منوی اصلی
صفحه نخست alh luvtd ;kdn تبیان
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما فقط مطالبی که در قسمت 1- "مطالب،نواها ونماهای تولیدی وبلاگ" 2- :"مطالب و مقالات تولیدی نویسنده" 3- و قسمت : " نرم افزارهای تولیدی نویسنده وبلاگ" میباشد مربوط به نویسنده(بنده) وبلاگ است تمام این مطالب به تلاش خود نویسنده به دست آمده و از هیچ وبلاگی کپی گرفته نشده حتی سعی کرده ام که کالاهایی که دوستان دیگر معرفی کرده اند،معرفی نکنم تا کالاهای جدید را معرفی کنم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم تشکر
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
1- توليد ملي ، سرمايه ايراني
2- سازمان زنان انقلاب(منطقه 6)
3- حمايت ازتوليدملي
4- حمايت از توليد ملي(فرمان رهبرم)
5- ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
6- توليد ملي
7- ما ميتوانيم
8- ما ميتوانيم (made in iran)
9- حمايت از توليد ملي
10- ساخت ايران
11- توليدات با كيفيت
10- ايران وطن من
11- توليد ملي حمايت از كار وسرمايه ايراني
12- توليد ايراني افتخار جهاني
13- تك راه(بانك محصولات ايراني)
14-ساخت ايران
15-توريسم ايران
16-ايراني باكيفيت
17-توليد ملت
18-توليد ملي ايران
20-حمايت از توليدات با كيفيت
21-حمايت اقتصادي+توليد ملي
22-حمايت از توليد ملي،كار و سرمايه ايراني
23-توليد ايراني بخريم
24-توليد ملي
25-ايران وطن من
26-ايران سازان
27-راههاي حمايت از توليد ملي
28-توليدات ملي
29-به رنگ ملي
30-ساخت ايران
31-حمايت از اقتصاد ،كار وتوليد ملي
32-كالاي ايراني بخريم
33-توليد با كيفيت ملي
34-روايت 91
35-آسيب شناسي توليدات ملي
36-توليد ملي اقتدار ملي
37-توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني
38-توليد ايراني-افتخار جهاني
39-سرآمد
40-باور ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 372066
تعداد نوشته ها : 604
تعداد نظرات : 58
این سایت را حمایت می کنم
Online User
Rss
لوگوی مالوگو دوستان

مقام معظم رهبري: «بر اساس گزارش مراكز علمي معتبر دنيا سريع‌ترين رشد علمي جهان، امروز در ايران دارد انجام مي‌گيرد...اين هم باز گزارش مراكز علمي معتبر دنياست كه در منظقه، ايران در رتبه‌ي اول سطح علمي، در كل جهان در رتبه‌ي هفدهم است. اين گزارش كساني است كه اگر بتوانند گزارش خلاف عليه ما بدهند، امتناع نمي‌كنند...»

با گذشت 33 سال از عمر انقلاب اسلامي ايران و با وجود سختي‌هاي فراوان شاهديم كه نتيجه‌ي تحريم‌ها و تهديدات و توطئه‌هاي دشمنان و تلاش قدرت‌هاي شرق و غرب در شكست و به انزوا كشاندن اين نظام مقدس چيزي جز پيشرفت‌هاي چشم‌گير و رشد سريع علمي در عرصه‌هاي جهاني و رسيدن به اوج اقتدار و شكست هيمنه‌ي استكبار نبود.

 

 

«مقام معظم رهبري» در سخنراني خود در حرم رضوي به مناسبت سال جديد بار ديگر از اين پيشرفت‌هاي چشمگير و رشد سريع علمي در جهان به عنوان نقطه‌ي اوج اقتدار ملي ياد كردند و فرمودند: «علم و فناورى يكى از پايه‌هاى اقتدار اقتصادى يك ملت است. يك ملت با داشتن دانش پيشرفته، فناورى پيشرفته، هم به ثروت ميرسد، هم به استغناى سياسى ميرسد، هم آبرومند ميشود، هم دستش قوى ميشود. به خاطر كليدى بودن مسئله‌‌ى پيشرفت علم و فناورى، من نسبت به اين مسأله حساسم. از راه‌‌هاى مختلف، كانال‌هاى مختلف، گزارش‌هاى متفاوتى را تقريباً به طور مستمر دريافت مي‌كنم و مي‌توانم به شما قاطعانه عرض كنم كه سطح پيشرفت‌هاى كشور بسيار بيشتر از آن چيزى‌‌ست كه تاكنون به اطلاع مردم رسيده‌است. بر اساس گزارش مراكز علمى معتبر دنيا - اين گزارش مربوط به مراكز علمى خود ما نيست – سريع‌ترين رشد علمى جهان، امروز در ايران دارد انجام مي‌گيرد...»
 
در خصوص تبيين صحبت‌هاي رهبر انقلاب و بررسي برخي از پيشرفت‌هاي علمي كشور با خانم«دكتر نسرين سلطان‌خواه»، معاون علمي و فناوري رييس‌جمهور و رييس بنياد ملي ‌نخبگان كشور به گفت‌وگو نشسته‌ايم؛
 
 رهبر معظم انقلاب با بر شمردن برخي از پيشرفتها و موفقيتهاي جشمگير علمي در كشور و با تاكيد بر سرعت اين پيشرفتها و جايگاه علمي ايران در منطقه و جهان از آن به عنوان نقطهي قوت و اقتدار نظام ياد كردند. به عنوان اولين سؤال لطفا بفرماييد طبق كدام شاخصهاي ارزيابي،ايران صاحب اين رتبه‌ي علمي در جهان است؟
 
در سند چشمانداز آمده است كه ايران در سال 1404ه.ش. بايد در عرصههاي علمي و فنآوري در جايگاه اول منطقه قرار گيرد در حالي‌كه ما هم اكنون در اين جايگاه قرار داريم. ما براي ارزيابي خودمان نيازمند تعدادي شاخص هستيم تا بر اساس آنها وضعيت خودمان را با ديگران مقايسه كنيم. بنابراين عرصههاي علمي، فنآوري، اقتصاد دانش‌‌بنيان، ثروت ناشي از علم و... هر كدام شاخص‌هايي دارند. شاخص‌هاي مهم حوزهي علم در بسياري از كشورهاي دنيا تعداد مقالات و نشريات علمي، محققين و متخصصين و دورههاي تحصيلات تكميلي است. در بعضي از اين شاخصها ما زودتر از 1404 به جايگاه اول رسيدهايم.
 
به عنوان مثال تعداد مقالات دانشمندان و محققين كشور يكي از شاخصهايي است كه ما امروز در آن به جايگاه اول رسيدهايم.امروز در دنيا چندين پايگاهاطلاعاتي معتبر بينالمللي وجود دارند كه هر ساله تمامي كشورها را رصد و اطلاعات آماري به دست آمده از آنها را تحليل و رتبهبندي ميكنند. يكي از اين پايگاههاي اطلاعاتي، پايگاه «اِي.‌‌اِس.آي» است كه تعداد مقالات معتبر نمايه شده در اين پايگاه را بررسي ميكند. در سال 2010م. تعداد مقالات نمايه شدهي ايراني در اين پايگاه 18321 بود كه ما را از نظر توليد مقاله در جايگاه دوم بعد از تركيه، قرار ميداد. در پايان سال 2011م.، تعداد مقالات نمايه شدهي ايراني در اين پايگاه از 21 هزار مقاله گذشت.
 
البته هنوز هم ما بعد از تركيه هستيم، ولي با اين تفاوت كه سرعت رشد ما از تركيه بيشتر بوده است؛ يعني، توانستهايم فاصلهي 7 هزار مقاله را در سال 2011م. به فاصلهي 3 هزار مقاله تقليل دهيم. بنابراين اگر با همين سرعت پيش برويم، يكي، دو سال ديگر در جايگاه اول قرار ميگيريم.يكي ديگر از پايگاههاي اطلاعاتي معتبر دنيا، پايگاه علمي «اسكوپوس» است. در سال 2010م. تعداد مقالات نمايه شدهي ايرانيان در اين پايگاه بيش از 27 هزار عنوان بوده است كه ما را در جايگاه دوم منطقه قرار ميداد، در حالي كه در پايان سال 2011م.، تعداد مقالات ما از 33 هزار عنوان گذشت و در جايگاه اول منطقه قرار گرفتيم؛ يعني، بر اساس اطلاعات اين پايگاه، ما از تركيه عبور كردهايم و در جايگاه اول قرار گرفتهايم.
 
خانم دكتر لطفا كمي در خصوص موفقيت‌هاي علمي دانشمندان و محققان كشورمان در رشته‌هاي مختلف علمي توضيح دهيد و بفرماييد به نظر شما چه عواملي در رشد سريع اين پيشرفت‌ها مؤثر بوده؟ آيا اين روند رشد علمي از ابتداي انقلاب به همين شكل بوده يا اين كه از زمان خاصي اوج گرفته‌است؟
 
بايد توجه كنيم كه از زمان به وجود آمدن اينترنت و فنآوريهاي نوين اطلاعاتي، چنين مقايسههايي امكان پذير شده است. البته براي مثال شايد تعداد كل مقالات محققين ما در سال اول انقلاب به 200 عنوان هم نميرسيد؛ ما رشد فزايندهاي داشتهايم. علاوه بر اين، شيب رشد ما در 7، 8 سال گذشته بسيار افزايش يافته است، طوري كه بر اساس اطلاعات اعلام شده، نرخ رشد ما نسبت به متوسط نرخ رشد دنيا بيش از 11 برابر است؛ اگر دنيا با سرعت يك كيلومتر در ساعت حركت ميكند، ما 11 برابر آن سرعت داريم.
 
 همچنين سهم ما در توليد علم و مقالهي دنيا در گذشته، 1.18 درصد بود و امروز از 1.2 عبور كرده است، در حالي كه ما حدوداً يك درصد جمعيت دنيا هستيم. در واقع سهم ما در توليد علم نسبت به جمعيتمان بيشتر است. دو دليل اصلي براي بالا رفتن سهم علمي كشور ما وجود دارد: «يكي اين كه تعداد محققين ما بيشتر شده است و ديگري اين كه تعداد نشريات علمي و پژوهشيداخلي كه در دنيا نمايه ميشوند، افزايش پيدا كرده است.»بر اساس اطلاعات منتشر شدهي اسكوپوس، در سال 2010م. تعداد مجلات پزشكي ما 22 عنوان بوده و در 2011م. به 77 عنوان رسيده است؛
 
يعني، ما هم در توليد علم و هم در انتشار علم سهممان در دنيا افزايش يافته است. در واقع نشريات علمي ما خودشان را از جايگاه ملي به جايگاه بينالمللي ارتقا دادهاند و در پايگاههاي معتبر دنيا مقالات اين مجلات نمايه ميشوند. در حوزهي فنآوري هم به همين صورت است. به عنوان مثال در زمينهي فنآوريهاي نانو در گذشته ما در جايگاه سيوسوم دنيا قرار داشتيم، در حالي كه در سال 2010م. به جايگاه چهاردهم و در سال 2011م. به جايگاه دوازدهم رسيديم. در منطقه هم امروز در زمينهي فنآوريهاي نانو در جايگاه اول قرار داريم. در زيست فنآوري هم سرعت رشد ما بسيار بالا بوده است. در سال 2010م. ما در جايگاه هجدهم دنيا و دوم منطقه قرار داشتيم و در سال 2011م. به جايگاه چهاردهم دنيا و اول منطقه رسيديم.
 
يكي از دلايل اين موضوع اين است كه تعداد محققين ما در اين رشتهها افزايش يافتهاند. علاوه بر اين، در معاونت علميـ فنآوري براي اين حوزه از فنآوريهاي خاص ستادهاي راهبردي فنآوري تشكيل شده است. از آن جمله ميتوان به ستاد راهبري فنآوري نانو اشاره كرد كه سند و برنامهي 10 سالهي آن در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مصوب و از سال 84 تشكيل شده است. فنآوري زيستي، سلولهاي بنيادين، گياهان دارويي، طب سنتي، انرژيهاي نو و فنآوري ميكروالكترونيك، نمونههاي ديگري در اين زمينه هستند كه در سالهاي اخير براي هر كدام از آنها ستادهايي در معاونت علمي شكل گرفته است.
 
 همان‌طور كه از اسم اين ستادها مشخص است، كار آنها هماهنگي، تقسيم كار ملي، پشتيباني و پيشراني اين فنآوريها در كشور است. در حال حاضر اسناد راهبردي اين فنآوريها تهيه و براي تصويب به شوراي عالي انقلاب فرهنگي تقديم شده است. همچنين ساختار اين ستادها مصوب شده است. در واقع در كشور به صورت نظاممند و هدفمند، چه به لحاظ ساختارسازي و نهادسازي و چه به لحاظ فرآيندي و برنامهريزي، دقت و توجه بهتري در اين زمينه صورت گرفته و همين امر موجب رشد و توفيق ما در اين عرصهها شده است. در بعضي از شاخصها مانند تعداد شركتهاي دانشبنيان كه محصولات فنآوريها را توليد ميكنند يا تعداد كالاها و محصولاتي كه در حوزههاي مختلف فنآوري توليد ميشوند نيز رشد بسيار خوبي داشتهايم، ولي هنوز به جايگاه اول منطقه نرسيدهايم و در اين زمينهها بايد بيشتر سرمايهگذاري كنيم تا اِنشاءالله به جايگاه اول برسيم.
 
آيا موانعي هم بر سر راه اين موفقيت‌ها وجود داشته؟
 
هيچ‌كدام از اين كارهاي بزرگ بدون مانع نبودهاند. بر سر راه تمامي آنها به طور حتم موانع و مشكلاتي وجود داشته است، ولي كار محققين، مسؤولين و ستادهاي فنآوريهاي راهبردي اين است كه تلاش كنند تا اين موانع از سر راه برداشته شود. به عنوان مثال در حوزهي فنآوري زيستي ما تا سال 84 هيچ محصولي كه بر پايهي فنآوري زيستي باشد نداشتيم، ولي در سال 89 تعداد محصولاتي كه بر پايهي فنآوري زيستي هستند در كشور به بيش از 100 محصول رسيده است. تعداد محصولات نوتركيب ما در سال 84 يكي بود، در حالي كه در سال 89 به 9 عدد رسيده است.
 
شركتهاي دانشبنيان تا سال 84 حدود 40 شركت بودند، ولي در سال 89 به بيش از 100 شركت رسيدند؛ تا سال 84 ارزش محصولات مهمي كه بر پايهي فنآوريهاي زيستي در كشور توليد ميشدند صفر بود، در حالي كه امروز حدود 3 درصد از توليد ناخالص ملي ما بر پايهي اين فنآوريهاست. تعداد دانشجويان تحصيلات تكميلي در فنآوري زيستي در سال 84 حدود 500 نفر بود و امروز به 3400 نفر رسيده است. داروهاي نوتركيبي كه امروز ساخته ميشوند بر پايهي همين فنآوريهاي زيستي هستند. در حوزهي فنآوريهاي نانو هم وضع به همين شكل است. در حال حاضر ما حداقل 24 شركت دانشبنيان در داخل كشور داريم كه 32 نوع تجهيزات آزمايشگاهي نانو توليد ميكنند. چنين چيزي در گذشته سابقه نداشته است.
 
آيا تحريمها توانستند خللي در اين پيشرفت‌ها ايجاد كنند؟
 
تحريمها باعث گرديده كه سرعت رشد ما بالا برود. در واقع تمامي تحريمهاي دشمن با سياستگذاريهاي درست تبديل به فرصت شدهاند و محروميتها و محدوديتها باعث شدهاند كه با كمك محققين و متخصصين داخلي و سرمايهگذاريها بتوانيم خودمان بسياري از نيازهايمان را برآورده كنيم. در واقع اين تحريمها باعث شدهاند كه ما با سرعت و شتاب بيشتري رشد كنيم و بتوانيم نيازهايمان را در داخل كشور تأمين كنيم.
 
همان طور كه ميدانيد، امروز يكي از روشهاي جديد در سلولهاي بنيادين، سلول درماني است. براي اين كار به بانكهاي سلولي نياز داريم و خوشبختانه امروز ما انواع و اقسام بانكهاي سلولي را در كشور به وجود آوردهايم. اكثر اين كارها طي چند سال اخير انجام شدهاند و سابقهي چنداني در كشور ندارند. آن ستادها هم در همين چند سال كار خود را آغاز كردهاند. همان طور كه مشاهده كرديد، چند روز گذشته يكي ديگر از دستآوردهاي محققين كشورمان در مؤسسهي «رازي» رونمايي شد و به همت پژوهشگران و محققين وزارت جهاد كشاورزي توانستيم در توليد يكي ديگر از انواع واكسنها به خودكفايي برسيم.

http://borhan.ir

نماينده شهريار در مجلس گفت: اگر مي‌خواهيم گراني كاهش پيدا كند ناچاريم كه بحث توليد ملي را مورد توجه قرار دهيم.

به گزارش فارس، حسين گروسي با اشاره به بررسي‌هاي انجام گرفته در مجلس در خصوص مسائل اقتصادي اظهار داشت: بخشي از اقداماتي كه براي مهار تورم صورت گرفت اقدامات مديريتي بود لذا ما بايد در اين عرصه بيشتر تلاش كنيم، البته 30 درصد از اين مسائل هم مربوط به مسائل ديگر مثل وضع ارز است.

وي ابراز اميدواري كرد كه جلسات ميان دولت و مجلس در خصوص مسائل مختلف ادامه داشته باشد و افزود: در اين جلسات نمايندگان مجلس و مسئولان دولتي نقطه نظرات مختلف خود را ارائه مي‌دهند تا نظراتشان به هم نزديك‌تر شود.

گروسي با بيان اينكه موضوع حمايت از توليد ملي و كار و سرمايه ايراني يكي از محورهاي جلسات ميان دولت و مجلس است، ادامه داد: اگر ما مي‌خواهيم كه در جامعه گراني كاهش پيدا كند ناچاريم كه بحث توليد ملي را مورد توجه قرار دهيم.

اين نماينده مجلس اظهار داشت: با مشاهده اوضاع اقتصادي مي‌بينيم كه واردات ما نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش داشته و اين آمار نشان مي‌دهد كه ما بر عكس شعار سال در حال حركت هستيم.

گروسي گفت: رهبر معظم انقلاب 4 سال را با نام‌هاي اقتصادي نامگذاري كردند كه اين مسئله نشان از توجه ويژه ايشان به مسائل اقتصادي دارد.

وي اضافه كرد: گراني‌هاي به وجود آمده در كالاهايي مثل مرغ و تخم‌مرغ 70 درصد‌اش به مسائل مديريتي مربوط مي‌شود و فقط 30 درصد آن به مسائل ديگر ارتباط دارد، بر همين اساس اگر ما به بحث توليد فرآوردهاي لبني و گوشتي دقت نكنيم اثر اين مسئله را در ساير فرآورده‌ها مشاهده خواهيم كرد.

نماينده مردم شهريار اظهار داشت: در حال حاضر كه گندم كشاورزان از آنها خريداري مي‌شود قيمتش بسيار پايين است چرا كه ما 13 هزار تن توليد گندم داريم ولي سيلوهاي ما حدود 3 هزار تن را توانسته‌اند خريداري كنند.

وي افزود: اين مسئله نشان مي‌دهد چون قيمت خريد گندم پايين است توليد گندم يا به كشورهاي همسايه مي‌رود و يا به نوعي براي خوراك دام و طيور اختصاص پيدا كرده است.

منبع:http://www.tabnak.ir

چرا سال91، سال حمايت از توليد ملي شد؟

نام‌گذاري سال‌ها در ايران «توسط مقام معظم رهبري» موجبات تفسيرها و تأويل‌‌هاي متفاوتي را از سال در پيش رو فراهم مي‌سازد. بسياري از مردم و مسؤولين در دقايق اوليه‌ي تحويل سال نو خورشيدي منتظر اعلام نام‌گذاري براي سال جديد هستند تا به نوعي نقشه‌ي راه خود را در سال پيش رو بدانند. مطابق اصل 110 قانون اساسي «يكي از وظايفي كه براي رهبري در نظام جمهوري اسلامي ايران» تعريف شده است، «تعيين سياست‌هاي كلي نظام» مي‌باشد. شايد بتوان اعلام يك شعار براي هر سال را در راستاي اين وظيفه دانست.


تا سال 1378 كه نقطه‌ي عطفي در نام‌گذاري سال‌ها از طرف رهبري بوده است، نام‌گذاري سال‌هاي قبل از آن بيشتر با موضوعات اخلاقي در ارتباط بوده است. موضوعاتي همچون پرهيز از اسراف، وجدان كاري، پايداري در مواضع اسلامي انقلابي و موضوعاتي از اين دست. اما از سال 1378 كه مصادف بود با يك صدمين سالروز تولد امام خميني (ره)، نام‌گذاري سال‌ها در ايران با جنب و جوش خاصي به خصوص در ميان مسؤولان ادارات، نهادها، ارگان‌ها و ...برقرار گرديد.

 

ادامه مطلب بررسي شود.....

 

 

  • ادامه مطلب

در شرايط كنوني اگر صهيونيست‌ها با حمايت آمريكا، براي نظام اسلامي خط و نشان كشيده و بخواهند با همراهي بعضي همسايگان، مشكلاتي ايجاد كنند، همان طور كه پيامبر(ص) به صهيونيست‌هاي پليد در خيبر مهلت نداد كه بخواهند توطئه‌هاي خود را عملي كنند، نظام مقدس جمهوري اسلامي هم در برابر صهيونيسم به همان صورت برخورد خواهد كرد!

در مقاله قبل، با توجه به بيانات اخير رهبر انقلاب در توصيف شرايط فعلي كشور به شرايط بدر و خيبر، در خصوص تحليل شرايط فعلي كشور، نگاهي به «حوادث جنگ بدر» داشتيم در اين قسمت به «توصيف جنگ بدر در قرآن» و «جنگ خيبر» و بررسي نتايج هر كدام مي پردازيم. 

 

 

فصل دوم: جنگ بدر در قرآن

 

 

 

بخش عمده ي آيات سوره ي انفال درباره ي اين غزوه و تحليل آن نازل شده است. در اينجا مروري بر چند آيه كه درباره ي بدر است خواهيم داشت:

 

 

 

22. در آغاز آمده است كه: « تو را از انفال مي‏پرسند، بگو: انفال متعلق به خدا و رسول است». عده‏اي از مفسّران، انفال در اين آيه را غنايم جنگ دانسته‏اند. از عبادة بن صامت نقل شده است كه ما درباره ي انفال اختلاف كرديم و رفتار زشتي از خود نشان داديم، خداوند آنها را از ما گرفت و به رسولش سپرد (1). خداوند در ادامه و بخاطر همين سوء رفتار آنان را به تقواي الهي فرا خوانده و از ايشان خواست تا ميان خويش را اصلاح كنند.

 

 

 

نتيجه: رقابت بر سر جمع ثروت، نقطه ي آغاز انحرافات و شكست ها است. جدي نگرفتن اين هشدار در جنگ بدر، فاجعه ي اُحد را به بار آورد. مقام معظم رهبري مي فرمايند: « همه ي دوران زندگى ما، جنگ اُحد است. اگر خوب حركت كرديم، دشمن شكست خواهد خورد؛ ولى به مجرّد اين كه چشم مان به غنائم افتاد و ديديم چهار نفر غنيمت جمع مى كنند، ما هم حسودي مان شد، سنگر را رها كرديم و به سمت غنيمت رفتيم، ورق برمى‌گردد. ديديد كه در جنگ اُحد ورق برگشت! در طول تاريخ اسلام، جنگ اُحد تكرار شده است ... ديديد كه با اين تسليم شدن در مقابل خواسته هاى حقير بشرى، چه اتّفاقى افتاد! دندان پيامبر شكست؛ بدن مبارك آن حضرت مجروح شد؛ جبهه ي حق مغلوب شد؛ دشمن پيروز گرديد و چقدر از بزرگان اسلام شهيد شدند. » (2)

 

 

 

23. در آيه ي پنجم آمده است: آنچنان بود كه پروردگارت تو را از خانه‏ات بيرون آورد، حال آن كه گروهي از مؤمنان ناخشنود بودند؛ با آن كه حقيقت آشكار شده با تو مجادله مي‏كنند؛ چنان قدم بر مي‏دارند كه گويي مي‏بينند كه آنها را به سوي مرگ مي‏برند». واقدي مي‏گويد: كساني با تصميم جنگ مخالفت كردند و گفتند: ما اندك هستيم و رفتن به جنگ روا نيست (3).

 

 

 

نتيجه: ترس از دشمن و ترس از كمبود امكانات و نفرات، مانع پيروزي هاي بزرگ خواهد شد. در تمام رويارويي ها عده اي كه در خود احساس حقارت مي كنند، سعي در منصرف كردن مؤمنان دارند، نبايد از القائات اين دسته نااميد شد.

 

 

 

24. در ادامه خداوند از وعده ي خود به رسولش ياد مي‏كند كه به هر روي پيروزي بر يكي از دو گروه ( كاروان يا سپاه ) را به وي داده بوديم: «وَ اِذْ يَعِدُكُمُ اللّهُ اِحْدَي الطّائِفَتَيْن انّها لَكم و تَوَدّونَ اَنَّ غَيْرَ ذاتِ الشَّوْكَةِ تَكُون لكم، و به ياد آر آن گاه را كه خدا به شما وعده داد كه يكي از آن دو گروه به دست شما افتد، البته مؤمنان علاقمند بودند كه آن گروه كه عاري از قدرت است ( يعني كاروان ) به دست شما افتد». خداوند در ادامه از تصميم خويش بر قطع دست مشركان ياد مي‏كند؛ تصميمي كه در جاي جاي اين سوره، از آن ياد كرده و گفته است كه بدر اصولاً عذابي الهي بوده كه به مشركان وعده داده مي‏شود: «وَ يُريدُ اللّهَ أَنْ يُحِقَّ الْحَقَّ بِكَلِماتِهِ وَ يَقْطَعَ دابِرَ الْكافِرين، حال آن كه خدا مي‏خواست با كلمات خويش (4) حق را بر جاي خود نشاند و ريشه ي كافران را قطع كند».

 

 

 

نتيجه: خواست و اراده ي خداوند بالاتر از اراده ي مسلمانان است و بر آن غلبه خواهد نمود. مبارزه ي تاريخى بين حق و باطل انجام خواهد شد و وعده‏ هاى خداوند تحقق خواهد يافت و پيروزى نهايى از آنِ مسلمانان و انسان هاى حقيقت جو است، و مشركين ماجراجو و معاند، در جنگ ريشه كن خواهند شد.

 

 ادامه مطلب بررسي شود
  • ادامه مطلب

بررسي راهبردهاي مقاومتي در اقتصاد ايران

گفت‌وگو با دكتر محمدجواد ايرواني

با توجه به سابقه‌ي شما در تصدي وزارت اقتصاد و دارايي در اوايل انقلاب و سال‌هاي دفاع مقدس، اوضاع اقتصاد ايران در آن دوران را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
پرداختن به شرايط اقتصادي اوايل انقلاب بدون اشاره‌ به اوضاع كشور قبل از پيروزي انقلاب ناقص خواهد بود. يكي از استراتژي‌هاي آمريكا پيش و پس از انقلاب اين بوده كه همواره ما را وابسته‌ي به خودش نگهدارد. ترويج اين عبارت در ميان ايراني‌ها در آن دوران كه «ايراني فقط مي‌تواند آفتابه بسازد» حاكي از تأثير تبليغات غربي‌ها براي القاي روح يأس و نااميدي و تحقير ملي و خودكم‌بيني به مردم بود. در سال‌هاي ابتداي انقلاب، اگرچه روحيه‌ها تغيير كرده بود، اما وضعيت كلي اقتصاد كشور همان وضع سابق بود. شرايط اقتصادي ما خوب نبود. در بخش مواد اوليه‌ي صنايع سبك وابسته به واردات بوديم. بخش كشاورزي داخلي نيز با واردات بسيار ارزاني كه از بيرون صورت مي‌گرفت، از نفس افتاده بود و اين سياست به پديده‌ي مهاجرت و حاشيه‌نشيني شهرها دامن زده بود.


پيش از پيروزي انقلاب با اين‌كه دومين ذخاير گازي جهان متعلق به ما بود، ولي شهروندان ما ‌-جز در يك شهر- از نعمت گاز محروم بودند. علاوه بر آن، مردم شهرها و روستاهاي ايران از خطوط مواصلاتي مناسب و ديگر خدمات زيربنايي هم بي‌بهره بودند. از ظرفيت درياهاي ما در شمال و جنوب استفاده‌ي مناسبي نمي‌شد. مسائل نفتي غلبه‌ي خود را بر اقتصاد ايران تحميل كرده بود و به طور كلي اقتصاد ايران نمونه‌ي كامل يك اقتصاد وابسته‌ به نفت بود.


در چنين شرايطي جنگ تحميلي آغاز شد؛ جنگي غافلگيرانه كه همزمان با آن فروش كالاهاي مختلف به ايران تحريم شد. اين تحريم تا ‌جايي پيش رفت كه ژاپني‌ها فروش موتور قايق بلم را هم با اين بهانه‌ ‌كه ممكن است مورد استفاده‌ي نظامي قرار بگيرد به ما ممنوع كردند. شرايط به گونه‌اي بود كه حتي سيم خاردار هم به ما نمي‌فروختند. در واقع ما نه‌تنها با صدام كه با يك جبهه‌ي جهاني مي‌جنگيديم؛ سوپراتانداردهاي فرانسوي، آواكس‌هاي آمريكايي، تانك‌هاي تي۷۲ شوروي، تانك‌هاي چيفتن و توپ‌هاي عظيم انگليسي كه شيميايي هم پرتاب مي‌كردند، تانك‌هاي لئوپارد آلماني و كمك‌هاي بسيار ديگري كه رژيم بعثي از آنها برخوردار بود تا با ايران مقابله كند.

 

در اين وضعيت دشوار ما چه تدابيري براي غلبه بر اين شرايط سخت انديشيديم؟ با توجه به وضعيت جنگي كشوز و كمبودهاي مالي، براي بخش توليد كشور چه اتفاقي افتاد؟
 

ما به جاي اين‌كه «انفعالي» عمل كنيم، رويكرد «فعال» را اتخاذ كرديم. گفتيم اگر پول نداريم، بايد بهينه مصرف كنيم. بر اين اساس تأمين نيازهاي اساسي مردم در اولويت قرار گرفت و توليد داخلي را با تمام ظرفيت فعال كرديم، مابقي نيازمان را هم از خارج وارد كرديم. براي توليدكنندگان داخلي، سياست‌هاي تشويقي در نظر گرفتيم كه به اشتغال‌زايي و خودكفايي در توليد برخي كالاها منجر شد. سياست مهم ديگر ما در حوزه‌ي پولي بود. براي اولين بار تسهيلات بانكي را نيز به سمت توليد هدايت كرديم.


در بين سال‌هاي ۶۴ تا ۶۷ در حالي كه رشد بخش بازرگاني و غير توليدي از ۱۵٪ درصد به ۰/۸٪ رسيد، رشد بخش‌هاي توليدي مانند صنعت، كشاورزي و ساختمان‌ تا ۲۴.۹٪ درصد رسيد. بنابراين وضع اشتغال هم بهبود پيدا كرد. براي دفاع از توليد نيز تصميم گرفتيم با اتخاذ سياست فعال و هوشمند در نظام تعرفه‌ها و نيز جايزه‌ها و سوبسيد صادراتي، واردات را گران و صادرات را ارزان كنيم. با اين تدبير ظرف يك سال صادرات ما دوبرابر شد و به حدود يك ميليارد دلار رسيد.
در ابتداي انقلاب اسلامي و در زماني كه تحريم‌ها عليه ما شدت گرفته بود، يكي از راهبردهاي ما براي رهايي از تحريم‌ها، انجام مذاكرات با كمپاني‌هاي ديگر كشورها و ايجاد حساب‌هاي تهاتري مبادله‌ي كالا با كالا بين دو كمپاني بود. مثلاً ما در آن زمان با شركت‌هاي وست‌آلفاين اتريش، اينتربراس برزيل و ماروبني ژاپن حساب تهاتري برقرار كرديم و كالاها را بدون تبادل ارز و در مقابل صادرات نفت مي‌خريديم.

 

نظر رهبر انقلاب كه در آن زمان رئيس‌جمهور بودند، درباره‌ي اين سياست‌ها و تدابير چه بود؟
 

در اولين جلسه‌اي كه در زمان رياست‌جمهوري آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي، به عنوان وزير اقتصاد خدمتشان رسيدم، ايشان به رونق اقتصادي از طريق رشد توليد و حمايت از فعالان اقتصادي توجه دادند و اين‌كه سياست‌هاي پولي توليدمحور را پيگيري و اجرا كنيم. ايشان در مورد ماليات‌ها رويكرد ايجاد اعتماد متقابل را داشتند. بر همين اساس اين‌جانب طرح مالياتي فعال كردن اتحاديه‌هاي صنفي در امر ماليات را اجرا كردم كه معظم‌له همواره حامي اين برنامه بودند. چهارچوب فكري ايشان همواره مبتني بر اعتدال، جامع‌نگري و در نظر گرفتن منافع فعالان اقتصادي به همراه منافع جامعه و نظام با هم بود.

 

رويكرد شما براي مهار تورم چه بود؟
 

ما معتقد بوديم در شرايط بحران نبايد كاري كرد كه تورم بالا برود. تورم براي ما به همان اندازه خطرناك بود كه صدام و آمريكا. با اين ديدگاه توانستيم يك بسته‌ي سياستي براي كنترل تورم تدارك ببينيم؛ رويكرد ما براي حصول اين نتيجه عبارت بود از نهادگرايي. اعتقاد داشتيم پيش‌برد اين كار با رويكرد سلسله‌مراتبي و كارمندي و رئيسي و كارفرمايي امكان‌پذير نيست، بلكه ضروري است كه اين كار با مشاركت فعال مردم و با رضايت آنان اجرا شود. مثلاً كار بي‌سابقه‌اي كه در حوزه‌ي مالياتي انجام گرفت، واگذاري تشخيص و ارزيابي ماليات‌ها به اتحاديه‌هاي صنفي بود. اتحاديه‌ها و صنوف در آغاز اين طرح باور نمي‌كردند كه دولت به همين راحتي با آنها همكاري كند. همين سياست باعث شد كه ماليات‌هاي دريافتي نه‌تنها كم نشود، بلكه افزايش پيدا كند. تنها اتفاقي كه افتاد، اين بود كه آنها ما را بيشتر درك كردند و ما عادت كرديم كه با هم در يك قايق بنشينيم. يعني ما آنها و مشكلات آنها را درك كنيم و آنها هم منافع ملي را ملحوظ نمايند.


نمونه‌ي موفقيت آميز ديگر اين رويكرد، خودكفايي كشور در توليد لبنيات بود كه پس از جنگ تحميلي با تلاش جهادسازندگي اجرا شد. تا پيش از آن ما هميشه واردكننده‌ي لبنيات بوديم و سالانه فقط ۴۵ ميليون دلار پنير از بلغارستان و دانمارك وارد مي‌كرديم. تا اين ‌كه شوراي لبنيات كشور با حضور ۳۰ نفر از فعالان بخش خصوصي، تعاوني، دولتي، زارعان علوفه، دامداران و همه‌ي فعالان فرايند زنجيره‌ي توليد لبنيات تشكيل شد. سازمان‌هاي حمايت از توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان، برنامه و بودجه و وزارت بازرگاني، اداره‌ي كل مقررات و صادرات و وزارتخانه‌هاي ذيربط نيز در اين مسأله با هم يكدل شدند تا به جاي واردات، خودمان لبنيات را توليد كنيم. خارجي‌ها خيلي تلاش كردند ما را متقاعد كنند كه خودمان دست به توليد پنير نزنيم، اما ما قبول نكرديم و امروز بحمدالله لبنيات ايران در سطح منطقه و جهان خواهان دارد. امروز نيز ما هر اندازه‌ كه بتوانيم از توليدكننده‌ها حمايت كنيم، صادراتمان رشد بيشتري خواهد داشت؛ البته با برنامه‌ريزي جامع، اراده‌ي استوار و كار و تلاش خستگي‌ناپذير.

 

در پيش گرفتن رويكرد نهادگرايانه كه به آن اشاره كرديد از سوي دولت چگونه امكان‌پذير مي‌شود؟
 

الزاماتي دارد كه دولت بايد به آن پايبند باشد. مهمترين الزام آن عمل كردن دولت به تعهدات خود در قبال بخش توليد است. يعني اگر وعده‌اي مي‌دهد يا كاري را تعهد مي‌كند، واقعاً به آن عمل كند. مثلاً ما تعهد كرده بوديم كه مواد اوليه را به توليدكننده برسانيم و واقعاً اين كار را به موقع انجام مي‌داديم. رفتار صادقانه و منصفانه به ايجاد اعتماد مي‌انجامد. توان هماهنگي بالا، يعني رويكرد نهادگرايانه در تعامل بين بخش‌هاي مختلف، رمز و راز موفقيت است كه به رشد جهشي در توليد منجر مي‌شود. اما اگر بخش‌ها دور از هم به تصميم‌گيري بپردازند و مسئولين وزارتخانه‌هاي ذيربط گوش شنوايي براي شنيدن مشكلات و محدوديت‌هاي توليدكنندگان نداشته باشند و به آنها توجهي نكنند، توليد هم رشد چنداني نخواهد كرد.

ادامه مطلب بررسي شود....

  • ادامه مطلب
X