منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 371704
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان
صادرات گاز ايران در اغما

 به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از توليد ايراني، مرتضي مشكل‌گشا در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، تصريح كرد: شركت ملي صادرات گاز ايران، شركتي است بين‌المللي با برند معتبر جهاني كه با برخورداري از نيروي انساني آموزش ديده‌، حرفه‌اي و متخصص و با بهره گرفتن از جغرافياي ممتاز انرژي كشور در منطقه و جهان به عنوان كانوني مؤثر در زمينه مذاكره، بازاريابي و فروش گاز، به شمار مي‌رود.

وي افزود: يكي از اهداف مهم شركت ملي صادرات گاز ايران، تبديل ايران به كشوري اثرگذار در عرصه تجارت گاز (واردات، صادرات، ذخيره‌سازي، سوآپ، ترانزيت و تهاتر) با در نظر گرفتن موقعيت بي‌نظير جغرافيايي ايران، از طريق قرار گرفتن در گلوگاه حساس اتصال شرق آسيا و شبه قاره هند به خليج فارس، آسياي مركزي، روسيه، اروپا، آفريقا و نيز تحكيم بستر ارتباطات هدفمند ديپلماتيك با گسترش مبادله‌هاي گازي است.

به گفته مشكل‌گشا، شركت ملي صادرات گاز ايران به لحاظ توانمندي‌هاي بي‌نظير خود، پتانسيل لازم براي زمينه‌سازي صدور ميزان چشمگيري از گاز طبيعي توليدي كشورمان به بازارهاي اروپا در غرب و بازارهاي در حال رشد انرژي در جنوب آسيا و حتي فراتر از آن از طريق خط لوله و يا گاز طبيعي مايع شده (ال.ان.جي) را دارد.

 تصميم‌گيري‌هاي غيرفني و سليقه‌اي شركت صادرات گاز را در شرايط انحلال قرار داد

وي با بيان اينكه انحلال شركت ملي صادرات گاز در دوره سيدمسعود ميركاظمي؛ وزير نفت سابق طرح و پيگيري شده است، بيان كرد: متأسفانه تصميم‌هاي غيرفني، عجولانه، سليقه‌اي و مطالعه نشده در شركت ملي نفت ايران زمينه ايجاد شرايطي براي بروز پيشنهاد انحلال شركت ملي صادرات گاز ايران شده است.

رئيس روابط عمومي شركت ملي صادرات گاز ايران ادامه داد: اين در حالي است كه اين شركت هم‌اكنون با مديريت توانمند و بهره‌گيري از دانش كاركنان با تجربه و متخصص خود در حال انجام مذاكره‌هاي پيچيده و مهم با شريكان مهم خارجي خود در زمينه صادرات گاز به آسيا و اروپا بوده است  و هر گونه اخلال در روند اين مذاكره‌ها تبعات منفي براي مجموعه كشور به دنبال خواهد داشت.

وي بيان اميدواري كرد كه در شرايط كنوني اين تصميم عجولانه كه نوعي خودتحريمي به شمار مي‌رود، با تحميل تحريم‌هاي همه جانبه از سوي دولت‌هاي استكباري هيچ ارتباطي ندارد و به‌عنوان خوراك تبليغاتي و دليلي بر تأثير تحريم‌هاي بي‌اثر تلقي نشود.

مشگل‌گشا يادآور شد: هر چند كه در شرايط اقتصادي كنوني بعد داخلي اين تصميم يعني انحلال شركت در درجه نخست گريبان جمع كثيري از خانواده‌هاي كاركنان اعم از پيماني، قراردادي و رسمي را در بر گرفته و موجبات نگراني آنها را فراهم مي‌كند، اما در بعد بين‌المللي نيز مذاكره‌هاي موفق اين شركت با شركت‌هاي آسيايي و اروپايي را به خطر خواهد انداخت؛ آن هم مذاكره‌هايي كه به مرحله نهايي رسيده‌اند و در مرحله امضاي قرارداد قرار دارند.

 لزوم ايجاد ساختار سازماني مناسب پيش از انحلال شركت صادرات گاز

وي تأكيد كرد: اگر تصميم به تبديل شركت به مديريت بازرگاني و صادرات گاز در زيرمجموعه شركت ملي گاز ايران است، در آغاز لازم است تركيب و ساختار سازماني پويا و توانمند و متناسب با عملكرد و وجاهت منطقي آن در نظر گرفته شود، سپس تصميم به انحلال آن گرفته شود.

رئيس روابط عمومي شركت ملي صادرات گاز ايران، يكي از علت‌هاي فرعي تصميم به انحلال اين شركت را مصون كردن آن از برنامه خصوصي‌سازي خواند و توضيح داد: اين شركت براي حضور پايدار و موفق در بازارهاي جهاني و افزايش سهم ايران در تجارت گاز بايد به عنوان يكي شركت تخصصي در وزارت نفت به فعاليت خود ادامه دهد.

اعضاي مجمع عمومي شركت ملي نفت ايران در 18 تيرماه امسال در نشستي تصميم گرفتند كه شركت ملي صادرات گاز را منحل كنند و مذاكره‌هاي صادرات گاز و بخش خطوط لوله آن در مديريت بازرگاني شركت ملي گاز و بخش ال.ان.جي ان در شركت ملي نفت ايران دنبال شود.

اين تغيير ساختاري در حالي در شركت ملي نفت ايران در حال پيگيري و انجام است كه هم‌اكنون تراز توليد و صادرات گاز ايران منفي است و ايران با وجود داشتن بيش از 34 ميليون مترمكعب ذخاير گاز طبيعي قابل استحصال كه بحدود 19 درصد از ذخاير گاز دنيا را تشكيل مي‌دهد، سهمي كمتر از يك درصد از تجارت گاز دنيا را در اختيار دارد.

عجايب وارداتي از چين
 
عجايب وارداتي از چين

نگاهي به فهرست كالاهاي وارداتي از كشور چين كه از گمرك ايران دريافت شده، نشان مي دهد در كنار اقلام ضروري و كالاهاي واسطه اي و سرمايه اي، برخي كالاها نيز به كشور وارد شده كه به قول معروف در قوطي هيچ عطاري نمونه آن پيدا نمي شود.

كالاهايي كه برخي از آنها در زمان ورود سر و صداي زيادي به پاكرده و برخي هم در عين عجيب و غريب بودن خيلي بي سروصدا وارد كشور شده است.

جالب اينجاست كه برخي از اين كالاها به دستور كارگروه حمايت از توليدكنندگان دولت با نرخ ارز دولتي وارد ايران مي شوند. به عنوان مثال مي توان از چيپس، زيپ، ميز بيليارد و مانكن نام برد.

بد نيست نگاهي به اين كالاها داشته باشيم:

● قلاب ماهيگيري

ايران در سال ۸۷ چيزي بالغ بر ۹۰ هزار دلار قلاب ماهي وارد كرده است و دوباره در سال ۸۹ به نوشته گمرك ايران ۱۵۱ هزار دلار اقدام به واردات كرده است.

هرچند اين قلاب ها هيچ صيد خوبي براي ايران به ارمغان نياوردند اما شاه ماهي بزرگي به نام بازار ايران را براي چشم بادامي ها صيد كردند.

● چكش و پتك

اين دو قلم با ورودشان به بازار ابزارآلات ايران در سال ۸۷ حدود ۲۱۸ هزار دلار درآمد براي چين به ارمغان برده اند. اين روند در سال ۸۹ ادامه داشت و ۲۰۰ هزار دلار را از ايران خارج كرد.

● سيم خاردار، پيچ و پونز

سه مصنوع فلزي كه البته هيچ نيازي به تكنولوژي پيچيده اي جهت توليد ندارد و با فناوري بسيار ساده اي داخل ايران توليد مي شود جزو آمار كالاهاي وارداتي از كشور چين است. اين در حالي است كه مواد اوليه و تكنولوژي ساخت آنها بخوبي در كشور مهياست.

حجم واردات اين قلم كالاها در سال ۸۷ توسط اداره گمرك ايران ۴۷۱ هزار دلار بوده است، اما اين رقم در سال ۸۹ به ۷۱۹ هزار دلار رسيده است.

● تراز بنايي

ساختمان سازي و علوم مربوطه اگرچه نيازمند به ابزار دقيق است، اما به واقع برخي از اين گونه وسايل نيازمند حساسيت بالايي نيستند و امكان توليد آنها در داخل مرزهاي كشورمان بوده و هست كه از جمله اينها مي توان به تراز بنايي اشاره كرد.

اما ايران براي واردات اين وسيله از چين سال ۸۷، ۹۲۹ هزار دلار هزينه كرده است. اين ترازهاي چيني توانستند بسياري از ساختمان هاي ايراني را صاف و قائم بسازند، ولي حجم زيادي از دلارهاي نفتي ايران را سرازير اقتصاد كشور چين كرد.

روند اين گونه واردات بي رويه در سال ۸۹ نيز ادامه داشت تا جايي كه در اين سال، ۳۷۸ هزار دلار دوباره از ايران به سمت چين ارسال شده و در واقع اين وسيله توانسته تراز تجاري ايران را از قاعده خود خارج كند، نه اين كه باعث ترازشدن آن شده باشد.

● شبرنگ

اين ماده يا وسيله هميشه براي اخطار دادن به كار رفته است، اما اين بار شبرنگ هاي چيني نتوانستند به مسوولان مربوطه ايران اخطار بدهند كه واقعا اقتصاد ايران توسط كشور سازنده آنها تهديد شده است.

شبرنگ هاي چيني كه امروزه شايد در گوشه و كنار ايران مصرف شده اند در سال ۸۷ با مبلغ ۱۸۰ هزار دلار و سال ۸۹ در جديدترين آمار گمرك ايران با مبلغ ۲۶۸ هزار دلار وارد بازار ايران شدند و هرگز نتوانستند به وظيفه اصلي خود يعني اخطاردادن عمل كنند.

● تيغه برف پاك كن

اگرچه در سال هاي ۸۶ تا ۸۸ ايران شاهد كمترين ميزان بارش و درگيرمسائل خشكسالي بوده، اما اين خشكسالي هم نتوانست جلوي واردات ۲۱۱ هزار دلاري تيغه برف پاك كن اتومبيل را از چين بگيرد.

اين قلم كالا براي واردكنندگان شان آنقدر سودآور بوده است كه سال ۸۹ هم روند افزايشي را شاهد بوده ايم به گونه اي كه اين تيغه ها به جاي پاك كردن قطرات باران از شيشه اتومبيل هاي ايراني حجم زيادي از دلارهاي نفتي ايران را براي توليدكنندگان چيني جمع آوري كرده اند. در اين سال ۷۲۶ هزار دلار هزينه اين واردات شده است.

● تيغ سلماني

تيغ سلماني، نامي ديگر در فهرست ورودي هاي چيني به ايران است، اگرچه در اين زمينه توليداتي دارد، اما اين تيغ هاي چيني بود كه توانست حصار مرزهاي ايران را بشكافد و راه به داخل ايران داشته باشد.

بازرگانان ايراني در سال ۸۷ براي واردات اين كالاي چيني تنها ۳۵۲۲ دلار هزينه كرده بودند، اما همين تيغ هاي چيني سال ۸۹ با رشدي تقريبا ۱۰ برابر راهي ايران شد و ۳۷ هزار دلار را از سرمايه هاي ايراني كاست و به تجار چيني داد.

● سنجاق سر و سنجاق فردهنده مو

اين كالا اگرچه ساده و بدون نياز به تكنولوژي بالا توليد مي شود، اما در سال ۸۷ با هزينه شدن يك ميليون دلار به كشور وارد شده است. جالب تر اين كه همين روند ادامه داشته و با افزايشي چشمگير در سال ۸۹ طبق آمار منتشرشده و با هزينه اي معادل ۶ / ۳ ميليون دلار بازهم به سمت بازار داخلي ايران سرازير شده است.

● دكمه

با توجه به اعداد و ارقام مربوط به واردات دكمه كه به عنوان ابتدايي ترين وسيله در منزل و جعبه خياطي اكثر منازل موجود است، متوجه خواهيم شد كه اين وسيله هرگز بي ارزش نبوده و در مجموع رقم بسيار زيادي از دلارهاي نفتي ايران را براي واردات آن از دست داده ايم.

ايران در سال ۸۷ براي وارد كردن اين وسيله كوچك و به ظاهر بي ارزش از دومين شريك تجاري خود يعني چين مبلغ ۳۳۷ هزار دلار هزينه كرده است كه اين روند در سال ۸۹ نيز ادامه داشته و به مبلغ ۳۴۸ هزار دلار رسيده است.

● كراوات و پاپيون

۲ كالاي ذكر شده اگر چه زياد با قوانين و عرف جامعه ايران سازگار نيست، اما اعداد و ارقام اختصاص يافته براي واردات آنها شايد كمي متفاوت بوده ، به طوري كه تنها در سال ۸۷ چيزي حدود ۱۵ هزار دلار براي واردات اين كالاها هزينه شده است، اما بررسي بيشتر در آمار هاي سال ۸۹ شايد نشان دهنده كاهش ارزش دلاري كالاهاي مذكور باشد، اما به دليل نوسانات قيمت دلار باعث شده كه ارزش ريالي آن تقريبا معادل ارزش ريالي سال ۸۷ باقي بماند.

● انواع زيپ

صنايع نساجي و زيرمجموعه هاي اين صنعت در ايران دوران بسيار سختي را سپري مي كند، به طوري كه طبق آمار ارگان ها و سازمان هاي دولتي و خصوصي بسياري از واحدهاي توليدي پوشاك ايران به دليل واردات بي رويه پوشاك از چين و تركيه در خطر ورشكستگي است، اما درست در همين شرايط در سال ۸۷، ۱۷۵ هزار دلار انواع زيپ را وارد مرزهاي ايران كرده است، شايد اين زيپ ها قرار بوده پوشاك ايراني را كامل و تن پوش مناسبي براي هموطنان ما و ديگر كشورها باشد، اما سال ۸۹ دوباره ۴۸۵ هزار دلار زيپ وارد بازار مصرفي ايران شده است.

● مانكن خياطي

چندي پيش استفاده از مانكن هاي خياطي در ويترين بسياري از بوتيك هاي ايران مشكل ساز شده بود، اما بد نيست كه بدانيم مانكن هاي چيني داخل اين مغازه ها در سال ۸۷ با ۱۲۴ هزار دلار وارد كشور شده است تا با لباس هاي تن شان توجه خريداران ايراني را جلب كنند، البته بيشتر اين لباس ها هم مانند صاحبان مصنوعي آنها وارداتي بودند از خارج مرزهاي ايران به مغازه ها رسيد، ولي اين تجارت آنچنان پرسود بوده كه تجار ايراني ۲ سال بعد يعني سال ۸۹ حدود ۵۰۰ هزار دلار براي خريد آنها هزينه كرده و از كشور خارج كرده اند.

● كچاپ و انواع سس گوجه فرنگي

همه ما تبليغات بسيار گسترده اين محصولات را در گوشه و كنار شهرمان يا از تلويزيون مي بينيم كه اين موضوع حاكي از انبوه توليد اين گونه محصولات در كشورمان است.

اگرچه كشتزارها و مزارع ما توان توليد انبوهي از گوجه فرنگي را دارند، اما متاسفانه صنايع جانبي و تبديلي در ايران مناسب نيست بنابراين بسياري از تجار از اين فرصت استفاده كردند و انواع كچاپ و سس گوجه چيني را روانه بازار ايران كردند.

با كمي توجه به آمار و ارقام ارائه شده از طرف گمرك جمهوري اسلامي ايران درمي يابيم كه اين محصولات پيشينه واردات مستقيم از چين را به ايران نداشت، اما در سال ۸۹ انواع سس گوجه فرنگي چيني مبلغ ۱۳۰۳۸ دلار نفتي ايران را راهي چين كرد.

● پرتقال

اين ميوه همه پسند كه در بخش هاي گسترده اي از ايران توليد مي شود و هرساله نزديك به تعطيلات سال نو خبرساز است، توانسته از كشور چين نيز خود را به بازار داخلي ايران برساند به طوري كه طي سال مالي ۸۷ ايراني ها براي پرتقال هاي چيني حدود شش ميليون دلار هزينه كرده اند، اما بازهم به گفته دولتي ها براي تعادل بازار اين ميوه در سال ۸۹، ۶۳۷ هزار دلار هزينه شد و اين سوال را بي پاسخ گذاشت كه آيا واقعا باغداران ايراني هرگز نمي توانند نياز مصرف داخلي را تامين كنند؟

● لوبيا قرمز، گريپ فروت، سير و نخود فرنگي غلافدار

اما واقعا سوال اصلي بسياري از ايرانيان اين است كه اقلامي چون سير و گريپ فروت و لوبيا در ايران نيست كه بايد از چين وارد كشور شود و بدون توجه به آينده صنعت كشاورزي داخل و از همه مهم تر سلامتي هموطنان ميلياردها ريال از كشور خارج شود؟ در صورتي كه بهترين شرايط رشد و گسترش كشاورزي داخل مرزهاي كشور مهياست.

● پيپ و چوب سيگار

در سال ۸۷، ايران ۱۵۰ هزار دلار پيپ و چوب سيگار چيني وارد كرده است. قوانين منع واردات و تبليغات عليه مصرف سيگار و دخانيات نتوانسته در مورد اين حجم از واردات از چين كارساز باشد، به طوري كه بازرگانان ايراني تنها ۲ سال بعد از آمار ارائه شده يعني در سال ۸۹ حدود ۵۰۰ هزار دلار از اين دو كالا وارد كرده اند.

● عصا، شلاق و تازيانه تعليم

سوال اصلي در مورد اين سه قلم كالا اين است كه آيا واقعا اين سه كالا از مرزهاي ايران وارد شده است و چيزي حدود ۱۱۳ هزار دلار به خود اختصاص داده؟ اگر با كمي دقت به جداول و آمارهاي منتشرشده توسط گمرك ايران توجه كنيم، خواهيم ديد كه جواب سوال مثبت بوده، به طوري كه حتي اين روند ادامه داشته و در سال ۸۹ به چيزي نزديك به ۱۴۲ هزار دلار رسيده است بنابراين رشد قابل ملاحظه اي نيز داشته است، اما معلوم نيست كه آيا تعليم با اين تازيانه ها تفاوتي در يادگيري ايجاد كرده است؟

● مرجان، كاسه لاك پشت و استخوان

اين سه قلم كالا شايد از جالب ترين اجناس وارداتي ايران باشد كه همگي از كشور چين به داخل مرزهاي ايران راه يافت. اگرچه گوشت لاك پشت در چين به عنوان غذايي لذيذ شناخته شده، اما كاسه آن كه در واقع مورد مصرفي براي آنها نيست با ارزهاي دولتي وارد ايران و به سمت بازار صنايع دستي ايران سرازير شد.

در كنار اين، مرجان هاي زيباي درياي چين نيز سر از بازار ايران درآورد و تنها در سال ۸۷، ۱۲ هزار و ۸۱۰ دلار را از صندوق ايران خارج كرد، اما ارزش واردات اين كالاها در سال ۸۹ به ۱۱ هزار و ۵۰۰ دلار رسيد.

● ماهي هاي تزئيني آب شيرين و حيوانات زنده

اين شايد از زيباترين كالاهاي وارداتي از چين به ايران بوده است، اما با كمي دقت در مي يابيم كه اين زيبايي براي ايران بسيار پرهزينه بوده، البته افتتاح مراكز فروش ماهي ها و برخي حيوانات زنده در تهران كه روز به روز شاهد رشد بيش از حد آنها هستيم حاكي از رونق بسيار بالاي اين حرفه و سودآوري آن براي صاحبان و واردكنندگان شان است.

● سنگ قبر

شايد اين كالا زياد نام خوشايندي براي خوانندگان نباشد، اما واقعا اين كالا از چين وارد كشور شده و به عنوان يادبود و نشان مزار بستگان ما استفاده مي شود.

اين در حالي است كه ايران خود يكي از صادركنندگان عمده سنگ هاي تزئيني و گرانيتي به اروپاست. اگرچه اطلاعات كاملي از واردات اين كالا در سال ۸۹ در دست نيست يا حداقل با اين نام وارد ايران نشده، اما اين كالا با همين نام در سال ۸۷ وارد بازار داخلي ايران شده و با مبلغي معادل ۸۶۸ هزار دلار در دسترس ما قرار گرفته است، اما ظاهرا بنا به دلايل مختلفي اين كالا به نام سنگ هاي تزئيني حكاكي شده با كدهاي مختلف از گمركات ديگر كشور وارد ايران شده است.

● بامبو

بامبو نامي آشنا در كشور چين است و شايد بتوان گفت كه فقط در اين قاره مي رويد، بنابراين گياه بامبو و مصنوعات توليدي از آن طرفداران زيادي در اين منطقه دارد، اما ديگر كشورها نيز علاقه مند به استفاده از گياه بامبو بودند كه ايرانيان هم جزو آنها قرار گرفتند، بنابراين در سال ۸۷ حدود ۶۵ هزار دلار براي آن هزينه كردند و پس از دو سال علاقه مردم ايران به اين گياه آنچنان بالا رفت كه مبلغ پرداختي براي واردات آن تقريبا ۲.۵ برابر و بالغ بر ۱۵۵ هزار دلار شده بود.

● تقويم

تقويم و سررسيد جزو هدايايي است كه اكثر ما نزديك سال جديد از دوستان يا همكاران خود دريافت مي كنيم، ولي چند سالي است كه چيني ها تقويم شمسي را هم به چاپ مي رسانند و به ايران صادر مي كنند. ايران براي واردات تقويم شمسي در سال ۸۹ مبلغي بالغ بر ۲۱۵۸۸ دلار هزينه كرده است.

● محصولات چاپي و كاتالوگ

به طور كلي چاپخانه و موسسه هاي چاپي در ايران با آخرين تكنولوژي موجود است و گاهي به صورت شهرك هايي نيز در دسترس ناشران قرار گرفته، اما با تمام اين امكانات ايران از كشور چين طي سال مالي ۸۷، ۹.۵ ميليون دلار كاتالوگ و بروشورهاي چاپي وارد كرده است، حالا با توجه به اين حجم عظيم واردات محصولات چاپي چگونه مي توان در انتظار شكوفاشدن صنعت چاپ در ايران باشيم؟

● كتاب

حالا كه صحبت از چاپ و نشر شده است بد نيست بدانيم ايران كتاب چاپ شده هم از كشور چين وارد كرده است. بله، درست خوانديد كتاب هاي فارسي چاپ چين وارد بازار ايران شده است. ناشران ايراني براي اين واردات سال ۸۷، ۲۳۸ هزار دلار هزينه كرده اند، اين روند واردات در سال ۸۹ نيز توانسته ۱۸۷ هزار دلار از اقتصاد ايران خارج كند.

● توپ بدمينتون

اگرچه زادگاه اين ورزش خارج از مرزهاي كشور است و ايران براي رشد اين ورزش به ناچار بايد لوازم آن را از بيرون تهيه كند، اما عدد و ارقام اختصاص يافته به واردات توپ بدمينتون واقعا تعجب هر خواننده اي را برمي انگيزد و از خود مي پرسد واقعا ايران اينقدر از طلاي سياه خود را تبديل به توپ بدمينتون كرده است.

بازرگانان ايران در سال ۸۷ حدود ۱۱۹ هزار دلار را از كشور خارج و به تجار چيني پرداخته اند. واردات اين قلم كالا در سال مالي ۸۹ به ۲۵۰ هزار دلار رسيد.

● توپ رنگي پينت بال

ورزش مفرح پينت بال چندي است كه جاي خود را در دل جوانان ايراني باز كرده است، اما شايد بسياري از اين علاقه مندان با خواندن اعداد و ارقامي كه صرفا براي واردات توپ مخصوص اين بازي توسط ايران هزينه شده است، سعي در حفظ ثروت ملي يعني نفت كنند.

ايران سال ۸۷، ۲۱ هزار دلار براي واردات اين وسيله به چين پرداخته است و با رشد حدود هشت هزار دلاري درسال ۸۹ حدود ۳۰ هزار دلار براي اين امر هزينه شده است.

● ميز اسنوكر و بيليارد

يكي از ورزش هايي كه بتازگي وارد جامعه ورزشي ايران شده بيليارد و اسنوكر است. ايران در سال ۸۷، ۷۳ هزار و ۲۴۹ دلار به چين پرداخت تا تنها ميز بازي اين ورزش را وارد كشور كند با توجه به اين كه تنها چين صادركننده اين وسيله به ايران نيست و ديگر كشورها هم ميزهايشان را راهي ايران كرده اند، شاهد رشد واردات اين وسيله از چين طي سال مالي ۸۹ بوده ايم به صورتي كه ۲۳۰ هزار دلار از سيستم بانكي ايران خارج و به بازارهاي تجاري چين حواله شده است، بنابراين تنها برنده اين بازي تازه وارد به ايران چشم بادامي ها بوده اند نه تيم اسنوكر ايران!

● مجسمه هاي كوچك و اشياي تزئيني

با كمي دقت متوجه مي شويم كه وجود اين اجناس در فهرست واردات كشور كمي نگران كننده است. همگي به آثار هنري و صنايع دستي ايران اعتقاد داريم و بسياري از ما حداقل يكي از آنها را در منزل نگهداري مي كنيم، اما با مطالعه اين گزارش شايد دچار شك و ترديد شويد كه آيا واقعا اين ساخته دست هنرمندان ايراني است يا چشم بادامي ها آن را براي ما فرستاده اند؟ به هر حال مجسمه هاي چيني با ورودشان به ايران سال ۸۷ حدود ۲۲۸ هزار دلار را از كشورمان خارج كردند، اما با بي توجهي مسوولان امر اين روند در سال ۸۹ نيز ادامه داشت و به رقمي بالغ بر ۳۴۲ هزار دلار رسيد.

● مصنوعات سبد و حصير

ساخت مصنوعات حصيري تقريبا از گذشته دور به عنوان يكي از حرفه هاي سنتي در ايران مشهور بوده است، اما ظاهرا بتازگي حصيرهاي چيني طرفداران زيادي را به خود جلب كرده است. بنابراين امروزه كمتر نسيم خنك حصيرهاي ايراني را تجربه مي كنيم. اين موضوع باعث شده تا در سال ۸۹ شاهد ۵۰ درصد افزايش واردات اينگونه محصولات چيني به ايران باشيم.

● تابلوي نقاشي

اگرچه به قول معروف هنر نزد ايرانيان است و بس، اما ظاهرا اين هنرمندان چشم بادامي بوده اند كه توانستند اين ضرب المثل را تغيير دهند و به جاي كلمه ايرانيان نام كشورشان را جايگزين كنند. بله، درست خوانديد، تابلوي نقاشي هاي چيني در سال ۸۷ حدود ۴۰ هزار دلار را از ايران خارج كرد.

اين موضوع اگرچه زياد پرسر و صدا نبود، اما ظاهرا هنرمندان چيني نتوانستند دل مردم ايران را به دست آورند و به همين دليل ورود اين كالا در سال ۸۹ با كاهشي حدود ۱۰ هزار دلاري مواجه شد و در اين سال بازرگانان هنردوست تنها ۲۷ هزار دلار براي واردات تابلوهاي نقاشي چيني پرداختند.

● اجناس تزئين درخت كريسمس

طي سال مالي ۸۷ ايران براي واردات اين كالاها حدود ۸۰۰ هزار دلار هزينه كرده است، اما اگر در آمارهايي كه در سال مالي ۸۹ توسط گمرك جمهوري اسلامي ايران منتشر شده كمي دقت كنيم شاهد رشد اين واردات خواهيم بود، به گونه اي كه طي اين سال مالي ايران ۲ برابر رقم قبلي را به اين امر اختصاص داده است.

● قاب عكس

ايران براي قاب گرفتن عكس هاي يادگاري شهروندانش در سال ۸۷ مبلغ ۱۸۶ هزار دلار به چين پرداخت و همين روند باعث شده تا در سال ۸۹ نيز هموطنان مان مبلغ ۲۹۴ هزار دلار را براي قاب گرفتن خاطراتشان به چين بپردازند.

گروه اينترنتي رهروان ولايت

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، اگر كسب و كاري را آغاز كرده‌ايد و مشترياني داريد، بنابرين فروش شما قابل افزايش است؛ نكته مهم آن است كه از روش‌هاي مناسب براي افزايش فروش استفاده كنيد؛ بعضي از اين روش‌ها بلافاصله فروش را افزايش مي دهند.

حال چهار روشي كه با سرعت بيشتري فروش را افزايش مي‌دهند را تشريح مي‌كنيم:

1-چيزي با ارزش به مشتريان بدهيد كه براي شما هزينه زيادي نداشته باشد.

شما مي توانيد براي محصولات خود يك جايزه در نظر بگيريد و براي مدتي محدود به تمام كساني كه از شما خريد مي كنند آن جايزه را نيز ارائه كنيد.

جايزه مي تواند يك كتاب الكترونيكي كوتاه به‌صورت فايلي متني (PDF) باشد كه پس از هر خريد، به نشاني رايانامه (Email) مشتري فرستاده  شود.

براي مثال؛ اگر مخلوط كن مي‌فروشيد، مي‌توانيد راهنمايي تهيه كنيد و طرز تهيه چندين نوشيدني ميوه را كه با مخلوط كن قابل تهيه است براي مشتري ارسال كنيد؛‌ اين كار براي شما هزينه چنداني ندارد و باعث افزايش فروش خواهد شد.

اگر محصولاتي را مي فروشيد كه كار با آنها خيلي ساده نيست، مي توانيد طرز استفاده از وسيله را توضيح داده و آنرا بصورت صوتي ذخيره كنيد.

سپس راهنماي صوتي را بر روي لوح فشرده (CD) به مشتريان بدهيد؛ مطمئن باشيد مشتريان براي افراد ديگر نيز، از كسب و كار شما صحبت خواهند كرد.

نكته مهم آن است كه به مشتريان يادآوري كنيد كه شرط تعلق جايزه به آنها آن است كه خريد آنها تا قبل از تاريخ مشخصي انجام پذيرد. بدين ترتيب فروش شما بلافاصله افزايش خواهد يافت.

2- به مشتريان غيرفعال بفروشيد.

در هر كسب و كار، مشترياني وجود دارند كه ديگر خريد نمي‌كنند؛ طبق نظرسنجي كه در آمريكا انجام شده، مهمترين علت آن قطع ارتباط ميان فروشنده و مشتري است؛ پس در ارتباط بودن با مشتريان كليدي مهم براي فروش بيشتر است.

فهرستي از مشتريان غيرفعال تهيه كنيد و سپس براي آنها يك كارت پستي بفرستيد و به آنها يادآوري كنيد كه براي شما باارزش هستند.

همچنين مي‌توانيد يك فروش ويژه براي آنها در نظر بگيريد تا دوباره به مشتريان فعال شما بپيوندند.

راه ديگر آن است كه با آنها تماس بگيريد تا محصولات جديد را به آنها معرفي كنيد؛ هميشه به ياد داشته باشيد كه فروش به مشترياني كه دست‌كم يك‌بار از شما خريد كرده‌اند، بسيار آسان‌تر از فروش به مشتريان جديد است.

بنابراين هميشه با مشتريان ارتباط داشته باشيد و حتي اگر آنها براي مدتي از شما خريد نمي‌كنند، باز با آنها تماس گرفته و ارتباط خود را با آنها حفظ كنيد.
 
3- هرگز تخفيف ندهيد!

تخفيف يكي از هزينه‌هاي پنهان هر كسب و كاري است كه در چارچوب مواردي است كه به آن اهميت داده نمي‌شود؛ بجاي دادن تخفيف، كالايي را معادل مقدار تخفيف به مشتري هديه بدهيد.

مثلا اگر كالايي را 10 هزار تومان مي‌فروشيد و مشتري تقاضاي تخفيف مي‌كند، به او يك كالاي يك‌هزار توماني جايزه دهيد.

با اينكار بجاي يك كالا دو كالا فروخته‌ايد و نكته مهم ديگر آن است كه كالاي يك‌هزار توماني براي شما هزينه‌اي كمتر از يكهزار تومان دارد.

لذت تخفيف گرفتن خيلي زود به فراموشي سپرده مي‌شود؛ ولي هديه تا مدت‌ها در ذهن مشتري مي‌ماند و بهانه‌اي براي تعريف اين موضوع به ديگران مي‌شود؛ بنابرين به تخفيف بعنوان هزينه و ضرري جدي براي كسب و كارتان نگاه كنيد.

4- هنگامي كه مشتري محصولي را مي‌خرد، محصولي ديگر نيز به او پيشنهاد كنيد.

يكي از يافته‌هاي جالب من در زمينه بازاريابي، مشاهده حالتي به نام "حالت خريد" است؛ مشتري به‌طور معمول در آغاز تعامل با فروشنده در حالت دفاعي است، پرسش‌هاي زيادي مي‌پرسد، از محصول ايراد مي‌گيرد و وقتي بلاخره قانع شد كه محصولي را بخرد، به "حالت خريد" وارد شده است.

در اين زمان خيلي راحت مي‌توان محصولات ديگري به او فروخت؛ همين موضوع موجب مي‌شود كه وقتي شخصي يك دوربين عكاسي خريد، بتوان به او يك كيف، باتري اضافي و سه پايه و ... فروخت.

مشتري براي خريد محصولات بعدي مقاومت نمي‌كند و وسواس زيادي نشان نمي‌دهد، بنابرين هر گاه مشتري كالايي را سفارش داد، كالاهاي مرتبط ديگري را به او توصيه كنيد.

هيچ‌گاه پيش‌داوري نكنيد كه چون مشتري در خريد اول مقاومت زيادي نشان داده است، پس كالاهاي ديگر را نخواهد خريد.

اين مرقومه را با گفتاري از مهاتما گاندي؛ رهبر فقير هند، درباره مشتري‌مداري، به پايان مي‌رسانيم:


مشتري مهمترين بازديد كننده در محدوده ماست.

او به ما وابسته نيست؛ ما به او وابسته هستيم.

او مزاحم كار ما نيست؛ او هدف كار ماست.

او يك بيگانه در كا ما نيست؛ او بخشي از آن است.

ما با انجام كار او، لطفي در حق او نمي كنيم،

اوست كه با فراهم كردن اين فرصت به ما لطف مي كند.


پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 22:44

مراقب حمايت‌هاي احساسي از توليد ملي باشيم!
براي حمايت از توليد چه اقداماتي ضروري است؟ پارامترهاي تعيين‌كننده‌ي حمايت از توليد ملي چيست؟ آيا در سال حمايت از توليد ملي بايد راه را براي ورود هر نوع كالاي خارجي به كشور بست؟ اگر اين‌گونه نيست پس چگونه بايد عمل كرد تا توليدات وطني زيان نبينند؟

گروه اقتصادي برهان/ حسين عربي؛ مشكلات بخش عرضه در اقتصاد، مشكلاتي هستند كه ريشه‌ي تاريخي دارند و براي از بين بردن آن نياز به عزم جدّي مردم و مسؤولان است. نظريه‌هاي جديد اقتصاد كلان به رشد اقتصادي نگاه ويژه‌اي دارند و توجه به توليد و بخش عرضه به ايجاد يك نظام جديد اقتصادي بين المللي انجاميده كه در آن تقسيم كار، توليدهاي صنعتي و رقابت شديد مهم‌ترين مشخصه‌ي اين نظام است. براي حضور فعال در اين نظام بايد توان رقابت با رقبايي كه هر روز در حال پيشرفت هستند را داشت و اين موضوع با حمايت سازنده از توليد به سرانجام خواهد رسيد.

 
مقدمه


يكي از تقسيم‌هاي اقتصاد، تقسيم‌بندي به دو بخش «اقتصاد خرد»[1] و «اقتصاد كلان»[2] است. اقتصاد خرد درباره‌ي مسائلي چون رفتار افراد، بنگاه‌ها و بازارها به بحث مي‌پردازد و در مقابل اقتصاد كلان به متغيرهاي كلان در مقياس كل اقتصاد مي‌پردازد، مواردي هم‌چون حسابداري ملي، رشد اقتصادي، مصرف، اشتغال، بيكاري و مواردي از اين دست مي‌پردازد. هر يك از موضوعاتي كه در حيطه‌ي علم اقتصاد كلان قرار مي‌گيرند، موضوعاتي هستند كه در ارتباط با كل اقتصاد هستند. به عنوان مثال توليد در اقتصاد كلان، به كل توليد نظر دارد كه در تمامي بخش‌ها صورت مي‌گيرد و در مقابل در اقتصاد خرد هنگامي كه به توليد اشاره مي‌شود، منظور توليد در يك بنگاه و يا بازار مي‌باشد و كل اقتصاد را شامل نمي‌شود.
 

علم اقتصاد كلان و توليد 

 

يكي از مهم‌ترين و اولين مباحثي كه در اقتصاد كلان به آن پرداخته مي‌شود، بحث «حسابداري ملي»[3] است كه تا حدودي مي‌توان گفت پايه‌ي بسياري از مباحث اقتصاد كلان است. در حسابداري ملي به اندازه‌گيري توليد ناخالص ملي واقعي و بالقوه پرداخته مي‌شود و اين اندازه‌گيري مبناي علم اقتصاد كلان قرار مي‌گيرد. به گونه‌اي كه عمده مباحث اقتصاد كلان حول توليد ناخالص داخلي (GDP) و پارامترهاي تعيين كننده‌ي آن هم‌چون مصرف، سرمايه‌گذاري، صادرات و ... مي‌باشد.

 

در اقتصاد كلان دو وظيفه براي اين علم در نظر گرفته شده است. يكي تثبيت اقتصادي است كه از راه «سياست‌هاي تثبيتي»[4] انجام مي‌شود و ديگري «رشد اقتصادي»[5] است. وظيفه‌ي تثبيتي اقتصاد كلان به انحراف‌هاي ركودي و تورمي مربوط مي‌شود كه با استفاده از سياست‌هاي تثبيتي اين انحراف‌ها از توليد ملي بالقوه، كم و يا حذف مي‌گردد. به عنوان مثال در وضعيتي كه اقتصاد با ركود روبه‌رو است و توليد از مقدار بالقوه‌ي خود كم‌تر است، با استفاده از سياست‌هاي مالي انبساطي مالي و پولي اين انحراف از توليد به حداقل مي‌رسد. 
 

براي حمايت از توليد بايد در ابتدا ديد كلي داشت و تمامي حلقه‌هاي توليد-مصرف را با هم در نظر گرفت. حمايت از توليد ملي به قيمت جفا بر مصرف كننده‌ي داخلي نباشد. حمايت‌هاي احساسي از توليد داخلي كه منجر به ايجاد انحصار در داخل شود، نه تنها به سود توليد داخلي نمي‌باشد، بلكه توليد داخلي را در رقابت با توليدهاي خارجي بسيار نحيف و ضعيف مي‌نمايد.

 

 از سوي ديگر وظيفه‌ي توجه به رشد كه براي اقتصاد در نظر گرفته مي‌شود به اين نكته اشاره دارد كه اقتصاد كلان بايد مباحث تثبيتي را كه بيش‌تر به «طرف تقاضا»[6] توجه دارد رها كرده و به مباحث «طرف عرضه»[7] توجه نمايد.

 

نكته‌اي كه در اين چند سال اخير در كشور ما نيز مورد توجه قرار گرفته است و حتي شعار امسال با نام توليد ملي و حمايت از نيروي كار و سرمايه‌ي ايراني نام گذاري شده است. به نظر مي‌رسد كه اگر با ديد نظريه‌هاي اقتصادي به اين موضوع نگاه كنيم، دو فرض را بر اين نام گذاري مي‌توان متصور بود. اول فرض ديد كلاسيكي به اقتصاد است (توجه به توليد و رشد) و ديگري ديد اقتصاد اسلامي مبني بر اين كه براي كفار هيچ راهي براي تسلط بر مسلمانان وجود ندارد (ولن يجعل الله للكافرين علي المؤمنين سبيلا) يا همان قاعده‌ي «نفي سبيل» 

 

ادامه مطلب بررسي شود .....


                   

 

  • ادامه مطلب
چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 10:5

قسمت اول را اينجا ببينيد

رابطه دين و اقتصاد

جايگاه انسان در نظام هستي از ديدگاه اسلام

بدون شك نوع شناخت از انسان و جايگاه او در نظام هستي، نقش تعيين كننده اي در شكل گيري مكاتب اقتصادي، انديشه ها و تحليل ها و برنامه ريزي هاي مبتني بر آن دارد.تفاوت هاي فراواني كه ميان نظريه ي جدايي اخلاق از اقتصاد و اقتصاد بر پايه اخلاق ديده مي شود زائيده نوع نگاه به انسان در آن مكتب مي باشد.ديدگاه اسلام در اين زمينه، متفاوت از مكاتب سرمايه داري و سوسياليستي است. از اين رو، توجه به مباني انسان شناختي از ديدگاه اسلام، در كنار مباحث خداشناسي در تبيين مسائل و نظريه هاي اقتصاد اسلامي ضرورت مي يابد.مهم ترين مباني انسان شناختي اسلام عبارتند از:


ادامه مطلب بررسي شود...

  • ادامه مطلب
X