منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 377310
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

مقام معظم رهبري سال 1391 را سال توليد ملي؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري كردند. ايشان در پيام نوروزي خود تصريح كردند: «اگر به توفيق الهي و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانيم مسئله ي توليد داخلي را، آنچنان كه شايسته ي آن است، رونق ببخشيم و پيش ببريم، بدون ترديد بخش عمده اي از تلاشهاي دشمن ناكام خواهد ماند.» 

ايشان همچنين در جمع زوار بارگاه رضوي (ع) با بيان اينكه برخي توليدات داخلي به خاطر فرهنگ غلط با مارك خارجي به فروش مي رسد اما اين مسئله به ضرر كشور است فرمودند: «مردم عزيز با همت و اراده خود، اين فرهنگ غلط را اصلاح كنند كه اين خود، نوعي جهاد اقتصادي است.»
حمايت از توليد ملي و مصرف كالاهاي داخلي، يكي از اساسي ترين روش هاي مقابله با نفوذ و استعمار دشمنان و تحريم هاي اقتصادي است كه موجب تقويت و شكوفايي اقتصاد ملي نيز مي گردد. علما و مفاخر ايران به ويژه در دوران معاصر، با پي بردن به فعاليت هاي استعماري دشمنان اسلام در زمينه اقتصادي، اقدامات ارزشمندي را نسبت به تقويت اقتصاد داخلي و حمايت از توليد ملي و تحريم كالاهاي خارجي انجام دادند وراه را بر روي نفوذ بيگانگان بستند كه نمونه هاي فراواني از اين موارد در تاريخ ذكر شده است.
درباره كريم خان زند نقل شده است كه با وجود اهداي ظروف چيني از سوي نمايندگان انگلستان به او، كريم خان از همان ظروف مسي ساخت داخل كشور براي خوردن غذا استفاده مي كرد. روزي يكي از بازرگانان به او گفت لايق خان اين گونه ظروف چيني است، نه ظروف مسي. كريم خان زند با شنيدن اين حرف بشقاب چيني را بر زمين زد و بشقاب تكه تكه شد. آن گاه بشقاب مس كاشان را خواست و بر زمين زد. بشقاب سالم ماند و كريم خان گفت: «سلاح مردم ايران اين است و بايد با همين ظروف مسي آشنا و به ساخته هاي كشور خود خرسند باشند تا تهيدست و درويش نشوند.»
ميرزا تقي خان امير كبير صدر اعظم شهيد ايران در دوره قاجار را بايد از پيشگامان حمايت از توليدات داخلي و كالاهاي ايراني دانست. امير معتقد بود كه ايران نبايد بازار فروش كالاهاي خارجي باشد. بلكه بايد اساس اقتصادمملكت را بر تهيه اين كالاها در داخل كشور مبتني نمود. اين كار احتياج به سرمايه و كارگر فني و مديريت اصولي داشت و اين هر سه عامل در ايران آن روز تا حدي موجود بود. اما مانع اساسي چنين تحولي يعني جانشين ساختن تدريجي صنايع دستي متوسط با صنايع ماشيني. ضديت صريح استعمار خارجي بود كه اميركبير اين عامل عمده را نيز خلع سلاح كرد.
ميرزا تقي خان به منظور بسط صنايع. سرمايه كافي در اختيار اهل فن گذاشت و كارخانجات شكرريزي در ساري و ريسمان ريسي و چلوار بافي در تهران و حرير بافي در كاشان و سماور سازي و كالسكه سازي در اصفهان و تهران تاسيس كرد. وي با تشويق استادان در ايجاد مسنوجات و مصنوعات جديد و انجام اختراعات در اين زمينه ها در اصفهان و كاشان اقدام به تاسيس كارخانه ها ماهوت سازي و دادن دستورات لازم در اين خصوص به نماينده ايران در اتريش و صدور امريه اي مبني بر ايجاد نمايشگاهي از محصولات صنعتي ايران در تهران كرد كه همه اينها علامت درك صحيح امير كبير از قوانين دروني اقتصاد سرمايه داري كه در جهت نابود ساختن صنايع يدي عمل ميكرد، است. او عده زيادي از خبرگان و استادكاران را براي آشنايي با فنون و صنايع جديد به مسكو و پطرزبورگ فرستاد. اينها پس از بازگشت به ايران كاغذ گرخانه اصفهان. بلور سازي تهران و كارگاه هاي چدن ريزي و نساجي را در ساري بوجود آوردند.
از سوي ديگر در پرتو حمايت و هدايت امير رشته هايي از صنايع دستي كه قابليت توسعه را داشتند چه از نظر كميت و چه از نظر كيفيت و مرغوبيت در راه تحولات اساسي افتادند. چنانكه شال هاي كرماني معروف به شال اميري به چنان نفاستي از بافت و از لحاظ جنس رسيد كه از شال هاي كشميري پيش افتاد و شال جوغان پشمين مازندران كه به دستور امير بجاي ماهوت خارجي به لباس سربازان اختصاص يافت توليد وسيع و با ارزشي پيدا نمود.
اميركبير با توسعه و نفوذ سرمايه گذاري خارجي مخالف بود. زيرا او خوب مي دانست كه با سرمايه گذاري خارجي و اصولا نفوذ سرمايه خارجي به هر نحو در اقتصاد مملكت به منزله تملك تدريجي منافع اقتصادي و بازارهاي تجارت داخلي است و سرانجام موجب اسارت و استعمار خواهد گرديد. چنانكه بعدها همانطور هم شد. اين ادراك صحيح از فرماني استنباط مي گردد كه اين مرد دانا و توانا در مورد استخراج معادن ايران صادر كرد و خارجيان را از مداخله در اين مورد ممنوع نمود. اما افسوس كه دشمنان، اجازه ندادند اين فرزند لايق ايران زمين به اصلاحات خود و قطع دست بيگانگان از اين خاك پاك ادامه دهد و در نهايت او را مظلومانه در حمام فين كاشان به شهادت رساندند. 
 


در آغاز استقرار مشروطيت انگلستان و روسيه درصدد برآمدند از ضعفِ اقتصادي دولت بهره برند و با دادن كمكهاي مالي پايه هاي نفوذ خود را محكم تر كنند; از اين روي توسط ايادي خود در مجلس و دولت انتشار دادند: «چون كار دولت پريشان و نياز به چهار كرور پول دارد و در صورت نرسيدن فوري دو كرور آن تمام ادارات دولتي از كار خواهند افتاد دو دولت انگليس و روس پذيرفته اند كه به دولت ايران وام بدهند امّا با اين شرايط كه پول با نظارت آنان مصرف شود و گمرگ شمال و جنوب و پستخانه و تلگرافخانه به ضمانت در نزد آن دو دولت باشد.»
اين پيشنهاد كه مقدمه وابستگي به بيگانگان بود و دست اندازي به اقتصاد ايران به شمار مي آمد با مخالفت شديد علماء روبه رو شد.
از جمله علماي عراق به آيت الله شيخ محمد باقر بهاري همداني مجتهد همدان ماموريت دادند به تمام سفارتخانه ها اعلام دارد كه دولتهاي بيگانه حق استقراض به شاه را ندارند و مسؤوليت اين كار بر عهده خود آنان خواهد بود.
علماي ايران پيشنهاد كردند كه براي رفع نيازمنديهاي دولت از مردم استمداد شود و بانك ملي تشكيل گردد. مردم تشويق شوند تا سرمايه هاي خود را به بانك تحويل داده و سهام دريافت بدارند.
علما و طلاب در اين حركت ملي جلودار شدند تا جايي كه: طلاب براي مقابله با استقراض خارجي كتابهاي خود را فروختند.
پس از قرار داد ننگين 1907 كه ايران را به دو منطقه تحت نفوذ انگليس و روسيه تقسيم مي كرد، يكي از راه هايي كه علما براي مقابله با نفوذ و دخالت بيگانگان به كار بردند، حمايت از توليد ملي و تحريم كالاهاي خارجي بود.
در اصفهان آيت الله آقا نجفي اصفهاني با سخنان آگاهي بخش مردم را به خطرهاي اين قرارداد ذلت بار هشدار داد و مبارزه اي منفي عليه بريتانيا آغاز كرد.
او به مردم سفارش كرد: كالاهاي انگليسي را نخرند و به جاي آن از توليدهاي داخلي استفاده كنند. راهي كه با موفقيت در زمان ميرزاي شيرازي (ره) در مبارزه با كمپاني رژي و تحريم تنباكو تجربه شده بود.
در گزارش سفير بريتانيا آمده است: آقا نجفي روزي در مسجد شرح مفصلي از فوائد متروك داشتن اقمشه اروپايي بيان نمود و مي گفت: او و ساير علما از اين به بعد به ترك منسوجات فرنگي خواهند كوشيد.
علماي شيراز نيز در اعتراض به اين كار خريد و فروش كالاهاي اروپايي را حرام اعلام كردند.
يكي ديگر از ابعاد مبازه علما با نفوذ اقتصادي و استعماري بيگانگان، تاسيس شركت اسلاميه براي توليد كالاهاي داخلي به منظور بي نيازي از مصرف كالاهاي خارجي بود.
شركت اسلاميه شركتي سهامي عام و يكي از نخستين و مهمترين كارخانه هايي بودكه در دوران قاجار با هدف تأمين منسوجات مورد نياز مردم ايران و مقابله با وابستگي به خارج، با تلاش و حمايت اغلب بازرگانان و علماي اصفهان، كاشان و شيراز به ويژه آيت الله آقانجفي و آقا نورالله نجفي اصفهاني در فروردين ۱۲۷۸ شمسي تأسيس شد.
شركت اسلاميه به سرعت با استقبال گسترده مردم در خريد سهام و همچنبن محصولات خود مواجه شد و به تدريج شعبه هايي در بسياري شهرها و همينطور در خارج از ايران ايجاد كرد. اين شركت اولين تلاش در صنعت مدرن در ايران خصوصا در زمينه نساجي بود ولي به فعاليت صرافي نيز اشتغال داشت و يكي از زمينه هاي تاسيس بانك و بانكداري و سهام در ايران به شمار مي رود.
علما كه خود در راه اندازي و تدوين اساسنامه آن حضور داشتند در ادامه به تلاش جدي براي تحريم كالاهاي ساخت خارج و استفاده از كالاهاي ايراني پرداختند.
سيد جمال الدين واعظ اصفهاني از خطباي دوره مشروطه، كتابي به نام «لباس التقوي» در دفاع از راه اندازي اين شركت نوشت و علمايي همچون آيت الله سيد كاظم يزدي صاحب عروه، آيت الله العظمي سيد اسماعيل صدر عاملي، آيت الله شربياني، ميرزا محمد حسن مامقاني و ملا فتح الله اصفهاني بر آن مهر تاييد زدند.
آخوند خراساني (ره) در 1315 ق به دعوت تني چند از علماي ايران، همراه با گروهي ديگر از مراجع تقليد فتواهايي در تحريم كالاهاي خارجي و حمايت از كالاهاي داخلي و به منظور رفع نياز كشور به بيگانگان صادر نمود و در تأييد «شركت اسلاميه»، علاوه بر خريد منسوجات آن، بر كتاب لباس التقوي، واعظ هم تقريظي نوشت: «بر مسلمان لازم است كه لباس ذلت [توليد خارج] را از تن بيرون كنند و لباس عزت [ساخت داخل] را بپوشند.» همچنين در نامه اي به مظفرالدين شاه، او را به حمايت از اين شركت تحريض نمود.
يكي ديگر از موارد تلاشهاي علما و مفاخر ايران زمين براي تقويت توليدات داخلي و نفي استفاده از اجناس خارجي، عهدنامه سيزده تن از علماي اصفهان است كه در بخشهايي از آن آمده است:
«اين خدام شريعت مطهره با همراهي جناب ركن الملك، متعهد و ملتزم شرعي شده ايم كه:
اولاً- قبالجات و احكام شرعيه از شنبه به بعد روي كاغذ ايراني بدون آهار نوشته شود. اگر بر كاغذ هاي ديگر بنويسند، مهر ننموده و اعتراف نمي نويسيم.
ثانياً- كفن اموات اگر غير از كرباس و پارچه اردستاني يا ديگر پارچه هاي غير ايراني باشد، متعهد شده ايم بر آن ميت، ما نماز نخوانيم.
ثالثاً- حرام نمي دانيم لباس هاي غير ايراني را، اما ما ملتزم شده ايم حتي المقدور بعداز اين تاريخ لباس خود را از منسوج ايراني بنماييم.»
به دنبال اين قرار داد، علماي ديگر هم با صدور اعلاميه به آن پيوستند و اين به گونه اي بود كه دولت انگلستان را به عكس العمل واداشت و چارلز مارلينگ، كاردار سفارت انگليس به ميرزا حسن خان مشيرالدوله(وزير امور خارجه ايران) در نامه اي نوشت:
«جناب مستطاب... از اصفهان به دوستدار اطلاع رسيده كه در كار ترتيبي هستند كه نگذارند استعداد اروپايي!!! به فروش برسد و به خريداران ايراني كه اهميت دارند، اعلام كرده اند كه به كلي ترك معامله نموده و به مهلت چهار ماهه محاسبات خود را با تجارت خانه هاي اروپايي قطع كنند. . . . چون مبلغ زيادي سرمايه ي انگليسي در اين كار است، اگر اين كار غير صحيح را بگذارند امتداد پيدا كند، به سرمايه مزبور خطر فاحش وارد خواهد آمد. از جناب مستطاب عالي خواهشمندم مقرر احكام لازمه به كارگزاران اصفهان صادر شود كه از اقدامات فتنه انگيز اين اشخاص فورا دارند!»
آيت الله العظمي آخوند ملاحيسنقلي همداني (ره)يكي از بزرگترين عارفان عصر حاضر است كه دهها نفر از خرمن علم و معرفت ايشان خوشه برچيده و خود به يكي از بزرگان عرفان اسلامي تبديل شده اند. گرچه آن بزرگوار در زمينه عرفاني شناخته شده اند اما در زمينه سياسي نيز صاحب نظر و عمل بوده اند كه متاسفانه بدانها پرداخته نشده است.
آيت الله سيد عبدالحسين لاري كه خود نيز از علماي مبارز معاصر است، روش و منش استادش آخوندهمداني را چنين نقل مي كند:
«او از كليّه مجلوبات از بلاد كفره اجتناب مي فرمود و قند و چاي و دخانيات را استعمال نمي كرد. آن عارف سالك مكرّر مي فرموده كه من راضي نيستم كسي به حوزه درس من حاضر شود مگر آن كه متّقي باشد يا مجاهد و بر اثر اين اعلام تهديدآميز بعضي از آقايان حضور در مجلس درس وي را ترك كردند.»
حضرت امام خميني(ره) رهبر كبير انقلاب اسلامي درباره شهيد آيت الله سيد حسن مدرس مي فرمايند: «در آن وقت لباس كرباس ايشان زبانزد بود؛ كرباسي كه بايد از خود ايران باشد مي پوشيد.» 
 


فرزند مرجع بزرگ جهان تشيع حضرت آيت الله العظمي مرعشي نجفي (ره) نقل مي كند: «يكي از خصوصيات عملي آيت الله مرعشي نجفي اين بوده كه معظم له هيچ وقت از لباس هاي خارجي استفاده نكرده و اين روش را مبارزه با استكبار مي دانست و حتي موقعي كه خياط مي خواست از دكمه خارجي براي لباس وي، استفاده كند، آقا اجازه نداد و از قيطان به جاي دكمه در لباسش استفاده مي كرد.»

حوزه نت

پنج شنبه نوزدهم 5 1391 6:5

مهم ترين مصداق جهاد اقتصادي، حمايت از توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني مي باشد. لذا خانواده ها بايد توجه كنند كه رونق اقتصادي كشور موجب ايجاد اشتغال و كاهش تورم مي شود و حل مشكل بيكاري تعداد زيادي از جوانان را به همراه خواهد داشت. 
 


نامگذاري سال ۹۱ به نام سال توليد ملي و حمايت از سرمايه ايراني، ادامه سياستي است كه سال گذشته مقام معظم رهبري بيان فرمودند. سال گذشته به نام سال جهاد اقتصادي نامگذاري شد و امسال هم در ادامه سال گذشته، و به نوعي جهاد اقتصادي است.
مهم ترين مصداق جهاد اقتصادي، حمايت از توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني مي باشد. شعار امسال با توجه به درايت مقام معظم رهبري مبتني بر نياز روز و جدي كشور و بر مبناي وجود يك تهديد و يا يك فرصت بالقوه انتخاب شده است پس بايد تمامي فعاليت هاي كلان دستگاه هاي اجرايي كشور به سمت تحقق آن حركت كند.
تمامي دستگاه هاي اجرايي بايد با تعامل، همكاري و تلاش مضاعف زمينه تحقق اين شعار را فراهم آورند. بالابردن كيفيت كالاهاي داخلي، تشويق مردم براي خريد اين كالا ها و فراهم كردن فضاي اقتصادي كسب و كار در راستاي افزايش توليد ملي از جمله مهم ترين مباحث مورد توجه در اين زمينه است.
اما نقش زنان در اين ميان از اهميت بيشتري برخوردار است. گرايش زنان به خريد كالاي ايراني موجب افزايش تقاضا براي توليد داخلي و كاهش ورود اجناس خارجي مي شود در نتيجه عرصه توليد ملي شكوفا مي شود.
طي سال هاي اخير فرهنگ غلط تجمل گرايي و گرايش به مصرف كالاهاي لوكس خارجي در كشور رايج شده و زنان به عنوان ركن مهم خانواده مي توانند كانون تغيير اين فرهنگ غلط قرار گيرند. مقام معظم رهبري به درستي و در راستاي تحقق گام هاي مهم سال جهاد اقتصادي شعار امسال را در استفاده از توليدات داخلي اعلام كردند كه اگر اقشار مردم و مسئولان با برنامه در اين راستا حركت كنند جهش اقتصادي بزرگي در كشور رخ مي دهد.
با توجه به اينكه زنان نقش موثري در مديريت اقتصاد خانواده دارند پس با مصرف بهينه و صحيح كالاهاي داخلي، قناعت و صرفه جويي را پيشه خود قرار داده و مانع از رواج تجمل گرايي و مصرف گرايي شوند. اگر زنان كه معمولا بيشترين نقش را در خريد لوازم مورد نياز زندگي در خانواده ها ايفا مي كنند، گرايش به كالاهاي با كيفيت توليد داخل داشته باشند، تقاضا براي توليد داخل افزايش و براي اجناس خارجي كاهش مي يابد و در نتيجه عرصه توليد در كشور شكوفا مي شود.
زنان بايستي با فرهنگ سازي و نهادينه كردن فرهنگ حمايت از توليد داخلي و پرهيز از اسراف در تحقق شعار سال گامي اساسي بردارند.
توليد ملي و بالابردن كيفيت توليد داخل به صورت جهادي بر عهده مردان است و حمايت از توليد داخلي در خانواده ها مسئوليت زنان است چرا كه مادران در خانواده نقش فرهنگ سازي را بر عهده دارند.
جايگزيني كالاي ايراني در خانواده ها وظيفه جهادي زنان است. اين موضوع موجب رونق اقتصادي كشور و حل مشكل بيكاري جوانان مي شود. حمايت از توليد ملي بايد با يك تغيير ذائقه فرهنگي به صورت جهادي انجام شود؛ هر خانواده اي كه مي خواهد كالاي خارجي را به كالاي ملي ترجيح دهد بايد در نظر بگيرد كه اين كار موجب ركود توليد ملي شده و تمام خانواده ها از اين موضوع متحمل زحمت مي شوند چرا كه بازار توليد ايراني به سمت ورشكستگي مي رود. رونق گرفتن توليد ملي موجب رسيدن به خودكفايي اقتصادي و نااميدي دشمن از تحريم ها مي شود.
لذا خانواده ها بايد توجه كنند كه رونق اقتصادي كشور موجب ايجاد اشتغال و كاهش تورم مي شود و حل مشكل بيكاري تعداد زيادي از جوانان را به همراه خواهد داشت. برنامه هاي فرهنگي و آشناسازي زنان با ابعاد اهميت پيام نوروزي رهبري مي تواند محور تربيت فرزندان به عنوان آينده سازان كشور قرار گيرد.
زنان با نهادينه كردن الگوي بهينه مصرف و استفاده از توليدات ملي مشاركت عملي خود را در همگرايي برنامه هاي اقتصادي كشور و پيشبرد برنامه هاي توسعه و چشم انداز نظام نشان خواهند داد.


حوزه نت

آفات اجتماعي
يكي از آفات موجود اجتماعي ما كه ريشه ي آن، ميراث دوران طاغوت و دوران ظلمانيِ گذشته است، همين است كه افراد، دلبسته ي به توليدات بيگانه باشند. يك وقت توليد داخلي نداشتيم؛ يك وقت توليد داخلي، توليد غير قابل مصرفي بود؛ امروز اينجوري نيست؛ امروز توليدات داخلي، توليدات مرغوب و مطلوب است. در عين حال يك عده اي خوششان مي آيد كه بگويند فلان نشان خارجي روي لباسشان هست يا روي وسيله ي خوراكي شان هست؛ اين يك بيماري است؛ اين بيماري را بايد علاج كرد. اين كار، توجه نكردن به اين است كه ما در اين مملكت داريم زندگي ميكنيم و از نعمتهاي الهي بر اين كشور داريم برخوردار ميشويم. آن وقت پولي را كه در اين كشور به دست مي آوريم، ميريزيم توي جيب يك كارگر خارجي، به زيان يك كارگر داخلي. اين معنايش اين است كه ما به نياز داخل، به كارگر داخل كه دارد زحمت ميكشد و جنس توليد ميكند، بي اعتنائي ميكنيم، ميرويم سراغ كارگر خارجي. اين خيلي عادت بدي است.  در سال جهاد اقتصادي، به نظر من يكي از قلمهاي مجاهدت اقتصادي مردم اين است كه بروند سراغ كالاي ساخت داخل؛ آن را بخواهند. البته اين طرف قضيه هم اين است كه كالاي ساخت داخل بايستي قانع كننده باشد؛ بايستي دوامش، استحكامش، مرغوبيتش جوري باشد كه مشتري را قانع كند؛ اين هر دو در كنار هم، يك كار لازم و واجبي است.
بيانات در ديدار هزاران نفر از كارگران سراسركشور


كيفيت توليد


فرمود: «رحم اللَّه امرا عمل عملا فاتقنه»؛ رحمت خدا بر آن انساني كه كاري را انجام بدهد و آن را متقن انجام بدهد، درست انجام بدهد. اين آينده نگري است، غير از امروز. شما امروز ببينيد در دنيا كمپاني هائي هستند صد سال است اينها دارند كار ميكنند، صد و پنجاه سال است دارند كار ميكنند و محصولاتشان در دنيا فروش ميرود. اسم اينها كافي است كه جنس را تو بازار رائج كند؛ به خاطر اينكه درست كار كردند، خوب كار كردند، مشتري مطمئن است به اينها. شما ميگوئيد كه ما سفارش كنيم به مردم كه توليدات داخلي را مصرف كنند. من كه خب چند سال است دارم سفارش ميكنم؛ بنده كه بارها گفته ام، منتها اين با شعار درست نميشود. خب، بله يك مقداري مردم حالا يك اعتمادي بكنند، يك اعتنائي بكنند به حرف ما، به خاطري كه مثلاً ما گفتيم، بروند يك مقداري چه كنند؛ اين يك بخشي از قضيه است. يك بخش ديگر هم مربوط به كيفيت است. خب كيفيت را بايد بالا برد؛ كيفيتها را بايد بالا برد.
بيانات در ديدار جمعي از كارآفرينان سراسر كشور


واردات بي رويه


 فراواني و ارزاني چيز خيلي خوبي است، اما از آن مهم تر و بهتر، رشد صنعت داخلي است؛ قوام گرفتن صنعت داخلي است. اين درست نيست كه ما به دلائل گوناگوني كه غالباً هم دلائل واهي است، دروازه را به روي واردات باز كنيم. من بارها به مسئولين- مسئولين گوناگون در بخشهاي مختلف دولتي- گفتم: اگر فلسفه ي شما، منطق شما براي افزايش واردات و تسهيل وارداتِ ساخته هاي صنعتي اين است كه مي گوئيد كيفيت مصنوعات داخلي بايد بالا برود، خب فشار را روي اين بخش بگذاريد. سياستهائي وجود دارد كه مي شود وادار كرد، مجبور كرد توليدكننده ي داخلي را به اينكه كيفيت را ارتقاء بدهد. بدترين گزينه براي بالا بردن كيفيت داخلي اين است كه ما راه را براي مصنوعات خارجي باز كنيم؛ اين، بدترين گزينه است. گزينه هاي بهتري وجود دارد براي اينكه ما كيفيت را بالا ببريم.
بيانات در ديدار جمعي از كارآفرينان سراسر كشور
 بيانات در بازديد از توانمنديهاي صنعت خودروسازي


وظيفه ثروتمندان


ما مي خواهيم كشور ثروتمند بشود؛ ما مي خواهيم سرمايه گذاري در بخشهاي توليدي در كشور عموميت پيدا كند. امروز ثروتمندان زيادي در كشور ما هستند كه برخوردار از ثروتند؛ اين ثروت را مي توانند در سرمايه گذاريهاي سودمند و افتخارآفرين به كار بزنند؛ هم براي خودشان سود دارد، هم براي مردم سود دارد و هم مايه ي رضاي خدا مي شود؛ سرمايه گذاري ثروتمندان در كارهايي كه به توليد كشور و به افزايش محصول در درون كشور- با بهره دهي بالا- منتهي مي شود، يك عبادت و يك ثواب است. اين راه باز است؛ مي توانند سرمايه گذاري كنند، توليد ثروت كنند؛ مديريت كشور هم مراقبت كند كه همه ي طبقات برخوردار بشوند و طبقات ضعيف هم بتوانند از فرصتها استفاده كنند تا از ضعف خارج بشوند؛ همه توانايي پيدا بكنند.
بيانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي


يك نمونه موفق


بايد به طرف مصرف توليدات داخلي رفت. وقتي مي خواستند ساختمان اجلاس بين المللي را بسازند- ساختماني كه امروز ما پُزش را مي دهيم- مهندسان آن اينجا آمدند. من به آن ها گفتم تصميم قطعي بگيريد كه در اين ساختمان هيچ مصالح خارجي به كار نرود. فقط در آخرِ كار در بخشي از كارهاي صوتي و الكترونيكي و استفاده از موكت نسوزي كه در داخل نمي توانيم توليد كنيم، از توليدات خارجي استفاده كردند. اين ساختمانِ به آن عظمت، نود و چند درصد مصالحش از توليدات داخلي است. بنده در قضيه ساختِ آن ساختمان چند بار قاطع اين موضوع را گفتم و ابلاغ كردم كه رفتند و دنبال كردند و شد. ما مي توانيم؛ اين همه توليد داخلي داريم: چيني، بلور و كارهاي چوبيِ به اين خوبي داريم، كه باز آقايان و بخصوص اين شركتها از خارج مي آورند!
بيانات در ديدار اعضاي هيأت دولت


نقش اصناف و بازاريان


 بازرگاني كشور مي تواند در خدمت ترويج توليدات داخلي قرار گيرد. ما بحمد اللّه در بخشهاي مختلف اقتصادي و در اصناف مختلف، انسانهاي مؤمن، خدوم، علاقه مند و دلسوز زياد داريم؛ چرا بايد به اين انگيزه هاي پاك و مطهّر بدبين بود؟ همين اصناف و بازار كساني بودند كه در دوران اختناق به اين نهضت كمك كردند. امام فرمود، اصناف بازوي قدرت مندِ نهضتند. همين طور هم بود؛ اين ها تلاش و مجاهدت كردند. تاجر و كاسب بازاري سرمايه ي خودش را در معرض تطاول مأموران بي انصاف رژيم سفّاك گذشته قرار داد، براي اينكه به مرجع تقليد و به دين خود و نهضت اسلامي كمك كند. اين ها را نبايد فراموش كرد. در ماههاي قبل از پيروزي انقلاب، صنعتگران و كارگران كشور بزرگترين ضربه را بر پيكر رژيمِ پوسيده ي سفّاك پهلوي وارد كردند. اين ها را نبايد فراموش كرد. در دوران جنگ، كارگران و بسياري از صنعتگران ما، با فداكاري توانستند حركت صنعتي را در كشور از توقّف و ركود و مرگ نجات دهند. مردم، مؤمن و متعهّدند. مسئولان بايد با همان روحيه ي تعهد، علاقه مندي به مصالح مردم، توجه به مصالح عاليه ي انقلاب و پاك دامني و پاك دستي، اين حركت عظيم را ادامه دهند.
بيانات در ديدار مسئولان وزارت خانه هاي صنايع و بازرگاني


سوغات حج


 من با سوغاتي خريدن مخالف نيستم، اما با اين بازارگردي ها چرا؛ خيلي بد است. يك عده اي عطش بازارگردي دارند؛ اينها ملت شما را، مردم شما را سبك ميكند؛ حيف است. ميروند يك جنسهائي را ميخرند، غالباً هم جنسهاي بي كيفيت از كشورهاي دوردستِ سودجو كه با همان كمپاني هاي داخل آن كشور ميزبان بندوبست دارند. براي حجاج جنس بدلي و بي كيفيت درست ميكنند مي آورند توي اين بازارها ميريزند، شما هم ميرويد اين ارز خودتان را و عِرض خودتان را ميريزيد براي اينكه اين كالاهاي بي كيفيت را خريداري كنيد. امروز در كشور ما خوشبختانه كالاهاي داخلي با كيفيت خوب، متنوع، زيبا، ساخته شده ي دست كارگر ايراني - برادر خودتان - فراوان است. بعضي ها قبل از اينكه سفر مكه بروند، سوغاتي هاي سفر را در اينجا ميخرند - كار خوبي است - نگه ميدارند؛ بعد كه برگشتند، همانهائي را كه در بازار شهر خودشان تهيه كرده اند، به عنوان سوغاتي ميدهند. هديه ي سفر است ديگر، خوب است. اين كار، خيلي كار خوبي است.
بيانات در ديدار كارگزاران حج


امنيت شغلي كارگر


 چرا ما بايد نسبت به مصنوعات خودمان بي اعتناء باشيم؟ گذشت آن روزي كه وابستگان به دستگاه قدرت به دست خودشان، با بيانات زهرآگين خودشان تلقين مي كردند كه ايراني قادر به توليد و ساخت نيست. آن ها ايران را عقب انداختند. آن ها به روح ابتكار و شوق كار در كشور لطمه زدند. انقلاب آمد وضع را عوض كرد. امروز جوانان ما پيچيده ترين كارها را دارند انجام مي دهند. اين همه زيرساخت در كشور به وجود آمده است براي كارهاي بزرگ، اين همه كارهاي پيچيده ي فني با ذهن و ابتكار جوان ايراني دارد انجام مي گيرد. مسئولين دنبال اين كارند. امروز بايد رو بياورند همه به سمت مصنوعات و توليدات داخلي؛ اين بايد يك فرهنگ شود. البته يك بخش مهم از اين هم مربوط مي شود به امنيت شغلي كارگران، كه اين هم بايستي همه به آن توجه داشته باشند؛ كارگر فارغ البال باشد؛ مطمئن باشد؛ امنيت شغلي داشته باشد. و كارفرما و كارگر، سرمايه گذار و كارگر، مدير كارگاه و كارگر دست به دست هم بدهند برادر وار، كارها را پيش ببرند.
بيانات در ديدار جمعي از معلمان، پرستاران و كارگران


وظيفه دولت


 البته من شنيدم كه دستگاه ها و بانك ها و اين ها حمايتشان از توليدات داخلي هم ضعيف است؛ يك جاهائي آن توليدكننده ها به خاطر عدم حمايت، به ورشكستگي كشيده مي شوند. با اين مسئله هم بايستي حتماً در خود دولت مقابله بشود؛ يعني دستور داده بشود. بله، يك نكته اي هم گفته شد، كه اتفاقاً من هم همين را اينجا يادداشت كردم؛ كه گاهي اوقات در معاملاتي كه دستگاه دولتي با توليدكننده ي داخلي ميكنند، بدحسابي هست؛ در حالي كه وقتي اين معامله را با يك صنعتگر خارجي ميكنند، پول را نقد ميدهند؛ اما اين را همين طور كش مي دهند - يك سال، دو سال- طلب او را هم نميپردازند. بايد جلوي اينها گرفته شود.
 بيانات در ديدار جمعي از نخبگان و برگزيدگان علمي


غلبه كامل بر دشمن


 اگر ملت ايران با همت خود، با عزم خود، با آگاهي و هوشمندي خود، با همراهي و كمك مسئولان، با برنامه ريزيِ درست بتواند مشكل توليد داخلي را حل كند و در اين ميدان پيش برود، بدون ترديد بر چالشهايي كه دشمن آن را فراهم كرده است، غلبه ي كامل و جدي پيدا خواهد كرد. بنابراين مسئله ي توليد ملي، مسئله ي مهمي است.
 اگر ما توانستيم توليد داخلي را رونق ببخشيم، مسئله ي تورم حل خواهد شد؛ مسئله ي اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلي به معناي حقيقي كلمه استحكام پيدا خواهد كرد. اينجاست كه دشمن با مشاهده ي اين وضعيت، مأيوس و نااميد خواهد شد. وقتي دشمن مأيوس شد، تلاش دشمن، توطئه ي دشمن، كيد دشمن هم تمام خواهد شد.
پيام نوروزي به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۱

منبع: حوزه نت

پنج شنبه نوزدهم 5 1391 5:56

آيت الله آقا نجفي اصفهاني

مقام معظم رهبري سال 1391 را سال توليد ملي؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري كردند. ايشان در پيام نوروزي خود تصريح كردند: «اگر به توفيق الهي و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانيم مسئله ي توليد داخلي را، آنچنان كه شايسته ي آن است، رونق ببخشيم و پيش ببريم، بدون ترديد بخش عمده اي از تلاشهاي دشمن ناكام خواهد ماند.»

ايشان همچنين در جمع زوار بارگاه رضوي(ع) با بيان اينكه برخي توليدات داخلي به خاطر فرهنگ غلط با مارك خارجي به فروش مي رسد اما اين مسئله به ضرر كشور است فرمودند: «مردم عزيز با همت و اراده خود، اين فرهنگ غلط را اصلاح كنند كه اين خود، نوعي جهاد اقتصادي است.»

حمايت از توليد ملي، كه بخش نخست نام سال ۱۳۹۱ است، يكي از اساسي ترين روش هاي مقابله با نفوذ و استعمار دشمنان و تحريم هاي اقتصادي است كه موجب تقويت و شكوفايي اقتصاد ملي نيز مي گردد. علما و مفاخر ايران به ويژه در دوران معاصر، با پي بردن به فعاليت هاي استعماري دشمنان اسلام در زمينه اقتصادي، اقدامات ارزشمندي را نسبت به تقويت اقتصاد داخلي و حمايت از توليد ملي و تحريم كالاهاي خارجي انجام دادند و راه را بر روي نفوذ بيگانگان بستند كه نمونه هاي فراواني از اين موارد در تاريخ ذكر شده است.

درباره كريم خان زند نقل شده است كه با وجود اهداي ظروف چيني از سوي نمايندگان انگلستان به او، كريم خان از همان ظروف مسي ساخت داخل كشور براي خوردن غذا استفاده مي كرد. روزي يكي از بازرگانان به او گفت لايق خان اين گونه ظروف چيني است، نه ظروف مسي. كريم خان زند با شنيدن اين حرف بشقاب چيني را بر زمين زد و بشقاب تكه تكه شد. آن گاه بشقاب مس كاشان را خواست و بر زمين زد. بشقاب سالم ماند و كريم خان گفت: سلاح مردم ايران اين است و بايد با همين ظروف مسي آشنا و به ساخته هاي كشور خود خرسند باشند تا تهيدست و درويش نشوند.

ميرزا تقي خان امير كبير صدر اعظم شهيد ايران در دوره قاجار را بايد از پيشگامان حمايت از توليدات داخلي و كالاهاي ايراني دانست. امير معتقد بود كه ايران نبايد بازار فروش كالاهاي خارجي باشد. بلكه بايد اساس اقتصاد مملكت را بر تهيه اين كالاها در داخل كشور مبتني نمود. اين كار احتياج به سرمايه و كارگر فني و مديريت اصولي داشت و اين هر سه عامل در ايران آن روز تا حدي موجود بود.اما مانع اساسي چنين تحولي يعني جانشين ساختن تدريجي صنايع دستي متوسط با صنايع ماشيني، ضديت صريح استعمار خارجي بود كه اميركبير اين عامل عمده را نيز خلع سلاح كرد .

در آغاز استقرار مشروطيت انگلستان و روسيه درصدد برآمدند از ضعفِ اقتصادي دولت بهره برند و با دادن كمكهاي مالي پايه هاي نفوذ خود را محكم تر كنند.

اين پيشنهاد كه مقدمه وابستگي به بيگانگان بود و دست اندازي به اقتصاد ايران به شمار مي آمد با مخالفت شديد علماء روبه رو شد.

علماي ايران پيشنهاد كردند كه براي رفع نيازمنديهاي دولت از مردم استمداد شود و بانك ملي تشكيل گردد. مردم تشويق شوند تا سرمايه هاي خود را به بانك تحويل داده و سهام دريافت بدارند.

علما و طلاب در اين حركت ملي جلودار شدند تا جايي كه: طلاب براي مقابله با استقراض خارجي كتابهاي خود را فروختند.

پس از قرار داد ننگين 1907 كه ايران را به دو منطقه تحت نفوذ انگليس و روسيه تقسيم مي كرد، يكي از راه هايي كه علما براي مقابله با نفوذ و دخالت بيگانگان به كار بردند، حمايت از توليد ملي و تحريم كالاهاي خارجي بود .

در اصفهان آيت الله آقا نجفي اصفهاني با سخنان آگاهي بخش مردم را به خطرهاي اين قرارداد ذلت بار هشدار داد و مبارزه اي منفي عليه بريتانيا آغاز كرد.


آيت الله آقا نجفي اصفهاني


او به مردم سفارش كرد: كالاهاي انگليسي را نخرند و به جاي آن از توليدهاي داخلي استفاده كنند. راهي كه با موفقيت در زمان ميرزاي شيرازي(ره) در مبارزه با كمپاني رژي و تحريم تنباكو تجربه شده بود.

در گزارش سفير بريتانيا آمده است: آقا نجفي روزي در مسجد شرح مفصلي از فوائد متروك داشتن اقمشه اروپايي بيان نمود و مي گفت: او و ساير علما از اين به بعد به ترك منسوجات فرنگي خواهند كوشيد.

علماي شيراز نيز در اعتراض به اين كار خريد و فروش كالاهاي اروپايي را حرام اعلام كردند.
يكي ديگر از موارد تلاشهاي علما و مفاخر ايران زمين براي تقويت توليدات داخلي و نفي استفاده از اجناس خارجي، عهدنامه سيزده تن از علماي اصفهان است كه در بخشهايي از آن آمده است :

اين خدام شريعت مطهره با همراهي جناب ركن الملك، متعهد و ملتزم شرعي شده ايم كه:
اولاً- قبالجات و احكام شرعيه از شنبه به بعد روي كاغذ ايراني بدون آهار نوشته شود.اگر بر كاغذ هاي ديگر بنويسند، مهر ننموده و اعتراف نمي نويسيم.
ثانياً- كفن اموات اگر غير از كرباس و پارچه اردستاني يا ديگر پارچه هاي غير ايراني باشد، متعهد شده ايم بر آن ميت، ما نماز نخوانيم.
ثالثاً- حرام نمي دانيم لباس هاي غير ايراني را، اما ما ملتزم شده ايم حتي المقدور بعداز اين تاريخ لباس خود را از منسوج ايراني بنماييم.
به دنبال اين قرار داد، علماي ديگر هم با صدور اعلاميه به آن پيوستند و اين به گونه اي بود كه دولت انگلستان را به عكس العمل واداشت و چارلز مارلينگ، كاردار سفارت انگليس به ميرزا حسن خان مشيرالدوله (وزير امور خارجه ايران) در نامه اي نوشت:

جناب مستطاب... از اصفهان به دوستدار اطلاع رسيده كه در كار ترتيبي هستند كه نگذارند استعداد اروپايي!!! به فروش برسد و به خريداران ايراني كه اهميت دارند، اعلام كرده اند كه به كلي ترك معامله نموده و به مهلت چهار ماهه محاسبات خود را با تجارت خانه هاي اروپايي قطع كنند.... چون مبلغ زيادي سرمايه ي انگليسي در اين كار است، اگر اين كار غير صحيح را بگذارند امتداد پيدا كند، به سرمايه مزبور خطر فاحش وارد خواهد آمد.از جناب مستطاب عالي خواهشمندم مقرر احكام لازمه به كارگزاران اصفهان صادر شود كه از اقدامات فتنه انگيز اين اشخاص فورا دارند!

آيت الله العظمي آخوند ملا حسين قلي همداني (ره) يكي از بزرگترين عارفان عصر حاضر است كه دهها نفر از خرمن علم و معرفت ايشان خوشه برچيده و خود به يكي از بزرگان عرفان اسلامي تبديل شده اند. گرچه آن بزرگوار در زمينه عرفاني شناخته شده اند اما در زمينه سياسي نيز صاحب نظر و عمل بوده اند كه متاسفانه بدانها پرداخته نشده است .
آيت الله سيد عبدالحسين لاري كه خود نيز از علماي مبارز معاصر است، روش و منش استادش آخوندهمداني را چنين نقل مي كند:

«او از كليّه مجلوبات از بلاد كفره اجتناب مي فرمود و قند و چاي و دخانيات را استعمال نمي كرد. آن عارف سالك مكرّر مي فرموده كه من راضي نيستم كسي به حوزه درس من حاضر شود مگر آن كه متّقي باشد يا مجاهد و بر اثر اين اعلام تهديدآميز بعضي از آقايان حضور در مجلس درس وي را ترك كردند.»

حضرت امام خميني(ره) رهبر كبير انقلاب اسلامي درباره شهيد آيت الله سيد حسن مدرس مي فرمايند : «در آن وقت لباس كرباس ايشان زبانزد بود؛ كرباسي كه بايد از خود ايران باشد مي پوشيد.»


 شهيد مدرساميركبير


فرزند مرجع بزرگ جهان تشيع حضرت آيت الله العظمي مرعشي نجفي (ره) نقل مي كند:يكي از خصوصيات عملي آيت الله مرعشي نجفي اين بوده كه معظم له هيچ وقت از لباس هاي خارجي استفاده نكرده و اين روش را مبارزه با استكبار مي دانست و حتي موقعي كه خياط مي خواست از دكمه خارجي براي لباس وي، استفاده كند، آقا اجازه نداد و از قيطان به جاي دكمه در لباسش استفاده مي كرد.

منبع:حوزه نت

تأثير حمايت از توليد ملي بر سياست كلان كشور

نام گذاري هر سال توسط مقام عظماي ولايت در راستاي بسط يك انديشه سازنده در كشور؛ نشان از دورانديشي زعيم مسلمين جهان؛ در پيشبرد ريزساختارهاي نظام اسلامي به سوي قله هاي پيشرفت و معرفت انساني دارد.
با نام گذاري و آغاز سال جديد به نام سال توليد ملي؛ مقالات زيادي در ابتداي اين سال در بررسي و واكاوي علل اين نام گذاري؛ صورت بندي و نگارش مي گردد. اما آنچه كه مسلم است ؛ بخش عمده اين بررسي ها بي شك سمت و سوي اقتصادي به خود مي گيرد در حالي كه مي توان از بعد ديگري نيز اين موضوع را مورد كند وكاو قرار داد. در اين نوشتار تلاش برآن است تا اطراف موضوع حمايت از توليد ملي ؛ از جهت سياسي و تاثيرات سياست خارجي نيز بررسي گردد.
سياست؛ امروز موضعي است كه در بخش هاي فراوان از جمله تصميم گيري و تصميم سازي هاي كلان كشور و يا حتي بخش هاي فرهنگي و اجتماعي و از طرفي ؛ صورت بندي اقتصادي كشور دخيل خواهد بود.
سرمايه گذاري خارجي و تقسيم بندي صادرات و واردات هر كشور نيز يكي از بخش هايي است كه سياست خارجي آن كشور، يكي از مولفه هاي تعيين كننده در نوسان اين بخش از اقتصاد آن كشور است و لذا ؛ بي ترديد حمايت از كار و سرمايه ملي و پشتيباني از توليد ملي نيز منوط به كاهش و يا افزايش ميزان صادرات و واردات كشور است.
در ادامه بايد گفت؛ رابطه ميان توليد ملي و مبحث واردات، در صورت بندي اقتصادي كشور، رابطه اي نسبتا معكوس است. هر قدر توليد ملي در شرايط صعود به سر برد، مي بايست در بخش واردات نيازهاي اساسي و غير اساسي كشور، با نگاهي مرددگونه نگريست.
مع الوصف؛ به عنوان محور نخست بايد گفت، در حال حاضر با توجه به عدم وجود موانع كلي در روند ورود كالاهاي مختلف از كشور چين و ديگر كشورها، از مبادي رسمي و غير رسمي كشور، بايد به اين نكته توجه داشت كه ؛ نامگذاري سال ۹۱ توسط مقام معظم رهبري به نام سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ مي تواند نشان از زمينه سازي براي گريز كشور از روند واردات بي رويه كا لاهاي غير ضرور از كشورهايي مانند چين داشته باشد.
در همين راستا بايد گفت؛ تغيير اين روند بي شك نيازمند تحولي در زمينه سياست خارجي عمومي كشور در خصوص كشور هايي مانند چين ، كره و يا ديگر كشورها است؛ بنابراين به نظر مي رسد هدف عمده رهبر معظم انقلاب از اين منظر؛ بيانگر احساس نياز مبرم در كشور براي تغيير در رويكرد كلي سياست خارجي كشور در خصوص امتياز دهي از اين دست به ديگر كشورهاي حامي مي باشد.

تأثير حمايت از توليد ملي بر سياست كلان كشور


در تحليل محور دوم لازم به ذكر است؛ از سوي ديگر، اين ديدگاه حاكي از اين مطلب است كه رهبري معظم انقلاب؛ رويكرد هاي كلي دولت كنوني را كه بيان از سياست هاي ضد استكباري و مواجهه با وابستگي به شرق و غرب دارد را نيز در همين راستا ارزيابي نموده اند، لذا بهترين فرصت را در فصل كنوني براي مقابله با افراط و تفريط در خصوص كنترل ورود و خروج سرمايه هاي كشور ؛ مقطع كنوني و يكسال پاياني دولت، ارزيابي نموده اند.
محور سومي كه در اين نامگذاري حكيمانه مستتر است آن كه با اين تصميم گيري و تعيين خط مشي كلان؛ قابل فهم است كه بي ترديد اينك نظام جمهوري اسلامي در نقطه عطفي از پيشرفت و دستيابي به دانش هاي مختلف و علوم جديد ايستاده است كه اين توانمندي را در خود ببيند تا بدون وابستگي به بازارهاي فروش غرب و شرق بتواند كشور را در هدف متعالي خود كه همانا عزت و سربلندي اسلام عزيز است راهنمايي و در اين مسير بيمه نمايد.
حال آن كه وظيفه دستگاههاي اجرايي و قواي دست اندركار كشور از بخش هاي اقتصادي گرفته تا دستگاه ديپلماسي كشور آن است تا با توجه به اين برنامه كلان؛ راهبرد هايي را تبيين و تعريف نمايند تا اين مسير به دور از هر گونه چالش اساسي كشورهاي بيگانه طي شده و در عين دوستي با كشورهاي مرتبط؛ اين مهم در اولويت برنامه هاي كشور قرار گيرد.
در ادامه بايد گفت؛ محور چهارمي كه در اين مقال قابل ارزيابي و بررسي است؛ آن است كه نگرش دورانديشانه مقام معظم رهبري در خصوص حمايت از توليد ملي و كار و سرمايه ايراني؛ به طور حتم؛ با لحاظ نمودن محورهاي طرح ساماندهي اقتصادي؛ مانند هدفمندي يارانه ها است. چرا كه با افزايش نقدينگي در ميان مردم و در كنار آن صرفه جويي در مصرف انرژي؛ حتما قدرت خريد مردم تا حدودي افزايش خواهد داشت و لازم است تا اين حجم از خريد در راستاي حمايت از كالاهاي داخلي راهبري؛ هدايت و كاناليزه گردد.
به هر تقدير آنچه كه مسلم است آن كه؛ هدف مقام معظم رهبري در اين نامگذاري صرفا فعال نمودن بخش هاي توليد صنعتي نبوده و ايشان با توجه به انديشه همه سو نگر و جامع المنظر كه از ان برخوردارند؛ وظيفه بخش هاي فرهنگي و اجتماعي را نيز ناديده نگرفته اند. لذا بر همين منوال؛ بخش هاي فرهنگي و اجتماعي مانند دستگاههاي فرهنگي و احزاب و بخش هاي گفتماني نيز مي بايست با تحليل بيانات گهربار مقام معظم رهبري؛ وظيفه و تكليف اساسي خود را يافته و در اين مسير روشن به نيكي گام نهند.

منبع: راسخون

پنج شنبه نوزدهم 5 1391 5:43
X