منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 378116
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

بررسي اهميت نيروي انساني در اساسي‌ترين بخش اقتصاد ايران

نيروي انساني عامل توليد ثروت و محرك اقتصاد

 

ايجاد بانك اطلاعات مديران در دستور كار وزارت نفت
توليد ايراني: از نگاه تحليل‌گران علم اقتصاد، نيروي انساني همواره به‌عنوان، عامل مولد و محرك اقتصاد و توليدكننده ثروت شناخته شده است؛ برطرف شدن چالش‌هاي حوزه منابع انساني در سازمان موجب پويايي و جهش آن مي‌شود؛ در اين ميان مسائل منابع انساني در صنعت نفت با اجراي قانون مديريت خدمات كشوري، هم‌اكنون به يكي از اصلي‌ترين مسائل پايه‌اي اين صنعت به‌عنوان پايه‌اي‌ترين بخش اقتصاد ايران تبديل شده است.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، مقام معظم رهبري در سفر خود به عسلويه تأكيد داشتند: «گاز ثروت است، نفت ثروت است؛ اما از اين ثروت‌ها خيلى مهمتر، نيروى انسانىِ بااستعداد و علاقه‌مند و داراى توان كار است؛ ما اين ثروت را داريم؛ اصل اين است. اگر يك ملتى اين نيروى انسانى را داشت، مي‌تواند ثروت‌هاى طبيعى خودش را هم استحصال كند و در خدمت ملت قرار دهد؛ اما اگر اين را نداشت، ثروت‌هاى طبيعى‌اش هم در خدمت ديگرانقرار خواهد گرفت.»

كشور ايران از منابع و ذخاير فراواني برخوردار است؛ در اين ميان همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب تأكيد كردند، نقش نيروي انساني به‌عنوان عامل مولد و توليدكننده نقش بسيار اساسي دارد، يعني نيروي انساني عامل اصلي توليد ثروت و محرك اقتصاد كشور است و به نيروي انساني ارج نمود و در جهت احترام و تعالي آن گام برداشت.

بررسي شرايط منابع انساني در بخش دولتي صنعت نفت نشان مي دهد در طول پنج تا 10 سال آينده خلأها و چالش‌هاي متعددي اين بخش را تهديد مي كند؛ يكي از مهمترين وجوه در اين زمينه خلأ قوانين ومقررات متناسب با نيازهاي خاص صنعت نفت است.

به لحاظ تعهد محوري، معتقديم باور به ايدئولوژي و اصول اعتقادي نظام يك اصل است. با توجه به جايگاه نفت در چنين نظامي كه همواره در معرض تهديدها و تحريم‌هاي خارجي و بين المللي قرار دارد و با توجه به ويژگي‌هاي جهاني و بين المللي صنعت نفت، تعهد منابع انساني اين صنعت به اين باورها همواره باعث تقويت روحيه خوداتكايي و رشد و بالندگي و همچون مصونيت صنعت نفت از آثار اين تحريم‌ها خواهد بود؛ از اين رو تعمق نگاه تعهد محورانه در رشد و ارتقا منابع انساني يك ضرورت مستمر براي صنعت است كه متأسفانه در مقاطعي در گذشته كم رنگ بوده است.

در حالي كه همه هزينه‌هاي جذب و استخدام و آموزش و ريسك‌هاي كسب تجربه و مهارت وي توسط وزارت نفت و شركت‌هاي تابعه آن پرداخت شده است و به دليل عدم توانايي نگهداشت نيروي انساني توسط بخش دولتي و جذابيت شركت‌هاي خصوصي و همچنين مشكلات اقتصادي و تورم و... مي بايست به جذب و استخدام جديد روي آورده و اين چرخه را دوباره تكرار كنند.

افزون بر نشت نيروي انساني، به دليل دشواري و صعوبت فعاليت در مناطق عملياتي و اقماري و دوري از خانواده و امثال آن، در دو ساله اوليه جذب واستخدام كمتر از يك سوم منابع انساني استخدام شده در اين مناطق ريزش كرده و انصراف مي دهند و كاركنان موجود نيز در صدد انتقال به بخش‌هاي ستادي غيرعملياتي هستند.

نگاهي به تجربه گذشته صنعت نفت كشور نشان مي‌دهد كه در هر مقطع كه بيشتر در معرض اين مشكلات و تحريم‌ها قرار گرفته‌ايم انگيزه و برنامه جدي تري براي رهايي از وابستگي‌ها داشته‌ايم كه اوج اين روحيه را در مقطع دفاع مقدس از پرسنل صنعت نفت شاهد بوديم البته متأسفانه در مقاطعي نيز اين روحيه تضعيف شده است.

 صنعت نفت جايگاه ويژه اي در اداره كشور دارد و بايد حداقل آسيب‌پذيري را از تغييرات و تحولات بروني داشته باشد به گونه‌اي‌كه هيچ گاه فعاليت‌هاي جاري و توسعه‌اي اين صنعت دچار خدشه نشود. از آنجا كه منابع انساني مهمترين عامل فعاليت‌هاي صنعت به شمار مي رود، از اين رو برنامه‌ريزي براي منابع انساني تحت الشعاع جايگاه و اهميت اين صنعت در كشور قرار مي گيرد.

بر اساس سياستي كه از سال‌ها قبل وزارت نفت در پيش گرفته بود، صنعت نفت با طراحي و اجراي طرحي به عنوان طرح جذب نخبگان دانشگاهي، در رشته‌هاي مورد نياز صنعت، اقدام به استخدام بيش از پنج‌هزار نفر از فارغ التحصيلان ممتاز دانشگاه‌هاي كشور در همه مقاطع تحصيلي كرد كه طي سال‌هاي گذشته با اجراي طرح آموزش و ارتقاء فارغ التحصيان ممتاز جذب شده، مسير ارتقاي شغلي ايشان نيز هموار شده است. به نظر مي رسد در ميان مدت و با جايگزيني اين عزيزان، بخش زيادي از مناصب كليدي كه به علت وجود فاصله سني بين كاركنان با تجربه و جوانان ايجاد شده بود، به كاركنان نخبه تعلق گيرد.

يكي از مهم ترين اقداماتي كه قرار است در دستور كار وزارت قرار بگيرد، بحث ايجاد بانك اطلاعات مديران است. پر واضح است يكي از پيچيده‌ترين اقدامات در حوزه منابع‌انساني، شناسايي منابع‌انساني كارآمد، متعهد به نظام و با انگيزه براي كار در مسير رشد كشور است.

وجود برخي تنگ‌نظري‌ها، قوانين ديوان سالار، وجود برخي ملاحظات سياسي و مراتبي از اين دست از جمله موانعي هستند كه در سال‌هاي گذشته مانع ايجاد بانك اطلاعات نيروهاي مستعد پذيرش مسئوليت است.

اين مهم در برنامه وزارت نفت جايگاه ويژه اي دارد و اميد است در يك دوره زماني با حضور نهادهاي مرتبط با موضوع منابع انساني در سطح وزارت نفت مكانيزم‌هاي شناسايي نهايي و براي اجرا، عملياتي شود

رييس انجمن جامعه شناسان گفت: حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني بايد در عرصه بازي هاي رايانه اي نمايان شود و جشنواره بازي هاي رايانه اي تهران گامي موثر در اين راستا است.

به گزارش معاونت ارتباطات بنياد ملي بازي هاي رايانه اي، امان اله قرايي درباره توليد بازي هاي رايانه اي بومي گفت: جامعه شناسان و روانشناسان بايد در تحليل بازي هاي خارجي به توليد كنندگان مشاوره دهند و بايد بررسي كنيم هريك از اين بازي ها چه پيامي را براي نسل جوان در پي دارند.

وي افزود: بازي رايانه اي خارجي كه  به كشور ما وارد مي شوند هدف داشته و به دنبال تخريب فرهنگ ما هستند و تاثير عميقي در روح و روان جوانان مي گذارند.

به گفته رييس انجمن جامعه شناسان، غرب به درستي مي داند چگونه فرهنگ خود را به نسل جوان تحميل و از بازي هاي رايانه اي براي تحقق اين هدف استفاده مي كند.

قرايي ادامه داد: متخصصان بازي سازي بايد در راستاي توليد بازي هايي فعاليت كنند كه در خدمت جامعه بوده و بينش كودكان را بالا ببرند و آنان را با فرهنگ و ميراث ايراني اسلامي آشنا كنند.

اين استاد دانشگاه تاكيد كرد: هر هنرمندي كه انديشه ترويج فرهنگ كشور را در بازي هاي رايانه اي نداشته باشد به معناي حقيقي بازي ساز ملي نيست.

وي توضيح داد: بايد از توليدان ملي در زمينه بازي هاي رايانه اي حمايت شود و در عرصه بازي هاي رايانه اي اين امر ضرورت دارد.

قرايي گفت: بخش خصوصي بايد در عرصه بازي هاي رايانه اي ورود كند و در عين حال اين بخش بايد تعريف درستي در عرصه بازي سازي رايانه اي داشته باشد.

وي با بيان اينكه بخش خصوصي نيز بايد بر اساس سياست هاي كلان كشور در عرصه بازي سازي حركت كند يادآور شد: هنر بايد در خدمت جامعه باشد از اينرو بازي سازان نيز بايد آثاري را توليد كنند كه در خدمت فرهنگ ايراني اسلامي باشد و مصالح جمعي در اين بازي ها لحاظ شده باشد.

رييس انجمن جامعه شناسان توضيح داد: حمايت از توليد ملي و كار و سرمايه ايراني بايد در عرصه بازي هاي رايانه اي نمايان شود و جشنواره بازي هاي رايانه اي تهران مي تواند در اين راه گامي موثر باشد.

http://www.persian-designers.com

ظرفيت 65 هزار مگاواتي توليد برق در ايران/ 98 درصد تجهيزات برق در داخل توليد مي‌شود

رسيدن به مرز خودكفايي در توليد برق
 
توليد ايراني: ايران با ظرفيت نامي 65500 مگاوات در توليد برق، رتبه نخست منطقه را از اين نظر در اختيار دارد؛ همچنين هم اكنون 98 درصد تجهيزات برق در داخل كشور توليد مي شود.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دولت، احداث شبكه هاي آبياري اصلي از 5/1 ميليون هكتار در سال 84 به 2ميليون هكتار در سال 90 ،ارتقاء ظرفيت سدهاي كشور از 24 ميليارد متر معكب در سال 84 به 47 ميليارد متر معكب در سال 90 ؛افزايش برق توليدي كشور از 38000 هزار مگاوات در سال 84 به 65500 مگاوات از جمله دستاوردهاي وزارت نيرو در طي فعاليت 7 ساله دولت نهم و دهم است

با روي كار آمدن دولت نهم نيز تهديدات براي ايجاد مانع در رسيدن به قله‌هاي پيشرفت ملت ايران روز بر روز بيشتر شده است. اما اين تحريمها و تهديدها نتوانسته راه به جايي ببرد و خدمتگزاران ملت توانسته اند گامهاي بلند و پرشتابي در راستاي اهداف توسعه و پيشرفت كشور بردارند.

از جمله اقدامات مهم دولت نهم در راستاي تحقق عدالت عبارتند از: اجراي طرح تحول اقتصادي، توزيع سهام عدالت، قانون هدفمندسازي يارانه ها، پيشرفت چشمگير ايران در انجام فعاليتهاي صلح آميز هسته اي و پيوستن ايران به جرگه كشورهاي داراي چرخه سوخت هسته اي، ورود ايران به فضا و علوم فضايي، اجراي اصل 44 قانون اساسي، طرح مسكن مهر، اجراي طرح پزشك خانواده، ايجاد فرصتهاي شغلي مناسب براي گروه هاي مختلف جامعه، اقدامات مهم فرهنگي، هنري و ورزشي و بسياري موارد ديگر است.

صنعت آب و برق به عنوان يك صنعت زيربنايي نقش حساس و بارزي در چرخه حيات اقتصادي و اجتماعي كشور دارد تا آنجا كه توسعه، بدون بهره‌گيري از خدمات آب و برق، متصور نيست، به همين سبب وزارت نيرو را مي‌‌توان موتور محركه اقتصاد كشور دانست.

 

نگاهي به عملكرد وزارت نيرو در دولت‌هاي نهم ودهم در بخش‌هاي مختلف

احداث شبكه هاي آبياري اصلي از 5/1 ميليون هكتار در سال 84 به 2ميليون هكتار در سال 90  ،ارتقاء ظرفيت سدهاي كشور از 24 ميليارد متر معكب در سال 84 به 47 ميليارد متر معكب در سال 90 ؛افزايش برق توليدي كشور از 38000 هزار مگاوات در سال 84 به 65500 مگاوات  از جمله دستاوردهاي وزارت نيرو در طي فعاليت 7 ساله دولت نهم و دهم است .

همچنين جمعيت تحت پوشش آب شرب شهري از 98 درصد در سال 1384 به 11/99 درصد در سال 90 رسيده است.

 

عملكرد دولت هاي نهم و دهم در بخش آب و برق كشور

سرمايه گذاري 32 هزار ميليارد توماني در بخش آب و 40 هزار ميليارد توماني در بخش برق طي دولت نهم و دهم از جمله اقدامات انجام شده در اين حوزه است .

همچنين عملكرد وزارت نيرو در اجراي قانون هدفمندي يارانه ها  تاكنون بسيار مناسب بوده و صرفه جويي 10 ميليارد دلاري در مصرف برق را به دنبال داشته است .

راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر پس از فراز و فرودهاي متعدد يكي ديگر از دستاوردهاي وزارت نيرو است .

 

خودكفايي۹۸درصدي در زنجيره توليد برق

افزايش 200 ميليون مترمكعبي به ظرفيت آبرساني شهرها و صنايع، بهره برداري از فازهاي پنج گانه تصفيه خانه فاضلاب تهران با ظرفيت هر يك به ميزان 1.3 مترمكعب در ثانيه، صادرات چهار ميليارد دلار برق و خدمات فني و مهندسي برق طي سال 90 و كسب رتبه نخست منطقه از سوي ايران از نظر ظرفيت نامي نيروگاهي در حال حاضر از جمله دستاوردهاي مهم وزارت نيرو است .

هم اكنون 98 درصد تجهيزات برق در داخل كشور توليد مي شود.

يکشنبه دوازدهم 6 1391 14:21

سلام

امروز مي خوام يكي از كالاهاي خوب و پر مصرف ايراني رو معرفي كنم. اين كالا صندلي هاي نيلپر است. ما از حول و حوش 10 سال پيش از اين صندلي ها استفاده مي كنيم و از كيفيتش واقعا راضي هستيم. اين محصول صادراتي، البته يه كمي گرون هست، اما به نظرم به كيفيتش و دوامش مي ارزه (آدم ياد اون ضرب المثل انگليسي ميفته كه "انقدري پولدار نيستم كه جنس ارزون بخرم."). نيلپر در طرح هاي مختلف و با قيمت هاي محتلف صندلي توليد مي كنه كه مي تونيد طرح هاي موجودش رو از سايت شركتببينيد.
فقط يه نكته مهم:معرفي نيلپر به معني بهترين بودن آن نيست. ممكنه شركت هاي خوب ايراني ديگري هم در اين زمينه فعال باشند. اما من فقط چون نيلپر رو مي شناسم اون رو معرفي مي كنم.
خدمات پس از فروش
چيزي كه باعث شد من انقدر مشتري پر و پا قرص نيلپر بشم، خدمات پس از فروشش بود. همون جوري كه تو سايتش گفته:

شركت نيلپر رفع اشكالات و نواقص صندلي شما را در صورت استفاده صحيح به مدت سه سال و جك آن را به مدت يك سال از تاريخ خريد تضمين مي نمايد.

من سال پيش دو صندلي نيلپر مدل K700و K712  خريدم. وقتي خونه رسيدم متوجه شدم رويه چرخ يكي از صندلي ها شكسته و جك يكي از صندلي ها هم مشكل داره. چند وقت بعدش زنگ زدم به گارانتي شركت. روز بعدش از طرف شركت يه آقاي محترمي و مجربي اومد و بدون هيچ پرس و جويي از علت اين مشكلات (يعني مثلا بخوان توجيه كنن خرابي رو و بگن تقصير خودتون بوده.) تمام مشكلات رو رفع كرد. علاوه بر رفع خرابي، يه سرويس هم صندلي ها رو كرد. آخرشم بدون دريافت وجهي با من خداحافظي كرد. اونجا بود كه معني واقعي خدمات پس از فروش رو درك كردم. تجربه من كه از خدمات پس از فروش اين شركت خوب بود، دوستان ديگر تجربه اي ندارند؟
به غير از تهران، در شهرستان هاي كشور 35 نمايندگي خدمات پس از فروش نيلپر وجود دارد كه مي تونيد ليست اون رو در اينجا ببنيد. راستي اين گونه كه در سايت شركتزده شده، سرويس محصول فقط در تهران، حتما در محل انجام مي شود و لزوما در شهرستان ها اين گونه نيست.

راحتي و سلامت
با توجه به اين كه من و خيلي ديگر از دوستان اغلب ساعات روز رو پشت رايانه هستيم، استفاده از صندلي مناسب خيلي در سلامت تاثير دارد. هنگامي كه شما پشت رايانه مي نشينيد، مچ دست و گردن بايد صاف و بدون خميدگي باشد. طرز قرار گرفتن كمر و پاها نيز مهم و به صورت زير است:

Inline image 1

با توجه به اين موضوع من با مشاركت مالي پدرم صندلي K712رو خريدم. اين صندلي از سه جهت قابل تنظيم است (به نظرم اگر براي قرار دادن سر هم جايي داشت، از نظر سلامتي كامل مي شد.) شكل اين صندلي:

Inline image 2

يكي از ويژگي نادر اين صندلي امكان تنظيم ارتفاع دسته هاي آن است. كه براي تنظيم زاويه دست با صفحه كليد و خم نشدن آن بسيار مفيد است. حواستون باشه كه در مسائلي كه مربوط به سلامتيتون است، اگر يه كم خرج بكنيد ضرر ندارد.چون اگر اين كار را نكنيد بعدا بايد بيشترش رو براي درمان بديد، تازه بازم درست نميشه

ادامه مطلب بررسي شود

.....

 • ادامه مطلب

راهبرد بسيج در حمايت از توليد ملي

 
بسيج در توسعه توان توليد كشاورزي مشاركت مي‌كند
توليد ايراني: سازمان بسيج به منظور كمك به دولت در خودكفا كردن كشور در توليد محصولات كشاورزي و براي اشتغال‌زايي در توسعه توان توليد و ايجاد ظرفيت‌هاي بيشتر اشتغال در بخش كشاورزي، در كارگروه توسعه بخش كشاورزي كه با همكاري رئيس‌جمهور و عضويت وزيران و مسئولان اقتصادي كشور تشكيل شده است، مشاركت مي‌كند.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، جانشين فرمانده كل سپاه در امر بسيج با صدور بخشنامه‌اي طرح مشاركت بسيج در توسعه بخش كشاورزي كشور را تشريح كرد؛ متن اين بخشنامه به شرح زير است:

با صلوات بر محمد و آل‌محمد(ص) و با احترام، به اطلاع مي‌رساند براساس تصويب‌ نامه هيات وزيران به شماره 202285 مورخ 12/10/90 و تشكيل كارگروه توسعه بخش كشاورزي به رياست رئيس‌جمهور و با عضويت تعدادي از وزرا به منظور توسعه توان توليد و ايجاد ظرفيت‌هاي بيشتر اشتغال در بخش كشاورزي و مصوبات اساسي و بنيادي اين گروه، فرصت مناسبي را براي ايفاي نقش موثر و راهبردي بسيج در حمايت از شعار سال مقام معظم رهبري مبني بر (توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني) و ايجاد اشتغال مولد براي عزيزان بسيجي پيش رو قرار داده است كه بهره‌گيري از اين ظرفيت علاوه بر سازندگي كشور و رفع بخشي از مشكلات اساسي نظام، فرصت مناسبي جهت ايجاد اشتغال و رفع مشكل بيكاري بخش عظيمي از عزيزان بسيجي مي‌باشد.

سازمان بسيج مستضعفين در نظر دارد به منظور كمك به دولت در امر خودكفا نمودن ميهن اسلامي در توليدات كشاورزي و بهره‌گيري از ظرفيت ايجاد شده و تسهيلات منظور شده در جهت اشتغال‌زايي براي عزيزان بسيجي با پيش‌بيني سازكارهاي لازم، در اجراي طرح مذكور مشاركت كند.

بنابراين مقتضي است ترتيبي اتخاذ نماييد كه در اولين جلسه ستاد پشتيباني از اردوهاي هجرت 3 بسيج سازندگي كه با مسئوليت استاندار و با حضور دستگاه‌هاي ذي‌ربط به شرح زير تشكيل و مقدمات ورود بسيج به اين طرح را فراهم نماييد.

 • سازمان جهاد كشاورزي
 • اداره كل تعاون كار و امور اجتماعي
 • سازمان امور اقتصادي و دارايي
 • شركت آب منطقه‌اي
 • فرمانده سپاه استان
 • سازمان مسكن، راه و شهرسازي
 • سازمان صنعت معدن و تجارت
 • اداره منابع طبيعي و آبخيزداري
 • بانك عامل (بانك كشاورزي يا ساير بانك‌ها حسب مورد)

 

مصوبه هيئت وزيران درباره توسعه ظرفيت‌ها در بخش كشاورزي

هيئت وزيران در نشست مورخ 20 آذر 1390 بنا به پيشنهاد رئيس‌جمهوري و به استناد اصول 127 و 138 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تصويب كرد:

1- به منظور توسعه توان توليد و ايجاد ظرفيت‌هاي بيشتر اشتغال در بخش كشاورزي، كارگروه توسعه بخش كشاورزي با رياست رئيس‌جمهور و عضويت وزيران جهاد كشاورزي، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، صنعت، معادن و تجارت، نيرو، كشور، نفت، اموراقتصادي و دارايي و راه و شهرسازي، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور، رئيس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و دبير هيات دولت با شرح وظايف زيرتشكيل مي‌شود:

 • اعمال اختيارات و مسئوليت‌هاي هيات وزيران مندرج در قوانين و مقررات از جمله قوانين برنامه پنجم توسعه، افزايش بهره وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي، تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت واصلاحات و الحاقات بعدي آن، وصول برخي از درآمدهاي دولت و مصرف آن در موارد معين، قوانين و مقررات مربوط به حمايت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان و قانون پولي و بانكي و عمليات بانكي بدون ربا) در كليه امور مربوط به تامين و واگذاري حق بهره برداري و اجاره اراضي منابع ملي و دولتي مستعد، تامين زيرساخت‌هاي آب، برق، گاز، و راهو مخابرات و همچنين تامين و پرداخت تسهيلات بانكي و پرداخت يارانه‌ها و اعتبارات موردنياز.
 • اتخاذ تصميم درامور اجرايي و يا تنظيم و تصويب دستورالعمل هاي مربوط درخصوص توسعه فعاليت‌هاي كشاورزي و منابع طبيعي و افزايش توليدواجياد اشتغال دراين بخش و خدمات وابسته به آنها ازجملهدر زمينه طرح هاي گلخانه اي، باغداري، دام و طيور، شيلات ونيز طرح هاي مديريت منابع طبيعي به ويژه طرح هاي آبخيزداري، مرتعداري و جنگلداري و صنايع فرآوري محصولات كشاورزي با استفاده از اختيارات و مسئوليت‌هاي موضوع بند (الف) تنظيم ضوابط مربوط به ساماندهي اراضي ملي و دولتي در بخش كشاورزي و منابع طبيعي براساس قوانين و مقررات مربوط (اعم از نحوه واگذاري- شرايط واگذاري و اجاره و نظارت بر اجراي طرح‌ها)
 • جلوگيري از سوداگري و بورس بازي زمين و تعيين ضوابط مربوط.
 • هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي در چارچوب وظايف و اختيارات و مسئوليت‌هاي محول شده و لزوم اجراي تصميمات و مصوبات كارگروه توسط دستگاه‌هاي يادشده و رفع اختلافات براساس اصل يكصد و سي و چهارم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران.

2- تصميم‌گيري درخصوص امور اجرايي موضوع ياد شده به همه اعضاي كارگروه به عنوان نمايندگان ويژه رئيس‌جمهور و تصويب واصلاح آئيننامه‌ها و مقررات مربوط به موضوع ياد شده به وزيران عضو كارگروه تفويض مي‌شود.

3- تصميمات و مصوبات اكثريت اعضا يا وزيران عضو كارگروه (حسب مورد) در حكم تصميمات رئيس‌جمهور و هيات وزيران بوده و با رعايت ماده (19) آئين نامه داخلي هيات دولت قابل صدور است.

X