منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 371705
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

 

eghtesad-moghavemati75

اقتصاد مقاومتي از جمله واژه‌هايي است كه در سال‌هاي اخير در بيان مقام معظم رهبري و برخي نخبگان ناظر به شرايط اقتصادي كشور مطرح شده است. ايشان شايد براي اولين‌بار در ديدار جمعي از فعالان اقتصادي، معناي واقعي كارآفريني در كشور را تحقق اقتصاد مقاومتى دانستند.[۱] 

 

 

به نظر مفهوم اقتصاد مقاومتي از جمله مفاهيم منحصر به فردي است كه در اقتصاد ايران به واسطه‌ي تحريم‌هاي متنوع و متعدد دشمنان قابل بحث مي‌باشد و به تعبير برخي صاحب‌نظران چه در عرصه نظر و چه در عرصه عمل سابقه‌اي در دنيا ندارد[۲]. با اين حال مي‌توان از اقتصاد مقاومتي به عنوان وجه اقتصادي الگوي ايراني-اسلامي نام برد.  اما در اين فرصت برآنيم تا برخي ابعاد اقتصاد مقاومتي را ناظر به شرايط كشور و تاكيدات مقام معظم رهبري بررسي كنيم.

 

 

۱- مردمي كردن اقتصاد : اولين محور مورد تاكيد مقام معظم رهبري در ديدار اخير ايشان با مسئولان نظام[۳] در تبيين ابعاد اقتصاد مقاومتي توجه به عنصر مردم و حضور حداكثري آنان در اقتصاد است. ضرورت حضور مردم از ابعاد مختلف اقتصادي، سياسي و اجتماعي قابل بررسي است.

 

ايجاد اعتقاد براي ايفاي نقش در مبارزه اقتصادي، ممانعت از شكل‌گيري انحصارات، تقويت بدنه‌ مردمي نظارت، شكوفايي ظرفيت‌هاي خلاقانه و تنوع راهكارهاي مقابله با تحريم، تقويت مردم‌سالاري ديني، بالابردن توان عكس‌العمل به موقع مردم در مقابل تحريم‌هاي هوشمندانه، كاهش فشارهاي رواني و رفتار صبورانه در مقابل اقدامات ايذايي دشمن و… از جمله بركات حضور حداكثري مردم در اقتصاد خواهد بود.

 

اما اين حضور در چه بسترهايي بايد صورت گيرد؟  به نظر حداقل در چهار سطح تصميم‌سازي، مديريت، كار و سرمايه مي‌توان فرصت‌هايي را براي حضور مردم فراهم نمود. در لايه تصميم‌سازي و مديريت كلان تقويت نهادهاي مردمي و تفويض اختيار به آنان اصلي اساسي است. حضور فعالانه انجمن‌ها، اتحاديه‌ها و تشكل‌هاي توانمند و تخصصي در سطح اقتصاد باعث جلوگيري از انحصارات و تجربه حركت‌هاي جمعي و هم‌افزا خواهد شد.

 

در اين رويكرد دولت به جاي تعامل با بنگاه‌ها با تشكل‌هاي جمعي و نمايندگان بنگاه‌ها مواجه خواهد بود و ضمن گسترده شدن حوزه اثرگذاري دولت در سطح خرد با عنايت به اعتباربخشي به تشكل‌ها منجر به همگرايي بنگاه و امكان گفتگوي موثر، انتقال نظامند پيشنهادات و انتقادات بنگاه‌ها و دولت در قالب نهاد مياني را ممكن مي‌سازد.

 

در سطح مديريت خرد، چنانچه رهبري نيز بدان اشاره فرمودند، اصلاح و بازنگري فرآيند واگذاري‌ها در اصل ۴۴ و بازنگري در برخي واگذاري‌هاي نافرجام و…، گامي موثر براي استفاده موثرتر از بخش واگذاري‌ها در سياست‌هاي اصل ۴۴ خواهد بود.

 

در بخش نيروي كار، توجه به عنصر تعاون در بسترهاي تخصصي با رويكرد توسعه اشتغال و افزايش بهره‌وري بنگاه‌هاي موجود و در سطح سرمايه با تاكيد بر افزايش سهم مردم در مجموعه سرمايه‌گذاري‌ها به صورت خرد و كلان و نيز افزايش سود مشاركت‌ها و تمهيد بسترهايي براي سرمايه‌گذاري توليدي و خدماتي براي عموم مردم جهت گسترش سهم عمومي در مجموعه‌ي اقتصاد بدون شكل‌گيري انحصار و رانت‌هاي سرمايه بايد در دستوركار قرار گيرد.

 

 

۲- خودكفايي انتخابي و هوشمند: خودكفايي از جمله عناصر مطرح در اقتصاد انقلاب اسلامي بوده، كه سال‌ها نيز مورد نقد و بررسي مخالفان و موافقان قرار گرفته است. در شرايط موجود به نظر نياز به يك تحليل دقيق در سطح كالاها و خدمات براي ايجاد خودكفايي ملي داريم. عنايت به سبد اصلي مصرف خانوار، فناوري‌هاي محدوديت‌دار، صنايع پيشرو و مادر، مزيت‌هاي منطقه‌اي، تكميل زنجيره‌هاي ارزش و… مي‌توان برنامه‌هاي خودكفايي را تنظيم نمود تا در مقابل كنش‌هاي ايذايي دشمنان بتوان از توان پيشگيري استفاده كافي را برد.

 

 

۳- توجه مضاعف به سطح اقتصاد خرد (بنگاه) و مياني در كنار اصلاح اقتصاد كلان: ناظر به تجربيات دولت‌ها به نظر تغييرات در سطح اقتصاد كلان به علت اختلاف‌نظر‌ها، نياز به اجماع حداكثري، زمان‌بر بودن تغييرات، نياز به اصلاحات گسترده و پيوستگي عناصر اقتصاد كلان به يكديگر، امري سهل و در دسترس نيست.

 

لذا تمركز بر سطح افزايش بهره‌وري و توسعه بنگاه‌ها در لايه‌هاي مختلف تحقيق وتوسعه، مديريت بنگاه، تامين مالي و عنايت به ويژگي‌هاي منطقه‌اي و مزيت‌هاي استاني، فعال نمودن همكاري‌هاي بين بنگاهي، ساماندهي حجم بالاي صنايع كوچك در كشور و… از جمله ويژگي‌هاي سطح خرد و مياني اقتصاد مي‌باشد.

 

توجه بر اين سطح به معناي تعطيل كردن سطح اقتصاد كلان، اصلاح قوانين مادر كسب و كار، نظام بانكي و… نخواهد بود. بلكه به نظر مي‌رسد اصلاح اين بخش داراي نتايج سريع‌تر و عملكرد سهل‌تر خواهد بود و به جهت حضور مردم و تنوع بنگاه‌ها و رشته فعاليت‌ها امكان مانور بيشتري وجود خواهد داشت.

 

 

۴- حضور حداكثري در فضاي بين‌المللي: يكي از تلاش‌هاي جدي دشمنان محدود نمودن حضور كالاها و خدمات ايراني در سطح بين‌المللي مي‌باشد. حضور ايران در بازارهاي جهاني ضمن اثرگذاري در سطح رقابت‌پذيري اقتصاد، كيفيت محصولات و… آثار سياسي و اجتماعي متنوعي را براي كشور خواهد داشت. افزايش صادرات غيرنفتي باعث كاهش وابستگي به نفت خواهد شد و نيز عامل كم‌اثر جلوه دادن تحريم‌ها را در فضاني جهاني خواهد بود. در اين عرصه آسيب خام‌فروشي كه از دغدغه‌هاي جدي مقام معظم رهبري نيز هست بايد به طور جدي مورد توجه بنگاه‌ها و دولت قرار گيرد.

 

 

۵- بسيج عمومي در قالب جهاد توليدي با عنايت به تجربه جهادسازندگي: نياز به يك حركت جمعي گسترده جهادي نظير تجربه ابتداي انقلاب در قالب جهادسازندگي براي توسعه روستا، در سطح توليد ملي امروز مورد نياز جدي كشور است. طبيعي است كه ضمن استفاده از بسياري از تجربيات جهاد در ابتداي انقلاب مي‌توان از قابليت‌هاي روز و نيز و يژگي‌هاي بستر توليد براي توسعه آن استفاده نمود.

 

 

۶- تسهيل و بازنگري فرآيندها : سرعت و كيفيت پايين تصميم‌سازي، تصميم‌گيري و اقدام در كشور از جمله آسيب‌هاي ساختار بروكراتيك كشور است كه برخي صاحب‌نظران از آن به عنوان خودتحريمي ياد كرده‌اند. طبيعي است كه اصلاح نظام اداري امري درازمدت، دشوار و پيچيده است كه بايد گام به گام و با دقت و حوصله صورت گيرد.

 

در اين عرصه شناسايي فرآيند موجود در قالب قاعده‌ي ۸۰-۲۰، براي اصلاح آن‌ها امري ضروري به نظر مي‌رسد. بدين معنا كه به نظر ۲۰درصد فرآيندهاي موجود اثر ۸۰درصدي در تسريع و تسهيل امور خواهد داشت؛ شناسايي اين فرآيندها و اصلاح آن‌ها بويژه در سطح توليد با رويكرد اعتماد حداكثري به مردم از جمله اقداماتي است كه بايد مورد توجه ويژه دولت و مجلس قرار گيرد.

 

 

۷- بسيج رسانه‌اي: اتخاذ سياست‌هاي رسانه‌اي همگرا، اميدبخش و حركت‌آفرين در كنار نقد سازنده در فضاي رسانه‌اي كشور از جمله اموري است كه با اجماع و رصد در جامعه رسانه‌اي كشور محقق خواهد شد. مشترك بودن دشمن و هدف قراردادن رفاه مردم از جمله عناصر مورد وفاق رسانه‌ها در كشور است. از اين فرصت براي ايجاد يك جبهه‌ي مشترك رسانه‌اي عليه دشمن بايد استفاده نمود. ترويج الگوي زندگي اقتصاد مقاومتي در فضاي عمومي از جمله ويژگي‌هايي كه رسانه‌ها مي‌توانند اثر قابل توجهي با عنايت به رويكردهاي متنوع خود داشته باشد.

 

محورهاي فوق مي‌تواند برخي عناصر اقتصاد مقاومتي در فضاي موجود مي‌باشد كه باعث افزايش توان دروني نظام اسلامي در مقابل تهاجمات اقتصادي دشمنان و ارائه‌ي الگويي متفاوت از اقتصاد باشد. اميد است در مطالب آتي بتوان برخي محورها را با شرح و بسط بيشتري ارائه نمود.

 

 


 

 

پي‌نوشت‌ها:

[۱] -  ۱۳۸۹/۰۶/۱۶بيانات در ديدار جمعي از كارآفرينان سراسر كشور

[۲] – اقتصاد مقاومتي؛ اقتصاد دفاعي يا ترميمي؟؛ عادل پيغامي

[۳]- ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ بيانات در ديدار كارگزاران نظام

منبع:http://rasad.org

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 16:39
توليد موتور محرك اقتصاد ملي است و نقش اساسي در توفيق اقتصاد مقاومتي دارد كه با توجه ويژه مسئولان در فراهم سازي زيرساخت‌هاي لازم به اجرايي شدن و تحقق اقتصاد مقاومتي در حوزه توليد دست خواهيم يافت.

بيش از 30 سال است كه كشورهاي بيگانه با افزايش فشارهاي اقتصادي مي‌خواهند به اقتصاد ايران آسيب برسانند، اما اهداف آنها توفيق نخواهد يافت، چرا كه كشورمان در حوزه‌هاي مختلف و بخصوص صنعت به جايگاهي رسيده كه مي‌تواند در اكثر بخش‌ها خودكفا شود.

بر اساس اين گزارش ، اقتصاد مقاومتي پويا و فعال بايد به خارج از مرزها نظر داشته باشد كه براي اين امر نيازمند يك برنامه‌ريزي استراتژيك و راهبردي است و اين نوع اقتصاد با هدف خنثي ‌سازي تحريمها به توليدات داخلي تكيه دارد كه با عملي سازي اصول خود، موجب تحولي عميق در رشد توليد ملي و توسعه اقتصادي كشور مي شود.

بنابراين حمايت از توليد ملي، بهينه ‌سازي مصرف، به كار انداختن سرمايه، كار مضاعف، افزايش توليد و بهره ‌وري، ارتقا كيفيت توليدات، اجرايي شدن سياستهاي اصل 44 قانون اساسي كه زمينه سرمايه گذاري را فراهم مي ‌كند و همچنين با فراهم سازي زيرساخت‌هاي لازم براي حوزه توليد ، كاهش قيمت تمام شده كالاها در شهرك‌هاي صنعتي، استفاده بهينه از انرژي و نيروي انساني و همچنين ايجاد پايانه حمل و نقل در شهرك‌هاي صنعتي به اجرايي شدن اقتصاد مقاومتي در حوزه توليد دست خواهيم يافت .

همچنين تكيه بر يافته هاي علمي از ديگر شاخص هاي اقتصاد مقاومتي است كه دولت با توسعه شركتهاي دانش بنيان در تلاش براي دستيابي به اقتصادي علمي است، در اين راستا ضروريست رابطه بين صنعت و دانشگاه با در نظر گرفتن نيازهاي جامعه تنظيم شود.

مصرف نقطه شروع اقتصاد مقاومتي است و همين امر توليد را جهت مي‌دهد و اين هر دو در كنار هم جهت سرمايه‌گذاري را مشخص مي‌كنند، در اقتصاد مقاومتي دولت به بزرگترين مصرف كننده داخلي تبديل مي شود و مردم نيز بايد نيازهاي خود را تعديل كنند.

به هر حال براي توفيق اقتصاد مقاومتي بايد به توليد ملي و فرهنگ استفاده از توليدات داخلي توجه شود.

در ادامه اين گزارش محمد حسين فاتحي كارشناس اقتصادي در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران با بيان اينكه ركن اصلي توسعه اقتصادي توليد است ، اظهار داشت: توليد پيشاني حركت و بدنه اصلي اقتصاد مقاومتي است.

وي بيان كرد:عدم تكيه بر منابع خارجي، بازگشت به افزايش توليدات داخلي و حمايت از كار و سرمايه ايراني پيش زمينه اي براي اقتصاد مقاومتي است.

فاتحي با اشاره به نقش اساسي صرفه جويي در اقتصاد مقاومتي افزود: در حال حاضر اقشار زيادي از مردم در حال صرفه جويي هستند كه با مديريت مصرف در كالاهاي غير ضروري  و در صورت نياز استفاده از مشابه داخلي ميتوان به هدف استقلال اقتصادي و عدم وابستگي به واردات دست يافت.

وي خاطر نشان كرد: طرح اقتصاد مقاومتي فرصتي است كه در بلند مدت با تكيه بر توليدات داخلي  سبب افزايش رفاه ، اشتغال ، توسعه اقتصادي كشور ، عدم وابستگي به واردات كلاهاي خارجي ، بالا بردن سطح كيفي توليدات داخلي و در نهايت به دست آوردن بازارهاي جهاني مي شود.

منبع:http://www.yjc.ir

حدود 3 سال پيش در كارگروه حمايت ازتوليد تصويب شد تبليغ كالا‌هاي خارجي در رسانه‌ها ممنوع است و كالاهايي امكان تبليغ را خواهند داشت كه مشابه آن دركشور ساخته نمي‌شود، اما اين مصوبه تاكنون مورد بي‌مهري قرار گرفته و هيچ‌كدام از بخش‌ها و بخصوص صدا و سيما براي جلوگيري از پخش آگهي كالاهاي خارجي اقدامي انجام نداده‌اند


با مطرح شدن اقتصاد مقاومتي و اجراي آن در كشور پيگيري برخي از مصوبات دولت كه به‌رغم ابلاغ معاون اول رئيس‌جمهور هنوز اجرايي نشده، نسبت به گذشته اهميت قابل توجهي يافته است. حدود 3 سال پيش در كارگروه حمايت ازتوليد تصويب شد تبليغ كالا‌هاي خارجي در رسانه‌ها ممنوع است و كالاهايي امكان تبليغ را خواهند داشت كه مشابه آن دركشور ساخته نمي‌شود، اما اين مصوبه تاكنون مورد بي‌مهري قرار گرفته و هيچ‌كدام از بخش‌ها و بخصوص صدا و سيما براي جلوگيري از پخش آگهي كالاهاي خارجي اقدامي انجام نداده‌اند و اين‌گونه موضعگيري كرده‌اند كه با ممنوعيت پخش تبليغات كالاهاي وارداتي درآمد صدا و سيما كاسته مي‌شود و اين امر مشكلاتي را ايجاد خواهد كرد البته براي جبران كاهش درآمدها، پخش آگهي كالاهاي توليد داخل مد نظر قرار گرفت تا به‌واسطه آن ضمن رعايت تخفيف براي توليد‌كنندگان وطني درآمد صدا و سيما كاهش پيدا نكند. با تمام اين اوصاف صدا و سيما در سال توليد ملي نيز از موضع خود عقب‌نشيني نكرد و همچنان بر پخش آگهي و انعقاد قرارداد با برندهاي خارجي اقدام مي‌كند. در اين ميان تخفيف‌هاي بسيار ناچيزي براي كالاهاي توليد داخل لحاظ شده كه اين امر مشوقي براي پخش آگهي توسط رسانه ملي نيست.

تبليغات در صدا و سيما از كد يك تا 33 شروع مي‌شود و براساس اين طبقه‌بندي كه از هر ثانيه 500 هزار تا 10 ميليون تومان تعرفه‌ها متفاوت است. پخش آگهي كالاهاي خارجي نسبت به توليدات داخلي گران‌تر است اما قيمت‌هاي فعلي براي توليد‌كنندگان داخلي عاملي بازدارنده است، چرا كه آنها نمي‌توانند اين حجم از پرداخت‌ها را داشته باشند، به‌عنوان مثال يكي از شركت‌هاي كره‌اي لوازم خانگي سالانه بيش از 50 ميليارد تومان هزينه تبليغات مي‌دهد تا بتواند براي محصولات خود مشتريان پروپاقرص داشته باشد، اما در كنار شركت‌هاي خارجي توليد‌كنندگان داخلي كمترين هزينه‌ را مي‌پردازند؛ هر سال حدود 5 ميليارد تومان.


اين فاصله پرداخت‌ها نشان مي‌دهد تبليغات عاملي مهم براي فروش كالا است، ولي توليد كنندگان داخلي كه توان پرداخت اين هزينه‌ها را ندارند و كالايشان در مقابل كالاهاي وارداتي از نظر كيفي برابري مي‌كند و حتي قيمت‌هاي آنها بسيار پائين‌تر‌است هميشه در آخر جداول فروش قرار دارند و هيچ بخشي نيست كه بتواند اين معضل را حل كند.


واردكنندگان لوازم خانگي كه بدون در نظر گرفتن توليد به واردات مبادرت مي‌ورزند با افزايش قيمت‌ها و جذب مشتري، نرخ‌هاي لوازم خانگي را صعودي بالا مي‌برند و از آنجا كه تبليغات مكرر در صدا و سيما پخش مي‌شود مردم به كالاهاي خارجي اطمينان و آنها را خريداري مي‌كنند. به هر ترتيب با نامگذاري سال توليد ملي، توليد كنندگان نسبت به سال 91 خوشبين بودند كه پس از مدت‌ها توسط رسانه ملي ديده خواهند شد و محصولات آنها با تخفيف‌هاي ويژه امكان معرفي را خواهد داشت، اما اين مجموعه در ادامه كوتاهي‌هاي خود سال توليد ملي را براي توليد‌كنندگان شيرين نكرد.


مسئله ديگري كه در چنين سالي در پي تشديد تحريم‌ها رخ داد اقتصاد مقاومتي است. مقام معظم رهبري فرمودند: كشور بايد در راستاي اقتصاد مقاومتي گام بردارد؛ اين موضوع بيانگر توجه ويژه به توليد كنندگان داخلي است. اقتصاد مقاومتي زماني در كشور قابليت اجرا پيدا مي‌كند كه نگاه مردم نسبت به توليدات داخلي تغيير پيدا كند و براي حمايت از توليد داخل خريد كالا‌هاي وارداتي كمرنگ ‌شود.


آرمان خالقي عضو كارگروه حمايت از توليد دراين باره مي‌گويد: براي آن‌كه اقتصاد مقاومتي اجرايي شود مستلزم ساماندهي برخي از زيرساخت‌ها هستيم. يكي از زيرساخت‌هاي مورد نياز عملي شدن قانون ممنوعيت تبليغ كالاهاي خارجي است.
وي افزود: در كارگروه حمايت از توليد تصويب شد تبليغات كالا‌هاي خارجي در رسانه‌ها و سطح شهر ممنوع است. تبليغاتي كه اكنون صورت مي‌گيرد تخلف است و مراجع ذيربط بايد آن را پيگيري كنند. صدا و سيما عنوان مي‌كند اگر آگهي متوقف شود از حجم درآمدها كاسته خواهد شد، بدين جهت رسانه ملي بايد در اين باره تدبير كند تا درآمدهاي خود را با ساير بسته‌هاي پيشنهادي تأمين كند نه آن‌كه راحت‌ترين راه را انتخاب كند.


وي با بيان اين‌كه تبليغ كالاهاي خارجي به‌دليل كاهش نيافتن درآمدها توجيه غير قابل قبولي است، متذكر شد: مديران با ابتكار مي‌توانند اين معضل را حل كنند. زماني كه تحريم‌ها گسترش پيدا كرد بايد با اتخاذ راهكارهاي مختلف در پي اقتصاد مقاومتي باشيم.


وي با يادآوري اين مسئله كه اقتصاد مقاومتي نيازمند فرهنگ‌سازي است و در شرايطي به بار مي‌نشيند كه مردم همراه شوند، تصريح كرد: با جمع‌آوري اطلاعات مربوط به توليدكنندگان داخلي و ابلاغ آن به صدا و سيما مي‌توان مانع از تبليغ كالاهايي شد كه مشابه آن در كشور ساخته مي‌شود.عضو كارگروه حمايت از توليد اذعان داشت: تبليغات، ويترين فعاليت توليدكنندگان است لذا براي افزايش تأثيرگذاري كالاهاي توليد داخل بايد امكان تبليغ كالاهاي وطني را ايجاد كرد در غير اين‌صورت اقتصاد مقاومتي هم قابل اجرا نخواهد بود.


وي گفت: كالاهاي توليد داخل خدمات پس از فروش مناسبي دارند و حتي كيفيت برتري نسبت به كالاهاي خارجي دارند از اين‌رو بايد در سال 91 به توليد ملي نگاه مثبتي شود.


عضو كارگروه حمايت از توليد گفت: اگر مصوبه اخير شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي كفايت نكند، كارگروه حمايت از توليد اين موضوع را پيگيري خواهد كرد. وي با اشاره به مصوبه شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغات كالاهاي خارجي اظهار داشت: اميدواريم با اين مصوبه حمايت از توليد داخل و جلوگيري از تبليغات بي‌رويه محصولات خارجي صورت گيرد.
وي تصريح كرد: شوراي شهر لايحه‌اي‌ يك فوريتي براي اين موضوع تهيه كرده كه از طريق آن امكان استفاده از توان داخلي و كمك به ساخت محصولات ايراني صورت خواهد گرفت.


خالقي ادامه داد: در صورتي كه اين مصوبه نياز بخش صنعت را تأمين كند، اجراي آن در كشور كافي خواهد بود،اما اگر كفايت نكند كارگروه حمايت از توليد در اين مسئله ورود پيدا مي‌كند.
وي افزود: اگر مصوبه شوراي شهر به اندازه كافي منافع توليدكنندگان را تأمين نكند، كارگروه حمايت از توليد در مورد ساماندهي تبليغات خارجي وارد عمل خواهد شد.
شهيدي، دبير انجمن لوازم صوتي و تصويري نيز گفت: اگر تبليغات كالاهاي توليد داخل با همكاري رسانه ملي تقويت شود، قطعاً بر ميزان فروش افزوده مي‌شود و به تبع آن مردم به كالاهاي داخلي اعتماد خواهند كرد.


وي اذعان داشت: ضعف در تبليغات از ساليان دور با حوزه‌هاي مختلف صنعت گريبانگير بوده است اما اميدواريم اين معضل در سال جاري حل شود.
همچنين محمدرضا دياني، عضو انجمن صنايع لوازم خانگي معتقد است: واردات قطعات منفصله براي برخورداري از عوارض گمركي پائين و كم‌اظهاري از جمله ترفندهاي شركت‌هاي كره‌اي است كه باعث تعطيلي 10 كارخانه در كشور شده است. همين موضوعات سبب شده توليد داخل كمرنگ و لوازم خانگي وارداتي مورد توجه قرار گيرد.


به گفته وي تعرفه واردات لوازم خانگي به كشور 35 تا 55 درصد است اما ارزشي كه بابت واردات در گمرك اظهار مي‌شود بسيار كمتر از ارزش واقعي كالاست و علاوه بر اين، قاچاق لوازم خانگي كوچك نيز صورت مي‌گيرد.


دياني مي‌گويد: در حال حاضر «قاچاق قانونمند» يعني كم‌اظهاري كالاهاي وارداتي رونق زيادي دارد و حتي برخي واردكنندگان از جمله شركت‌هاي كره‌اي نسبت به واردات قطعات منفصله لوازم خانگي با تعرفه 15 درصد اقدام مي‌كنند و در نهايت در ايران اين قطعات را با بستن چند پيچ و مهره ساده به محصول ساخته شده، تبديل مي‌كنند.
وي با بيان اين‌كه رقابت بين توليدكنندگان داخلي و كالاهاي وارداتي نابرابر است، افزود: با كنترل واردات مي‌توان مانع از ضربه ديدن توليدكنندگان داخلي شد.

منبع:http://inn.ir

دستيابي به چارچوب مناسب براي اقتصاد مقاومتي‌كه بارها از سوي مقام معظم‌رهبري به‌عنوان يكي از راهبردهاي مهم براي عبور از گردنه تحريم‌ها مورد تأكيد قرار گرفته است، جز در سايه تعامل قواي مجريه، مقننه و قضائيه امكان پذير نخواهد شد، چراكه بنيان‌هاي اقتصاد مقاومتي نيازمند قوانين ويژه، مجريان كارآمد و ناظراني متخصص در اين حوزه است.

دكتر مهدي طغياني عضو هيأت علمي دانشگاه امام صادق (ع) در گفت‌وگو با ايران به مبحث اقتصاد مقاومتي اشاره و خاطرنشان كرد: مقام معظم‌رهبري بارها به موضوعات عدالت و پيشرفت در راستاي الگوي ايراني- اسلامي تأكيد كردند و خطاب به دولتمردان يادآور شدند با توجه به الگوي اسلامي- ايراني برنامه‌ها و چشم‌اندازها ترسيم شود. حال كه پيشرفت به يكي از آرمان‌ها تبديل شده است بايد اقتصاد مقاومتي نيز اجرايي شود تا بتوان در مقابل موانع ايستادگي كرد و به دشمنان اجازه ضربه زدن را نداد. وي با بيان اين‌كه اقتصاد مقاومتي سبب مي‌شود كه از موانع داخلي و خارجي عبور كنيم، متذكر شد: اقتصاد مقاومتي در شرايطي محقق مي‌شود كه در يك الگوي خاص همچون الگوي اسلامي- ايراني ديده شود. همچنين از ديگر مواردي كه بايد در كنار آن ديد، بحث الگوي صحيح مصرف است. وي افزود: اقتصادي كه مي‌خواهد در برابر ضربه‌ها مقاومت كند بايد بهينه باشد به‌گونه‌اي كه تجمل‌گرايي و اسراف در آن نباشد در چنين شرايطي از ميزان ضربه‌پذيري آن كاسته خواهد شد.
عضو هيأت علمي دانشگاه امام صادق (ع) متذكر شد: با مولد شدن بنگاه‌هاي اقتصادي و ارزش قائل شدن براي منابع مصرفي مي‌توان كالاهاي توليد داخل را با ارزش افزوده بالا تحويل داد. با افزايش توليد مي‌توان يكي از بال‌هاي اقتصاد مقاومتي را اجرايي كرد. اقتصاد و توليدي كه به‌صورت صد‌درصد به ساير كشورها وابسته باشد هيچ‌زمان نمي‌تواند در مقابل تحريم و فشارها مقاومت كند.
وي با بيان اين‌كه همانگونه كه مقام معظم رهبري يادآور شدند، خودكفايي در تمام كالاها مدنظر نيست، گفت: در كالاهاي استراتژيك و اساسي چون برنج، گندم و... بايد خودكفا شد تا اين موارد بناي فشار از سوي كشورهاي غربي نشود، اما در برخي از كالاها به‌دليل نداشتن توجيه اقتصادي دليلي براي خودكفايي وجود ندارد.
طغياني خاطرنشان كرد: زماني كه به واردات گندم وابسته باشيم، قطعاً از سوي كشورهاي متخاصم تحت‌فشار قرار مي‌گيريم و اقتصاد ضربه‌پذير مي‌شود اما با تكيه بر توان داخلي و اتخاذ تمهيدات مختلف اقتصاد مقاومتي شكل مي‌گيرد مانند بنزين كه در مقطعي ايران بشدت به واردات بنزين وابسته بود اما با سهميه‌بندي بنزين و كنترل مصرف توانستيم پالايشگاه‌هاي جديد بسازيم و بر ظرفيت پالايشگاه موجود نيز بيفزاييم، اين همان اقتصاد مقاومتي است كه بايد در برابر تهديد‌ها اجرايي كرد.
وي با اشاره به اين مطلب كه خام‌فروشي نفت و وابستگي به درآمد آن نيز ايران را به سمت اقتصاد تك‌محصولي برده است، تصريح كرد: كشورهاي غربي نقاط آسيب‌پذير اقتصاد را شناسايي مي‌كنند و از همان نقطه ما را تحت فشار قرار مي‌دهند لذا با افزايش صادرات غيرنفتي مي‌توان اهداف آنها را از بين برد.
عضو هيأت علمي دانشگاه امام صادق‌(ع) به دولت پيشنهاد داد تمام نقاط آسيب‌پذير اقتصاد شناسايي و براساس آن برنامه‌هاي خاص مدون شود.
وي در ادامه از دولتمردان خواست براي هماهنگ‌سازي توليد و مصرف فرهنگ‌سازي شود. او گفت: با فرهنگ‌سازي در تمام عرصه‌ها چون فرهنگ‌سازي كار، پس‌انداز، سرمايه‌گذاري و... كه دولت متولي آن است امكان كنترل مصرف و افزايش توليدات است.
طغياني عامل مهم ديگري كه در اقتصاد مقاومتي مي‌تواند اثرگذار باشد را در فضاي كسب و كار دانست و يادآور شد: زماني كه دولت فضاي كسب و كار را تنظيم كند و اولويت‌ها مشخص شود سمت و سوي اقتصاد مقاومتي روشن خواهد شد و ادامه توليد سهل‌تر است.
وي اجراي صحيح اصل 44 را هم مهم دانست و يادآور شد: اصل 44 قرار بود تحول بزرگي در عرصه اقتصاد ايجاد كند، از اين رو بايد ديد كه چرا اثرگذاري اصل 44 كمرنگ بوده و براي احياي آن انجام چه كارهايي ضروري است.
وي گفت: اگر دولت مي‌خواهد اقتصاد و مقاومتي را به صورت علمي پياده‌سازي كند بايد در بخش SWOT (نقاط ضعف، قوت، فرصت و تهديد) كار اساسي انجام دهد. با پوشاندن ضعف‌ها و تقويت نقاط قوت كه مربوط به مباحث داخلي است و توجه به فرصت‌ها و تهديدها كه مربوط به مباحث بيروني است مي‌توان اقتصاد مورد نظر مقام معظم رهبري را عملي كرد.

ادامه مطلب بررسي شود.....

 

  • ادامه مطلب
چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 5:2
X