منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 371643
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

از آنجايي كه اساس زندگي بر معيشت و تنظيم اقتصاد خانواده استوار است، اگر نبض اقتصاد جامعه به دست بيگانگان بيفتد يا حداقل در اقتصاد كشور وارد شوند و مردم با آنها معامله كنند، در نتيجه معاشرت با بيگانه، قبح معاشرت با كفار كاهش يافته يا نابود مي شود و در نهايت عناصر فرهنگي بيگانه در جامعه رواج مي يابد.
در همين راستا مبارزه آقانجفي اصفهاني در زمانه خود با اجناس خارجي در جبهه قلم و زبان مراتب گوناگوني داشت. در نخستين مرتبه اين مبارزه ترويج و تبليغ براي استفاده از كالاهاي وطني و ترك كالاهاي خارجي قرار داشت و در مرتبه دوم همكاري با ديگر علما در نگارش پيماني در عدم همكاري با استفاده كنندگان كالاهاي خارجي و تقبيح استفاده كنندگان آن و در نهايت فتاواي تحريم استفاده از كالاهاي خارجي. اين فتاوا دوصورت داشت:
1- صورت عام كه همه نوع كالاي خارجي را شامل مي شد
2- صورت ويژه كه كالاي كشور خاصي را دربر مي گرفت.
در پي تلاش مي كنيم تا اين دو جنبه را به بحث بگذاريم. آنچه از پي مي آيد چكيده اي است از اين دست اقدامات حاج آقا نجفي در راه مبارزه با سلطه بيگانگان.  


پس از مشاهده گسترش فعاليت اقتصادي بيگانگان در ايران، علماي كشور از جمله آقا نجفي اصفهاني احساس خطر كرده، لذا سعي كردند با آگاهي دادن به مردم جلوي اين خطر بزرگ را بگيرند. از جمله آقا نجفي اصفهاني تلاش كرد تا مردم مسلمان ايران را به توسعه صنايع داخلي تشويق كند تا از اين طريق بتواند جلوي سلطه اقتصادي اجانب را بگيرد. آقا نجفي در قسمتي از اعلاميه 10ماده اي خود كه در روزنامه اصفهان چاپ شده مي آورد:«چون اجانب چند سال است به ترتيب، معامله به بلاد محروسه مسلمين پيدا نموده اند و البسه و امتعه خود را رواج دادند حالا راجح و صلاح آن است كه مسلمانان به قدر امكان سعي در ترويج و معاملات در ملبوسات اسلاميه و امتعه ايرانيه نموده باشند كه مهما امكن حاجت مسلمين به ملبوسات و اموال خارجي كم شود. و اين مطلب تدريجي الحصول است. بايد هر كس بر حسب وسع در امانت خودش در اين ترتيبات حسنه جد و جهد نمايند».


تقبيح استفاده از كالاهاي خارجي


در آن روزگار به مرور معامله و سلطه اقتصادي اجانب به بازار مسلمين، به يك امر عادي تبديل مي شد و چه بسا تجاري كه براي منفعت بيشتر، شعب كمپاني خارجي را در شهرها گسترش داده يا خود واسطه نفوذ اقتصادي بيگانگان مي شدند. قبل از تجار، خود حكام و شخص شاه اين قبح را ريخته و دست اتباع خارجي را در امور اقتصادي باز گذاشته بودند.
اين امر بر علما كه حافظان مرزهاي فرهنگي جامعه هستند مخفي نبود و از آنجايي كه آنها الگوهاي جامعه و گروه هاي مرجع براي سايرين شمرده مي شدند، هر نوع تغيير رفتاري در اين قشر مي توانست به تغييرات گسترده رفتاري در جامعه بينجامد؛ لذا به همراه بعضي از علماي اعلام و تاجران برجسته اي چون حاجي محمد حسين كازروني، رئيس تجار ملي اصفهان و عضو فعال انجمن مقدس ملي اصفهان، لباس كرباس پوشيده و مردم را به پوشيدن اين لباس ترغيب كردند.
روزنامه جهاد اكبر در اين خصوص مي نويسد: «علماي اعلام و رؤساي فخام ما ملبس به لباس كرباس شده اند براي شرافت، براي آنكه ما را آگاه نمايند و بفهمانند كه كرباس خشن ما ترجيح دارد به ماهوت و فاستوني و پارچه هاي نرم لطيف خارجه».
در مرحله بعد آيت الله نجفي اصفهاني طي يك اقدام بديع به همراهي 13 نفر از علماي طراز اول اصفهان و ركن الملك شيرازي موارد زير را متعهد شدند: اين خدام شريعت مطهره با همراهي جناب ركن الملك، متعهد و ملتزم شرعي شده ايم كه مهما امكن بعد ذلك تخلف ننماييم، فعلا 5 فقره است:
«اولاً: قبالجات و احكام شرعيه از شنبه به بعد روي كاغذ ايراني بدون آهار نوشته شود. اگر بر كاغذهاي ديگر نويسند مهر ننموده و اعتراف نمي نويسيم. قباله و حكمي هم كه روي كاغذ ديگر نوشته بياورند و تاريخ آن بعد از اين قرارداد باشد امضا نمي نماييم. حرام نيست كاغذ غيرايراني و كسي را مانع نمي شويم؛ ما ها به اين روش متعهديم.

 


ثانيا: كفن اموات، اگر غير از كرباس و پارچه اردستاني يا پارچه ديگر غيرايراني باشد متعهد شده ايم برآن ميت، ماها نماز نخوانيم. ديگر براي اقامه صلوه بر آن ميت بخواهند ماها را معاف دارند.
ثالثا: ملبوس مردانه جديد، كه از اين تاريخ به بعد دوخته و پوشيده مي شود، قرار داديم مهما امكن، هر چه بدلي در ايران يافت مي شود لباس خودمان را از آن منسوخ نماييم و منسوخ غيرايراني را نپوشيم و احتياط نمي كنيم و حرام نمي دانيم لباس هاي غيرايراني را اما ماها ملتزم شده ايم حتي المقدور بعد از اين تاريخ ملبوس خود را از منسوج ايراني بنماييم. تابعين ماها نيز كذلك و متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد. آنچه از سابق پوشيده و داريم و دوخته ايم ممنوع نيست استعمال آن.


رابعا: مهماني ها بعد ذلك ولو اعياني باشد، چه عامه، چه خاصه، بايد مختصر باشد يك پلو و يك چلو و خورش و يك افشره. اگر زائد بر اين تكليف، احدي ما را به محضر خود وعده نگيرد. خودمان نيز به همين روش مهماني مي نماييم هر چه كمتر و مختصرتر از اين تكليف كردند، موجب مزيد امتنان ماها خواهد بود.
خامسا: وافوري اهل وافور را احترام نمي كنيم و به منزل او نمي رويم زيرا كه آيات باهره:
«إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُوا إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ»، «وَلَا تُسْرِفُوا اِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ»، «وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَي التَّهْلُكَه» و حديث «لاضرر و لاضرار» ضرر مالي و جاني و عمري و نسلي و ديني و عرضي و شغلي آن محسوس و سري است و خانواده ها و ممالك را به باد داده. بعد از اين هر كه را فهميديم وافوري، به نظر توهين و خفت مي نگريم.»


تحريم كالاهاي فرنگي


نهضت تنباكو كارايي تحريم يا مبارزه منفي را به علما و مردم ايران نشان داد و چشمه اميد را در دل مردم اين مرز و بوم جوشانيد؛ لذا تعجبي ندارد كه از اين حربه در حجم گسترده در جاهاي متعدد مبارزه با سلطه اقتصادي اجانب استفاده شود.
آقانجفي اصفهاني گاهي اوقات تحريم كلي كالاها و امتعه خارجي را اعلام مي كردند و گاهي اوقات تحريم خاص داشتند؛ به اين معنا كه به نام كشوري خاص اشاره مي كردند و آن موقعي بوده است كه نفوذ آن كشور قوي تر شده و تحريم كالاهاي كشور مربوطه مهم تر بوده است يا خطري عظيم از ناحيه آن كشور متوجه ايران بود.


الف) تحريم عام


در تحريم عام اسم كشور خاصي برده نمي شد و لحن تحريم هم معمولا بيشتر سفارش و توصيه بود و مورد تحريم هم شامل چيزهايي مي شد كه نمونه داخلي آن به وفور يافت مي شد. لحن تحريم هم حرمت فقهي نبود، با اين حال باز تأثير تحريم بسيار زياد بود و نگراني روس و انگليس را در پي داشت. روزنامه حبل المتين در اين باره مي نويسد:
«... حضرت حجت الاسلام حاج شيخ محمدتقي، مدظله العالي- [آقانجفي] عنوان مفصلي را من باب ترك منسوجات و مصنوعات خارجه در ترويج امتعه و اقمشه داخله و 27مورد در قرآن كه منع از معاشرت خارجه است بياني خيلي مفصل و عنواني بسيار عام فهم، ارشاد فرموده اند... علماي اسلام در اين شركت مقدس شخصاً شركت ماليه نموده اند و از بذل نصايح و تشويق عموم به امتعه اسلامي و دوري از استعمال امتعه خارجه، دقيقه اي فروگذار نمي كنند... حضرت حجت الاسلام آقاي نجفي و بندگان ثقه الاسلام [حاج آقا نورالله] و جناب آقايان علماي اسلام- سلمهم الله تعالي- در راه اين شركت مقدس از هستي خود گذشته اند، از خداوند خواهانيم اينگونه سرپرستان ملت را در پناه خود محفوظ بدارد.»


ب) تحريم خاص


همانطور كه گفته شد گاهي اوقات خطر كشور خاصي برجسته مي شد، مثل جريان تنباكو كه ابتدا تحريم از طرف آقانجفي اصفهاني مطرح شد و مورد ديگر فتواي تحريم كالاهاي روسي هنگام اولتيماتوم روس و فشار آنها در قبول اولتيماتوم بود. درگيري ها و ناامني هاي به وجود آمده در جريان نهضت مشروطيت، موجب شده بود روس و انگليس در سال هاي 1330-1327 قسمت هايي از مناطق شمال و جنوب را به بهانه ايجاد امنيت براي اتباع و تجارت خود، عملا تحت اشغال خود درآورند. در اين ميان، تجاوزگري روس، جلوه و بروز بيشتري پيدا كرد و در جريان اولتيماتوم معروف روس در اواخر سال 1329 به اوج خود رسيد.
آقانجفي، ضمن اهتمام به مقابله با اشغال كشور، اقدامات متعددي انجام داد. يكي از اقدامات ايشان، صدور اعلاميه به همراه ديگر علماي اصفهان و برخي از تجار، در اوايل سال 1329 بود. آنها در اين اعلاميه، برخود «فرض ذمي» دانستند كه از معامله با شعبه بانك روس و نيز استفاده از برخي كالاهاي رايج روسي، پرهيز كرده و مسلمانان را نيز به همراهي در اين مسئله دعوت كنند. اين موضوع، مورد استقبال مردم قرار گرفت.


متن اعلاميه آقاي نجفي خطاب به ملت چنين است: «معاهده نامه علماي اعلام (يا ارشاد عامه در حفظ اسلام)، عموم مسلمانان ايراني و كافه برادران ايماني را با كمال اتحاد و اتفاق و ارشاد اعلام مي نمايم، نظر به مصالح حفظ اسلام، عموم علماي اعلام اصفهان عازم شده ايم و بر خودمان فرض ذمي اسلاميت نموده ايم كه به كلي داد و ستد و معامله با شعبه بانك استقراض روس كه به اصفهان آمده است را موقوف و متروك داريم. صلاح مسلمين را هم نمي دانيم كه با او معامله كنند. در باب استعمال قندوشكر و چاي روس هم عموم علماي اعلام ترك نموده اند و در ساير امتعه روسيه در موقع خود هم اعلام خواهد شد. تجار محترم اصفهان هم در اين وظايف حقه اسلاميه كمال مساعدت را با علماي اعلام دارند و تلگرافات منع حمل قندوشكر و قماش روس به نقاط، لازم كرده اند. عموم مسلمين بدانيد كه مادام كه قشون روس در بلاد و سرحدات ايران هستند به اين محترم باقي هستيم «بلغنا الله اياكم نصره الدين» مدير اتحاديه علما حاجي آقا اين تكليف را كه علماي اعلام و حصون اسلام و جمعي از متدينين تجار مقرر فرمودند مقرون به صلاح است حقير هم معمول داشته ام. 6 ربيع الاخر 1329 محمدتقي نجفي.


پيامدهاي فرهنگي اقدامات اقتصادي آقا نجفي اصفهاني


همانطور كه انتظار مي رفت اقدامات آقانجفي اصفهاني 2 پيامد خيلي مهم فرهنگي داشت: اولين پيامد فرهنگي اين اقدامات به مردم مربوط مي شد كه به دنبال اقدامات اقتصادي حس افتخار و غرور ملي آنها برانگيخته شده و احساس مي كردند كه هرگاه اراده كنند مي توانند آن عظمت سابق را بازيابند. با نگاهي به مقالات روزنامه هاي آن روز در پي احكام صادره از آقا نجفي به روشني اين نكته دريافته مي شود.
دومين پيامد فرهنگي به خارج از كشور مربوط مي شد كه مي توان از وحشت اروپاييان از صدور چنين اقداماتي نام برد. اسناد در تأييد اين مطلب زياده از حد است.

تنها به يك نمونه اشاره مي شود:
وزير مختار انگليس در نامه اي به امين السلطان راجع به وحشت تجار اروپايي از آقانجفي چنين مي نويسد:
«فدايت شوم از قراري كه از اصفهان شنيده ام آقاي نجفي در شرف مراجعت به آنجاست چون ورود مشاراليه در آن محل اسباب ظهور اغتشاش است سكنه اروپايي از اين بابت خيلي واهمه نموده به دوستدار اصرار دارند كه محترما خاطر منير ملوكانه را از وجوب سد راه صدمه و اذيت مجدد به اصفهان را به واسطه فساد و فتنه انگيزي اين شخص، مستحضر دارد چون تجارت خارجه اصفهان روبه ازدياد است و چند تجارتخانه اروپايي در آن محل احداث شده است خيلي محل افسوس خواهد بود كه حادثه اي كه اسباب واهمه سكنه اروپايي آنجا باشد حادث شود، در اين صورت آنها طبعا از سفارت هاي خودشان حمايت خواهند خواست. زياده زحمتي ندارد».
14ذيقعده 1357، مطابق با جولاي 1890 پشت كاغذ، مهر هنري دورمندولف.

دكتر آرمان در گفت‌وگو با سياست روز:
سياست ارز چند نرخي ضد توليد داخل عمل مي‌كند
سياست ارز چند نرخي ضد توليد داخل عمل مي‌كند
 

عليرضا پاكدل: رئيس كميسيون اقتصادي مجلس اخيرا پيشنهاد سه نرخي شدن ارز در كشور را مطرح و اعلام كرد براي كالاهاي اساسي كه جزو اولويت‌هاي وارداتي كشور هستند ارز با نرخ مرجع ۱۲۲۶ تومان بايد لحاظ ‌شود. همچنين براي كالاهاي سرمايه‌اي و واسطه‌اي نيز ارز ۱۵۰۰ توماني و كالاهايي كه لوكس تشخيص داده شده باشند با ارز بازار آزاد مي‌توانند وارد كشور شوند.اما وابستگي صادرات و واردات به نرخ ارز به خصوص دلار، حساسيت ها را نسبت به چند نرخي كردن ارز به دنبال دارد. بسياري كارشناسان اقتصادي مخالف اجراي اين طرح هستند و اجراي آن‌را به معني تيرخلاص به توليد كشور مي دانند.زيرا دلار ارزان قيمت به واردات داده مي شود و توليد كننده مجبور است دستگاههاي مورد نياز خود را با قيمت دلار ۱۵۰۰ توماني خريداري كند. 


در همين ارتباط دكتر بهمن آرمان به خبرنگار ما گفت: دلار ۱۵۰۰ توماني تخصيص داده شده به كالاهاي سرمايه‌اي توليد را نابود مي‌كند. اين اقتصاد‌دان و استاد دانشگاه عقيده دارد: تورم كشور در طول ۹ سال گذشته دائما دو رقمي بوده و قوانين علم اقتصاد تجويز مي‌كند در چنين شرايطي نرخ برابري ريال در برابر ساير ارزها متناسب با نرخ تورم اصلاح شود.
وي ادامه داد: متاسفانه دولت براي كنترل نرخ تورم و با توجه به اينكه اكثر اقلام اساسي مانند گندم، شكر، جو، ذرت، روغن خام و ... وارداتي هستند اين برنامه را در سياستهاي خود گذاشت و حتي تعرفه‌ گمركي اين كالاها را نيز كاهش داد.


آرمان اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به افزايش قيمت اين گونه كالاها در بازارهاي جهاني و همچنين كاهش شديد توليد داخلي، دولت توان مقابله با اين رويداد را ندارد. اين اقتصاد‌دان خاطر نشان كرد: در چنين شرايطي دولت به تدريج و در حال برگشت به سياست چند نرخي كردن ارز است، اما اين تنها ظاهر قضيه است و در باطن، اين اقدام به معني تير خلاص به توليد داخل ا ست.
وي در توضيح اين مطلب گفت: دولت براي كالاهاي اساسي وارداتي دلار ۱۲۲۶ توماني در نظر گرفته و براي كالاهاي سرمايه‌اي شامل ماشين آلات و ابزار مورد نياز توليد دلار ۱۵۰۰ توماني تخصيص داده است. به چنين قيمتي سرمايه‌گذاري در صنعت به حالت تعليق و سرمايه‌گذاري در اين زمينه اقتصادي نخواهد بود.

اين استاد دانشگاه همچنين در رابطه با كالاهايي كه ارز با نرخ آزاد به آنها تعلق مي‌گيرد گفت: اين كالاها شامل اجناس لوكس مي‌شوند و كاملا مشهود است كه اين اقلام حجم زيادي در واردات كشور ندارند و تخصيص ارز آزاد كمك چنداني به اقتصاد كشور نخواهد كرد. وي خاطر نشان كرد: عمده واردات كشور كه شامل كنجاله، برنج، ذرت، گندم، روغن خام و مس كه كالاهاي مصرفي محسوب مي‌شوند را مي‌توان با سرمايه‌گذاري در بخش‌هايي از كشور توليد كرد.به طور مثال در استاني مانند خوزستان از طريق آبياري صنعتي مي‌توان بسياري از اين كالاها را كشت كرد و بهتر است به جاي سرمايه‌گذاري بر روي وارادت در اين بخش‌ها سرمايه‌گذاري صورت گيرد.


اين استاد دانشگاه بيان كرد:اگر دولت كالايي مانند گندم را با نرخ دلار ۱۲۲۶ توماني وارد كند،توليدكننده داخلي توان مقابله با واردات ارزان قيمت را ندارد.به طور مثال قيمت تمام شده هر تن شكر در اتحاديه اروپا حدود ۸۵۰ دلار است،ولي آنرا با قيمت حدود ۵۰۰ دلار در بازار عرضه مي كند و به عبارتي يارانه را به توليد ميدهد.وي ادامه داد:بنابر اين اگر قرار باشد قيمت كالاهاي اساسي بر پايه دلار ارزان قيمت باشد ديگر بايد فاتحه كشاورزي را خواند.آرمان هشدار داد: اين برنامه به زيان توليد داخل است و در نهايت توليد داخلي را از اين پس شديدا تحت فشار قرار خواهد داد و سرمايه‌گذاري را نيز با مشكل مواجه مي‌كند و صندوق توسعه ملي ديگر نمي‌تواند ارزي را به متقاضيان سرمايه‌گذاري پرداخت كند. وي در پايان با ابراز نگراني از شرايط موجود گفت: اگر اوضاع فعلي ادامه پيدا كند ما با بحران بيكاري شديد، تراز پرداخت منفي در بازرگاني خارجي و بسياري از مشكلات ديگر روبرو خواهيم شد.

منبع:سياست روز

جمعه بیستم 5 1391 5:26
لاريجاني در نماز جمعه تهران:
 
واردات بي رويه ضد توليد است
 
جام جم آنلاين:

رييس مجلس شوراي اسلامي با طرح اين پرسش كه آيا با واردات اجناس مشكل بيكاري و تورم حل مي شود گفت: واردات اگر به مواد اوليه و فناوري اختصاص داشته باشد كمك كننده توليد است اما اگر واردات بي رويه محصولات را داشته باشيم، ضد توليد است و كمكي به حل مسئله تورم نمي كند،‌ بلكه آن را بيشتر مي كند.
 

 علي لاريجاني در سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه تهران با اشاره به اهميت نام گذاري امسال به عنوان سال"توليد ملي؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني" گفت: تحقق جامعه اي پيشرو در گرو اقتصاد قوي و سالم است.

وي با تاكيد بر اين كه قائم به ذات بودن اقتصاد از ويژگي هاي اقتصاد سالم و قوي است؛ افزود: قابليت رشد و نمو ثروت بايد در جامعه وجود داشته باشد.

وي در ادامه گفت: به تعبير شهيد مطهري اگر مي خواهيم كشوري عزت مند، اخلاق گرا، همگرا و جامعه اي توحيدي با معارف حقه داشته باشيم بايد اقتصاد سالم در آن جامعه وجود داشته باشد.

رييس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: ملتي كه در اقتصاد خود نيازمند ديگر كشورها باشد به استقلال واقعي نمي رسد.

وي افزود: برخي مي گويند اقتصاد جهاني شده است و بحث استقلال اقتصادي معني خود را از دست داده است اما كشورها بايد مراودات خود را تنظيم كنند، روشن است هر كشوري در توليدات راهبردي توانمندي داشته باشد، قائم به ذات تر است.

لاريجاني افزود: كشوري مثل ايران كه مي خواهد از نظر اقتصادي مستقل باشد، بايد جهش اقتصادي داشته باشد و اين جهش با كار و توليد در كشور فراهم مي شود.

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين كه موضوع گراني و تورم دو موضوع مهم كشور است؛ تصريح كرد: واردات ضد اشتغال و توليد است و اگر رشد نقدينگي در كشور به سمت توليد برود؛ تورم زا نخواهد بود.

وي با تسليت سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) به جايگاه حضرت فاطمه (س) نزد پيامبر اسلام (ص) و تبيين فضيلت هاي ايشان اشاره كرد و گفت: وجود مقدس آن بانوي بزرگ اسلام وسيله رحمت خداوندي از ابتداي خلقت بوده است.

رييس مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد: پيامبر اسلام (ص) راه محبت و سعادت را در دوستي فاطمه زهرا (س) بيان كرده اند.(واحد مركزي خبر)

جمعه بیستم 5 1391 5:25

قسمت اول را اينجا ببينيد

قسمت دوم را اينجا ببينيد

قسمت سوم را اينجا ببينيد


3-رانت خواري در اقتصاد ايران 


    اصولادر اقتصادهاي متكي به نفت كه انحصار دولت به منابع غني ثروت متصور است و دولت به شدت بر مراكز مالي –پولي كشور تسلط دارد و متمول و ثروتمند است، اقتصاد حجم عمده اي از ظرفيت هاي خود را در اختيار دولت قرارداده و اين موجب گسترده شدن دولت در مناسبات اقتصادي مي شود. اين روند يعني رشد افزون دولت موجب گسترش رانت و مناسبات تالي آن مي شود. جدا از اينكه اين موضوع به اقتدار دولتي در حوزه هاي مختلف اجتماع مي انجامد، در حيطه اقتصاد به ايجاد شبكه اي گسترده از «رانت» منتهي مي شود كه در جريان آن كارمندان دولت و سياستمداران براي كسب درآمد بيشتر اقدام به وضع قوانين دست وپاگير و ايجاد موانع بيشتر بر سر راه فعاليت هاي اقتصادي خواهند كرد تا با توليد رانت بيشتر درآمد خود را به حداكثر برسانند. در واقع ديوان سالاران دولتي به خيل رانت خواران مي پيوندند و با ايجاد موانع بيشتر موجب رشد فزاينده آن مي شوند.

به عبارت بهتر، تكنوكرات ها و كارمندان دولت مانند عاملان بخش خصوصي در پي حداكثر سازي منافع اقتصادي خود هستند و اين مساله در يك سيكل غيرباطل به مداخله دولت در امور اقتصادي و گسترش رانت خواري و اتلاف منابع اقتصادي مي انجامد. نهايت اين روند موجب مي شود تا منابع اقتصادي از محور فعاليت هاي توليدي خارج و به سوي «مناسبات دلالي» و غيرمولد روان شود چرا كه در اين مسير براي كارگزاران دولتي سود بيشتر و كم زحمت تري حاصل مي شود. هنگامي كه يك بنگاه اقتصادي موفق مي شود با اتصال به بدنه دولت و از طريق ايجاد رانت ناشي از انحصار دولتي با صرف مثلايك ميليارد تومان، درآمد خود را به ميزان چند ميليارد تومان افزايش دهد، انگيزه اي براي صاحبان بنگاه هاي ديگر نمي ماند تا از طريق كارآفريني به منفعت دست يابند و لذا طبيعي است كه افراد يا بنگاه هاي ديگر جذب فعاليت هاي رانتي شوند تا مبالغ هنگفتي از فعاليت هاي غيرمولد كسب كنند.

اين جريان اقتصادي اگرچه به صورت ظاهر و براساس مكانيسم هاي اقتصادي، جامعه را پويا و داراي مناسبات اقتصادي سالم نشان مي دهد ولي در واقع آنچه قرباني اين فرآيند مي شود كارآفريني و كارآفريناني هستند كه مي خواهند در چارچوب فعاليت هاي مولد امرار معاش كنند. اينكه در دولت هاي نفتي «رانت» موجب توقف يا كندي فعاليت هاي توليدي مي شود بدون ترديد موجب اين قضاوت نخواهد شد كه در كشورهاي متكي به نفت، فعاليت هاي مبتني به توليد اساسا يا شكل نمي گيرد يا به حالت ركود مي رسد، مسلما اين قضاوت نمي تواند محمل عقلاني داشته باشد، بلكه سخن اينجاست كه در فرآيند پوياسازي اقتصادي، دولت رانتير تلاشي براي تدوين سياست عمومي توليد محور نمي كند و همچنان شكاف بين تعيين راهبرد و اجراي آن وجود خواهد داشت.

در شرايط كنوني متاسفانه عملكرد دولت به سمتي بوده و هست كه كارآفريني بسان يك ارزش اجتماعي مورد توجه قرار نمي گيرد. حتي اگر نيت دولتمردان هدايت و حمايت از توليد ملي باشد، به واسطه اتخاذ سياست هاي ناهمگون با توليد، تكيه بر واردات، بازي با تعرفه هاي گمركي، نقص سياست هاي ارزي و پولي و تاكيد بر عدالت گستري از طريق توزيع پول نقد و... توجه به توليد ملي ابتر مانده است و تا زماني كه كاركرد دولت در زمينه هاي پيش گفته به سامان نشود مسلما روند فعلي به پويايي در عرصه توليد منجر نخواهد شد. ذكر اين نكته ضروري است كه پيش نياز عمل دولت به هدايت و حمايت از توليد ملي مبتني بر مقتضيات جهاني، كاهش وابستگي به نفت در بودجه سالانه، حركت به سمت ذخيره سازي پول نفت در قالب صندوق توسعه ملي و وفاداري به قانون موجود در اين حوزه و همچنين گسترش نهادهاي اقتصادي مستقل يا تحزب اقتصادي و اجراي كامل و واقعي اصل 44قانون اساسي مي باشد. 


    
    4-سياسي ديدن مسايل اقتصادي در ايران


     سياسي ديدن مسايل اقتصادي و ظهور و بروز اين پديده در ساختار تصميم گيري كشور كه در اين سال ها قالبي جدي گرفته موجب شده تا تحول مفهومي، توسعه و كنش هاي متقابل آن با راهبردهاي سياسي را در ايران دچار چالش هاي نگران كننده اي كند و ساحت سياست گذاري اقتصادي را با نزول مواجه كند. در دهه هاي ۷۰ و ۸۰ ميلادي آنچه تجربه توسعه يافتگي برخي كشورهاي پيشرفته نشان داد تبيين مفهوم توسعه بنا بر اين تعريف بود كه رشد موزون تمامي بخش هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي جامعه را توسعه مي گويند. بنابراين ضرورت تطبيق ساختارهاي داخلي يك جامعه با نسخه هاي توسعه مورد توجه برنامه ريزان جهان قرار گرفت.

در اين رهگذر تجربه موفق كشورهاي آسياي جنوب شرقي و رشد معجزه آساي اقتصاد ژاپن به همگان نشان داد كه اگر جهان سوم مي خواهد توسعه يافته شود بايد به قابليت هاي دروني خود نگاه كند و به عبارتي به فرهنگ توسعه برسد. اين ادبيات در باب توسعه شمول همه جانبه دارد و تنها به قابليت ها و پتانسيل هاي يك جامعه از حيث منابع مالي، انساني، تكنولوژي و... منحصر نمي شود، بلكه در اين رهگذر فرهنگ توسعه نزد نخبگان و نوع نگاه «دولت» به مقوله توليد به خصوص در كشورهايي كه دولت بزرگ و حجيم و مالك انحصاري تمامي منابع مالي و ظرفيت هاي اقتصادي كشور است و در يك كلام عامل و باني توسعه است، شكل خاص تري به خود مي گيرد و به عبارتي در كشورهايي كه تحرك دولت و بي تحركي آن، عامل اساسي در شكل گيري جريان اقتصادي كشور است مسلما نوع نگاه نخبگان سياسي مي تواند مباني سياست عمومي دولت را در حوزه توليد تبيين كند. 


    ادامه دارد

منبع: روزنامه شرق

 

چگونگي مواجهه ايرانيان با واردات سيل آساي كالاهاي خارجي از جمله موضوعات قابل بررسي در تاريخ معاصر است. در گفت وگو با موسي حقاني رئيس موسسه مطالعات تاريخ معاصر و دكتر محسن سليم، حركت علما را در دفاع از استقلال اقتصادي و حمايت از توليد داخلي بررسي و تأكيد كرديم در اين راستا علماي شيعه، نهضت تحريم كالاهاي خارجي را به راه انداختند و اقداماتي نيز براي تقويت اقتصاد ملي انجام دادند.


وضعيت اقتصاد ايران در عصر قاجار


پيش از آن كه به واكنش تجار و صنعتگران ايراني نسبت به هجوم كالاهاي خارجي به ايران بپردازيم، لازم است وضعيت اقتصاد ايران را تا پيش از هجوم بي سابقه استعمارگران خارجي به بازار و منابع معدني ايران بررسي كنيم و ببينيم آيا در اين زمان توليدات داخلي پاسخ گوي نيازهاي جامعه بوده يا نه و ايران از نظر صنعتي در چه وضعيتي قرار داشته است؟ دكتر محسن سليم رئيس گروه تاريخ دانشگاه آزاد شاهرود در پاسخ به اين سوال خراسان مي گويد: «در سال هاي آغازين فرمانروايي دودمان قاجار و در آستانه ورود به سده ۱۹ ميلادي، توليدات اقتصادي داخلي، به طور عمده كفاف نيازهاي داخلي را مي داد، محصولات كشاورزي در داخل استفاده مي شد و به علت نبود زيرساخت هاي مهم در اين بخش از قبيل راه و فرآوري كالا و صادرات مكانيزه، نيازي به افزايش توليد هم احساس نمي شد.

صنايع ايراني هم شامل صنايع دستي و ابتدايي بود كه كالاهايش را مردم ايران مي پسنديدند، زيرا با شيوه معيشتي و ذوق و فرهنگ آن ها سازگاري تمام داشت. در حقيقت، توليدات صنعتي مانند محصولات كشاورزي تقريبا تمام نيازمندي هاي زندگي ساده و بي آلايش اكثريت جامعه ايران را تأمين مي كرد و جز در موارد معدودي به كالاهاي غيربومي نيازي نبود.» وي مي افزايد: «صنايع ايران به طور عمده دستي بود و ابزار آلات ساده و مختصر در صنعت به كار مي رفت و نيروي اساسي مولد نيز عبارت بود از نيروي فكري هنرمندان با ذوق صنايع ظريفه و نيروي يدي كارگران كارگاه ها.

به اين ترتيب، بيشتر مردم احتياجات زندگي خود را از محصولات وطني تأمين مي كردند، زيرا اصولا شيوه زندگي بيشتر مردم به گونه اي بود كه جز در مورد نفت و بعضي از مواد غذايي مانند ادويه و شكر و قند و چاي و برخي از انواع منسوجات نخي يا پشمي، همه لوازم زندگي خود را به سهولت و قيمتي مناسب از داخل كشور تأمين مي كردند. فلذا استفاده از فاستوني انگليسي و كفش چرمي ايتاليايي و سماور روسي و چيني فرانسوي و قماش پشمي لهستاني و آلات بلوري و فلزي اتريشي و روسي و خلاصه هر محصول ساخت خارج، خاص اقليت متمكن يا افراد متجدد و طبقه درباري و امثال آن بود و بس.»


اعطاي امتياز به شركت هاي غربي به بهاي ورشكستگي توليد و تجارت داخلي


هر چند تا پيش از مواجهه جدي ايران با اقتصاد جهاني كه در حال ورود به مرحله صنعتي و توسعه مناسبات سرمايه داري بود، چرخه توليد و عرضه كالا از تعادلي قاعده مند برخوردار بود، اما با توجه به هجوم شركت هاي غربي به ايران، بنيادهاي فرسوده اقتصاد و عملكرد دولت مردان ناآگاه و بي تدبير و حتي خائن، اقتصاد داخلي نتوانست از پس فشار نهادهاي اقتصادي غرب برآيد به ويژه آن كه در اين دوره امتيازات تجاري و اقتصادي كه يكي پس از ديگري از سوي سران قاجار به شركت هاي خارجي اعطا مي شد، به راحتي بازار ايران را در اختيار آنان قرار مي داد و توليد و تجارت داخلي را بيش از پيش رو به تحليل و اضمحلال مي برد.

دكتر سليم در پاسخ به اين سوال كه اعطاي امتيازات و هجوم سيل آساي واردات چه پيامدهايي بر اقتصاد ايران داشت، اظهار مي دارد: روند ورود سيل آساي كالاهاي خارجي، باعث رشد واردات نسبت به توليد ملي يا صادرات شد. حتي بعضي كالاها كه از نظر كيفيت توان رقابت با نوع خارجي را داشتند، به علت اعطاي امتيازات به كشورهاي خارجي مثل روسيه و انگليس، عملا توان رقابت تجاري را از دست دادند.

روندي كه به ورشكستگي پيشه وران و صنعتگران كوچك و خرده پا انجاميد. به ويژه آن كه گمركات شمال در دست روس ها و گمركات جنوب در دست انگليسي ها بود و آن ها عوارض گمركي را براي كالاهاي خود پايين نگه مي داشتند و اين امر، باعث ارزان تر شدن توليدات آن ها در ايران مي شد و در نتيجه توليد داخلي و ايراني از رده خارج مي شد. كار به جايي رسيد كه يك گردشگر ايراني پيش بيني كرد كه اين تجارت به اين ترتيب در اندك زمان صنايع ايران را نابود و اهل ايران را پريشان و گرسنه خواهد كرد. اين هزاران خروار قند و شكر دندان ايرانيان بيچاره را كند خواهد كرد و اين اشياي شكستني شيشه و بلور بارفتن و غيرها سرايشان را خواهد شكست و بالاخره با كبريت تجارت، خرمن هاي كاغذ و البسه كه به ايران مي ريزد، آتش خواهد گرفت.
وي اضافه مي كند: حجم واردات كالاهاي خارجي چنان افزايش يافت كه مشاهده كسادي بازار و تعطيلي صنوف و ركود تجارت داخلي به امري روزمره و عادي تبديل شد.


اميركبير و نخستين واكنش به هجوم اقتصادي غرب


آثار زيانبار هجوم اقتصادي شركت هاي غربي بر اقتصاد فرسوده ايران، زنگ هشدار را براي ايراني ها به صدا درآورد. به ويژه آن كه شركت هاي غربي با حمايت دولت هايشان چشم طمع به منابع و بازار ايران دوخته بودند و فراتر از تجارت، سلطه بر ايران را دنبال مي كردند. اين در حالي بود كه اقتصاد آن دوره ايران صبغه اي كاملا خصوصي داشت و همچون شركت هاي غربي از پشتيباني دولتي ها هم چندان برخوردار نبود. در چنين اوضاع و احوالي، اميركبير ظهور كرد و با تكيه زدن بر مقام صدراعظمي بارقه اميدي در وانفساي توليد و تجارت داخلي پديد آمد.

موسي حقاني با اشاره به نقش اميركبير در انجام اصلاحات اقتصادي مي گويد: مسائل جدي كه مدنظر اميركبير بود اما هيچ گاه از سوي حاكميت اين ايده ها حمايت نشد، ماجراي حمايت او از توليدات داخلي بود. به ويژه كه آن زمان كشور در معرض هجوم كالاهاي بيگانه قرار داشت. در منابع عصر قاجار به ورود كالاهاي بي كيفيت ژاپني و غربي به ايران اشاره شده است. در چنين شرايطي اميركبير قصد داشت با تقويت اقتصاد داخلي و حمايت از توليد كنندگان ايراني، زمينه برچيدن نفوذ سرمايه داران وابسته به بيگانه را در ايران فراهم كند كه البته با شهادت اميركبير اين تلاش ها ناتمام ماند. هرچند مرجعيت و روحانيت ايران هيچ گاه از مقاومت و مبارزه با كالاهاي بيگانه دست برنداشت. 
 


دكتر سليم هم با اشاره به اين كه ايرانيان تلاش هايي را براي بهبود اوضاع اقتصادي و ترميم روند توليد ملي آغاز كردند، از اميركبير به عنوان يك دولتمرد متعهد براي بازسازي اقتصاد ايران ياد مي كند و اقدامات وي را چنين توضيح مي دهد: ميرزا تقي خان اميركبير، به عنوان يك دولتمرد مسئول و متعهد، كوشيد تا با ايجاد صنايع جديد در قالب تأسيس كارخانه هاي بلور سازي، چيني سازي، نساجي، كاغذ سازي و... و همچنين استخدام استادان فني و فرستادن صنعتگران به خارج و به ويژه حمايت از محصولات داخلي، گامي بلند در اين راه بردارد. تأسيس مدرسه صنايع و يا اعطاي امتياز به سرمايه گذاران اروپايي براي زنده كردن توليدات صنعتي در داخل نيز روش هاي ديگري بود كه دولت ايران در اين سال ها برگزيد.

در جبهه ديگر بخش خصوصي نيز فعال شد. اندك اندك از نيمه قرن، كارخانه هاي باروت سازي، ميناسازي، قندسازي، نخريسي، شيشه گري و... توسط تني چند از سرمايه گذاران ايراني راه اندازي شد. در حقيقت، اجازه يافتن كمپاني هاي تجاري غرب براي تأسيس كارخانه، نگراني شديدي را در قشر سرمايه گذار داخلي ايجاد كرده بود اما آن ها با وجود همه نگراني ها و مشكلات و موانع موجود، بر آن شده بودند تا پويش هايي را در اين عرصه آغاز كنند.

  • ادامه مطلب
X