منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 371593
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

ايران دومين كشور بزرگ توليدكننده فولاد در ميان اعضاي جنبش عدم تعهد

 
توليد ايراني: ايران با توليد ماهانه حدود يك ميليون و 150 هزار تن فولاد خام دومين كشور توليد كننده فولاد در ميان كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد است.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني به نقل از روابط عمومي وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ميان كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد تنها 17 كشور توليد كننده فولاد خام هستند كه در اين بين هند با توليد ماهانه 6 ميليون و 600 هزار تن فولاد خام در رتبه نخست قرار دارد.

همچنين ايران در 7 ماه نخست سال جاري ميلادي 8 ميليون و 436 هزار تن فولاد خام توليد كرد كه اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال 2011 ميلادي «7 ميليون و 804 هزار تن» رشد 8.1 درصدي داشته است.

هند نيز با توليد 44 ميليون و 567 هزار تن از اين محصول در سال جاري ميلادي نسبت به مدت مشابه پارسال«43 ميليون و 106 هزار تن» رشد 3.4 درصدي را در توليد اين محصول استراتژيك نشان داد.

مصر،آفريقاي جنوبي و عربستان به ترتيب با توليد ماهانه 590، 580 و 282 هزار تن فولاد خام پس از ايران در رتبه هاي بعدي توليد اين محصول استراتژيك قرار دارند.

هند، ايران و مصر به ترتيب با توليد 72.2 ميليون تن،13 ميليون تن و 6.5 ميليون تن فولاد خام در سال 2011 در رتبه هاي چهارم،هفدهم و بيست و چهارم جهان قرار گرفتند.

بلاروس، ازبكستان، كوبا، گواتمالا، ترينيداد و توباگو، شيلي،كلمبيا، اكوادور، پرو، ونزوئلا، الجزاير و مراكش از ديگر كشورهاي توليدكننده فولاد عضو جنبش عدم تعهد هستند.

جمعه دهم 6 1391 19:27
در قرن بيست و يكم، گسترش و پيشرفت فنآوري موجب خواهد شد كه وقت انسان بيش از پيش آزاد و ثروتش افزون شود و زمان بيش‌تري را صرف اوقات فراغت خود كند. توجه به صنعت گردشگري بيانگر اين واقعيت است كه اين امر سبب تاثيرات و تغييرات اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و حتي محيطي در هر كشوري مي‌شود. گردشگري را مي‌توان «صنعت سفيد» نام نهاد زيرا برخلاف اغلب صنايع توليدي، بدون آلوده سازي محيط زيست انساني، زمينه‌ساز دوستي و تفاهم بين ملت‌ها را فراهم مي‌كند و صلح و صفا را براي مردم به ارمغان مي‌آورد.

گردشگري به‌عنوان يك منبع درآمد و ايجاد اشتغال در سطح ملي، مي‌تواند راهي براي توسعه اقتصادي در قلمرو ملي باشد. اين صنعت بخصوص در زماني‌كه سود فعاليت‌هاي ديگر بخش‌هاي اقتصادي در حال كاهش باشد، جايگپاتوق عمارهازين مناسبي براي آن‌ها و راهبردي براي توسعه است. بر اين اساس دليل اصلي توسعه گردشگري، غلبه بر پايين بودن سطح درآمد و ارايه فرصت‌هاي جديد شغلي و تحولات اجتماعي در جامعه است و مي‌تواند اميدهايي را براي كاهش فقر به ويژه در مناطقي كه به نحوي دچار ركود اقتصادي شده‌اند، فراهم آورد. از نظر اقتصادي، يكي از صنايع بسيار پردرآمد، پاك و كم هزينه در اقتصاد، صنعت توريسم و گردشگري است. از اين رو شاهديم كه در ساليان گذشته بسياري از كشورهاي جهان با درك موقعيت برتر صنعت توريسم در الگوهاي مختلف توسعه اقتصادي، در پي آن هستند تا امكانات گردشگري خود را گسترش دهند.

كشورهاي صاحب نفت يا كشورهايي كه تنها يك منبع درآمدي در اختيار دارند بايد از كنار صنعت گردشگري به راحتي عبور نكنند چون مؤلفه بسيار مطلوبي براي تنوع درآمدي آنان است. البته برخي از كشورهاي حوزه خليج فارس هم با اتكا به صنعت توريسم و تجهيز زيرساخت‌هاي آن توانسته‌اند در ساليان گذشته پذيراي تعداد زيادي از گردشگران جهاني باشند، به طوري‌كه بسياري از كارشناسان اقتصادي توفيق اين كشورها در حوزه تجارت را ناشي از موفقيت آنان در صنعت توريسم مي‌دانند.

 

درآمدهاي حاصل از جهانگردي معرفي نوعي صادرات نامريي و پنهان است، يعني اين درآمد نتيجه فروش خدمات جهانگردي در يك كشور به جهانگردان و مسافران خارجي است. هم اكنون جهانگردي بيش از هر فعاليت اقتصادي و صنعتي ديگر در جهان موجب حركت سرمايه‌ها شده است، مصارف و درآمدهاي حاصل از اين صنعت هم به مراتب بيش‌تر و سريع‌تر از توليدات ناخالص ملي و صادرات جهاني كالا و خدمات رشد مي‌يابد.

ادامه مطلب بررسي شود........

  • ادامه مطلب

بازار-پاتوق

تلاطم، آشفتگي و بي‌قراري بازار و نوسانات شوك‌آور قيمت‌ها كه ناشي از نقص در عرضه كالاي مورد نياز بازار يا عرضه بيش از نياز بازار است، همواره يكي از چالش‌هاي جدي در اقتصاد خرد كشورها بوده و دست‌كم يافته‌هاي سه دهه دخالت‌هاي متنوع دولت‌ها در كشور ما ثابت كرده كه هنوز هم اصلي‌ترين دغدغه دولتمردان، چگونگي استفاده بهينه از مناسب‌ترين ابزارها براي موفقيت در سياست‌هاي تنظيم بازار است. اين درحالي است كه علي رغم گام برداشتن اقتصاد كشور در فضاي اصل 44 و اجرايي شدن قانون هدفمندي يارانه‌ها و ضرورت كاهش دخالت‌هاي دستوري دولت در قيمت‌گذاري، متاسفانه هنوز به يك سياست بلند مدت و متعادل در اين خصوص دست نيافته‌ايم.

به اذعان كارشناسان حوزه تجارت داخلي، تنظيم بازار به‌عنوان يك زنجيره، تنها هنگامي مي‌تواند به نتايج كارآمد بينجامد كه در كنار بازرسي و نظارت‌هاي هوشمند و اولويت‌بندي شده دولت كه در مرحله گذار ضروري است، بسترهاي لازم در حلقه‌هاي مربوط به تامين و توزيع كالا مهيا و كارآمد باشد و بخش خصوصي به‌عنوان تامين و توزيع كننده كالا و بخش دولتي به‌عنوان سياستگذار به تكاليف خود در قبال برنامه‌هاي كلان كشور عمل كرده و نسبت به يكديگر همپوشاني داشته باشند. ‏

 

نمي‌توان همه مشكلات را يكباره به گردن دولت انداخت و از سوي ديگر نمي‌توان توقع معجزه از بخش خصوصي داشت. به عبارت ديگر مادامي كه مشكلاتي از قبيل پايين بودن بهره‌وري بنگاه‌هاي توليدي، ضايعات بالا، ظرفيت خالي توليد و تجارت، بوروكراسي وقت‌گير و زائد اداري در فرايند واردات و ناهماهنگي ميان دستگاه‌هاي مرتبط با صدور مجوزهاي ترخيص وجود دارد و گردش آمار و اطلاعات در خصوص ميزان عرضه و تقاضا ميان عوامل بازار تسهيل نشده است، چگونه مي‌توان انتظار داشت كه اقدامات نظارتي و ذخيره سازي به تنهايي مشكلات عرضه را در كنترل نوسانات قيمت مرتفع كند؟

بقيه مطلب را در ادامه دنبال كنيد....

  • ادامه مطلب

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان

ايران در توليد ميوه در خاورميانه و شمال آفريقا مقام نخست را دارد
هزارتوي توليد محصولات كشاورزي در ايران91
تنوع اقليمي؛ مزيت نسبي ايران در توسعه كشاورزي
توليد ايراني: تنوع زيستي در ايران با توجه به وجود انواع گوناگون پوشش‌هاي گياهي و آب و هوايي،‌ ظرفيت زايا و بسيار چشمگيري را براي توليد انواع محصولات كشاورزي(زراعي، دامي و باغي) فراهم كرده است؛ وجود بافت‌هاي متنوع جغرافيايي با امكان كشت و برداشت انواع محصولات كشاورزي،‌ موجب شده است تا ايران در شاخص تنوع توليدات كشاورزي رتبه سوم جهان را به دست آورد.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، در نگاه نخست، تنوع و گونه‌گوني فرصت‌ها براي توليد هر محصولي، امكان ايجاد جايگاه تعيين كنندگي را در بازارهاي جهاني و منطقه‌اي دارد و با توجه به افزايش قدرت انعطاف‌پذيري در توليد، امكان هرگونه دسيسه و تحريم بين‌المللي را سلب مي‌كند.

با اين همه سئوال اينجاست كه با وجود چنين ظرفيت‌هاي چشمگيري، چرا سرمايه‎‌گذاري‌ها در بخش‌هاي مختلف اقتصادي از جمله كشاورزي در مقايسه با ساير بخش‌ها مانند انرژزي و نفت،‌ آمار كم‌رقمي را نشان مي‌دهد و به رغم اين پتانسيل بسيار آينده ساز، ايران در معادلات جهاني هنوز به عنوان كشوري تك محصولي و متكي به نفت شناخته مي‌شود؟

بررسي و تحليل برخي آمارها در اين زمينه شايد به ايجاد يك بستر مناسب براي درك موقعيت كنوني ايران در توليدات كشاورزي و مطالعه راه‌ها و چاه‌هاي توسعه كشاورزي در كشور كمك كند.

 

ميزان توليدات كشاورزي در كشور

اين شاخص در هر كشوري براساس واحد تن(هزار كيلوگرم) محاسبه مي‌شود. در بيشتر مقايسه‌هايي كه خبرگزاري‌ها يا نهادهاي مرتبط انجام مي‌دهند وضعيت كنوني توليد در ايران در مقايسه با سال‌هاي پيش از انقلاب سنجيده مي‌شود در صورتي‌كه  راهبرد مديريت آينده‌نگر به‌جاي مفايسه با گذشته،‌ نگاه به اهداف آينده را در اولويت قرار مي‌دهد و بيش از آن‌كه شادمان يا نگران از وضعيت مقايسه با گذشته باشد، نگاه مصمم و برنامه‌ريزي مهندسي شده دست يابي به اهداف آينده را سرلوحه تنظيم مناسبات خود قرار مي‌دهد.

بر اين اساس شاخص توليد محصولات كشاورزي در سال گذشته(سال 1390) برابر با 107 ميليون تن بوده است كه بنابر اهداف معين شده در سند چشم انداز بيست ساله كشور اين رقم بايد افزون بر 300 ميليون تن باشد.

رسيدن به چنين هدفي نيازمند برنامه‌ريزي‌ها و سياست‎گزاري‎هاي دقيق و زمان‌دار است بنابراين مديريت اين بخش حياتي از اقتصاد كشور در سال توليد ملي، شايد مهم‌ترين ابزار تحقق اهداف استراتژيك در گفتمان ملي‌سازي توليد باشد.

 

دامنه رقابت پذيري كشور با برندهاي جهاني محصولات كشاورزي

به‌طور كلي محصولات كشاورزي را مي‌توان به صورت عمده به غذاها، الياف، سوخت، مواد اوليه دارو تقسيم نمود.

 

نوع محصول

شرح مثال

غذاها

غلات، سبزيجات، ميوه‌ها، و گوشت.

الياف

پنبه، پشم، كنف، ابريشم و كتان.

مواد اوليه

چوب

داروها

تنباكو، رزين،‌آلوئه ورا، زعفران

سوخت‌هاي زيستي

شامل متان از زيست توده‌ها، اتانول و بيوديزل

 

 آنچه بيش از هر چيز ديگري در ايران با عنوان توليدات كشاورزي شناخته مي‌شود، عموما در گروه غذاها دسته بندي مي‌شود در حالي كه توليد محصولات كشاورزي گستره وسيع‌تر و با قدرت مانور بيشتري دارد.

روشن است كه نياز بازارهاي داخلي و جهاني به توليد برخي از اقلام توليدات كشاورزي از جمله الياف و سوخت‌هاي زيستي، اهميت توجه به ديگر حوزه‌هاي كشاورزي را در اقتصادي ملي ايراني بيشتر مبرهن مي‌كند.

با اين همه، ايران به عنوان يكي از پر تنوع ترين جغرافياهاي جهان،‌هنوز در ميان فهرست كشورهاي توليدكننده محصولات غذايي كشاورزي جايگاه ويژه‌اي ندارد.

غلات و حبوبات

به رغم كاهش توليد جهاني غلات، توليد غلات ايران در سال 2010 با افزايش 3.6 ميليون تني نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به 19.5 ميليون تن رسيد.

گندم مهمترين غله توليدي در ايران است. توليد گندم ايران در اين سال با افزايش قابل توجه نسبت به سال قبل از آن به 13 ميليون تن رسيد كه 3.2 ميليون تن افزايش را نشان مي دهد. بالاترين رقم توليد گندم ايران مربوط به سال 2007 با 15 ميليون تن است.

جدول توليدكنندگان نخست و دوم غلات و حبوبات در جهان:

 

حبوبات

بزرگترين توليد كننده

دومين توليد كننده

ارزن

 هند

 نيجريه

برنج

 چين

 هند

گندم

 چين

 هند

ذرت

 ايالاتمتحده آمريكا

 چين

جو

 روسيه

 كانادا

چاودار

 روسيه

 آلمان

سورگوم

 ايالاتمتحده آمريكا

 هند

 

 سبزيجات

ايران با داشتن رتبه پنجم تنوع اقليمي در جهان، توليدكننده و صادركننده انواع سبزي و صيفي از قبيل خربزه، هندوانه، بادمجان، هويج، كلم، فلفل، كاهو، خيار، سيب‌زميني، انواع سير و سبزيجات است؛ به‌طوريكه در توليد خيار و خربزه در رتبه سوم جهان، در توليد هندوانه در رتبه چهارم قرار داشته و رتبه هفتم توليد گوجه فرنگي در جهان را به خود اختصاص داده است كه با صادرات آن به كشورهاي همسايه، ‌كشورهاي اروپايي و حاشيه خليج‌فارس سالانه بيش از 110 ميليون دلار ارزآوري براي كشورمان دارد.

حدود چهار هزار هكتار گلخانه‌ سبزي و صيفي در كشور وجود دارد كه انواع محصولات از قبيل خيار، گوجه‌فرنگي، فلفل، بادمجان، طالبي، كاهو، لوبيا سبز، ريحان و ... در آن كشت مي‌شود.

از اين ميزان سه هزار و 420 هكتار مخصوص خيار، 126 هكتار تحت كشت گوجه‌فرنگي، 36 هكتار تحت كشت فلفل و 18 هكتار تحت كشت ساير محصولات قرار دارد.

از گلخانه‌هاي موجود در كشور بيش از 652 هزار تن محصولات سبزي و صيفي برداشت مي‌شود كه خيار بالاترين ميزان توليد را به خود اختصاص داده است و پس از آن گوجه فرنگي و فلفل در رده‌هاي بعدي قرار دارند.

مناطق عمده توليد محصولات گلخانه‌اي جيرفت و كهنوج، اصفهان، تهران، يزد، سيستان و بلوچستان، سمنان هستند كه عمدتا در ماه‌هاي آذر، دي، بهمن، اسفند، فروردين، ارديبهشت و خرداد به توليد مي‌رسند.

كشورمان با داشتن رتبه پنجم تنوع اقليمي در جهان توليدكننده و صادركننده بسيار متنوع انواع و اقسام سبزي و صيفي از قبيل خربزه، هندوانه، بادمجان، هويج، انواع كلم، انواع فلفل، كاهو، خيار، سيب‌زميني، انواع سير و انواع سبزيجات است.

به‌طوريكه در توليد خيار و خربزه در رتبه سوم جهان، در توليد هندوانه در رتبه چهارم، در توليد گوجه فرنگي در رتبه هفتم، در توليد سيب‌زميني و سير در رتبه سيزدهم جهان و در توليد كاهو در رتبه شانزدهم جهان قرار دارد.

جدول توليدكنندگان نخست و دوم سبزيجات در جهان:

 

 

سبزي

بزرگترين توليد كننده

دومين توليد كننده

لوبيا

 هند

 برزيل

لوبيايسبز

 چين

 اندونزي

نخود

 هند

 پاكستان

پاوسبنفش

 هند

 موزامبيك

گل كلموكلمبروكلي

 چين

 هند

بادنجان

 چين

 هند

گوجهفرنگي

 چين

 ايالاتمتحده آمريكا

اسفناج

 چين

 ايالاتمتحده آمريكا

Cassava

 نيجريه

 تايلند

سويا

 ايالاتمتحده آمريكا

 برزيل

هويج

 چين

 روسيه

خيار

 چين

 تركيه

 

ادامه مطلب بررسي شود ........

 

 

  • ادامه مطلب

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان

انرژي‌هاي سبز؛ منابع بي‌پايان توليد سرمايه
روش‌هاي ذخيره‌سازي انرژي هاي پاك
توليد ايراني: براي درك چالش هاي فراروي انرژي هاي تجديد پذير ، به كشور دانمارك بنگريد. كشوري كوچك كه بزرگترين مجتمع هاي توليد برق از جريان باد را در خود جاي داده است. يكي از چالش هاي كنوني توسعه استفاده از برق توليد شده از انرژي باد اين است كه بيشترين بازده توربين هاي بادي در ساعاتي است كه مصرف برق دانمارك در حد پاييني قرار دارد. لذا دولت دانمارك با فروش برق توليد شده از توربين هاي بادي به همسايگان خود؛در ساعات پرمصرف ، برق مورد نياز خود را از كشورهاي همسايه و با قيمتي بيشتر خريداري مي كند. و به همين دليل است كه دانماركي ها يكي از گران ترين هزينه هاي برق در دنيا را مي پردازند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، در كاليفرنيا و تگزاس هم اين عدم توازن بين زمان اوج توليد و مصرف برق وجود دارد. بنابراين دولت در ساعاتي از مشتركان مي خواهد كه از برق خورشيدي و يا برق توليد شده از توربين هاي بادي استفاده نمايند.
بر روي كاغذ اين دو منبع انرژي سبز مي توانند همه برق مورد نياز ايالات متحده و چند كشور بزرگ  ديگر را تامين كنند. اما بر اساس مطالعات اعلام شده توسط وزارت انرژي آمريكا ؛ امكان تامين بيست درصد برق مورد نياز شهروندان آمريكايي از اين دو منبع ، كاملا قابل تحقق است. اما توازن بخشيدن به جريان عرضه و تقاضا همچنان يك مشكل حل نشده به شمار مي آيد . و نياز ما دستيابي به روشهايي ارزان و كارا براي ذخيره سازي انرژي است تا در زمان هايي كه نياز به مصرف بيشتر برق داريم اما بادي نمي وزد و خورشيد هم غروب كرده است، از آن بهره ببريم.

با وجود اينكه روش هايي گران قيمت و پرهزينه مثل ... براي ذخيره سازي انرژي وجود دارند ، اما علاوه بر هزينه بالا ، استفاده از آنها در ساعات مورد نياز با مشكلاتي روبرو ست. در اين مقاله 5 روش پيشنهادي براي غلبه بر اين مساله ارائه مي شود. هر كدام از اين روش ها ميتواند برق مصرفي يك ابرشهر  را براي چند روز ذخيره كند. علاوه بر اين ما از چند متخصص حوزه انرژي خواسته ايم كه هر يك از اين روشها را بر اساس سه مولفه مهم ارزيابي كنند:

الف) تا چه حد اين فناوري قابل بهره گيري در يك مقياس بزرگ صنعتي است؟
ب) ايجاد چنين روش هايي تا چه حد از لحاظ هزينه ها ، مقرون به صرفه است ؟
ج) اين روش ها تا چه حد از كارايي عملياتي برخوردارند ؟

هيچ يك از روش هاي ذخيره سازي انرژي ، دارايي بازدهي كامل نيستند و بخشي از انرژي ورودي به سامانه ، هدر مي رود ، اما در اين ميان ، چند روش ، بازدهي مناسب تري دارند.
دو روش اول ، از لحاظ روش اجرا ، كامل و از جنبه اقتصادي ، كاملا توجيه پذيرند. ولي روش هاي ديگر نيازمند مطالعه و بررسي و آزمون هاي بيشتري هستند كه البته اين اقدامات كاملا توجيه پذيرند. و بي ترديد در ده سال آينده ، ما در بسياري از نقاط دنيا ، شاهد ايجاد مراكز ذخيره سازي انرژي هاي پاك خواهيم بود.

روش اول : پمپاژ آب
امتياز راه اندازي طرح در مقياس بزرگ: 4 (از 5 امتياز)
امتياز بازدهي اقتصادي: 4 (از 5 امتياز)
امتياز كارايي انرژي :4.2 (از 5 امتياز)

مهمترين دلايل موافقان :
كارا بودن ، اثربخشي هزينه اي و قابليت بالاي اتكا به آن.

مهمترين دلايل مخالفان:
فقدان محل هاي مناسب ايجاد آن.

چند كشور دنيا و از جمله ايالات متحده سال هاست كه به ذخيره سازي انرژي مي پردازند . حجم انرژي ذخيره شده در آمريكا با استفاده از اين روش، 20 گيگا وات است. روش پمپاژ آب كه از قدمتي يكصد ساله برخوردار است ،در گام اول نياز به يك سد بزرگ دارد تا بتوان در آن جريان معكوس آب را از حوضچه پايين دست به مخزن آب سد كه در بالا دست قرار دارد ،برقرار نمود. برق مورد نياز اين انتقال ، از جريان برق مازاد و در ساعات غير اوج مصرف ، تامين مي شود.  لذا با جريان يافتن آب از مخزن بالادستي به مخزن پايين دستي و گذر آب از پره هاي توربين هاي توليد برق و استفاده از يك ژنراتور ، مي توان در ساعات مورد نياز ، برق توليد كرد. بدين ترتيب كارايي اين روش حدود 80 درصد است.

در ايالات متحده 38 مركز پمپاژ آب ، وجود دارد كه 2 درصد ظرفيت توليد برق آمريكا را به خود اختصاص داده اند. اما سهم اين روش در اروپا 5 درصد و در ژاپن بيش از 10 درصد است. اما در برنامه هاي آتي مديران اين مجتمع ها ، ساخت ده ها مركز مشابه در كنار نيروگاه هاي برق ؛ پيش بيني شده است تا در چند سال آينده ، ظرفيت اين مراكز به دو برابر عدد كنوني برسد.

مهمترين چالش ايجاد مراكز مشابه را بايد در فقدان محل هاي مناسب ايجاد چنين مجتمع هايي، دانست. جريان يافتن مداوم حجم زيادي از آب از مخزن بالادست به مخزن پايين دست، به فرسايش و نابودي سريع اكوسيستم هاي طبيعي مي انجامد. در هلند و دانمارك نيز مشكل اصلي همواري زمين و فقدان اختلاف ارتفاع براي جاري كردن آب است. براي رفع اين مشكل ، آلماني ها به ساخت يك مخزن مصنوعي در يك معدن آهن روباز و در پايين دست مخزن سد ذخيره سازي آب طرح دست زده اند.

روش دوم : ذخيره سازي هواي فشرده
امتياز راه اندازي طرح در مقياس بزرگ: 4 (از 5 امتياز)
امتياز بازدهي اقتصادي: 4  (از 5 امتياز)
امتياز كارايي انرژي :3.4  (از 5 امتياز)

مهمترين دلايل موافقان :
 اثربخشي هزينه اي و آزمايش هاي موفق انجام شده.

مهمترين دلايل مخالفان:
وابستگي به مصرف گاز طبيعي

در بيابان هاي آلاباما ، يك مخزن زيرزميني بسيار بزرگ ايجاد شده كه توانايي جا دادن ساختمان امپاير استيت را در خود دارد. در اين روش كه مي توان از آن به عنوان سريع ترين روش براي تامين انرژي برق مورد نياز در مواقع اضطراري نام برد ،بر روي سطح زمين ، پمپ هاي برقي قدرتمندي وجود دارند كه در مواقع وجود برق اضافي در شبكه ، حجم زيادي از هواي فشرده را در اين مخزن ذخيره مي كنند. بدين ترتيب در هنگام نياز به انرژي برق ، خروج بخشي از هواي فشرده شده از مخزن ، مي تواند پره هاي توربين هاي توليد برق را بچرخاند. مثلا در ايالت آلاباما ، يك مركز ذخيره سازي هواي فشرده وجود دارد كه مي تواند در 26 ساعت و بصورت مداوم ، 110 مگاوات انرژي برق توليد كند. اگرچه اين روش تنها در ايالات متحده مورد استفاده قرار مي گيرد ، اما در بيست سال گذشته ، عملكرد موفقي داشته اند.

ادامه مطلب بررسي شود ....

 

  • ادامه مطلب
X