هاي شركت هاي دانش بنيان ياد كرد و ادامه داد: توليدات شركت هاي دانش بنيان رشد روزافزوني دارد به طوري كه در سال 90 به 840 ميليون دلار رسيده و پيش بيني مي شود تا پايان برنامه پنجم توسعه كشور اين عدد به چهار ميليارد دلار برسد..

توليد تاير خودرو در ايران

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، بسياري از دارندگان خودرو به درستي نمي‌دانند كه لاستيك چه نقش مهمي در حركت خودرو، در ايمني حركت و در فرمان‌پذيري اتومبيل دارد.

لاستيك يكي از بخش‌هاي زنده خودرو است كه نياز به مراقبت ويژه براي جلوگيري از حادثه دارد. بد نيست بدانيد كه ظرفيت توليد لاستيك يا به عبارتي «پاهاي خودرو» كه محور ناوگان حمل و نقل در هر جامعه‌اي است، در جهان حدود 1.5ميليارد حلقه و تقاضاي جهاني براي اين كالا نيز حدود 1.2ميليارد حلقه با ارزش معاملاتي 70 تا 80ميليارد دلار در سال است. اين در حالي است كه تجارت جهاني لاستيك در اختيار 10 شركت بزرگ توليدكننده است كه اغلب در زمينه توليد تايرهاي راديال فعاليت دارند.

بر اساس آمارهاي اعلام شده در منطقه خاورميانه نيز حدود 22 كارخانه تايرسازي وجود دارد كه از اين تعداد 9 كارخانه با ظرفيت اشتغال حدود 14هزار نفر در ايران واقع شده است. اين در حالي است كه اين صنعت زمينه اشتغال‌زايي 70هزار نفر را به صورت غير مستقيم در پي داشته است.

بر اساس آمارها، حدود 15 تا 20درصد از نياز 230هزار تني بازار داخلي به انواع تاير، از طريق واردات انجام مي‌گيرد و اين در حالي است كه توليد سالانه تاير در ايران پاسخگوي نياز بازار داخلي است.

كارخانه‌هاي تايرسازي ايران

صنعت تاير ايران از 9 شركت توليدكننده تاير تشكيل شده كه شناخت صحيح از فناوري و ظرفيت‌هاي هركدام از اين شركت‌ها در ترسيم وضعيت موجود صنعت تاير كشور مي‌تواند موثر باشد.

شركت كيان‌تاير (لاستيك البرز)، شركت ايران‌تاير، شركت لاستيك دنا، شركت لاستيك پارس، مجتمع صنايع لاستيك كرمان، مجتمع صنايع لاستيك يزد، مجتمع صنعتي آرتاويل تاير، شركت كويرتاير و شركت ايران ياسا تاير و رابر مجموعه 9 شركتي هستند كه در زمينه توليد انواع تايرهاي سواري، وانتي، باري و صنعتي، تاير و تيوپ دوچرخه و موتورسيكلت، توليد تايرهاي باياس و راديال بلت نخي، تايرهاي سواري بلت سيمي در حال فعاليت هستند. ضمن آنكه اغلب اين كارخانه‌هاي تايرسازي، فناوري‌هاي خود را از شركت‌هاي مطرح توليدكننده خارجي از جمله بريجستون، پيرلي ايتاليا، ماتادر اسلواكي و دانش فني ژاپن بهره گرفته‌اند.

وضعيت صنعت لاستيك ايران

در حال حاضر بيش از 80درصد از بازار لاستيك خودرو در اختيار توليدكنندگان داخلي قرار دارد و البته اين در حالي است كه تايرهاي وارداتي كه اين روزها چيني‌ها هم تمايل به حضور در كشورمان در كنار ساير برندهاي آلماني، ايتاليايي و ژاپني را گرفته‌اند، موجب شده تا بخشي از بازار اين محصول در اختيار واردكنندگان قرار بگيرد.

از سوي ديگر افزايش واردات تاير به كشور را مي‌توان بيانگر تمايل عمومي به مصرف تايرهاي خارجي و كاهش مصرف تايرهاي ساخت داخل در خودروهاي لوكس و گران‌قيمت دانست. اين مساله بدان علت است كه با توجه به كيفيت مطلوب و عمر مفيد بالاتر اين نوع لاستيك‌ها، تمايل عمومي به سمت خريد (گران‌تر، اما مرغوب‌تر) وجود دارد.

محمد مغازه دار در خيابان جمهوري در اين باره مي‌گويد: كيفتي لاستيك هاي خارجي با لاستيك هاي ساخت داخل قابل رقابت نيست و بسياري از مشتريان ترجيح مي دهند تايرهاي خارجي با قيمت بالا را خريداري كنند تا تايرهاي بي كيفيت ساخت داخل را.

وي تاكيد مي كند: تنها چند برند در ايران موفق به حفظ كيفيت محصولات خود شدند و بسياري از كارخانه ها از لحاظ كيفيت در چند سال گذشته افت محسوسي داشتند.

وابستگي تكنولوژيك معضل اصلي صنعت تاير كشور

عقب‌ماندگي فناوري يكي از مشكلاتي است كه صنعت لاستيك‌سازي كشور از آن رنج مي‌برد. از جمله دلايل اين عقب‌ماندگي‌ها مي‌توان بي‌توجهي به تغييرات فناوري در دنيا، از سوي ديگر پراكنده بودن صنايع لاستيك ايران و  جزيره‌اي عمل كردن آنها از ديگر مشكلات صنعت لاستيك‌سازي كشور است. در حالي كه در داخل كشور 9 كارخانه توليد تاير وجود دارد. با اين حال، حجم توليدي مجموع آنها به اندازه مقياس مناسب توليد يك كارخانه مطابق با استانداردهاي جهاني نيست.

از طرف ديگر، تحريم‌هاي بين‌المللي در اين صنعت فشارهاي زيادي را به دليل وابستگي شديد خارجي (100 درصد تكنولوژيك، 85 درصد ماشين‌آلات و 70 درصد مواد اوليه) به وجود آورده است.

در عين حال برخي از اهم مشكلات توليدكنندگان در صنعت لاستيك‌سازي را مي‌توان بالا بودن تعرفه واردات مواد اوليه، پايين بودن كيفيت مواد اوليه داخلي، افزايش نامتعادل و مداوم قيمت مواد اوليه وارداتي و توليد داخلي، كمبود نقدينگي برخي از تايرسازان، ورود بي‌رويه تايرهاي بي‌كيفيت خارجي، هزينه‌هاي سنگين مالياتي و عوارض، فرسودگي ماشين‌آلات و قديمي بودن فناوري، لزوم تغيير سريع فناوري تاير خودروهاي مصرفي و هزينه بالاي تغيير فناوري عنوان كرد.

همچنين افزايش پي‌درپي و مستمر قيمت لاستيك، كيفيت نه چندان مطلوب محصولات داخلي، بالا بودن تعرفه لاستيك وارداتي و در نتيجه قيمت بالاي آنها و واردات لاستيك بي‌كيفيت، فروش عمده لاستيك‌هاي توليدي به برخي عوامل واسطه از سوي برخي توليد‌كنندگان بازار كه قيمت را به دلخواه خود تغيير مي‌دهند نيز برخي از مشكلات مصرف‌كنندگان محصولات اين صنعت است.

بازار در قبضه تايرهاي نامرغوب چيني

نكته قابل تامل در اين ميان واردات انبوه تايرهاي بدون كيفيت و نامرغوب چيني است كه كيفيت آنها حدود 30 درصد پايين‌تر از لاستيك‌هاي توليد داخل است. اين امر در حالي به وقوع پيوسته است كه قيمت مواد اوليه از منابع داخلي با لحاظ سياست‌هاي شناور‌سازي قيمت‌ها و خارجي افزايش يافته به نحوي‌كه سال گذشته شاهد رشد 36 درصدي قيمت مواد اوليه بوده‌ايم.

به گفته يكي از فعالان بازار لاستيك‌هاي وارداتي، عمدتا چيني كه غالبا توسط تاجران غيرحرفه‌اي وارد بازار مي‌شود، بيش ازسه ماه كار نمي‌كنند و عمر آنها تا يك چهارم كمتر از تايرهاي توليد داخل است. همچنين 99 درصد از لاستيك‌هاي چيني وارد شده از چين و امارات با وجود قيمت ارزان از كيفيت پايين و نامناسب برخوردارند و از تاريخ استفاده اين كالاها مدت زمان زيادي گذشته است.

به عقيده يكي از فعالان بازار در اين زمينه جدا از هزينه اقتصادي كه خريد اين نوع لاستيك‌ها به مردم تحميل مي‌كنند، استفاده از اين كالاهاي بدون كيفيت. مصرف‌كنندگان را با خطرات جاني رو‌به‌رو خواهد ساخت از اين رو بايستي متوليان امر واردات، با افزايش كنترل و نظارت بر واردات اين نوع كالاهاي بي‌كيفيت، از ورود رسمي و قاچاق آن به كشور جلوگيري كنند.

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: حمايت از توليد ملي سبب توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در كشور مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، مهدي غضنفري با بيان اينكه بايد از دريچه توليد به اشتغال نگاه كرد؛ چراكه با توليد استوار مي‌توان اشتغال پايدار داشت، گفت: در صورتي توليد استحكام و رونق بيشتري پيدا مي‌كند كه شادابي و اشتغال بيش از پيش وارد جامعه شود.

وزير صنعت، معدن و تجارت ارتقا توليد را براي كشور ضروري دانست و افزود: در جامعه‌اي كه نيازمند اشتغال پايدار است، بايد سرمايه گذاري ها به سمت ‌توليد پايدار و جلب آنها جهت داده شود.

وي با بيان اينكه حمايت از كار و سرمايه ايراني به سرمايه گذاري نياز دارد، افزود: شناسايي توليد داخلي به عنوان ارزش اسلامي و ملي، ترويج و تقويت فرهنگ كار، توليد، كار‌آفريني، ايجاد فرصت‌هاي شغلي پايدار، بهبود محيط كسب و كار و ارتقاي شاخص‌هاي آن و ايجاد نظام جامع اطلاعات بازار كار از جمله موضوعات مرتبط با وظايف وزارت صنعت، معدن و تجارت است كه مسير حركت اين وزارتخانه را در حوزه بازار كار ترسيم مي كند.

وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بيانات اخير رهبر معظم انقلاب اسلامي گفت: رهبر معظم انقلاب، ايجاد وضعيت رقابتي، ارتقاي كيفيت و كاهش قيمت تمام شده توليدات داخلي را از الزامات تقويت توليد ملي دانستند.

وي گفت: رهبر فرزانه انقلاب، سياست‌گذاري توليد محور، فرهنگ‌سازي براي مصرف توليد داخلي و نوسازي و ابتكار در ماشين آلات، محصولات و مديريت‌ها را از ضروريات حمايت از توليد ملي خواندند. بنابراين براي حمايت از توليد داخلي بايد هر كدام از دستگاه‌ها تكاليف خود را انجام دهند.

غضنفري با اشاره به اينكه حمايت از توليد وظيفه همگان است، افزود: كاهش قيمت تمام شده، بهبود كيفيت محصولات و بهبود خدمات پس از فروش منجر به بهبود فضاي كار و سرمايه و توليد مي شود.

 

خبرگزاري مهر

X